Парфюмни размисли и страсти - 151

  • 50 269
  • 734
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 5 656


A g a r w o o d   ( O u d )

се счита за най-скъпата дървесина в света. С това име се означава смолистата, ароматна сърцевина на дървото. Произвежда се предимно от дървета от рода Aquilaria. Най-често смолата е известна като agarwood, aloeswood, eaglewood, gaharu, agalocha или oudh (на арабски).

Agarwood е бил използван от векове, за да направи висококачествен тамян. Китайците описват неговия мирис като "сладък, дълбок, но балансиран аромат" и го използват в религиозните и празничните си тържества, както и арабите, индийците и японците. Agarwood също е част от многото традиционни фармакопеи, датиращи от средновековието. Китайски лекари все още го предписват при настинки и други проблеми. Масло, извлечено от Agarwood, се използва в страните от Арабския полуостров като парфюм.

Agarwood, или oudh образува като реакция на гъбична или бактериална зараза. При заразяването с мухъл дървото отделя ароматно защитно масло в засегнатите области (корени, клони), които постепенно стават по-твърди и променят цвета си към тъмнокафяво до черно.

Видовете Aquilaria, които произвеждат аgarwood, са открити в цяла Азия, предимно в южната и югоизточната й част. Индийският полуостров е основният източник на аgarwood в продължение на много векове, но тъй като дърветата започват да стават намаляват драстично в средата на ХХ век, интензивният добив се премества в Индокитай, по-късно също и в Индонезия и Малайзия. Днес такива насаждения съществуват в редица страни, например Бангладеш, Бутан, Индия, Лаос, Бирма, Папуа Нова Гвинея, Тайланд, Камбоджа и Виетнам.

Agarwood може да се произвежда от около 15 различни разновидности на дървото Aquilaria. Aquillaria Malacenensis се счита за кралицата на индонезийски oudh. Това дърво може да достигне до 40 м височина и диаметър до 80 см.

Agarwood се изнася в различни форми (дървени стърготини, прах, масло и крайни продукти като парфюми, тамян и лекарства). Основните износители са страните в Близкия и Далечния Изток - Обединените арабски емирства и Саудитска Арабия (където Agarwood е известен като oudh), както и Хонг Конг, Тайван и Япония.

Метод за екстрахиране
Има три метода, чрез които се дестилира масло от Agarwood - хидродестилация, парна дестилация и добив чрез въглероден диоксид (първите два са най-често използвани). От голямо значение върху дестилацията на маслото е възрастта на дървото. Старите дървета имат по-високо съдържание на смола и точно както виното, старата смола се подобрява с времето. Най-доброто качество масло излиза от първата дестилация, след това дървото се подлага на втора дестилация и поради това маслото се оценява съобразно поредността на процеса, чрез който е получено. На маслото, получено при парна дестилация, липсва триизмерната опушеност, която се забелязва при хидродестилираното масло.

Синтетични заместители
Тъй като Agarwood е скъпа суровина, са създадени химически заместители, които са евтини, но трудно наподобяват качествата на природния продукт. Създаването на максимално близки синтетични заместители би било изключително скъпо, което не оправдава производството им. Не е трудно да се определи основната разлика в аромата на oudh масло и синтетичен oudh. Естественият има въздушен дървесно-смолист аромат с горчиво-сладък нюанс, докато синтетичния oudh има предимно дървесно-кожен мирис, като липсва характерната топла смолиста нотка.

Производството на Agarwood е скъпо поради ниския добив на смолата и бавния и трудоемък процес на извличане. Цената на 1 кг от това масло към момента се изчислява на 18 000 евро. Друга причина за високата цена е, че растителните видове, от които се произвежда маслото, са застрашени от изчезване и поради това са защитени от CITES (Конвенцията по международната търговия със застрашени видове от дивата фауна и флора), както и от Световния съюз за опазване (IUCN).

Приложения на Agarwood
Освен в парфюмерията, важно приложение на Agarwood е производството на тамян. Agarwood е афродизиак, както в маслена форма, така и като тамян. Маслото се продава в аптеки във Виетнам за вътрешна употреба с тази цел. Китайската медицина използва прах Aquilaria за лечение на цироза на черния дроб, тумори на белия дроб и стомаха.




Скъпи дами,
оud-ът има както големи почитателки в нашето общество, така и недолюбващи го. Той присъства както в дамски, така и в мъжки аромати (което не е пречка дамите също да ги ползват, щом им допадат Simple Smile ). Намира ли се той във вашия парфюмен гардероб? Как се отнасяте към него? Плаши ли ви или ви примамва? Кои са вашите любимци от oud-съдържащите парфюми?
Заповядайте   bouquet


Лекциите на Натали Никол за начинаещи и не толкова начинаещи парфюмани:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=630784.270 пост №278

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=630784.msg20742366#msg20742366 пост №554

Данни за теглото на пълни и празни флакони.

Формула на Бижу за съотношението мл - грам: 1мл. парфюм = 0,73 гр.

Предишната тема.

# 1
  • виртуално
  • Мнения: 2 861
Първа
но по темата хич ме няма - не обичам и не притежавам


Днес някой си нямаше друга работа и ме запозна с Luciano Soprani Donna   Crossing Arms
... и ми отвъртя главата, целият офис ухае.
Рядко харесвам цветни парфюми, но този е толкова нежно-елегантен и едновременно с това присъствен  Crazy

# 2
  • Мнения: X
Еееее, Рапунцел ме изпревари Cry.

Любимият ми ауд е този на JHG. Да е жива и здрава Олето, още ползвам отливката, която ми даде.

Атти, ти си знаеш за темата. Както винаги е прекрасно направена.  Hug

# 3
  • на североизток от Рая
  • Мнения: 6 251
  АттиHug!

 Не съм за първа страница, но заминавам на работа и бързам да се включа.

 Вчера получих прекрасното виалче от Килиън.

 Хареса ми. Но в началото ми причини главоболие. Явно е силен парфюм, но май на мен точно такива ми допадат. Издържам, въпреки малкото си килограми/48-49/.

 Темата е страхотна и ще ви чета с интерес!  Hug

# 4
  • Мнения: 29
Aaaaa!!!!!!!! AAAAAAAAAAAA!! И още много възклицания, ама ми се разтрепериха ръцете и краката. Примирам си за тази съставка   Crazy  Последните пъти, когато Атти ме докара до това състояние бяха "Нейно Височество Розата" и "Шипровата" теми. (А дали е имало тема и за Ириса? и там бих си потрепервала  Blush)
Атти,   bouquet  Hug

Ще си излея ауд-овата любов, но довечера ( в предната тема обясних защо ще наричам тази "най-прекрасна на земята" дървесина по този начин, така че простете).

Венуш, тъкмо ще си знам кого да зарибявам с ауд аромати  Mr. Green

# 5
  • Мнения: 35 961
моят любим оуд:

# 6
  • Мнения: 29
Бубс, а как точно се казва той? Във фрагрантика не намерих картинка, която да съотвества на твоята. Парфюмно олио ли е?

# 7
  • Мнения: 35 961
Оле, да, олио е
преди няколко години половинката беше в Дубай и му поръчах арабски парфюм - донесе ми това; тогава все още нямах идея що е оуд и трудно му свикнах Laughing
http://www.ajmalperfume.com/ragheeb-prodident-33

# 8
  • София
  • Мнения: 1 210
Бягам с 300 от ууд.
Не го понасям, не ме понася.
Ако е прикрит дълбоко под муск, ванилия и други и издържа първите 15 минути - не бягам да мия веднага.
Май няма друга съставка, която така методично да избягвам. Дори от любопитство не тествам вече уудови парфюми.

# 9
  • Мнения: 29
Руми, не бягай бе, бутай мен натам  Grinning Ще ти бъда жив щит,ей.

Този Ragheeb Ajmal го няма в ибей  Sad Сега трябва да усвоявам преследване на аромати и из арабски сайтове  ooooh! Да ти е жива и здрава половинката и пак да ти донесе "труден" аромат.

Скрит текст:
ЛМ снощи сънувал, че съм тръгнала на околосветско пътешествие без него (умишлено съм му казала в последния момент) и сутринта още беше бесен и раздразнен  Joy Успокоих го, че няма да обикалям света без него тази вечер, та да се кротне. Сега, като се замисля, ако някога го докарам до такова пътешествие в края му ще ме познават по дрънченето на стъклариите, които ще влача със себе си (парфюми, подправки и всякакви такива)

# 10
  • Мнения: 31 179
Обича ме, обичам го! Heart Eyes В Черния му вариант Монталски най-добре. И Бял го вземам! Mr. Green
Атти, благодаря за темата!  bouquet

# 11
  • София
  • Мнения: 1 481
Харесвам ауд и в подходящо настроение нося  L'artisan-ския Al oudh.
Оле, майстор-подстрекател, ме запали и по ауда на JHAG  Hug Когато приключа с отливката, сигурно ще си набавя цял флакон.

# 12
  • София
  • Мнения: 849
ха, що така ми изчезна поста в небитието  newsm78 нищо лошо не казах .. ужким  Laughing

накратко, засега съм по средата, някои ауди са ме потресли (червения Монтал - но то беше отдавна, и чистия ауд на Килиан), други пък са ми харесали (розовия ауд на Килиан и черния Монтал.. подсетена от Атти, добавям и JHAG Midnight Aoud). Продължавам да тествам, пък то ще си покаже ще има ли любов между нас или напротив  Laughing

Атти, благодаря, пак интересна темичка  Hug

Последна редакция: вт, 06 мар 2012, 11:38 от Elitsa_z

# 13
  • София
  • Мнения: 1 210
Атти, забравих да благодаря за темата - много информативен първи пост - както винаги  Hug

Оле, само да ме настигне някой (разбирай за поръчам по погрешка) - веднага ти го пращам да се бориш с него Mr. Green

Днес се сетих да си сложа Sisley eau de 3 - бях забравила колко ми е жизнерадостен и свеж, без да се рее само във висините, а добре уплътнен и в базата Heart Eyes

# 14
  • Germany
  • Мнения: 1 581
Обичам мек уд, такъв, като в М7, в Man Absolute на Jil Sander(за жалост трудно откриваем  Sad)  и в Wonderwood на КдГ. Последно ми хареса в Amber Oud, един гальовен, прави интересен и гушлив амбъра, опушен и топъл. Днес без да съм видяла темата тематично съм се напръскала с него и ми носи чудно настроение. Това са единствените парфюми с уд в състава си, които мога да понеса. На ръба на харесването и отрицанието са ми Тосканската кожа и Ноар де ноар. Ако нямаха тази съставка май щяха да ми харесват повече, с уд в състава си ми звъчат прекалено мъжествени. Останалите не понасям, направо ми става лошо от тях. Идват ми твърде арабски и подтискащи. А пък комбинацията рози и уд, каквито са повечето комбинации са ми  Sick
Атти,   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт