Нутрициология – да се лекуваме чрез висококачествена храна!

  • 31 803
  • 137
  •   1
Отговори
# 105
  • Мнения: 5 713
Ако въобще говорим за алое вера, за друго не се сещам:

Това растение е за мазане, за рани, за изгаряния, не е за приемане чрез храносмилателната ни система. Имало над 200 полезни елемента, то има но за рани, а не за хранене.
Защото

Щом в природата не мога да си го откъсна и да го изям
Не го разбирам това и не е вярно, ако става дума за алоето.

независимо колко е пречистено няма човек, който да ме накара да го приема. Тя природата си го е сътворила.
Консумацията стимулира производството.
Никой насила никого не кара да приема нещо.

Simple Smile

# 106
  • Мнения: 6 214
Интересувам се от темата, но за сега няма какво да кажа.  Peace

# 107
  • Мнения: 624
Desi, идеята е, че като се пият след храна повече бактерии могат да оцелеят в стомаха и да стигнат след това до червата, но когато е създадена благоприятна среда за развитие на тези бактерии и малко да оцелеят от стомашните сокове, те пак си се размножават след това.

Пасифлора, а това растение, за което пишеш по-горе, че не трябва да се приема вътрешно, да не би да е алое вера?
Не ми се признава, защото не искам темата да се превръща в "за" или "против" на нещо си, но за това растение става дума.
Това е мое мнение, ако някой се чувства добре като го ползва - идеално! Това е важно: здравето! Аз просто споделям виждане.  Grinning

Вери, обяснила съм го защо. Синергизмът е за рани, а не за вътрешно приемане. Има резултати, защото съдържа доста витамини и особено витамин С, а витамин С изгражда съединителната тъкан, т.е. няма как да не се усети ефекта. Но при по-продължителен прием какво се случва? Примерно аз и чер оман съм пила, но в много малки дози ( и знам защо съм го пила и защо точно в тези дози).
Има една жена, която в момента наблюдавам и тя ми сподели, че приема на алое я е вкарало в болница заради чревно разстройство... Но тя милата по принцип е с много слаба имунна система.
А аз преди бях алергична към алое, само като се намажех с крем, който съдържа алое и ми почервеняваше кожата. Сега съм я изчистила алергията.

Иначе си има достатъчно растения в природата и не виждам за необходимост да консумирам само едно, като мога да наблегна на богато разнообразие.

Но както казах това си е мое мнение и обясних защо разсъждавам по такъв начин! Но ако някой сподели опит ще се радвам да чуя и друга гледна точка!  Grinning

По същия начин разсъждавам и за коластрата, че трябва да се приема само от новородени бебета и мога да се обоснова защо.

Приятна вечер на всички!  newsm76

# 108
  • Мнения: 5 713
Вери, обяснила съм го защо. Синергизмът е за рани, а не за вътрешно приемане.
Според мен това е твърдение, а не обяснение, както и по-рано прочетох. Затова попитах защо.

Има една жена, която в момента наблюдавам и тя ми сподели, че приема на алое я е вкарало в болница заради чревно разстройство... Но тя милата по принцип е с много слаба имунна система.
А аз преди бях алергична към алое, само като се намажех с крем, който съдържа алое и ми почервеняваше кожата. Сега съм я изчистила алергията.

Това са единични случаи и аз не обичам да изкарвам правило от тях.
Алергични има и към кокос и към животински протеин и към какво ли още не.
Да, прием на алое (взет гел от листо, а не разни фирмички) може да докара до разстройство, но това нищо не значи. И сливите разкалват терена. Wink

Инфо бол. Вярвам, че всеки е способен да се порови, да потърси, да прочете и да вземе правилното решение за него самия.

Коластрата, която я предлагат за добавка, за мен е друга песен; не съм и не бих разчитала на нея.

# 109
  • Мнения: 2 761
За пръв път чувам,че алоето не ставало за вътрешен прием-аз от време на време съм ползвала-верно само за кратко,но нищо не ми е ставало.И разстройство не съм получавала. Simple Smile А разхлабването може да се появи от прием на всяккави илачи-понякога е временна начална реакция  и отшумява,понякога е прекаляване с дозата.

# 110
  • Мнения: 5 713
Не се препоръчва вътрешен прием на алое по време на бременност. Из дебелите книги на дългогодишни билкари, които са единодушни.
Именно заради възможен разхлабващ ефект, а разстройство за една бременна както се знае не е желателно.
Моето семейство няма оплаквания и неразположения при консумация на алое (гел от листо). Също не присъства редовно в менюто.

# 111
  • Мнения: 2 761
Да,тогава е противопоказно,но то и много билки по това време трябва да се избягват.

# 112
  • Мнения: 5 713
Именно. Simple Smile

# 113
  • Мнения: 56
И аз за първи път срещам мнение, което отрича вътрешния прием на алое вера като цяло. Иначе при бременност наистина е противопоказан. Но при кърмене незнам как стоят нещата, пак чета, че не е препоръчително, а на други места, че може да се ползва умерено.   Rolling Eyes Говоря както за суровото алое от лист така и за готовите сокове от алое вера.

# 114
  • Мнения: 624
Говоря за ежедневно ползване.
При един здрав и силен организъм може и да няма реакции.

Да, прием на алое (взет гел от листо, а не разни фирмички) може да докара до разстройство, но това нищо не значи.
Колко ще изстискаш от едно листо? (Ама честно)  Laughing  Пак се повтарям: дозата е от значение. Крушите разхлабват, но  изяж два килограма круши, а ако си хапнеш две килца алое?  Thinking  Какво се случва? (НЕ ти препоръчвам!)
Изцеждаш си алоето и по този начин намаляваш концентрацията точно на веществото, което предизвиква разстройство, защото това вещество се съдържа в кората на растението. Няма нищо случайно!

Коластрата, която я предлагат за добавка, за мен е друга песен; не съм и не бих разчитала на нея.
Кажи за коластрата! Интересно ми е мнението ти.   yes

# 115
  • Мнения: 5 713
Пасифлора, аз писах за гела, който се съдържа под зелената обвивка на листото.
А той зема голяма част от самото листо. Зависи от големината на листото. Може да ми служи и 10 дена при всекидневна употреба. Режа от него около 2-3 см, като в основата докъм средата е доста широко. В youtube има много клипчета: how to extract aloe vera gel.

Сок от зелената част не съм пила. Но следващия път ще изстискам, за да видя колко ще изкарам. Simple Smile

Сега се сещам, че по здравосл. магазини продават както разреден гел, така и сок/течност от цялото листо (пречистено и консервирано).

Естествено, че дозата е важна.
То ако преям и с картофи, нищо хубаво няма да се случи. Simple Smile

За коластрата - човешка такава за човешки бебета в първите дни от раждането им. Simple Smile

Последна редакция: вт, 18 дек 2012, 17:27 от Вери

# 116
  • Мнения: 624
Не се препоръчва вътрешен прием на алое по време на бременност. Из дебелите книги на дългогодишни билкари, които са единодушни.
Именно заради възможен разхлабващ ефект, а разстройство за една бременна както се знае не е желателно.
Да уточня за алоето: съдържа антрахинони, това са дразнещи вещества, които предизвикват засилена перисталтика на червата, т.е. това може да предизвика диария. При бременните антрахиноните могат да предизвикат свиване на гладките мускули на матката и да предизвикат изхвърляне на плода или преждевременно раждане.
Т.е. алоето има слабително и очистително действие, а билки с такова действие се използват за кратък период от време и дозирано.

Но при кърмене незнам как стоят нещата, пак чета, че не е препоръчително, а на други места, че може да се ползва умерено.   Rolling Eyes
Тъй като антрахиноните преминават в майчиното мляко, а от там и в храносмилателната система на кърмачето, това може да предизвикат диария. За това е противопоказно и при кърмене.

Опитвам се да събера информация как са го ползвали в древността, но основното, което забелязвам е за рани и красота (т.е. външно). Някой ако има повече информация за вътрешно приложение да пише.

Относно коластрата: до колкото знам основната й функция да пречисти вътрешните органи на бебето от околоплодните води, за това е и само първите 2-3 дни. След това идва кърмата.

# 117
  • Мнения: 5 713
Мисля, че не се прави разлика между алое гел и алое латекс...

А относно това какво преминава в кърмата, има вече толкова много теории. През последните години чета как една кърмеща майка не бива да си ограничава менюто, само защото кърми.
Тук пък, където живея, консултантките по кърмене казват, че няма пряка връзка м/у храненето на майката (за здравословно меню говорим) и коликите на бебето.

# 118
  • Мнения: 6 713
Мои колежки масово пият алое добавки, и на мен ми предлагат, но аз не съм чела засега за и против. Общо взето виждам, от това което пишете, че не е препоръчително за вътрешен прием. newsm78

# 119
  • У дома
  • Мнения: 1 741
Пия алое, не ми докарва разтроен стомах, но е готова течност. Растението ползвам само за мазане.

Общи условия

Активация на акаунт