Декларация за бременност

  • 6 235
  • 41
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 2 510
Не си длъжна и си носиш отговорността за това.
Декларацията ти няма да бъде окачена на таблото.
Здравословното ти състояние не може да е тайна за работодателя.
Вие нямате ли профилактични прегледи?

# 31
  • София
  • Мнения: 10 698
К-А-М в твоята работа имате ли нощни смени, събото-неделни или извънреден труд?

# 32
  • Мнения: 2 381
.... включващ периода от фоликуларната пункция до ембриотрансфера, но не повече от 20 дни."[/b]

Мерси.
Текстът е уникален. "не повече от 20 дни". Браво!

Не, в случая няма никаква връзка с характера и тежестта на работата. Жените, които са в процедура ин-витро, са трудоустроени, т.е. могат да бъдат освободени от работа само с разрешение на ИТ. Затова събират декларации.

Благодаря и на теб Флип.

Учудена съм много. Не живея в Бг от много години и никога, при никакви обстоятелства не съм полълвала декларация или са ме питали подобни въпроси по време на интервю. Интересно как стои въпросът в други европейски страни.


# 33
  • Мнения: 194
Няма нощни смени, но се тръби, че всички са на ненормирано работно време....ез да имаме заповед за това де.

# 34
  • София
  • Мнения: 1 584
Хора, ако той ми връчи предизвестие...тогава ще го уведомя и ще приложа документи за това. Ама просто ей така да иска от днес за утре да му декларирам обстоятелства, м? Още повече, че тази информация, касаеща здравето е конфиденциална?
Въпросът е има ли право да ми я иска и аз длъжна ли съм да му я дам?


КАМ, мисля (не съм на 100 % сигурна), че ще е късно при вече получено предизвестие да го уведомиш тепърва. Но трябва по-сериозно да проуча.

Гледай сега, той може да иска всякаква информация, не му е забранено. От теб обаче зависи дали ще му я дадеш. Можеш и имаш право да откажеш да подпишеш декларация, той няма как да те санкционира заради това. Просто трябва да решиш кое ти е по-важно - запазване на конфиденциалността или трудовоправната закрила. Няма как да я ползваш тая закрила, ако не направиш компромис с личния си здравен статус в някакъв момент.

# 35
  • Мнения: 194
Сега се натъкнах на нещо:

Цитирам: При ползване на някои права, предвидени в трудовото законодателство се предвижда задължение за уведомяване на работодателя. Съгласно чл. 313а, ал. 1 от КТ, бременната работничка или служителка, както и работничка и служителка в напреднал етап на лечение ин витро, ползва права по чл. 140, ал.4, т.2, чл. 147, ал.1 т.2, чл. 157, ал.2, чл. 307,309,310 и чл.333, ал.5 след УДОСТОВЕРЯВАНЕ НА СЪСТОЯНИЕТО СИ ПРЕД РАБОТОДАТЕЛЯ С НАДЛЕЖЕН ДОКУМЕНТ, издаден от компетентните здравни органи.

Значи ли , че днес аз декларирам, че не съм бременна и утре като ми връчи предизвестието и се докаже, че съм бременна, тол си е вързал гащите и немога да го съдя?

И основното................банална ставам вече..има ли право да ми иска такава информация??????

# 36
  • София
  • Мнения: 1 262
Да, има право.

# 37
  • Пловдив
  • Мнения: 2 516
Декларацията НЕ Е надлежен документ, издаден от медицинските органи, т. е. има само информативно значение  Peace
В КТ пише, че не може да бъде уволнена бременна работничка/служителка без разрешение на Инспекция по труда (освен в определени случаи, като закриване на цялото предприятие), ако е удостоверила състоянието си с надлежен мед. документ. Това значи, че би следвало да може след връчване на предизвестие да удостовери състоянието си и да ползва закрилата. Обаче "гори", ако направо й връчат заповед за прекратяване, като й плащат предизвестието.

Има право да ти иска информация, а ти имаш право да не я дадеш.

# 38
  • Мнения: 121
Ако караме по хронологичен ред, работодателя трябва и ще бъда запознат с твоето здравословно състояние когато постъпваш на работа/от медицинското/ и при периодичните медицински прегледи, които се правят от Служба"Трудова медицина".
Това с декларациите не е задължително, а се оказва желателно.

# 39
  • София
  • Мнения: 971
А, какво пречи на директния въпрос за бременността да се напише:

а) Има вероятност 50%.
б) Няма вероятност 50%.
с) Не знам.
д) Възможно е.
е) Не изключвам подобна възможност.
и) Трудно ми е да преценя без гинекологичен преглед.

Да си избере шефа някоя опция.  Mr. Green Whistling

# 40
  • под дъгата
  • Мнения: 630
И основното................банална ставам вече..има ли право да ми иска такава информация??????
Всичко, което не е забранено, е разрешено.

# 41
  • Мнения: 2 018
на въпроса - имат ли право да ми искат такава информация - да, имат! Бременността и инвитро не са включени в Наредбата, но и при нея има възможна закрила от ИТ, така, че имат абсолютно основание да ти искат информацията. 

http://www.podkrepa-varna.org/zakoni-docs/cfc54c5ab876e647fe89ea4346b364aa.pdf

НАРЕДБА № 5 ЗА БОЛЕСТИТЕ, ПРИ КОИТО РАБОТНИЦИТЕ, БОЛЕДУВАЩИ ОТ ТЯХ, ИМАТ ОСОБЕНА ЗАКРИЛА

".............
(2) Предприятието събира предварителна информация от работниците, които са определени за уволнение, страдат ли от болести, посочени в ал. 1.
Чл. 2. Работниците, които страдат от болестите, посочени в чл. 1, ал. 1, са длъжни при поискване да представят в предприятието медицински документи (епикриза, медицинско удостоверение и др.) от лечебно-профилактичните заведения, където се лекуват или се водят на диспансерен учет.
...."

Последна редакция: ср, 15 фев 2012, 00:05 от Бо_

Общи условия

Активация на акаунт