Истанбул 7

  • 86 365
  • 726
  •   1
Отговори
# 675
  • София
  • Мнения: 13 169
Venel82, две са - на основните 2 фирми. И на Еминюню са разделени - от ляво и от дясно на моста.

Намерих карта, публикувана навремето в нашата тема по повод ходенето до Ортаклар. Все пак не съм била права за уличката "само направо от Хиподрума". Имало е чупки, но вече по картата ще се ориентирате. Ето я:

http://alfa.kachi-snimka.info/viewer.php?id=bfi1300787599n.JPG

Виждат се петте кьошета на Пиер Лотин и Peykhane.

# 676
  • Мнения: 1 166
Благодаря ви, страхотни сте  Heart Eyes
Аз гледах разписанието на една от фирмите - Turyol и там имаше две пристанища, затова се пообърках иначе знам, че фирмите са две. Сега разучавам въпроса за салцата, че както казах, ще водя майка ми, а тя се вълнува от тези неща и ще й бъде любопитно знам. Едно питане още, как да разбера кое е от домат и кое от чушка, как са на турски  Embarassed

# 677
  • Мнения: 1 934
Хехе, яко сме се омешали на Балканите - в Корфу също се яде кокореч на връх Великден /нали са препечени агнешки черва/  Wink

Тези дни чета "Последният харем" на Петер Пранге-бая боза си пада, твърде разводнена с любовни истории и еротични фантазии. Обаче пак научих нещо интересно, мислех, че последният султан Абдул Хамид е живял в Долмабахче, а той е бил в Йълдъз, поне според този автор.

# 678
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Domates salcasi ( доматес салчасЪ) и Biber salcasi (бибер салчасЪ). Acli(ачлЪ) е лют.

# 679
  • Мнения: 11 747
Да, бил е използван като основен дворец от Абдул Хамид. Йълдъз не е лош дворец, но сериозно бледнее на фона на Долмабахче и Топкапъ. Като беден роднина е на фона на тия двата. Не съм посещавала Бейлербеи, но съдейки по снимки и от него е доста по- скромен.

# 680
  • София
  • Мнения: 13 169
Благодаря ви, страхотни сте  Heart Eyes
Аз гледах разписанието на една от фирмите - Turyol и там имаше две пристанища, затова се пообърках иначе знам, че фирмите са две.

Те са толкова на често, че ние разписания не сме гледали. Просто избрахме по-близкото. И тъй като и на отиване и на връщане фирмата беше една и съща, решихме, че всяка си има пристанище. Може и да няма разделение.  newsm78

# 681
  • София
  • Мнения: 59
Нашата последователност беше такава: (1-ви ден) Капалъ Чарши - Хиподрума - Синята джамия (можете да отидете сами, има хора, но се влиза бързо) - Йерибатан - също няма нужда да се влиза с група, да сме чакали най много 5 мин. - Света София (тук имаше много хора и много бавно вървеше опашката, може би ще е добре да сте с група) - пакра Гюлхане - Круиз по Босфора (2-часов) - няма нужда от групово посещение, ние бяхме с малко корабче, което се движеше много близко до брега. Корабчетата на Туирол минаваха доста по навътре и по бързо. След круиза Новата джамия( Йени ками) , Египетски пазар и от там посока кулата Галата и Таксим.
Ако пропуснете двата пазара мисля, че ще може да отидете и до Долма бахче или до Пиер Лоти. Този маршрут сме го минали от 8 до 20 часа вечерта, като сме имали 2 сядания в ресторанти, да речем по 40 -50 мин. и кратки почивки по пейки тук-там. Ползвахме транспорт като се прибирахме - траймвая от Каракой до Аксарай.
Втория ден единствено Топ капъ влиза в обектите, които искате да посетите, също имаше много хора, ама много, може би е добре да сте с група.
Ние посетихме рибния пазар на Кумкапи и покрай морето стигахме до Гюлхане парк и Топ капъ .

Пътувахме с Темма. , без забележки, организацията и хотела бяха на ниво.

Благодаря ти за съвета Танче, ще го имам предвид.

Някой имал ли е проблем при връщане на предплатената карта Истанбулкарт? Какво трябва да кажа, за да ми върнат депозита от 6 лири?      Rolling Eyes  Rolling Eyes



# 682
  • Част от тайното общество на К.О.Т.К.И.-те
  • Мнения: 2 585
Ние не сме имали - казах че му я беквам и си искам "д депозит" и той ми го даде  Mr. Green Втората не сме я връщали, пазим си я като причина пак да идем, пък и в нея има пари още де...

# 683
  • Мнения: 784
За първи път ще пътуваме до Истанбул, като ще бъдем с децата и пътешествието искам да бъде изпълнено преди всичко с развлечения за тях. И двамата ми малчовци са големи природолюбители, така че основна цел ни е аквариума "Тюркоазу". Освен него искам да посетим и зоологическата градина, разбрах, че има такава, но не мога да намеря никаква информация за нея - каква е, къде се намира и т.н. Искаме да посетим и природонаучен музей или нещо подобно - това пък вече съвсем не знам дали го има в Истанбул, но би трябвало. Ще съм ви благодарна за всякаква информация в тази връзка.
Интересува ме също и всичко друго, което би представлявало интерес за децата - лунапаркове, детски кътове и т.н.

По информация от миналата година, в Истанбул се изгражда най-големия аквариум в света - знаете ли кога се очаква да е готов?

# 684
  • София
  • Мнения: 59
Благодаря ви, страхотни сте  Heart Eyes
Аз гледах разписанието на една от фирмите - Turyol и там имаше две пристанища, затова се пообърках иначе знам, че фирмите са две.

Те са толкова на често, че ние разписания не сме гледали. Просто избрахме по-близкото. И тъй като и на отиване и на връщане фирмата беше една и съща, решихме, че всяка си има пристанище. Може и да няма разделение.  newsm78

Благодаря ти за отговора Шебек  Hug  дано и аз да нямам проблеми при връщането

Да разбирам ли че цената от 12-15 лири или колкото и да е само за едната посока и още толкова трябва да се дава и за връщане? Или като се качиш на корабче на една от двете фирми то те връща на същата точка от където си тръгнал?

# 685
  • София
  • Мнения: 13 169
Не, става дума за фериботите, които са на цената на трамвайния билет. Тези за екскурзиите те връщат на същото място. И тръгват не от пристанището на фериботите, което е сграда, а до него. Има само павилион за билети пред корабчето.

# 686
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287
Така, ние пътуваме на 13.04 с автобуса в 00:45ч. Ще се връщаме на 17.04 вечерта.
Ще спим в Бейоглу, близо до Галата.

Нямам търпение.
Само да сме здрави и да е хубаво времето.
Продължавам да следя темата.

# 687
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Фам, кой хотел избра?

# 688
  • Пловдив / София
  • Мнения: 1 287

Всъщност е хостел, но нас не ни притеснява. По принцип където и да ходим, спим в хостели. Досега не съм имала неприятни ситуации. Ще видим този път.

http://www.littlewing.hostel.com/

Макар че някои познати ме уверяваха, че хостелите в Истанбул не били хубави. Ама мисля, че ще имаме късмет. Има добри отзиви за този, а пък и местоположението му ми хареса.

# 689
  • Казанлък of all places
  • Мнения: 689
Чудно е местоположението , а хостел, който си е сложил такава картинка на челото не може да е лош!  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт