Когато хората емигрират и търсят съвет в отчетните теми

  • 10 888
  • 119
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 278
Vjara слугинуша аз мога да си представя по определен на4ин, опитай и ти ...
Може твоята и моята представа да не са еднакви, което не пре4и да използвам собствени сравнения.
Ако за теб един 4овек е красив, за мен може да не е ... аз мога да кажа , 4е за мен не е красив, ти можеш да кажеш красив е , но да ме спреш да си изказвам мнението не можеш.
Също факта , 4е си кореняк Софианка не ми говори много нещо. В България в понятието селянин се влага друг смисъл, не е винаги и непременно свързано с местоживеене. Аз дадох пример. Аз познавам доста кореняк софианци със "селско" мислене. Познавам например едни, които цялото семейство е къпят веднъж седми4но ... да не изстинат. Познавам едни други, които пак са от София , но на дИтенцИ белиха гроздето до 3 -ти клас и му вадиха сем4иците .... да не се задави . Познавам и такива, родени в София и говорещи неправилно, слагайки ударенията на думите неправилно ... като у4Ихме, правИхме ... е това аз определям като "селско" ...
А имам много свестни приятелки от унито, които са от провинцията, но говорят правилно и се държат културно и не ги намирам простаци. В слу4ая коментирах поведението на хора, което не отговаряше на образованието и имиджа, който трябва да представят. И се за4удих не може ли ако целиш нещо като професия, кариера, имидж ... то не само да си изкараш една дипломка и да ходиш да я показваш какъв специалист си, но и малко да се култивираш.
Та нямам против хората от провинцията да се реализират, а  простотията от която не се отърсват някои хора Twisted Evil
Сега ако не си ме разбрала или ако не искаш , не виждам какво пове4е мога да ти обясня. опитай ако искаш да разбереш.
Ясно, защитаваш позиция на отворена ли4ност и без предразсъдъци .. това какво пре4и на критиката? И какво пре4и някой да определя по свой поглед нещата ?
Защо дискриминира8 моето мнение и описание, заради поставени от теб самата рестрикции и твърдиш, 4е твоите рестрикции са по-правилни от моите?
Защо твоето определение на моето мнение като "крайно примитивно" , но не ми позволяваш да ока4ествq поведение, което съм наблюдавала и мее шокирало, като "просташко"?????
Не влизаш ли в конфликт?
И аз в същтност целях друга дискусия. Защо напоследък все пове4е хора с просташко поведенеие и дипломи за висше образование срещам. Това беше.

Последна редакция: пн, 16 апр 2012, 10:34 от Severina_

# 106
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
И аз в същтност целях друга дискусия. Защо напоследък все пове4е хора с просташко поведенеие и дипломи за висше образование срещам. Това беше.

Toва е една дълга тема, и ако започнем да я нищим, съвсем ще се отклоним от същинската тема. Ще кажа само, че никога не съм очаквала СУ да обявява през септември допълнителен прием за незаети места. Останах без думи когато го прочетох във вестника миналата есен.  Rolling Eyes

# 107
  • Мнения: 1 175
kartinka, разсмя ме и мен  hahaha Наистина тия определения са подвеждащи, защото и гражданите цопнати на село са доста смешни. Особено когато не правят разлика между овца и коза, или мислят че картофите растат по дърветата, или че лешниците растат направо без черупки (това са все истински примери от личния ми опит със софиянци  Laughing ). Невежеството расте навсякъде, а за някои неща просто няма откъде да знаеш ако нямаш личен опит, като случая с клането (ох как ми се прияде пърлена кожа сега...!)

# 108
  • Мнения: 1 761
Смейте се, смейте се.
Имам и други селски бисери.Една баба ме попита дали искам да ми даде едно пиле,да си направя истинска пилешка супа, с истинско пиле.И аз мислех,че ще ми даде едно селско пиле,готово за готвене.Да,ама не.Даде ми една кошница и каза да й я върна по момчето,дето ме беше поканило на прасе.Вътре обаче имаше ЖИВО пиле.Завито с кърпа.В автобуса усетих,че кошницата мърда.Няма да  описвам как се почувствах,все едно срещнах извънземно.Добре,че момчето се смили над мен и ми каза,че ще ми помогне.Първо се чудех къде да го сложа,понеже като му махнах кърпата то все да излиза и да се разхожда из целия апартамент.Но моя "селски" приятел каза,че такива неща се правели в банята.Хвана пилето, дръпна му главата,то взе да бяга без глава и оплиска цялата баня с кръв.Аз ужасена и втрещена,освен да пищя нищо друго не направих.А моя познат,като се спря пилето да мърда,напълни една кофа с гореща вода и го метна вътре.Попита ме дали знам как се скубе пиле.Ами откъде да знам,кога съм скубала пиле, а и след всички преживявания в този ден исках да се заключа някъде нависоко,където не могат да стигнат нито пилета,нито прасета.
Та,след като оскуба пилето и цялата ми квартира стана в перушина,"селския" ми ухажор хвана няколко вестника и запали огън.Докато го предупреждавам,че ще пламне пожар и хазяите ще ме изгонят,ако разберат какво се случва в банята, той все пилето и почна да го върти около горящите вестници.Миришеше ужасно.Но това не беше всичко.Пилето трябвало да се изчисти.Аз,дето само пилешки бутчета съм си купувала до тогава,напълно заклани,оскубани,опърлени и изчитесни и готови за готвене,пакетирани в супера,никога не бях чистила пиле.Всъщност,никога не съм чистила никакви животни,в супера живи пилета не съм виждала да продават.И от вътрешностите на пилето изскочиха песъчинки,разни неща,дето не знам какви бяха,но аз сама нямаше да се оправя, та,когато всички процедури свършиха,прословутопто пиле ставаше вече за готвене се оказа,че нямам такава голяма тенджера,която да го събере....Накрая момчето го сготви някак си,вкусно беше,но не спря да ми се подиграва как не мога да заколя едно пиле, не мога да го оскубя, не мога да го опърля,и т.н. и за капак на всичко разбрал защо баба му и майка му все го предупреждавали да си намери момиче,расло на село,да не умре гладен.
Повече не съм се срещала с въпросния талантлив колач на пилета ,прасета и други домашни животни,очакванията му към "жената на неговите мечти" включваха умения в пърлене,скубане,клане и т.н., а мен,както стана ясно,хич ме няма в тези дисциплини.Отделно чепкане на вълна,доене на крави ,квасене на мляко,подсирване и приготвяне на зимнина за цялата рода са все неща,дето,ако не живееш на село няма как да знаеш.
Едно поне научих.От мен селянка не става.И като се запознахме с мъжа ми няколко пъти го питах на какво разстояние от дома му е най-близкия краварник или ферма.Слава Богу, неговите умения са по-скромни от мойте даже.

# 109
  • Мнения: 2 786
И аз в същтност целях друга дискусия. Защо напоследък все пове4е хора с просташко поведенеие и дипломи за висше образование срещам. Това беше.

Toва е една дълга тема, и ако започнем да я нищим, съвсем ще се отклоним от същинската тема. Ще кажа само, че никога не съм очаквала СУ да обявява през септември допълнителен прием за незаети места. Останах без думи когато го прочетох във вестника миналата есен.  Rolling Eyes

Не е учудващо, когато абитуриентите се целят в чужбински университети за образование.  Peace А и от каквото чувам от настоящи студенти в СУ, изглежда, че качеството на преподаване е паднало много.

Картинке, това "Едно поне научих.От мен селянка не става." важи и за мен.  Laughing С оглед моя опит с аналогични неща.  Joy

Последна редакция: пн, 16 апр 2012, 21:18 от Teresa of the Faint Smile

# 110
  • в едно миланско село
  • Мнения: 4 124
kartinka, разсмя ме и мен  hahaha Наистина тия определения са подвеждащи, защото и гражданите цопнати на село са доста смешни. Особено когато не правят разлика между овца и коза, или мислят че картофите растат по дърветата, или че лешниците растат направо без черупки (това са все истински примери от личния ми опит със софиянци  Laughing ). Невежеството расте навсякъде, а за някои неща просто няма откъде да знаеш ако нямаш личен опит, като случая с клането (ох как ми се прияде пърлена кожа сега...!)

как си личи разликата в поколенията  Rolling Eyes
по мое време, освен че все някоя, живееща на вилата баба се намираше, в София още се срещаха лешникови храсти  Confused и много други "селски" растения  Laughing

Картинка  Joy Joy
аз имах дядо риболовец (гражданин, де) и други баба и дядо, типични селяни (македонци)  ooooh!
и пилета, и риба, и агне и прасе съм гледала да колят и чистят, резултат : не само не съм в състояние, ами и нищо не купувам на цяло  Sick

уйде темата, то момичето друг вид селяния визираше според мен, и между другото, го разбирам. тая дето ходи и по градовете и няма общо с растения и животни  Wink

# 111
  • Мнения: 1 175
А, не е само до поколенията, трябва си и желание. Почти всичките ми приятелки софиянки имат баби на село, въпросът е че ходят там рядко и когато отидат, гледат да стоят далеч от животни, растения и други подобни "примитивности", и си остават невежи по тези въпроси. Лески и други "селски" растения и сега си има в София, стига да има кой да ги забележи. Една от приятелките ми (с баба на село) има къща с двор в София, и чак когато й отидох на гости и й показах кое какво е в двора им, тя осъзна че имат лешников храст, и една слива даже, която беше толкова занемарена че не беше давала сливи дотогава  Laughing След това я поспретнаха и о, чудо, взе да ражда сливи.

# 112
  • Мнения: 20
Ох тая Картинка голяма е ...   lovekiss картинка!  Joy
Не очаквах така да се смея б такава тема, удобно облегнала се, с голяма чаша кафе в ръката.
Без малко да удавя лаптопчето!  Laughing
Щях да пиша ... ама отивам да бърша разлятото и да се преобличам ...
Добре че кафето беше поизстинало! Mr. Green
  bouquet

# 113
  • Мнения: 2 786
Мислех да не се включвам в отклонението за бабите, но ... Моята баба, да ми е жива и здрава, имаше такива планове за моята сватба (още преди да се намери жених), че след като я изслушах й казах: "Тази сватба ще мине без мен." Тя съответно не разбра кое не харесах на иначе съвсем традиционните й представи за сватба с всички гости до емнайсто коляно, които са разпилени из цялата страна и с които не знаем взаимно за съществуването на другия, и други подробности, които просто ще ви спестя.  ooooh! Laughing Много се радвам, че сватбата беше такава, каквато аз исках, а не такава, каквато по-старото поколение си представяше.  Wink

# 114
  • На остров
  • Мнения: 13 498
Не е много по темата, но да споделя и аз спомням си много добре лешниковите храсти в София. Те си бяха доста големи за моите детски представи. Като малка много, много страдах, че нямам село и баба и дядо там, които да гледат растения и животни. Много ми беше мъчно.

# 115
  • Vienna
  • Мнения: 261
Аз се водя гражданка, но  много ценя вкуса на истинските хранителни продукти /имала съм баба и дядо на село/. Та ако някой сега ми подари едно животно като нищо ще му видя сметката, ще го изчистя и сготвя.... Отгоре на всичкото и гости ще поканя, да направим празник в негова чест /на покойното животно де..../. За съжаление сега никой не ми дава такива неща.
Според мен това няма нищо общо с граждани, селяни, европейци или византийци. Както знаем що е Шекспир трябва да знаем и къде растат картофите.

# 116
  • Мнения: 702
Аз не мога да се оплача от хората, от които съм искала дадено инфо тук във форума. Винаги ми е било обяснявано добре и бързо, дори и да е имало информация в по - предни теми.
Миналата година, когато се бях ошашкала с бременността си и с това, че ми отказват НИН, а се опитвах да се регистрирам като селф - имплойд, ми помогнаха две потребителки. Да, само с опит и мнения, една си предложи и професионалната помощ, но вече нямаше кой знае какъв смисъл, защото ми беше доста трудно да правя каквото и да е с тая моя бременност.
Иначе, аз също съм чувала че БГ-те в чужбина не се поглеждат и си правят мръсно, но лично не съм била свидетел на такива феномени.
Мъжът ми е помагал на много хора, както и на него са помагали. Просто има хора и хора, без значение къде сме.
Лека полека нещата се оправят. трябва само желание, твърдост и упоритост.

П.П. и не знам защо повечето хора си мислят, че в чужбина се търкат само кенефи и се бършат задници  newsm78
Аз познавам и доста хора, които си работят по професиите и са доста напред с материала. Познавам и такива, които чистят къщи, но те просто нямат никакви квалификации, нито възможност за придобиване на такива, тъй като е доста скъпо.
Ходят на езикови курсове, покриват нива, но де факто те не биха им послужили кой знае колко, а и езиковите им умения далеч не се подобряват, защото не контактуват с хора, които говорят английски.
Мисля, че животът и в чужбина и в БГ е труден. За кризата - мисля, че много се спекулира в БГ с тая криза и се създава изкуствено.
Тук постоянно ми изпращат обяви за работа, всеки ден по няколко, от сайтовете, с които съм се регистрирала миналата година. Не ми се вижда да има криза.

Не съм разчитала да дойда тук и да живея от помощи. За мен е напълно безсмислено съществуване това. И не знам как има хора, които идват с такава цел. Обаче, наблюденията ми са, че много англета също живеят от помощи. По цял ден седят и пърдят с извинение, народили си три, четири дяца и цуцат от Великото Кралство.
И пак стигаме до извода, че е до човек, а не до народност.

# 117
  • Мнения: 22 036
Абсолутен мит е че не си помагат българите в чужбина или по форумите. Може би не си подбирате добре форума или пък очаквате прекалено много.
На мен ми беше исклучително полезен един форум, а и когато дойдохме, много ръце ни се протегнаха.
Аз разбирам до ниакъде защо се дразнят питащите - те са още в еуфориа, а вече емигриралите са "приземени" и обикновено ги заливат с неизбейните битовистични проблеми. Добре би било да ги оценят, а не да смятат че някой ги спира.

(кажете къде е u-то на фонетик  Praynig)

# 118
  • Лондон
  • Мнения: 449
при мен е на # Simple Smile

# 119
  • Мнения: 22 036
Благодаря, намерих я  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт