Отговори
# 30
  • Мнения: 2 865
Check Please, явно "онзи учител", бидейки толкова взискателен и безкомпромисен към знанията на учениците, е успял да ги научи на математика. Затова сега печелят конкурси.
Това което Check Please описва не е взискателност, а тормоз и мачкане от позицията на силния.

Срещат се чат-пат и в университетите такива, но там все пак жертвите са по-устойчиви индивиди, не са деца.

# 31
  • Мнения: 4 300
Andariel, не си права никак. Тестовете включват по лесни задачи, при които пътят от началото до числения отговор не е толкова дълъг и с толкова разсъждения, за сметка на това са много на брой, което елиминира случайноста. В по добрите тестове има и хинтове, примерно само един от отговорите отговаря на правило за делимост и дори няма нужда да смяташ ако си се сетил да провериш това.
При 'големите' задачи ( а обикновено добрите изпити са комбинация) и сега се оценява на етапи, като правилният числов отговор е само един от етапите.
Така че хайде да не виним тестовете, те са просто инструмент, който може да бъде използван добре или зле като всеки друг.

# 32
  • София
  • Мнения: 1 508
...
И това сигурно е някоя модерна теория...

Модерното е да имат оценки. Преди нямаше. Аз също не съм имала като дете.

Точно обратното е, по-модерно е да нямат оценки. Няколко години преди вас ние сме имали оценки даже в първи клас, след това ги отмениха (по ваше време), и след това пак ги въведоха  Grinning

Ние даже бележници си имахме в първи клас, използвахме руските, защото бяха много удобно структурирани - най-отдясно беше графата за програмата за деня, следваше по-голяма графа, в която се нанасяха домашните по всеки предмет, следваше графата за оценките и на съседната страница имаше много място за забележки, бележки и отзиви на учителката. Беше много удобно, защото веднага се виждаше какъв материал се е взимал в този ден, какви домашни има по този материал, и как е усвоен точно този конкретен материал. Обаче естествено тези бележници бяха с размерите на тетрадка с около 80-100 страници.

# 33
  • Мнения: 9 865
Като не знаеш решението на задачата, но имаш верния отговор, ползваш математическата машина. Ето я! Joy

# 34
  • Мнения: X
използвахме руските, защото бяха много удобно структурирани - най-отдясно беше графата за програмата за деня, следваше по-голяма графа, в която се нанасяха домашните по всеки предмет, следваше графата за оценките и на съседната страница имаше много място за забележки, бележки и отзиви на учителката. Беше много удобно, защото веднага се виждаше какъв материал се е взимал в този ден, какви домашни има по този материал, и как е усвоен точно този конкретен материал. Обаче естествено тези бележници бяха с размерите на тетрадка с около 80-100 страници.

Кога точно са се ползвали тези руски бележници?

# 35
  • София
  • Мнения: 62 595
инструмент са тестовете, но те започват да се превръщат и в методика, която определя как се учи. Като при сертикатния TOEFL е - учейки за него, не научаваш кой знае колко още езика, а само учиш хватките, за да изкараш по-висок резултат, затова си купуваш и огромната тухла с тестове. По нашенско какво проверяваме, как елиминират грешните отговори или как са усвоили материала? За какво са хинтове на човек, който може да реши задачата? Затова и на олимпиади обичайно не се дават тестови задачи, а само с разписване. Ние сме решавали само "големи" задачи, пък и сега можем да решаваме задачите на децата си, обаче следващото поколение родители няма да може нищо да сметне, защото ще е свикнало да търси хинтовете на тестовете. Аз лично съм твърдо за отворените тестове, дори с удоволствие бих върнала едновремешните контролни от по 3-4 задачи, за да се види детето как пише, какво пише, защо го пише.  Peace Не ме разбирай погрешно, не те нападам, просто съм много възмутена от поредната умнотия, която измислят.

# 36
  • Мнения: 12 667

Кога точно са се ползвали тези руски бележници?

Сигурно е учила в руско училище.  С ония сладки униформи с къдрички.  Laughing

# 37
  • София
  • Мнения: 62 595
наистина са много сладки тези униформи. не че са руски, просто са приятни, кокетни

# 38
  • София
  • Мнения: 2 481
За кандидатстване в УНСС имаше някакъв комплексен тест, сестра ми се яви на него...Това се случва преди горе-долу 3 години. Малко импровизирам какъв беше конкретния въпрос, но нещо от сорта:

По времето на Първата световна война, в България най добре се развиват:
а/ химическата и текстилната индустрия
б/ текстилната и химическата индустрия
в/ хранително-вкусовата и някаква друга индустрия /в момента не мога да измисля/
г/ някаквата друга индустрия и хранително-вкусовата такава.

Всички въпроси от историческия раздел били от този тип...трябвало да уцелиш "акцента" голямо тото.

Аз бях от тези с пчеличките, първи клас бях 90-та година.

# 39
  • Мнения: 22 867
Най-силно е било училищното образование през соца, колкото и да ми е трудно да го призная.

Така е, не ми се ще, но няма как да не го призная. Защото тогава имаше система в образованието, последователност, надграждане на знания, приемственост, коренно различно отношение към образованието и учителите. А с демокрацията стана модерно да се говори за рИформи, дойде министър, повече приказва или пробва нещо да въведе, не, че е много обмислено, ама е ново по отношение на старото, докато това-онова, мандата му изтече. Появи се следващия, и той се чувства длъжен да рИформира, всичко на парче, набързо и резултатите са налице. Децата нямат никаква вина, те действат според обстановката и положението в които са поставени. Само ще напиша, че съм работила с курсанти и съм влизала със страх в часовете, страх от това, какво ще ме попитат и дали ще го знам, те бяха страхотно осведомени, боях се, че е повече от това, което аз знам. Това до демокрацията и малко в началото и. После се изумявах как е възможно да не знаят елементарни неща, при това там се приемаха отличници, не случайни и не с тройки, резултат от новаторствата в образователната система, ако това изобщо е система.
За оценките -  имала съм ги и в началния курс. Не помня да съм изживявала стрес и някой да ме е жалил толкова, ако е имало изобщо някакъв стрес, явно е бил здравословен. Peace

# 40
  • Мнения: X
Като при сертикатния TOEFL е - учейки за него, не научаваш кой знае колко още езика, а само учиш хватките, за да изкараш по-висок резултат, затова си купуваш и огромната тухла с тестове.

Така е. Даже нищо не научаваш за езика. Всички учебни материали за ТОЕФЛ са пълни със "стратегии". Като му хванеш цаката е лесно.
ТОЕФЛ си е една машина за пари.

# 41
  • n/a
  • Мнения: 3 341
О, тестове! Другата ми тема. Любима. Дали имате представа какви
усилия коства да научиш детето, като се изправи пред теста, да си
ползва странични листа, за да пимисли кой отговор е верният?
Рокси, разсъжденията са ти верни, но само при едно условие. Да си
правил контролни в нетестова форма, да си се тренирал да получа-
ваш отговора не чрез тото-шанс, а чрез решаване на проблема пос-
ледователно, с лист и молив в ръка (любим израз от сборник по мате-
матика ми е, простете за плагиата). Чак тогава има смисъл от тесто-
ве. А сега? Ами сега от първи клас са на "тука има, тука няма". Значи-
телно усилие е да научиш детето само да се сеща да си развие мисъл-
та върху белия лист, а не да загради буквичката, която му се струва
най-достоверна.

# 42
  • Мнения: 0
НСЧ, това са промени, които се предвиждат в новия закон за  образованието.

Така де, това е част от проекта на новия закон, нали за него говори авторката  newsm78
http://bgvesti.com/index.php?option=com_content&view=article … z-&Itemid=106

Да, за него. Но ми се вижда доста неудачно ... Има начин да се изкара тройка, ако ще  и по-най трудния предмет да е. Децата не трябва да бъдат учени да зарязват нещо, ако не го разбират.

# 43
  • Мнения: X

Кога точно са се ползвали тези руски бележници?

Сигурно е учила в руско училище.  С ония сладки униформи с къдрички.  Laughing

Не ги помня униформите с къдричките.  Simple Smile Във Варна откриха руското училище, когато аз бях първи клас (или предучилищна  newsm78). Учеха в нашата сграда в другата смяна. Покрай тях нас ни сбъркаха от руски.  ooooh!

# 44
  • София
  • Мнения: 62 595
и кой е верният отговор? А и Б са едни и същи, само са им сменени местата на думите, В и Г са също токова малоумни. Тук ще ме зацафарят.

Е, тоефела е машина за пари, ама университетите си го искат.  Confused

Общи условия

Активация на акаунт