За потребителите и потреблението.

  • 7 586
  • 76
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 803
Краси, престани да ме репликираш. На мен лично ми е интересно това, което ще каже Дедо.

Богиньо!
Аз сега отивам на нивата, но ти събери в съботната вечер Олимпийците, подреди ги на първия ред и налей по чаша червено. Ще започна с това, че в момента и тук/в България/ пазаруването определя потреблението. Което е фундаментална грешка.

А ето, че Краси дава теза за обратното - джиБът е пазарен поради потребност. Както и креМвирша.

Нино Hug ще продължим с теб-ти вече се "занимаваш с това" , ако наистина не стъпиш повече. но обикновено стъпваме...

# 46
  • Мнения: X
Богиньо!
Аз сега отивам на нивата, но ти събери в съботната вечер Олимпийците, подреди ги на първия ред и налей по чаша червено. Ще започна с това, че в момента и тук/в България/ пазаруването определя потреблението. Което е фундаментална грешка.
Туй не го разбрах... как така?  newsm78

# 47
  • Мнения: X
Дедо, аз от теория на пазаруването и потреблението не разбирам.И също с удоволствие бих прочела това -онова...
Аз само наблюдавам практиката в пазаруването.


Пп:Написах в Google "креМвирш" , а той ме "поправя " , че се пише "креНвирш"...
Та, някой знае ли кое е вярното? 

# 48
  • Мнения: X
Пп:Написах в Google "креМвирш" , а той ме "поправя " , че се пише "креНвирш"...
Та, някой знае ли кое е вярното?  [/b]
Кренвирш.

# 49
  • Мнения: X
Пп:Написах в Google "креМвирш" , а той ме "поправя " , че се пише "креНвирш"...
Та, някой знае ли кое е вярното?  [/b]
Кренвирш.
Благодаря !    Grinning
И аз смятах ,че го пиша вярно, ама след като ме поправиха, реших да си сверя...правописа.

# 50
  • Мнения: 4 300
Извинете, мили хора, но няма как да знаете кой и дали пазарува без смисъл най малкото защото едва ли знаете целите му, потребителските му ценности, финансовото му положение и  т.н.
Изобщо вашата работа е 'който не е мое копие е глупак', което е най малкото ограничено.
На мен например ми е по интересно коя организация се занимава с потребителската култура и какво точно се влага в понятието тук. Защото ми се струва, че както и за много други неща, понятието е тотално сбъркано.
Да имаш потребителска култура означава да знаеш правата си- а те не са да потребяваш най качествените, полезните, или с най добро съотношение качество/цена стоки. А да си информиран кога имаш рпаво да върнеш дадена стока, каква гаранция следва да получиш за нея, какво трябва да бъде обявено на опаковката и тем подобни нещица.

пп. а култура на потребление означава как употребяваш вече закупените стоки, т.е. насочено е към употребата, а не към пазаруването, та ми се струва, че налице имаме тюрлюгювеч от понятия:)

Последна редакция: сб, 17 мар 2012, 10:11 от Рокси

# 51
  • Мнения: X
Да имаш потребителска култура означава да знаеш правата си......
Първото ми право като потребител не е ли да получа качествена стока, за която си плащам?
И след като не я получа, чак тогава следват  " ......да си информиран кога имаш рпаво да върнеш дадена стока, каква гаранция следва да получиш за нея, какво трябва да бъде обявено на опаковката и тем подобни нещица."?

# 52
  • Мнения: 4 892
Аз лично сравнявам, Рокси. Една обувка, която е 50 лв., съвсем произволен пример и друга, която също е толкова, но е на по-известна марка или е по-позната. Разликите в качеството не са изобщо за подценяване. Не си правя никаква илюзия, че всички могат или пък е нужно да купуват скъпо.

Да имаш потребителска култура означава да знаеш правата си- а те не са да потребяваш най качествените, полезните, или с най добро съотношение качество/цена стоки. А да си информиран кога имаш рпаво да върнеш дадена стока, каква гаранция следва да получиш за нея, какво трябва да бъде обявено на опаковката и тем подобни нещица.


О, да, това със сигурност.


Последна редакция: сб, 17 мар 2012, 16:26 от NinoTino

# 53
  • Мнения: 4 300
Да имаш потребителска култура означава да знаеш правата си......
Първото ми право като потребител не е ли да получа качествена стока, за която си плащам?
И след като не я получа, чак тогава следват  " ......да си информиран кога имаш рпаво да върнеш дадена стока, каква гаранция следва да получиш за нея, какво трябва да бъде обявено на опаковката и тем подобни нещица."?

Не е , красавице. Всеки би трябвало да получи това, което е закупил. Нема правило да се произвеждат и продават само качествени стоки, най малкото защото качеството е сравнителна характеристика, а не абсолютна.
Роклята Ескада е по качествена от роклята ХМ, но и двете имат качества. Разликата би била видна за всеки, който се е поинтересувал поне малко. Но не е задължително да се интересуваш, разбира се.
Длъжни са да продават стоки в съответствие с местните.европейски изисквания за безопасност, които много често не съвпадат с личните.

# 54
  • Мнения: 4 300
Нино, аз съм съгласна с това, което пишеш, но по какъв начин това е култура?
По никакъв според мен.
Скоро имаше тема за различните типове магазини, такива с повече персонал, и такива с по малко, и съответно различни ценови нива.
Е, ако на мен ми е кеф някой да ми слага покупките в торбата, или да ми дадат безплатни чорапи, или да има портиер, който ми отваря вратата, защо да не съм клиент на скъпия магазин? Какво от това, че мога да намеря стоките със същото качество под друга марка или по ниска цена другаде?
Всеки има право да припознае като важен един или друг аспект, това не означава, че няма потребителска култура.

Сещам се и за бойкота на Белла преди години- те може да предлагат най доброто качество на най добра цена, но за екоактивист те са компрометирани и не би купил продуктите им. Това прави ли го некултурен потребител?

# 55
  • Мнения: 4 892
Права си, Рокси, може би не се изразявам точно. Не, че искам да подценя хората, по-скоро това, което ни се предлага за мен е кофти.
Аз абсолютно мога да се съглася, че е напълно възможно да са ми объркани понятията.
Искам да кажа, че мнението ми е съвсем лично, без да се базира точно на терминологията. Да, говоря от моя лична гледна точка, но няма как да е друго. Да ви кажа, предимно се водя от интуицията си и разбира се, тъй като не съм никак богата си избирам най-оптималните за мен варианти. И общо взето когато залагам на качество /пак според моите критерии, е и някои общоприети/ никога не съм сбъркала.  
Аз и от чисто практична гледна точка искам да бъда разбрана. Купила съм примерно на детето едно палто на френска фирма, купих го като беше на 3, носи го до сега - трета зима. Цената беше повече от възможностите ми, но тогава така прецених. Ами отвсякъде се изплати. Имахме едно палто, българско - ами то на първото пране /по всякакви правила/ се сви от към подплата и щръкна от всякъде. По едно време се чудех детето ли е криво или палтото. Да не говорим как избеля, стана на точпета и т.н. А другото и палто все още е невероятно, би могло да "изгледа" още едно дете. Разбираш ли ме? Съвсем непретенциозно искам да се изкажа, без да държа да съм ок с термините. Нека го кажа така - това е моята култура.

Последна редакция: сб, 17 мар 2012, 16:27 от NinoTino

# 56
  • Мнения: 11 972
Със съзнанието, че "скъпо" и "евтино" са твърде, твърде относителни понятия...

Нямам нужда от 15 чанти.Имам нужда от две-три за сезон, едната от които е по-делова за работа, другата- по-обемна, третата-тип коктейлна.

Но особено сред по-възрастното поколение/ не че аз съм най-млада/ се шири типа "по-добре да си купя две по-евтини, за да си имам две."Или "Какво като ще се скъсат, после ще си купя нова, после пак така и ще си имам все нови" .И се получава едно вечно уж обновяване на вещите, но на по-ниска цена с никакво качество.

За мен е удоволствие да имам сравнително по-скъпа вещ, която да ползвам по-дълго, не ми е в приоритетите да нося една чанта само месец-два.

Има ли правилен и грешен избор?Според мен-не.И двата типа потребление задоволяват нечий вкус, нагласа към пазара, нагласа към притежанието.

За мен умението да бъдем потребители е единствено в това, да умеем да получаваме информация за съответната стока и да знаем правата си.А кой как и какво избира като конкретни стоки, на кого са приоритет цените, на кого-отдалечеността на магазина, това не е толкова съществено

# 57
  • Мнения: 803
Пп:Написах в Google "креМвирш" , а той ме "поправя " , че се пише "креНвирш"...
Та, някой знае ли кое е вярното?  [/b]
Кренвирш.
Благодаря !    Grinning
И аз смятах ,че го пиша вярно, ама след като ме поправиха, реших да си сверя...правописа.


Краси,
не те поправях, а се опитах да влеза със същата ирония за джиБ като теб. Как да е...
Рокси,
имаме тюрлюгювеч, не само в главите ни, но и в медиите и законотворчеството.
Не съм съгласен обаче с разделянето на пазаруване и потребление. Не случайно питах кое е определящото. Защо забравяш избора? Той става при пазаруването и определя какво ще ползваш, дали после ще четеш или не правилни етикети и инструкции, дали ще имаш възможност за рекламации и ще чакаш ли фирмени, държавни и казионни намеси. Дали изобщо не може да се елиминира стигането до рекламации още при избор на стока или продавач? За работещия човек, който е основен пазаруващ, е важно дали ще губи време и нерви за търсене на права. Тези ресурси са ценни. Това се избягва с избора.
Как според вас се формира тази култура? За мен това се придобива, възпитава. Какво ни възпитава? Родители, училище, среда, интернет? Казах кои са основните потребители сега-активините хора, кой им даде потребителска култура?

# 58
  • Мнения: 4 892
Дали изобщо не може да се елиминира стигането до рекламации още при избор на стока или продавач? За работещия човек, който е основен пазаруващ, е важно дали ще губи време и нерви за търсене на права. Тези ресурси са ценни. Това се избягва с избора.
Как според вас се формира тази култура? За мен това се придобива, възпитава. Какво ни възпитава? Родители, училище, среда, интернет? Казах кои са основните потребители сега-активините хора, кой им даде потребителска култура?

Споделям, чудесно казано. Тези думи не ги намерих аз.

# 59
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Мисля си че, на първо място възпитава собствения
опит, след това и опита на близките около теб.Може
да добавим и интернет и други достоверни и не чак
толкова достоверни източници.

Общи условия

Активация на акаунт