КОЗУНАЦИ - 2012г. - 2

  • 61 964
  • 803
  •   1
Отговори
# 735
  • София
  • Мнения: 18 679
Аз едно време месех с кладенче и така се бях измайсторила, че нищо не оставаше залепено за плота, нито брашното ми идваше повече. Но тогава месех с 1-2 рецепти и им бях свикнала. Откакто съм тук, толкова рецепти изпробвах, че свикване няма Laughing Отделно си купих имашина, така че рядко меся на ръка. Съответно последният ми опит с кладенче завърши с гонене на рядката смес по масата и безобразна свинщина hahaha Оттогава, когато меся ръчно, добавям брашно към течните съставки, докато стане по-гъсто от кексова смес и чак тогава изсипвам върху набрашнения плот.
Но е хубаво от време на време да се меси ръчно, приятно е Simple Smile Малко като медитация...

# 736
  • София
  • Мнения: 3 612
Имам въпросче за тези козуначени кифлички
Може ли да използвам течен шоколад за пълнеж,понеже леко излиза плънката,дали ще е проблем за течния шоколад?

Последна редакция: пт, 20 апр 2012, 22:10 от liani

# 737
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Днес правих козунаци и къде защото не ми е още съвсем добре, къде от разсеяност, на 1 кг брашно, вместо да сложа 2 пакета суха мая, сложих един + 1 непълна ч.л. Вместо както обикновено първият път да втаса за час и половина, то тестото втаса за три час, а вторият път за около час. Направих 4 козунака съвсем различни по големина. Два без плънка, един с плънка от сини сливи и един с плънка от мак.
Големият козунак трябваше да се пече още, но извадих и него с другите и той е малко по-влажен и леко глетав. Казвам го защото някои дами споделиха, че искат козунак, който да е леко глетав.
Другото, което ми направи впечатлени, е, че козунаците сплетени с три фитила се разливат повече и формите им почти изчезват, а тези с шест фитила, запазиха по-добре формата си.
Както много пъти съм ви споделяла, ще ви споделя и сега, че още след първото втасване се вижда, какви конци ще има козунака.
Бих препоръчала на дамите, които нямат още опит, но решат да променят рецептата, като удвоят или утроят продуктите, за по-сигурно да си напишат количествата наново, защото както виждате, дори и на мен ми се случи да направя грешка и това го осъзнах обаче, едва когато видях за колко време втаса тестото. Едва тогава се сетих, че съм сложила мая, която слагам на около 500-600 гр брашно.



# 738
  • София
  • Мнения: 2 521
Venetta, страхотни конци на първата снимка. Много много много си добра!

Удоволствие ми е да Ви разглеждам снимките момичета и момчета!

Аз пък освен по Великден в друго време не мога да хапна козунак, не знам защо е така, много странно!

# 739
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Venetta, страхотни конци на първата снимка. Много много много си добра!
Удоволствие ми е да Ви разглеждам снимките момичета и момчета!
Аз пък освен по Великден в друго време не мога да хапна козунак, не знам защо е така, много странно!

Благодаря ти, Alpha_beta!   bouquet

Тези конци ги има и на другите, но както вече споменах, от една страна количеството на маята беше наполовина и козунаците ги извадих малко рано от фурната, и разбира се, това се отразява донякъде.
Ето тук можеш да разгледаш и другите козунаци, правени по Великдени, а също и по друго време. Wink

# 740
  • Мнения: X
Вени,то при теб конците са винаги колкото цял магазин за прежди! Hug

# 741
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Еликсирче, благодаря ти, мила! Hug  Heart Eyes   bouquet

# 742
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
Олелеееее, Вени, приказни Crazy! Не магазин, цяла фабрика, браво, браво, браво  bouquet!

Добре, че утре пътуваме, иначе пак щях да метна една доза Whistling...

# 743
  • Мнения: 28
След доста колебания реших да пробвам козунака на Еликсир с кисело мляко, но се оказа, че наистина е много вкусен. И незнам дали си внуших, но още като извадих тестото след първото втасване, ми замириса онази хубава и специфична миризма на козунак. Благодарности за хубавата рецепта, Еликисир.

# 744
  • забравих си мисълта...
  • Мнения: 5 728
Мари_ета, благодаря ти много!  Hug  Heart Eyes

Прекрасен козунак,  Miusli! Комплименти!!!  Hug

Последна редакция: сб, 21 апр 2012, 03:16 от Venetta

# 745
  • Мнения: 28
Благодаря ти, Венета. Както не веднъж е казвано в темата, похвалите от теб значат много!

# 746
  • В една слънчева къща...
  • Мнения: 774
Момичета, имам една идея от известно време и се питах дали ще ме подкрепите.
Много обичам да си събирам ваши изпитани рецепти и да ги пробвам, като за да не ги търся всеки път, съм си направила сборник /все още в Word/. Та всъщност идеята ми е да направя една електронна книга /e-book в pdf/, където да ги събера и всеки желаещ да може да я изтегли и прелиства. В книгата да се посочва източникът на рецептата и да може да се добави авторска снимка. Също така периодично да се обновява с нови изпитани рецепти. Общо взето - да взема рецептите от първа страница и да направя нещо като "Козунаци - Избрани рецепти". Имам подобна идея и за темата за домашната хлебопекарна. Вдъхнових се от многото подобни книги, които съм сваляла, и които скоро ще публикувам за изтегляне от всички, които проявяват интерес.
Моля за мнения и препоръки Simple Smile
Предварително благодаря на всички, които ще се включат в моята инициатива!!!

# 747
  • Мнения: 481
Чудесна идея, но може да бъда реализирана само от хора с мноооого свободно време! Иначе, аз с радост бих се възползвала от нея. Моите изпитани и харесани рецепти стоят в едно чекмедже в кухнята на хвърчащи листчета и всеки път, когато ми трябва някоя, се налага да ги преровя всичките. На мен също ми хрумна да ги организирам в един файл подобно на твоята идея и дори набрах част от тях в Word с идеята да добавя и снимки, но нещата си останаха до там. Сега, пак ги ровя и дотолкова съм им свикнала, че си познавам рецептата преди да съм я зачела, само по остатъците от пръстчетата на дъщеря ми или от някоя нейна рисунка, незнайно как попаднала там Simple Smile.
ПП. Искам да попитам дали на сухата мая и става нещо, ако пакетчето стои отворено няколко дена. Забравила съм, че имам отворен пакет мая и съм отворила нов. Минали са 5-6 дни от отварянето на първия пакет, втория го отворих завчера.

# 748
  • Мнения: 2 241
Аз съм използвала отворена мая. Нищо и няма, ползвай смело  Peace

# 749
  • гр.Русе
  • Мнения: 52
 Това е страхотна идея, всички рецепти на едно място.
 Аз си правя такива файлове и си записвам кое как съм променила, за да знам следващия път какво да правя.Много е удобно.Стига да ми остане време да стигна до компютъра преди да вляза в кухнята.

Общи условия

Активация на акаунт