Помощ, дайте съвет

  • 3 116
  • 33
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: X
Авторката иска съвет,следователно това включва и одобряващи и неодобряващи такива.
Аз се опитах да покажа и другата страна на медала, а именно-ако можеш най-добре е да си гледаш детето,колкото може по-дълго.Детето ти нищо няма да загуби от неходене на ясла,само ще спечели.
Това е мое мнение,не искам никой да се съгласява с мен,нито съм целяла да убидя някого.
А ако авторката е искала да чуе само поощрение,да го беше писала.

# 16
  • Мнения: 2 382
Сравняването с изоставени деца е меко казано обидно и напълно неразбираемо за мен Naughty.
Подобни постановки са много далеч от изразяването на противоположно мнение.

# 17
  • Мнения: X
Абе,не съм сравнявала яслата с дома за сираци.
Просто дадох нагледен пример,че социализацията в детски колектив в тази крехка възраст не предопределя понататъшното развитие на детето.
Тъй като отвсякъде чувам укоряване ,че децата,непосещавали ясла са асоциални,дръпнати,неоправни и това им вреди ,когато тръгнат на градина.
И точно социализацията е основния довод за започване на яслите.
А според мен тази социализация може да се случи и в парка,и вкъщи......

# 18
  • Мнения: 2 382
Истината е, че при започване на детска градина има огромна разлика между децата, посещавали ясла и тези, които не са посещавали. Това многократно съм го коментирала с детски учителки.
Когато едно дете е посещавало ясла адаптацията в градината е много по-лесна. И не става въпрос за ежедневните навици, а за интеграцията в групата.
Не мислете, че навсякъде яслите са като извадени от филм на ужасите.
За съжаление няма как да ви пусна клипчетата, които периодично ни записват в групата. С чисто сърце мога да кажа, че ще ми е много мъчно, когато дойде време да се разделим и цял живот няма да мога да се отблагодаря за спокойствието и търпението, с които тези жени гледат децата ни.

# 19
  • Мнения: X
О.К,не казвам,че гледат децата лошо,но и вкъщи можеш да му осигуриш същата спокойна среда,можеш да му създадеш приятелски кръг,да го занимаваш,разнообразяваш и т.н
А що се отнася до адаптацията-зависи от детето.Моето дете например,до преди 2-3 месеца беше като залепен за мен,а сега виждам как търси контакт с деца,отделя се сам от мен.
Така,че адаптацията в ДГ ще е много по-лесна,отколкото в ясла/ако се беше наложило/.
Пък и периода на адаптация винаги го има,за едни е 2 седмици в ясла,за други 2 седмици в градината.Все тая.
С тази разлика,че на 3,дори най-привързаните деца приемат по-лесно раздялата,просто са достатъчно големи и разбират ситуацията,пък и вече желанието за създаване на приятелства взима превес.
За такива деца раздялата с мама на 1-2 год е истинска драма.

# 20
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Ако за малките деца беше толкова полезно да прекарват целия си ден с непознати деца,то децата от домовете за сираци щяха да са най-уравновесените психически и щастливи хора на света.Но не са.......

Сравнението ти е доста пресилено.
Развитието на детето според мен няма нищо общо с ранното или късното тръгване на детска градина. Ако това беше единствения фактор формиращ детската психика, щеше да е доста елементарно.

# 21
  • Мнения: 4 465
С тази разлика,че на 3,дори най-привързаните деца приемат по-лесно раздялата,просто са достатъчно големи и разбират ситуацията,пък и вече желанието за създаване на приятелства взима превес.


Децата са различни. И мисля че тук бъркаш много. Адаптацията на децата в БГ се провежда по насилствен начин (такава е системата) и е особено вредна за вече разбиращи деца. Със сигурност това не им помага да понесат раздялата по-лесно. Да не говорим че много дълго я помнят.

В никакъв случай не съм ЗА ранното даване на децата в ясла, още повече целодневно, но има много неща, които са строго индивидуални. Факт е че в групата на дъщеря ми децата, посещавали ясла преди това бяха с по-стабилна психика (и все още са). Тя преодоля стреса едва в подготвителната група.

# 22
  • Мнения: X
Оф,що ли ми трябваше въобще да давам мнение?!
Като,че ли не знам как ще наскачат привърженичките на яслата.
Нямам намерение повече да ви се обяснявам,мнението си е мое,не държа да се съгласи някой с мен.
А за насилствената адаптация в ДГ  пак зависи.Ако детето е достатъчно голямо,за да разбере защо и колко време ще е там,то не виждам къде е проблема.
А на 1-2 годишна възраст на какво се разчита?Ще пореве,пореве,пък ще забрави.
И само,защото няма да помни конкретната ситуация мислите,че стреса е по-малък?!
Не,не мисля.
Може да прочетете първите 2 страници от съседната тема,там подробно е обяснено,защо точно възрастта от 1.5 до 3год е най-неподходяща за отделяне от семейството.

Последна редакция: пн, 19 мар 2012, 09:17 от Анонимен

# 23
  • Мнения: 4 465
Аз пиша от личен опит и като човек, който НЕ е привърженик на яслата. Едното ми дете е тръгнало направо на предучилищна, а второто на 3 г. на детска градина.

Децата са различни. При нас беше особено зле с вече съвсем разбиращото 6 годишно дете, но нямаше подготвителни групи в училищата и се наложи да я запиша в детска градина където децата вече имаха изграден колектив. Затова пуснах второто от 3 години - ми не се получи пак. Затова мисля че това, че децата като разбират повече, им е по-лесно не е съвсем вярно. При вече изграден характер (зависи от характера на детето) може да е доста по-мъчително и за децата и за майката.

# 24
  • Мнения: X
Да,права си,че зависи от детето.
Но аз не мога да си представя как бих оставила едногодишното си бебе някъде.
Такава раздяла би била трудна и за мен,камо ли за детето,което не разбира защо мама го оставя при чужди хора,на чуждо място и си тръгва.Не искам да си представя какво чувства детето.
Разбира се ,има деца,които не са привързани към родителите си толкова,не разбрират достатъчно,не правят разлика кой ще ги гледа,за такъв тип деца раздялата е лесна.

# 25
  • Мнения: 4 465
Да,права си,че зависи от детето.
Но аз не мога да си представя как бих оставила едногодишното си бебе някъде.


Сега ако имам трето, което не мисля че ще ми се случи, бих потърсила вариант от 2 годишна възраст на място където децата не се откъсват от раз от родителите, за да свиква постепенно. Не изведнъж съвсем само и по цял ден.

Има различни случаи и за някои хора перспективата да останат трайно безработни е съвсем реална и не могат да си го позволят. Всеки сам решава за себе си и индивидуално за детето. Няма рецепта за това кой е прав и кой - не. Моята племенница тръгна на ясла на 8 месеца (в друга държава), но там трима човека се грижеха за 9 бебета в почти семейна среда. Нямаха проблеми с адаптацията, здравето и т.н. В началото майката стоеше с малката в яслата докато свикне и после нямаха драми. Детето ходеше и все още ходи с желание.

# 26
  • Мнения: X
Когато нямаш друг избор и финансите те притискат,естествено ,че ще го дадеш на ясла.
Но аз наблюдавам тенденция,неработещи майки пращат деца на по 1.5-2 год на ясла,за да свиква,да се социализира.А майката по цял ден стои вкъщи или обикаля по пътищата.
Не е моя работа да съдя никого,но в такива ситуации майката просто си гледа своя комфорт,не мисля,че това е по-добрия вариант за детето от този да бъде вкъщи до 3 год.

# 27
  • Мнения: 21 450
  Ако твърдо решиш да започнеш работа,  намери гледачка на детето ,или помисли за вариант с баба или друг близък човек. Едногодишната възраст е абсолютно неподходяща за даване на ясла.

Развитието на детето според мен няма нищо общо с ранното или късното тръгване на детска градина.

   Има общо, и още как. И за физическото и за психическото развитие има общо. За едногодишното бебе най-важното е да е в подходяща за възрастта си обстановка, добре нахранено и в здравословна среда, с добър баланс между почивка и игра на чист въздух. Това в затворена стая от ранна есен до късна пролет, в компанията на селектирани щамове от всякакви бактериални култури и с неизвестно каква храна просто няма как да стане.
  Понякога човек е принуден от обстоятелствата и децата преодоляват тези неща, обикновено с цената на често боледуване, операции от трета сливица и прочие, но ако човек има и друг вариант, просто е по-добре да избере него.
  За психическо състояние, и социализация изобщо не говоря. Социализация при едногодишно бебе просто няма как да има.

Последна редакция: вт, 20 мар 2012, 08:25 от Iris04

# 28
  • София
  • Мнения: 1 715
Изборът е труден и зависи много от човека, който го прави, от ситуацията, в която се намира... Дали детето ще свикне лесно с промяната и как ще му се отрази, също е много индивидуално.
По принцип децата до 3г. нямат нужда от социализация в ясла. Но пък всеки прави избор между по-малкото зло. Ако си притисната от обстоятелствата и няма начин да не работиш, ясно какво е решението.
Ако просто мислиш, че това ще е единствен шанс за работа, вероятно си в грешка.
Детето ми беше на 1,5г., когато в рамките на 2 месеца ми предложиха супер примамливи длъжности - интересни, мениджърски, добре платени. Изкушението беше сериозно Crazy Но реших, че детето ми е по-важно. Гледахме се до почти 4г. После обстоятелствата сами се наредиха. Попаднах на много добра работа, която, освен че е далеч, просто няма друг минус. В същото време приеха детето в нова и прекрасна ДГ. Адаптира се точно за 3 дни и с абсолютно нищо не е по-различно от ходилите на ясла Peace Бяхме заедно, когато проходи, проговори, учихме се на какво ли не взаимно. Аз лично не съжалявам нито за момент за избора.
Успех ти желая. Дано бързо стигнеш до най-правилното решение за теб и семейството ти!

# 29
  • Мнения: 24
Много ви благодаря момичета, прочетох доста мнения и ми дадохте много сили, ще се опитам да отговоря поне на част от тях.
За финансовата гледна точка : да аз съм от майките, които могат да си позволят да не работят и да си гледат детенцето, докато навърши пълнолетие на 43г.(шегувам се) но, както всички знаем колелото се върти и както сега таткото изкарва добри пари а и нашите ни помагат, след месец, година или две това може да не стане, което за мен ще значи , че трябва да си търся работа. Огромният проблем поне според мен е (приемам всякакви мнения по въпроса) ,че е едно да се гради кариера на 24-5 и на 30 ....
За самата работа, както прочетох някъде, а и както аз самата мисля, че все пак, може да не ми хареса, на мен, на екипа или да ме уволнят, че постоянно звъня да чувам как е бебка Simple Smile
За упреците , че детето е Наважо, ще кажа само че и аз съм на това мнение и за това мисля в перспектива, тоест всичко се случва в този живот и трябва да сме подготвени ... Продължавам да приемам мнения и критики по въпроса, все пак за това е пусната темата, за да чуят всякакви мнения .
И пак огромно благодаря на всички, желая ви усмихната и изпълнена с хубави моменти седмица  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт