Кажи "моля" !

  • 6 820
  • 133
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 2 090
Съгласна съм с всички, писали по-назад за примера, който се дава на детето. Аз не си спомням кога децата ми (на 3 и на 6 години) започнаха да използват: "моля, благодаря, извинявай", някак естествено сигурно се е случило, не сме им налагали това, камоли пък по някакъв брутален начин (какъвто ми изглежда описания от авторката случай).  Rolling Eyes Имало е моменти, когато например някой подари бонбон в магазина, и подканям малкото: "Какво ще кажеш?" , то отговаря или "благодал'Я" или "нищо". Вторият отговор никога не е предизвиквал драми в мен. Благодаря аз от нейно име и това е. Надявам се моето учтиво отношение да има по-голям ефект в/у нея, отколкото да я врънкам и насилвам тя да помоли или благодари. Децата попиват толкова лесно. Grinning

# 46
  • Мнения: 201
Бащата извадил парите, но първо трябва да му се падне на колене и да бъде омилостивен с вълшебна думичка, за да покаже на хората кой командва парада. ooooh! Точно "етикеция по Байганьовски" му викам аз на това, с цел "ще го пречупя и ще го направя човек"! Или си решил, че ще направиш удоволствие на детето си (тоест то вече по някакъв начин е заслужило това, има повод и т.н), или при неприемливото му поведение, просто отлагаш покупката, много сложна теорема ли изглежда?

За мен думичката "моля" пък е толкова формална и безсмислена, че никога не бих я изисквала от дете . В едно "може ли" или "ако обичаш" би могло да се вложи доза искреност, но в протоколното "моля" няма начин (в интересн на истината, не присъства в речника ми, освен в писмена форма). Като цяло, извън формалните поздрави,  предпочитам да уча децата си на учтивост, идваща от сърцето, тоест да изразяват уважение,благодарност или извинение с техни си думи.
В ситуацията с водата и сходни, ако случайно някой си позволи да поиска нещо със заповеднически тон, му се напомня, че никой на никого не е слуга и щом не иска да е учтив, да си налее вода сам.

# 47
  • Мнения: 22 431
Пълна простотия е за мен подобно "възпитание".
Бащата решил да се прави на мъж, майката и тя подглася...
Подаръците за мен са подаръци. Не изисквам от детето ми да се моли. Правя ги от удоволствие.

# 48
  • Rock & Roll feeling ...
  • Мнения: 6 687
Това ,което те искат да " възпитат " по този метод , се прави по друг начин .
И когато става дума за думичката 'моля" не мисля,че се влага детето да се моли . Дали ще каже " моля ти се мамо " или "  може ли мамо "  въпросът е да чувства ,че мама и тати са тези ,които разрешават, че трябва да се съобразява с тях и т.н.

# 49
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 781
Къде виждате падане на колене  newsm78
И от кога учтивата форма е нещо нелицеприятно.  Живея в страна, където децата се учат още от проговарянето да казват моля и благодаря. Явно само за българите доброто възпитание е равносилно на мъчение.

# 50
  • Мнения: 3 066
Къде виждате падане на колене  newsm78
И от кога учтивата форма е нещо нелицеприятно.  Живея в страна, където децата се учат още от проговарянето да казват моля и благодаря. Явно само за българите доброто възпитание е равносилно на мъчение.
И аз това си мислех,но не го написах   bouquet

# 51
  • Мнения: 304
И детето трябва да бъде научено на тези думи чрез измъкване с ченгел от устата и чрез изнудване? Ако вас някой ви изнудва да се молите, вие от сърце ли ще кажете Моля?
Казването на моля и благодаря не е мъчение, но родителите могат да го превърнат в такова, действайки с 'любимия" метод "да си премерим инатите".
Важното е детето да знае смисълът на тези думи, тогава ще започне да ги използва без да го натискат. А не да му се набива канчето, че ги дължи по презумпция. Още повече, ако родителят пропуска да казва същите вълшебни думички на детето си.

Именно принуждаването в нещо на всяка цена кара децата да се дръпват и да не искат да го правят. Много деца, като усетят, че всички са се вторачили в тях и ги ръчкат да казват това или онова, се засрамват, заинатяват и казват "не искам Blush". Колкото повече родителят прави драма от това, толкова повече и детето реагира с тревожност и опъване във всяка следваща  подобна ситуация.

# 52
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 867
Аз лично не приемам връзката между възпитанието и подаръците. Не мога да откажа на дъщеря ми да й купя играчка, защото не е изпълнила нещо, което аз съм поискала от нея. Тогава ще следва, че ако е слушала, аз трябва да й купя подарък, а това не ми харесва.

Относно "вълшебните" думички, научи се да ги казва някак неусетно, но пък ги чува постоянно - и вкъщи, и в градината. Единствено има малки проблеми все още с "извинявай", струва ми се, че й е трудно да признае грешка, но не я натискам. Личният пример играе огромна роля.

# 53
  • Мнения: 2 457
Бащата извадил парите, но първо трябва да му се падне на колене и да бъде омилостивен с вълшебна думичка, за да покаже на хората кой командва парада. ooooh! Точно "етикеция по Байганьовски" му викам аз на това, с цел "ще го пречупя и ще го направя човек"!
Да,и аз така го усетих. Беше много гадно.  С парите в ръка и демостративно размахвайки ги над главата на детето като повтаряше "кажи моля бе, кажи и ще го купим". Детето се бе навело надалоу и хлипаше само.
Аз, за да се разчупи тая конфузна ситуация, заговорих продавачката дали има сокчатата за които бях отишла, но тя изглежда много се беше вживяла да порицава и тя детето , че чак ми се скара "Изчакайте не виждате ли че имам работа, имам други клиенти..." И каква беше работата и - да гледа как тормозят детето и само да приглася "О, на главата ще ви се качи един ден" ooooh!
Много се ядосах, направо ми кипна отвътре и забих такъв продължителен стоманен поглед в бащата, знаех че ще се притесни и ще го хване срам. Те, такива Ганьовци гледат да не се излагат пред другите, особенно пред жени се правят на много велики. Майката дори не я забелязах как реагира. Купиха играчката,  от срам . Дадоха я на детето с думите "айде, ето". То я взе и изобщо не прояви радост - беше му вече все тая, твърде висока цена плати и вече му се бе отщяло. Така поне аз бих се почуствала на негово място. Не знам... Whistling

# 54
  • Mars Hotel
  • Мнения: 4 867
Милото детенце. Кой знае как са му дуднали на главата после, като са си тръгнали от магазина.  Confused

# 55
  • Мнения: 46 511
Горките деца...

Не знам защо, но мен ужасно много ме беше срам да казвам Моля Embarassed и колкото повече ми повтаряха, че трябва, толкова по-рядко го казвах.

Дъщеря ми започна да я използва към 4-5 г., никога не съм я учила целенасочено, но често е в речника й, даже понякога прекалява.

С една дума - не е насилието начина.

# 56
  • Мнения: 3 066
Определено не е в насилието начина .
Обноските  и маниерите са често проекция на видяното у дома или в най-блзикото обкръжение.
Но такова показно и унижаващо поведение, като това на родителите в случката, е меко казано невъзпитано и никакъв пример не е.

# 57
  • Мнения: 487
Не знам защо, но мен ужасно много ме беше срам да казвам Моля Embarassed и колкото повече ми повтаряха, че трябва, толкова по-рядко го казвах.
И аз това си спомням. Беше ме срам, те ме караха насила и в крайна сметка нищо не постигаха.
Определено това не може да е начин да се накара едно дете да казва Моля.

# 58
# 59
  • Мнения: 6 301
На наши приятели детето /вече на 18 години/ пък прекалява с "може ли" и "моля". Когато сме им на гости, по време на вечеря постоянно пита - може ли да си взема това, може ли да си взема онова, направо е досадно . При положение, че всичкото това, за което пита е сложено на масата, и то с цел да се яде, а не да се гледа.

Общи условия

Активация на акаунт