На ясла или вкъщи заедно с бебето тримата?

  • 3 835
  • 43
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 44 140
И? желание в бащата.... то ако няма желание да си гледа децата, по-добре да не правят такива.
При избора да мъкнеш новородено в -22 градуса зимата навън, за да заведеш голямото на ясла, за мен естесвеното е да нагласиш така нещата, че не  зависимо кой работи и кой не, еидиният да води детето до  детското заведение, другият да стои с бебето в къщи.

(в топлите месеци иди-дойде, освен ако родителя не влиза с детето и не оставя бебето отвън, това също бих избягвала при възможност)

# 31
  • Мнения: 3 066
Не виждам защо спорим за очевадни неща ?
Пусни си анкета колко бащи сумарно помагат за такива дейности ,когато майката е по майчинство...

# 32
  • София
  • Мнения: 44 140
няма защо да пускам, имам си достатъчно добри примери...ако ти не си случила на такъв - съжалявам.

# 33
  • Мнения: 789
При нас таткото води каката, но я вземам аз - офиса на тати е далече и за да я вземе, трябва да излезе половин час преди края на работния ден. А да се разправя всеки ден с шефа, не е удачно. Дори да тръгне точно в 18 ч., преди 19 не може да се добере до градината. А да не говорим, че още преди да е станало 18 са облекли и строили децата в предверието долу да ни чакат...
Сега не винаги мога да изляза заради времето, а за новородено какво остава.

Към авторката: колкото и да се стараеш, няма да можеш да отделиш същото време за второто бебе, което си отделяла на първото. Нито пък ще можеш да гледаш първото както досега. Нормално е, просто няма как Simple Smile Понякога имам чувството, че съм помъкнала не две ами не знам колко дини под една мищница. Но с времето нещата се нагаждат и всичко става по-лесно.
Ако имаш баба/дядо, които могат да помогнат в началото, може да е по-добре. При нас дядото дойде първите 2 месеца - играеше си с каката и ни готвеше, което беше огромна помощ за мен.

# 34
  • Мнения: 3 066
няма защо да пускам, имам си достатъчно добри примери...ако ти не си случила на такъв - съжалявам.
Не говоря за себе си изобщо. Wink
От постовете ми преди знаеш колко много помага мъжа ми с едно дете ,та излишно е да сравнявам ,че щом аз така ,значи и другите ще са така . Да,ама не.
Аз говоря за другите семейства-масовката, не единичните случаи- около мен когато си бяхме в БГ .

Последна редакция: нд, 12 фев 2012, 15:59 от Taraa

# 35
  • София
  • Мнения: 1 504
 Grinning дори и да има желание, ако няма възможност...не става с помощта от бащата...Мъжът ми работа наблизо и е от 9,00ч. затова сутрин я кара, но това автоматично води до закуска в къщи, защото когато тя отиде, почти е приключила закуската. Може би трябва аз да я карам по-рано за да закусва там - тц..вече гледам да не си усложнявам живота. Но вечер я взимам аз и на -22 и на +39, така че каквото и желание да има той ...в много краен случай би могло да се организира, но в крайна с/ка не може всеки ден да излиза от работа. И да ходя с малкия...нямам избор...Всъщност доста майки около мен с доста помагащи съпрузи са на този хал с вечерното взимане...Чудят се до кога ще спи бебето, как де се организират...така че..
Сравнението м/у ДГ и училище също не е много подходящо...без да се замислям я спрях от ДГ...естествено, че от училище не бих го направила, но все пак тогава разликата ще е мин.7 години, и боледуванията няма да са като в яслена възраст или първа група в ДГ. Дори спокойно можеш да обясниш на голямото детето, да не ходи при бебето, което едно 2,5 г дете няма как да разбере и има точно толкова нужда от мама, колкото и малкото бебе....
Не смятам, че съм ощетила голямото си дете като не съм го пуснала на ДГ на 3 години, а на 4...Просто си спестих доста неща, също така и с доста се натоварих...Но всека сам си прави избора....

# 36
  • Мнения: 9 373
няма защо да пускам, имам си достатъчно добри примери...ако ти не си случила на такъв - съжалявам.
Angel_Dust,
няма смисъл да спориш, мисля, че авторката отдавна е решила дали да прати детето на ясла или да го остави вкъщи. Просто е решила да си свери часовника. При нас сутрин мъжът ми води дъщеря ми, а аз съответно я взимам след обяд, докато все още съм в майчинство. Ако времето е много студено имам при кой за половин час да оставя сина си, така че за мен това не е проблем. Около мен всички майки гледат бебетата вкъщи, а по-големите деца ходят на градина и ясла. Някои от тях оставиха по-големи деца вкъщи за по 3-4 месеца, но след това ги пуснаха на градина. Само 1 познавам, чието по-голямо дете стои вкъщи, но то е защото ДГ е много далече и наистина няма кой да отиде да вземе детето след обяд на време, сутрин има кой да го води. Но и на нея не и лесно, да не говорим, че освен всички разходи, за да и се пази мястото плаща и всеки месец таксата за ДГ.
Според мен кой като е решил така да си гледа децата, който иска вкъщи, защото мисли, че децата ще са по-здрави или няма възможност да прибира голямото дете от ДГ, да го гледа вкъщи, който иска води децата на ясла/ДГ. Моята дъщеря не се е чувствала предадена, че ходи на ДГ, напротив винаги ме пита защо и в събота не може да ходи? За нея ДГ е като работата: мама гледа бебето, тати ходи на работа, а Валя на ДГ, според нея това е "нейната работа" и е много горда от това.
Иначе при желание детето да ходи на ДГ, ще се намери начин кой да води и взима детето. Най-важното е родителите да не се чувстват гузни и виновни за своя избор и детето да е щастливо.

# 37
  • София
  • Мнения: 44 140
Аз не спора и не казвам на никой - водете си децата непременно Wink за мен няма смисъл детето да се оставя заради бебето в къщи, освен ако воденето наистина не създава страшни трудности за семейството, но пък да казваш, че задължително това е мисия ужасяваща, защото трябварло да водиш и взимаш голямото, да ходиш до ДК на обяд и видиш ли и да разхождаш бебето и т.н.... не е мисия невъзможна и има начин винаги да се подредят нещата, особенно когато тати поеме част от задълженията, защото независимо кой работи икой не, детето си остава  задължение и на двамата родители.... но  разбира се който както иска и го чувства в крайна сметка.
Аз воденето на дете на детска не го намирам за излишно упражнение, когато тя вече му е част от ежедневието и когато дето обича да ходи. Да не говорим, че 3 и 4 група са предучилищни задължителни вече, така че рано или късно ще се наложи....
Интересно ми е защо никой не намира нужно да си спре детето от училище за  1 година като се роди бебето и тогава управдания няма кой да го води и взима няма.... Wink


В крайна сметка обаче всяко семейство си решава според собствените разбирания Wink

# 38
  • Мнения: 789
.....
Интересно ми е защо никой не намира нужно да си спре детето от училище за  1 година като се роди бебето и тогава управдания няма кой да го води и взима няма.... Wink
...

Ами защото не е едно и също Wink Докато е на градина имаш избор дали да ходи или не, училището е вече друга работа. Това твърдение разбира се е относително, хора всякакви, разбирания - също.

Аз да се оплача - само след 5 дневно ходене на градина, в петък си прибрахме каката болна и се влошава. Сега ми е много "весело"... Sad Да видим на бебка ще се размине ли. Каката разбира да не ходи при малката, ама малката не разбира защо да не ходи при каката и е едно блъскане и пищене, за да я пусна в стаята при нея. А и съм сама и няма как - и двете имат нужда от мен.

# 39
  • Мнения: 553
Здравейте мами! Вече си имам две момченца! На 6ти февруари щяхме да пускаме баткото на ясла отново, но пък предната нощ се роди братчето му, та му се размина. Решихме да си го оставим вкъщи докато свикне със съществуването на новия член на семейството, пък и да отмине ужасния студ и грипните епидемии. Сега на 27 ми плануваме пак да го водим. Таткото си е вкъщи от раждането и си се гледаме много добре. Следващата седмица оставам сама с двамата, да видим как ще се справя (таткото се връща на работа). По следващата седмица ще идва свекървата и аз ще водя баткото на ясла. После таткото ще го води. Колкото и малко да е бебето, вече виждам че го лишавам от ласки и близост, от която има нужда. Нахранвам го и бързам да го оставя в кошарата, защото на баткото точно сега му се приискало нещо. Лежи бебчо и се оглежда, виждам го че има нужда да му поговориш, да го погушкаш, да го разходиш...Не може така... Баткото ще се поразнообрази. Знам , че цял ден ще дивее в яслата, ще апликират нещо, ще рисуват, ще пеят, ще играят групови игри...Това ако не е добро за детето !!!! Аз ще си го взимам рано следобяд и пак ще си играем...на 2 години и 7 месеца вече трябва да му се разширява кръга на общуване. Това е моето решение. като се разболее, ще ги борим тези болести и ще растем смело напред... Това е животът, нека се учат чрез борба...

# 40
  • Мнения: 1 350
Здравейте мами! Вече си имам две момченца!
.... Знам , че цял ден ще дивее в яслата, ще апликират нещо, ще рисуват, ще пеят, ще играят групови игри...Това ако не е добро за детето !!!! Аз ще си го взимам рано следобяд и пак ще си играем...на 2 години и 7 месеца вече трябва да му се разширява кръга на общуване. Това е моето решение. като се разболее, ще ги борим тези болести и ще растем смело напред... Това е животът, нека се учат чрез борба...
честита ви рожба! да расте здраво, смело и щастливо дете, и батко му също!   bouquet
така е, колкото и възможности да има, най-накрая родителите взимат решение и според ситуацията то може да се промени. правят се компромиси с нещо, животът продължава Simple Smile

# 41
  • Мнения: 789
Честита рожба и от мен! Пожелавам ви най-вече здраве!  Grinning

# 42
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 755
И при нас ще има такава дилема, но чак лятото. Честно казано мисля каката да ходи на градина(разбира се ако градината не затвори лятото), за да мога през деня да обръщам повече внимание на бебето, а вечер на нея. По принцип каката си има режим, храни се и спи добре и неискам да го разваляме, заради режима на бебо.

# 43
  • София
  • Мнения: 2 063
Честито ви бебенце  Hug Да ви е живо и здраво и да не се поддава на вирусите, носени от ДГ  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт