За потребителите и потреблението.

  • 7 591
  • 76
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 8 999
От реклами се влияя само ако точно в този момент /на излъчване на рекламата/ търся точно определен продукт с точно определени качества и рекламата донякъде задоволи откъм информация моите изисквания. Понякога се прецаквам, друг път пък съм на далавера. Обикновено това са стоки, които не са за ядене. Лъгала съм се с реклами за боя за коса, почистващи препарати, но някак, сред мноогбразието, успявам да докопам точния продукт. Интуиция на интелигентен потребител, какво да се прави. Аз съм яре от стара коза.
Обичам чипс - задължително ям поне два пъти годишно и редовно опитвам последно рекламирания. Ей тъй, от любопитство.
Няма реклама, която да ме накара да пия повече Кока-кола. В смисъл, че не пия изобщо. Ако ще милиони американски майки да правят щастливи своите деца и съпрузи чрез този продукт, байбиби не кусва и туйто!
За артикули,  надвишаващи 100 лв., обстойно се информирам по всякакъв друг начин, извън рекламите.
Често обаче случвам на редовно потребявани от мен стоки, които да се окажат пълен боклук. Били са добри, с радост съм ги купувала, а накрая - ...м, такова... На подобни давам два пъти шанс.
Повече от 90% от изобщо рекламираните продукти чрез телевизия, радио, банери, постери, флайери, билбордове и прочие, са тотално извън потребителския ми интерес. Дори, при прекалено агресивни рекламни кампании, съм склонна да се отвратя от рекламирания продукт, без изобщо да съм го пробвала.
На промоция с удоволствие купувам три шоколада от любима моя марка. Вкъщи сме доста нород - изяждат се за около половин ден.

# 31
  • Мнения: 329
Поддавате ли се на реклами, които рекламират буклучави или нездравословни продукти?

Минимално! Повечето неща, от които сме останали доволни, са на принципа на експеримента.
Любими марки? Абсурд. Нямам емоционална привързаност към никоя марка и почти винаги купувам
продукти на различни марки, т.е. не зациклям върху една определена, даже и да съм доволен от нея.

# 32
  • Мнения: X
и ние го надживяхме този момент с рекламите още преди години
а вече и ТВ почти не гледаме
остава само по радиото в колата за малко да ни зарибяват, ама на ... и там на камък удрят

а и сме "лоши" потребители
събота правим голямото седмично пазаруване и си излизаме с 2-3 торби пълни само с базови продукти като месо, яйца, мляко, сметана, масло, сирена,брашно, лук, картофи, домати, моркови, като повечето са еко производство
оставяме едно 100 лв (обърнато в тукашни пари) не повече

докато гледам другите пълнят ли пълнят с шарении, пълни със захар, гранясало олио, царевичен сироп и задниците им имат отклонение по метър след пълните колички

само за козметиката пазаруваме от еко-био магазин, предимно Веледа, ама тази марка никъде не е рекламирана, аз си я открих сама
а и цената и е почти на нивото на масовата в супера

колкото и да се замислям, не се сещам наскоро някоя реклама да ми е повлияла толкова силно, че да взема даден продукт

# 33
  • Мнения: 11 974
Козметични продукти купувам само и единствено от козметичката си.Не съм срещала реклама, освен в специализирани издания.
Боя за коса си купувам от години, защото попаднах на популярна марка, която се оказа подходяща за моята коса.Не съм изпитвала любопитство да я заменя с друга, още повече я избрах след три неуспешни опита с други бои.

Като чета темата, май основно се "хващаме" на реклами за перилни и почистващи препарати.
Рекламите , условно казано ,защото не са реклами а препоръки тук, във форума много са ми помагали.

Сега се сещам, че май няма агресивни реклами, дори май почти никакви newsm78 за облекло и обувки?

# 34
  • Мнения: 241
...
Но храните са много, много пъти по- скъпи. Не знам какво ще кажеш за 100 лв за кг пилешко, например. Да не говорим за всичко останало. Екстремно скъпо е и не само у нас.

 hahahaТези пилета, да не са гледани в Кобе, до телетата? Май търговците са се пооляли нещо.

А рекламата е полезно нещо: като видиш нов продукт по ТВ-то (примерно за пране), веднага отиваш в магазинчето за директен внос от Германия, и си купуваш оригинала — хем качеството е истинско, хем грамажа е без "намаление"...

Последна редакция: пт, 16 мар 2012, 10:15 от гост22

# 35
  • София
  • Мнения: 12 519
...
Но храните са много, много пъти по- скъпи. Не знам какво ще кажеш за 100 лв за кг пилешко, например. Да не говорим за всичко останало. Екстремно скъпо е и не само у нас.

 hahahaТези пилета, да не са гледани в Кобе, до телетата? Май търговците са се пооляли нещо.

Laughing Доколкото помня твърдяха, че са италиански, но не знам подробности, защото ми се струва безумно. И в другите страни био месото е по- скъпо, но чак 50 евро за килограм не е.

# 36
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Все по-модерно ще става да се сключва 'шефство' с някоя баба от близките села за отглеждане на зеленчуци и пилета например.
Че и бизнес може да завърти покрай това.

# 37
  • Мнения: 15 379
Лабрадор, има бизнес и то не от вчера Simple Smile.
Има мандри и ферми около села и градове, които предлагат "бабина продукция" - домашни яйчица, сирене, мляко - от козичка, от кравичка, от овчица, масло, брашно, месо, мед, ракия, вино и т.н.
Правиш си уговорка със собственика на ранчото и като отидеш си купуваш договореното.

# 38
  • Мнения: 4 532
Даже няма нужда да ходиш до там. Аз без бой си признавам, че си купувах прясно мляко от улицата.  Grinning Продавачът беше турчин, собственик на мандра, ферма или каквото беше там. Гарант за качеството на продукцията му беше дългата опашка чакащи пред автомобила му. И не съжалявам - това беше най-вкусното мляко, което съм пила. Когато намалихме консумацията, вече имахме нужда от дълготрайни млека, така че отдавна не съм клиент на момчето от улицата, но пък и не съм го мяркала скоро.                                             

# 39
  • Мнения: 803
Отдавна не съм писал в нова тема. Но тези въпроси на Лабрадор са ми близки и интересно.
Категоричен съм - нямаме потребителска култура. Нито на пазаруване, нито на потребление. Имам много впечатления, защото няколко години изследвах професионално това. А след това и форумските споделяния го "затвърдиха". Мога да изброя поне дузина погрешни. Погрешни не само според мен, но и според класици и модерни практики.
Но за мен по-важен е въпросът - Кое е определя другото:  Потреблението или Пазаруването Laughing

# 40
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Дедо, би ли разказал повече. Много е интересно.
/сядам на първия ред/

# 41
  • Мнения: X

Е, кое му е толкова интересното и странното в Бг пазаруването?
Караш черен джиБ и муаш кренвирши от 2 лв килото....   Mr. Green
Те ти и пазаруването , и потреблението.    Laughing

Последна редакция: сб, 17 мар 2012, 09:34 от Анонимен

# 42
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Краси, престани да ме репликираш. На мен лично ми е интересно това, което ще каже Дедо.

# 43
  • Мнения: 4 892
На мен също ще ми бъде интересно, Дедо! С удоволствие ще те прочета.
Иначе аз също мисля, че нямаме култура относно потреблението, нито имаме високи изисквания за елементарни неща.
Онзи ден отидох да купя обувки на детето си и отново се убедих.
Но пък и аз намирам някаква незаинтересованост у нас, потребителите или по-скоро "не ми се занимава". Мисля, че трябваше да подам сигнал в новооткрития битпазар в столичен МОЛ , как детските гуменки, които предлагат са безумно смрадливи и да сложиш това нещо на детско краче си е направо престъпление. Ама нещо не ми се занимаваше. Просто там няма да стъпя.

# 44
  • Мнения: X
О.к.....забравям за теБ.    Laughing
Не че подробностите не са интересни, но факта си е факт.Масово хората пазаруват .....без никаква мисъл.

Общи условия

Активация на акаунт