Тема за храненето - с какво се храним ние и децата ни в чужбина

  • 29 801
  • 434
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 4 300
Вярно ли е, че ензимът разграждащ прясното мляко (ренин, ако не се лъжа) не е наличен при хората след 3 годишна възраст и дали помагам или вредя като не й предлагам прясно мляко. В такъв случай колко често да предлагам кисело и т.н.
Toва и аз съм го чела, в допълнение, че способността да се разгражда е различна в зависимост и от расата, и че се 'изчерпва' постепенно, т.е. колкото повече прясно мляко пиеш толкова по малко  можеш да разграждаш. Реакцията на организма бил храносмилателни и кожни проблеми.
Аз съм малко скептична към нови открития, гледам да не се хвърлям след новите теории, и давам прясно мляко ако и когато иска. По едно време  моето дете пиеше всеки ден чаша мляко с какао, напоследък си иска кисело след хранене. Според мен е ок и с двете, но съм чувала за деца/хора, които пият по литър на ден с идеята, че е много полезно, което си е крайност. 
Тук по повод храненето на децата дават една картинка на хранителна пирамида  с нарисувани храни, като сирене, мляко и йогурт са на един ред, което ме навежда на мисълта, че причината да са в менюто е една и съща и са взаимозаменяеми.
По отношение на количеството, мисля, че трябва да се гледа по скоро като съотношение от общото изяждано, все пак децата ядат различно. Съвсем грубо, на обяд и вечеря гледам в чинията месото ( ако има ) да е една трета, една трета ориз, картофи, една трета зеленчуци или плодове.

# 61
  • Португалия
  • Мнения: 3 996
аз го изпитах в полеви условия-не обичам да се доверявам на 100% без да пробвам нещата- млякото ми променя храносмилането/на изхода е различно/
на децата не давам мляко ,заради АД преди 2 г,когато го захапах проблема и разреших с крути мерки
за усвояване на калция от млякото са необходими и големи количества вит.Ц  Peace
ако не-киселинните му съединения се трупат в органбизма като слуз  Sick

# 62
  • Мнения: 3 743
Mamagemelar, ти само прясно мляко ли не даваш или въобще млечни продукти? И стремиш ли се да ги замениш с нещо и с какво. В тукашната хранителна пирамида като заместващ продукт е дадено само соевото мляко и то фортифицирано от магазина. Аз такова не бих дала Naughty Ядките ги дават само като заместващи на месото Thinking

Рокси, аз точно защото не се чувствам добре след употреба на прясно мляко и след прочетено за ензима, реших да спра прясното мляко на щерката Rolling Eyes

Колкото до месото вчера правих свинско с киноа, лук, моркови и чушки. Ами изяде само зеленчуците и хапна една хапка месо и каза, че не иска Rolling Eyes Но пък после си хапна няколко бадема и орехчета.

# 63
  • Мнения: 4 300
E, ние  сме стари чанти вече  Crazy, аз поне не съдя по мен за детето. Но те разбирам, сигурна съм, че прясното и киселото са заменими.
А за месото не бих се кахърила, че няколко дни не е яла. Белтъчини има в бобовите, протеини в яйцата, има с какво да се допълва менюто.

# 64
  • Португалия
  • Мнения: 3 996
прщсно краве мляко не давам
прясно козе давах преди,и то защото козата си беше наша
кисело подквасвам аз,от кравата на комшията,и то само лятото,когато е на паша,за зимата не съм съвсем сигурна,дали няма хормонални препарати в насипната й храна,а сега купувам био кисело,но пък и те доста намалиха количествата напоследък/преди се случваше  само с това се изхранват дни наред  ooooh!/
купувам и соя+ориз не гМО мляко,а и ако не ме мързи домашно оризово правя Embarassed
на пирамидите им не вярвам  Naughty било то европейски или американски,защото храненето е индивудуален процес,който слагам наравно с емоционалната индивидуалност на всеки човек-променя се и не е константа Peace
кисерлото не е опасно за мен,както прясното-в него белтъците са с по-къси вериги и се усвояват мнооого по-лесно

# 65
  • Мнения: 4 399
На работа си нося само закуска и плодове. За закуска си приготвям мюсли, обикновено с някакво смути. Никой не ме гледа странно, то няма и кой да ме гледа, защото съм сама в стая.  Grinning За обяд имаме кафетерия или стол. Там се намират и храни които не са непременно вредни, пък ако няма никакъв избор, има и бар със салати, макар Че да си призная през зимата не изпитвам необходимост да ям салати, а и не са ми вкусни. И у нас с предпоЧитанията е много сложни и ако трябва да угодя на всиЧки, трябва да сготвя 4 манджи за 3 души. Не готвя всеки ден, гледам да има нещо сготвено за детето, но и за него готвя по няколко порции и понякога дори замразявам. Би било добре да яде прясно сготвена храна всеки ден, но няма как да стане, а според мен е по-добре да си яде манджата от вЧера отколкото да е прясно сготвен полуфабрикат.  Като се замисля, май всиЧко което мога да намеря го купувам био. Казват Че нямало разлика в каЧеството, но на мен ми е трудно да си го представя.  Wink И аз съм за сезонните продукти, по възможност местни. Много е трудно като някъде през март-април, на практика е още рано за нова реколта, а старата веЧе е в ужасно състояние.  Confused Май по това време осжен лук, картофи, моркови и ориз, не остава друго за ядене. Сушени плодове купувам само от био магазини и задължително Чета съдържанието, има и такива които не са обработени с нищо, но у нас май само аз ям такива неща.

Колкото до млякото и аз съм Чела такива неща, но смятам Че ако детето ми търси мляко, знаЧи има нужда от него, още повеЧе Че то не изпива по половин литър на ден. Млякото е продукт с който са израснали милиарди хора и мисля да не го спирам заЩтото съм проЧела някъде някаква съмнителна информация. Напоследък обаЧе ми се струва Че много силно нараства броят на хората около мен с лактозна непоносимост, тъй Че който не се Чувства добре, по-добре да не го консумира или да се изследва.

# 66
  • Мнения: 2 093
някой ми беше казал, че с възрастта човек не се нуждае от голямо количество мляко и е възможно да развие лактозна непоносимост, ако се пие в сьответни количества. Не си спомням какво беше медицинското обяснение по вьпроса. Предполагам, че до известна степен може да се обвини индустрията, защото все ни го пробутват това мляко. Дори сестрата в поликлиниката ми каза че не приемам достатъчно калции, защото и казах, че не пия повече от 1/3 чаша мляко на ден. Възприех го за доста ограничено мнение, но си замълчах. Не сьм против млякото, не мисля че е вредно, но дори като дете не го обичах много и сега го пия само с кафе.

# 67
  • Мнения: 2 563
Има данни, че в страните, където се консумират много млечени продукти, повече хора имат остеопороза. Млечната индустрия натяква, че трябва да пиеш мляко, за да си набавяш калций, но може би не е баш така.

Не пия прясно мляко, но ям кисело, защото ми е много вкусно. Ограничавам сиренето и маслото.

# 68
  • Мнения: 3 241
Тук млякото е супер на почит. (във всичките му форми).
Официалната препоръка е по три млечни продукта на ден, за децата 4.
Но явно е до културни различия.

Аз лично залагам повече на киселото доколкото мога да се въздържа от сирене.  Embarassed

# 69
  • Португалия
  • Мнения: 3 996
Напоследък обаЧе ми се струва Че много силно нараства броят на хората около мен с лактозна непоносимост, тъй Че който не се Чувства добре, по-добре да не го консумира или да се изследва.
там е работата,че се изследва алергия към белтъка на млякото,/моите са изследвани и е отрицателен резултата/,но пак може да има известна непоносимост на организма,която не може да се диагностицира и води до проблеми в чревната флора,недобро усвояване на веществата... Peace

# 70
  • Boston, MA
  • Мнения: 3 105
Сушени плодове без добавени сулфити има в Трейдър Джо (за американките).

.... Продукти: тортила, доматено пюре, сирене (настъргано). Може да се добавят царевица, пиле, маслини..., но и без тези продукти става много вкусно и е чудесна гарнитура кьм супа.
Тортилата се намазва с доматеното пюре и от горе се порьсва сиренето. Прегъва се на две и се изпича за няколко минути от всяка страна, докато тортилата се запече. Другият вариант е да се приготви на тиган. Слагате малко зехтин пак я готвите за няколко минути от двете страни. След като е готова разрязвате готовата тортила на триьгьлни парчета.
Тук подобни рецепти се казват касадия. Тази е много лесна и поняко я правя сутрин преди да заведа детето на училище.

Малка поправка - тортия, кесадия. Кесо-то (сиренето), е твърдо, жълто, демек кашкавал. Аз правя без доматено пюре, на тиган. Моите обичат пушено пуешко месо с кашкавала.

Пием много мляко (2 литра на ден може би), ядем горе-долу здравословно, но от домашно готвене, а не по разни модерни хранения. Моля, дръжте темата в рамките на здравия разум.  Grinning

# 71
  • Калгари, Канада
  • Мнения: 1 384
Моля, дръжте темата в рамките на здравия разум.  Grinning

Хе-хе, то за едни "здравия разум" си е направо болен.  Laughing Аз доколкото забелязвам в тази тема, всеки си има негови критерии за здравословно, с засечки тук-там. Хубаво е, че поне досега няма крайно изказани мнения.  Peace

# 72
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124

ядем горе-долу здравословно, но от домашно готвене, а не по разни модерни хранения. Моля, дръжте темата в рамките на здравия разум.  Grinning

мерси   bouquet
щото интересно и здравословно, ама ми дойде малко прекалено... и безвкусно  Confused  Laughing

# 73
  • Мнения: 3 367
Мерси за споделеното за работните обяди. Явно моята огранизация куца яко и ще си карам на кисело мляко до откат.
*
Тези тортио-кесадии стават и в микровълнова;в нашия вариант са само с кашкавал,стават за 30сек,ядат ги с малини и грозде
*
тук вече няма пирамида,има чиния Laughing

http://www.cnpp.usda.gov/Publications/MyPlate/GettingStartedWithMyPlate.pdf

# 74
  • Мнения: 3 743
Аз пък гледам, че нашите 5 на ден са станали jaime5a10  Laughing (за плодовете и зеленчуците) http://www.hc-sc.gc.ca/fn-an/alt_formats/hpfb-dgpsa/pdf/food-gui … _bienmang-eng.pdf

Някой в тази тема май беше питал какви "безядкови" закуски да слага за училище. Ето ви една рецепта за крекери, ако не е пускана тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=284025.0 А може и да се гарнират със сирене, зеленчуци, мармалад и т.н.

Общи условия

Активация на акаунт