Аутистичен спектър. Аутизъм - тема 18

  • 79 607
  • 754
  •   1
Отговори
# 660
  • Мнения: 1 738
Момичета, съжалявам, ако съм раздразнила и други от вас. Имала съм добри намерения, но нали казват, че пътят към ада е постлан с добри намерения?!
Искам да ви уверя, че винаги съм се опитвала да пускам неща от сериозни източници. За последните ми беше трудно да копирам адресите, но мисля, че успях. Ето ги. Можете сами да съдите дали можете да им се доверите.

Ето линк към английския текст
http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=helping%20children … UB7UAe6yN0_Z0K7_A

И линк към втория материал.
http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=treatment%20of%20a … Kz0fjVV_netM6VSVg

Последна редакция: нд, 08 юли 2012, 14:26 от констанца

# 661
  • Мнения: 143
Здравейте.Момичета,малко извън темата да ви попитам има ли мами давали на децата си сиропа Брейн Бустер.Някакво мнение относно този сироп и има ли някакво подобрение след приема му.Приемам всякакви мнения и съвети.На детето което е изписан този сироп има проблем с възприятието и говора.Също така искам мнение и за Лактифорт.Благодаря предварително.

# 662
  • Мнения: 2 140
констанца, благодаря за линковете!  bouquet
В първата статия е споменато, че ранната интервенция е най-ефективният начин за ускоряване развитието на вашето дете и да намали симптомите на аутизъм.
Мисля да поговоря за това с директорката на ДЦДУ утре. Peace

# 663
  • Мнения: 1 738
 n_alex,
Ето ти още два линка. От първия можеш да свалиш статията. И в нея, и във втория се говори, че окончателна диагноза може за се постави на 2 годишна възраст, а ранната интервенция трябва да започне веднага - дори преди тази възраст.
http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=autism%20early%20i … Y0UnviVWvLA2ZtXNg

http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=autism%20early%20i … 13duFRlFT-Mup4XDg

quote from the book “Overcoming Autism” by Lynn Koegel and Claire LaZebnik (това е цитат от книгата "Преодоляване на аутизма", даден в по-горния сайт)

I can’t stress strongly enough the importance of diving into action immediately. Every expert in the field agrees that early intervention is essential and critical. The “wait and see” approach is detrimental to your child. Children with autism tend to avoid things that are difficult, and communication is difficult for them, so they avoid situations where they might be expected to communicate. As a result, they become more isolated and withdrawn. So it’s critical that you get a program started right way.

Превод:
Не бих могла да акцентирам по-силно върху това колко е важно да започнем да действаме веднага. Всеки експерт в тази област е съгласен, че ранната интервенция е съществена и критична. Подходът "да почакаме и видим" е пагубен за вашето дете. Децата с аутизъм са склонни да избягват нещата, които са им трудни, а общуването е трудно за тях. Затова те избягват ситуации, в които от тях може да се очаква да общуват. В резултат те се отдръпват и изолират още повече. Така че е изключително важно да започнете програмата веднага.

Последна редакция: нд, 08 юли 2012, 15:59 от констанца

# 664
  • София
  • Мнения: 2 351
Констанца, не си ме раздразнила. Преди години си въведохме наши си правила за темата да пускаме винаги източника от който цитираме нещо или от който даваме информация. Това е с цел достоверност и за преценка дали би помогнала информацията или навредила. Както знаеш няма точни и ясни правила за лечение на аутизъм, както и няма две еднакви деца с аутизъм и това, което би помогнало на едно дете, би навредило на друго. Затова се нуждаем от точния линк  за да се информираме с цялата информация и преценим внимателно дали това би помогнало или навредило конкретно на детето за което се грижим.

Това толкова ми се е набило в главата, че дори като разказвам конкретен метод за решение на даден проблем, винаги обяснявам от кого съм го чула или прочела. Забележи, че всички, които пишем отдавна тук го правим това.

Освен това си имаме правило да не се пускат непреведени статии или цитати, защото не всички използват съответния език. За това помоли една потребителка преди години, и останалите се съгласихме, че е права.

Не ми пречи кой какво пише. Отдавна съм си намерила своя път и съм си направила изводи и имам възгледи почти за всичко свързано с аутизма. Но правилата, които си въведохме навремето са добри според мен, и само ги припомних. Нищо лично  Peace

# 665
  • Мнения: 1 738
Катина, права си за линковете и мисля, че при мен е по-скоро изключение не пускането на линк или не цитирането на източника. Рядко пускам нещо непреведено, но за да преведа нещо, то трябва да ми се стори значимо за много мами, защото все пак макар и на прима виста то си е време и труд.

Момичета,
ето ви един линк за политиката в САЩ за скриниране за аутистични черти на 1 и под 1 годишна възраст и децата от предучилищна възраст.
http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&q=screening1%20year% … Ydha4QeTCcOT3elHw

# 666
  • Мнения: 2 140
констанца, отново благодаря!  bouquet
Намерих и клипчета как да работим с децата си:
The Autism Intervention Training Video Series

# 667
  • Мнения: 13 924
Констанца Hug
Не съм се засегнала от нищо, уважавам мнението ти, от примера който сподели за  "квалифицираната" логопедка разбирам защо предпочиташ да си била "алармирана" по-рано, отколкото оставена в неведение. Ако при нас нещата се бяха развили така аз сигурно щях да мисля по същия начин...

DNP, Хриси много обича бели обувки и определена блуза.Това имам в предвид под натрапливи предмети.

 
n_alex7
нас ни посъветваха за да се отслаби влиянието на натрапливите предмети- дрехи приерно, да запонем да даваме възможност сам да ги вади от шкафа и избира какво да облече( като да ни е ясно че е добре да са ранообразни - т.е. без повторения) . За да може да му е по лесно направихме ето това ( Картинките му помогнаха много бързо ( буквално за седмица две ) да свърже думата с образа ) :
 

Започнахме от това че сутринта му казвам- вземи си гащи и чорапки. Чекмеднетата му харесаха много, карат го да се чувства че прави нещо значимо. В в началото избираше любимите дрехи. Да обаче вечерта заедно ги хвърляме в коша за пране. А на следващата сутрин ги няма в шкафа.   Тук има малко разстройване - водя го килера да види мръсните. Връщаме се обратно. Започвам да хваля тези в шкафа  - виж тези са със спайдърмен, а тез имат котенце. В началото разбираше само ключови думи по дрехите - цвят, пиленце, батман. ако се двоуми прекалено много  (в началото се случваше , пък и  децата от спекъра ни казаха трудно взимат самостоятелно решения и това е нещо на което трябва да обърне особенно внимание ) накарайте го да си мисли че е избрал но вие изберете а вместо него. Ние след това не пестяхме похвалите. Вечерта всичко отново в коша. На следващия ден същата процедура.

Знам че става като ритуал, но факта че си взима дрехите сам и избира какво смятам че е добър.  След някакъв период опитвам нещо ново -вземи си чорапки голям си ще се справиш а аз отивам в кухнята. В началото се връщам- той не може да избере или е забравил - напомням напомням , избираме за(дно .... След време обаче един път се престраши. Така полека лека дори започна да не взема най-горните а да рови за такива според настроението. Любимите дрехи се появяват в шкафа чисти най-малко след седмица. Трябва да кажа че в следствие на описаната процедураа специалните педагози казаха че забелязват у него желание да експериментира.

Тази година му давам право да се избира сандали от двата чифта които имаме. Един ден си избра маратонки - уважих избора му но цял ден краката му се потиха с маратонки. От тогава не е посегнал за тях макар да са рафтчето със сандалите - значи е направил някакъв извод макар и да не казва или показва с нищо.

когато напрапливият предмет е играчка, след един ден игра я скривам. Ако се разстрои винаги имам приготвено нещо друго. Те така да се каже нямат въображение затова като давам новата играчка я подавам 'като на игра' имитирам звук, или ако е количка лупинг или подскачане- нещо което да му закачи вниманието, да предизвика въображаема игра ( тук си давам сметка обаче че синът ми е от спектъра но не е аутист и това не би сработило при всяко дете   Sick).

# 668
  • Мнения: 12
n_alex76, много ценни клипчета  Hug Peace
А за натрапчивите предмети, ние пьк бели или вообще светли панталони да не видим. Направо реве и ги сьблича. Наскоро му купих едно лятно много светло сиво панталонче-голяяяма истерия. Сьщо трябва да е чист, ако леко са му изцапани дрехите, трябва веднага да се сменят. А и дупки да няма! Но се налагам, незнам дали е правилно, но и аз сьм скорпион! Sick Трудно приема смяната на зимни с летни обувки. То не че тук има лято де! С гумените ботушки сьщо имах зор. Купих му с Пепа Пиг -синички, и му обяснявам че ако ги сложи ще цопаме вьв гюловите с кака, която вече е обула неините г. ботушки. Но не и не!
re_ge, идеята ти е страхотна! Нека са полезни и сьщевремено самостоятелни, до колкото може. Тои облича ли се сам?

# 669
  • Мнения: 7 421
    Отдавна сме въвели практиката детето само да си избира бельото,дрехите,обувките.Всяка вечер да си ги прибира в коша с прането.
     Обаче,често "се заинатява" и иска само определени блуза и панталон,и изобщо не го впечатлява,че са мръсни или мокри (изпрани).

    Средата на юли.....Синът ми все-още ходи с дълги панталони и блузи с дълъг ръкав.Само веднъж се склони да си сложи летни дрехи и сандалии,но за 2 дни се отказа..... 
     Хората ме питат,той сам ли избира да се облича така?(Е!Мога ли аз по своя инициатива да обличам едното дете с хубави летни дрехи,а другото с изтъркани топли! В тези жеги! ooooh! )
      Не знам,как да го преубедя..... Tired

    Клипчетата са много добри!Напомниха ми за логопед Ана Заимова,която много активно прилага АБА терапията  и по начина си на работата впечатляващо се различава от повечето логопеди в БГ.

# 670
  • Мнения: 1 738
Селма, n_alex,
Повярвайте на опита ми и не се отчайвайте. Трябва само много търпение, умерен натиск и похвали. И най-важното, детето трябва да има чувството, че само е направило избора си. Вече не знам от колко обсебености с ТВ програми/шоу, компютърни игри и дрехи нашето момче се е отказало само. Чак не ми се вярва като си спомня какво беше със "Сделка или не", "Ловен сезон", "Мики маус" и т.н. Баща му дори шиеше и рисуваше със специални бои по костюми, за да е като някой герой. Например Гигантина. Дори купихме бяла перука, която вече не поглежда.

# 671
  • Мнения: 2 510
Зависи от много неща.
Ако една майка има съмнение, че нещо не е наред с детето й / не, че има майки които не се безпокоят за всичко/, то трябва да посети специалист.
Специалистите както и родителите са всякакви, но между 2-3 години нещата се различават вече твърде много от децата в норма. Патологията на нещата в сравнение с характеропатията е твърде отчетлива.
Много пъти съм писала, че при нас нещата настъпиха твърде бързо. Не е само мое мнение.
Тъй като в момента сме при майка ми, която тогава се грижеше за сина ми основно, нейното мнение е същото. Същото беше и на първия специалист, въпреки, че в много от нещата се разминахме.
Независимо от диагнозата с детето трябва да се работи и то от всички страни за да не се стигне до пълно затваряне и развитието на черти при което преодоляването им след това е доста трудно.
На едно дете, каквото и да е то, не му е необходимо несигурна, обезпокоена , изнервена и най- накрая отчаяна майка. По- лошо от това не може да му се случи.
За етикетите- поставени веднъж трудно се преодоляват, не съм убедена, че и някога се преодоляват. По- добре дете с етикет който все пак можеш да разбиеш чрез работа с детето, дори и чрез смяна на местоживеене на семейството, отколкото дете без етикет, но с лошо прикрити черти на аутизъм. С възрастта тези черти стават все по- отчетливи и ако при едно дете на 2-5 години могат да бъдат прикрити, то при 6-8 години вече не. Изчакване на тази възраст на детето в повечето случаи е твърде късно. Всъщност никога не е късно, но е твърде тежко и за самото дете и за близките.
Объркването но диагнози при аутизма не може да бъде фатално, тъй като методите които се прилагат имат възпитателно, познавателно значение.
При други методи като диети, лекарства, хелиране и т.н. аз съм само след преценка на лекар/и и след необходимите изследвания.

# 672
  • Мнения: 2 140
Селма, при нас проблема е същият.Избира само "блуза зайко", който е с дълъг ръкав и не ни пречи, че е мокър или мръсен.Дори осъзнато си го търси в торбата с мръсните дрехи. #Crazy
И тъй като е впечатлена от зайко, купих летен потник със зайко.  Wink
Скрила съм блузата с дългия ръкав.
Вчера реши, че иска да си облече якето.Цялата се изпоти.Изчаках я, но после го махнах и обясних, че е цялата мокра и е горещо за него.
Ще трябва да реша проблема и с белите обувки, които вече ни да малки, но упорито си ги слага. newsm78

# 673
  • Мнения: 2 510
Ние също имаме проблем със сезоните.
За навън е изпълнителен, но това не се отнася когато сме в къщи.
Имам чувството, че е въпрос и до терморегулацията, въпреки, че реагира на температурите като всеки човек.
Появи ли се обаче дреха, която не харесва / не знайно на какъв принцип/ то тя ще си остане такава. Често има и дреха която след време преминава в същата графа. Също не ми е известно защо. За тях, обаче никога не съм настоявала да ги носи.

# 674
  • Пловдив
  • Мнения: 1 312
 От няколко месеца имаме голям пробив с дрехите.До миналата година беше ужас, писала съм как съм купувала по няколко пъти едни и същи дрехи и как носеше омалели скъсани обувки.Сега носи всякакви обувки с изключение на сандали, стига сам да си ги избере в магазина. Дрехи купуваме от един магазин, управителката му е голям фен на Васко.Много мила жена, двамата си паснаха и аз дори ги оставям сами да пробват и после само ми представят сметката.Е, можеше да си хареса някой по-евтин магазин, но пълно щастие няма Grinning.
  Старите, скъсани дрехи директно хвърлям.Преди ги криех и го лъжех, че някой ги е откраднал, но видях, че в моменти на криза се поддавам и пак ги изваждам, затова вече-в кофата.

Общи условия

Активация на акаунт