Колко дни преди термина се прави секцио?

  • 29 758
  • 62
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 897
До мамите раждали с планирано секцио! Малко ме озадачи мнението на доктора, че планирано секцио се прави десеттина дни преди термина, какви са вашите впечатления? Терминът ми е на 7 март, доктора ми предложи да си избера дата от 24-28февруари за операция... Това не е ли прекалено рано? Направих консултация и с друг доктор, който ми каза, че секцио се прави 2 дни преди термина. Ами ако през това време започна да раждам не е ли кофти в последния момент да се подготвят за операция? При вас как беше? Благодаря предварително за отговорите!

# 1
  • Мнения: 972
И в двете раждания ми бяха секцио. Бяха планирани за по-късно.
Първия път отидох на лекар, защото ме пристягаше корема, което беше необичайно за мен. Оказа се че имам контракции и ми направиха операцията на сутринта.
Втория път уж влязох да ми направят изследване за определяне на датата, но пак получих контракции и ми направиха операцията още същия ден.
И в двата случая родих около 15-20 дни преди термина.

# 2
  • Мнения: 1 613
Родих 3 седмици по-рано със секцио, заради седалищно.

# 3
  • Мнения: 3 116
Родих 15 дни преди термин с планирано секцио (седалищно + други мои проблеми), но малката беше с трудна адаптация и беше 5 дни в кувиоз. И до ден днешен се чудя ако секциото беше планирано 2 дни преди термина дали кувиоза щеше да ни се размине  Thinking

На базата на собствения ми опит колкото по-близо до термина, толкоз по-добре  Peace

# 4
  • Мнения: 7 640
секциите се планират принципно след 37 г.с.

# 5
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 894
Родих 3 седмици по-рано със секцио, заради седалищно.

И аз,но 2 седмици по-рано.

# 6
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Моето секцио Не беше планово,имах разкритие и контракции и въпреки това се наложи секцио в последния момент.Така че не се притеснявай и си избери дата най близка до термина ти,а той екипа няма какво да се подготвя те са си подготвени винаги за такива ситуации.

# 7
  • София
  • Мнения: 551
Моето секцио беше планово и родих 7 дни преди термина.

# 8
  • Мнения: 2 047
  Докторът ми даде да избирам дата в десетте дни преди термина, аз избрах посредата - 4 дни преди термин.

  За планово бяхме 2 - но през нощта другото момиче родило нормално, нямало време за друго. Така че може би има резон да е планувано между 10 и 3 дни преди термина.

# 9
  • София
  • Мнения: 897
Така ги планират, но аз си избрах 4 дни преди термина. Laughing После следваха събота и неделя и нямаше как по-късно.

# 10
  • Мнения: 105
Абсолютно нормално е. Ако се изчака твърде много и започнеш да раждаш, това може да усложни секциото, мисля че затова го планират за по-рано.

И аз исках да отлагам, но се радвам че не го направих. Постъпих в болницата 10 дни преди термин за планирано секцио на следващия ден, но вечерта се наложи да ме оперират по спешност... Радвам се че вече бях в болницата...

# 11
  • София
  • Мнения: 897
А бебчето дали вече се е развило нормално- 10 дни преди термина или всичко е индивидуално? Да не ми се наложи после бебо да лежи в кувиоз заради мнението на някой доктор или пък да се мъча нормално с тесния ми таз, защото вече няма време за секцио както се е случвало зароди това, че някой доктор си е измислил друга дата? newsm78 или май много се параноясвам вече, а то каквото си е писано? Rolling Eyes

# 12
  • Мнения: X
Моето беше планирано 5 дни преди термин, но получих контракции и разкритие и стана 9 дни по-рано. Тези десет дни не са проблем, не ги мисли. Прави се така, за да се избегне секцио по спешност, изтекли води, тръгнало бебе, защото в един момент може да се извади само с форцепс, ако е слязло в таза, така че е по-добре 10 дни по-рано, вместо другия вариант Wink

# 13
  • Мнения: 2 609
3 дни преди термина,заради седалищно.

# 14
  • Мнения: 1 866
Това за 10-те дни съм го чувала. Прави се за да се избегне раждането да тръгне преди операцията. Аз лично родих със секцио 3 дена след термина, не беше планувано, въпреки че лекарят предричаше, че така ще стане, ама аз се инатях.  Laughing

# 15
  • Мнения: 8 769
Обикновено така практикуват наистина.
Второто ми секцио беш планово. ТЕрминът ми бе за 12.04, ние си измислихме дата 03.04, но пък родовата ми дейност започна на 29.03 вечерта, затова на 30.03 се сдобих със син. Grinning
Леко доизкарване на бременността и не му мисли! Хубавото на плановото секцио е,че се освобождаваш по-рано от товара! Grinning smile3521

# 16
  • София
  • Мнения: 897
Благода ви! А след операциата боли ли много? newsm78

# 17
  • София
  • Мнения: 6 182
При мен бебето беше седалищно и затова се налагаше секцио. Но от 6-ти месец бях с контракции, даже последните 3 седмици ходех по 2 пъти седмично в болницата да ми записват тоновете. Така, че от една страна все се притеснявах дали ще устискам. От друга все ми казваха, че бебчето върви малко. Денят преди секциото казаха, че е като за 37-ма седмица. Та на мен не ми се искаше да е твърде рано. Така, че те разбирам как се притесняваш. Е при термин 24-ти Януари, ми предложиха 17, 18, 19, 21. И тъй като не исках да раждам на бабин ден, избрах 19-ти. Бебето се роди 3650г.
В реанимацията по-голям проблем ми бяха хъркащите майки, отколкото болката Mr. Green Но аз си носех солпадеин и го взимах в интервалите между инжекциите с болкоуспокояващо, които правеха в реанимацияат. Е боли, ама след вадене на зъб ме е боляло 100 пъти повече. Всичко друго е толкова вълнувачо, че болката... А и зависи как ти направят операцията.
УСПЕХ! ВСИЧКО ДА МИНЕ ПО ВОДА И ДА ГУШКАШ ЗДРАВО БЕБЕ!

# 18
  • Мнения: 972
Мен първия път ме боля повече отколкото втория. Въпреки че казват, че след второ секцио се възстановяваш по-трудно.
Според мен зависи от лекаря, който ти прави операцията.  Peace

# 19
  • Мнения: 411
Смело се довери на лекаря,моето секцио е 13 дни преди термин,а нощта преди да го направят започнаха контракциите-значи плодът е достатъчно узрял.Влезеш ли в 9 месец може да  раждаш без опасност  за детето-то е напълно готово Grinning

# 20
  • Мнения: 2 309
На мен термина ми беше на 28 септември и родих планово на 19.Не се тревожи всички планови се правят до 10тина дни по рано.

# 21
  • Мнения: 1 032
терминът ми беше на 6 април, родих планово на 25 март. Това, което на мен ми обясниха е, че колкото е по- близо до термина операцията, толкова по- голяма е вероятността родилката да получи контракции, а това усложнявало много неща. За това в повечето случаи се гледа операцията да е около две седмици преди термина.

# 22
  • Мнения: 7 186
Нормално е. Планово секцио се прави 10- 15 дни преди термина. Моето беше 10 дни преди термина.

# 23
  • Мнения: 2 401
Мен ме приеха в болницата 10 дни преди термина и ме порязаха 5 дни преди него.

# 24
  • home!sweet home!
  • Мнения: 506
аз родих със секцио 10 дни предди термина - бебчето ми беше 3800/54 см. напълно развит

# 25
  • Мнения: 9 903
айде и аз - планово 8 дни преди термина. Малкият дзвер се роди с напълно удовлетворяващите мерки 3550, 52 см. Силно и жилаво хлапе.
И да, боли след операцията, но съвсем търпимо.

# 26
  • Мнения: 1 464
И моето беше 10 дни преди термин Simple Smile

# 27
  • Мнения: 105
Не се притеснявай за бебето, не му е рано. Доколкото знам, е нормално да се роди във всеки един момент в 9-ия месец и да си е "доносено."

С тесния таз за който говориш е по-добре да избегнеш усложненията от спешна намеса, защото трудно нормално раждане или форцепс са по-опасни за бебето отколкото да се роди 10 дни преди термин....

Ама то всичко си е индивидуално де, аз смятам че човек трябва да се доверява и на интуицията си в този случай.

# 28
Не се притеснявай за бебето, не му е рано. Доколкото знам, е нормално да се роди във всеки един момент в 9-ия месец и да си е "доносено." .
            Напълно подкрепям. И аз да си кажа - родих 3 седмици преди термина, защото бебока тръгна...  А за болката... вече не я помня, но помня , че трудно ставах и трудно сядах първите дни. С две думи - няма страшно. Успех!

# 29
  • Града на Лили Иванова
  • Мнения: 99
Термина ми беше за 07април,оперираха ме на 23март.Бях със секцио,защото таза ми със сантим не беше се проминил-тесен таз.Мен лично мн.беше ме истрах да раждам естественно.Родих по рано,защото плода бел едър така каза д-р.Въобще нищо не се осеща на о-цията,после малко боли,но всичко се забравя като видиш бебо.Аз на 3-тия ден започнах да ходя(в сряда родих и в неделя ни изписаха)

# 30
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Първият път го планираха 3 седмици по-рано, вторият- 2.

# 31
  • Мнения: 2 074
терминът ми беше на 6 април, родих планово на 25 март. Това, което на мен ми обясниха е, че колкото е по- близо до термина операцията, толкова по- голяма е вероятността родилката да получи контракции, а това усложнявало много неща. За това в повечето случаи се гледа операцията да е около две седмици преди термина.

И аз като теб! Моят термин беше 5 април, родих на 25 март, планирано секцио - избрах си тази дата, защото е Благовещение. Бебка се роди 3.630 кг, 50 см - съвсем "доносена". За болката - ами боли си. Ама като чета в една съседна тема как след епизиотомия се възстановявали по 1 месец... Родих в 9 ч. сутринта, вечерта в 8 ме вдигнаха, втория ден ставах сама до тоалетна, а на третия ден вече се разхождах в коридора и се опитвах да кърмя. Ама не е като да не ме е боляло, само че като си видиш детето и забравяш, че те боли...

# 32
  • Мнения: 429
Аз родих 9 дни преди термна с планово секцио. Бебка беше много добре и съвсем доносена. Станах на другият ден и можех да се разхождам, но си ме болеше. За болката е много индивидуално, защото всеки има различен праг на болка.

# 33
  • София
  • Мнения: 5 289
Родих 15 дни по-рано по мое желание,и добре че го реших сякаш нещо ме е подбутнало да го направя,през деня бях на обстоен преглед и всичко с бебето беше наред,обаче на вечерта като отидох и ми чуха тоновете се събраха една камара лекари да се чудят дали да ме режат ,задните ми води бяха зелени...Слава Богу,че реших да раждам на 20 януари.

# 34
Az trjabvashe da rodja na 17.11 v 6.00chasa trjabvashe da sam v bolnicata,no 5 chasa predi tova polychih jki kontrakcii.
Bila sam 3 dni s kontrakcii i ne sam znaela.Kogato otidoh se okaza che sam s 5sm razkritie.Chakah 45min pred rodilna zala zashoto predi men vleze edna jena za sekcio.Ne me pitajte edvam izdarjah na bolkite.
Normalno e po-princip 7 dni predi tova da se pravi.
Vsichko mina dobre i sega si imam beb4e na 22dni Peace

# 35
  • Мнения: 105
За болката, според мен си боли доста. Не очаквай да е като разходка в парка. Честно казано, аз бях доста изненадана от това колко са трудни първите дни и малко ме беше яд, че никой не ме предупреди. Коремна операция си е, а аз май имах нагласа за неприятна процедура, като кола маска или зъболекар. Та по-добре да си подготвена, че не е купон.

Обаче  Grinning  Grinning  Grinning имаш толкова емоции от първата среща с бебето, че другото става без значение. И не слушай бабите, по тяхно време са лежали по цял месец, сега възстановяването е доста бързо. С всеки ден си много по-добре, помня че само след седмица трамбовах пеша из София и пих кафе на Витошка...

Успех с раждането и не се тревожи много Simple Smile Желая ти само хубави емоции с малкото човече  Grinning

# 36
  • Мнения: 179
Миличка,секциото е песен пред родилните мъки!Родих секцио по спешност в деня на термина-28.09. след 20 часа болки,4 часа на системи,стигнах до 4 см.разкритие със зелени,оскъдни задни води...ужасът които изживях ме преследваше около 40 дни!Когато се събудих след операциата имах чувството,че живея нов живот!Не очаквай да не боли!Операция е това,но незнаеш какво си спестяваш!
Според мен 10 дни преди термина си е точно на време!моето бебе си беше преносено въпреки че по докторски сметки започна да се ражда в деня на термина,а те си мислеха че ще пренося около 7 дни.
Радваи се на бебето след операцията и не мисли за друго,предстоят ти наи-вълнуващите мигове в твоя живот!

# 37
  • Варна
  • Мнения: 308
До последно не знаех че ще раждам секцио.Доктора все ми казваше избери си дата,а аз каква дата ,ще раждам нормално.Накрая два дни преди термина видях че разкритие наистина не получавам и склоних на секцио.Така че моето секцио е 2 дни преди термина.Сега съм доволна,не знам какво е родилни мъки.Вярно ,болеше след операцията,ама набързо забравих.А никой не ме предупреди че ще боли.Ама мина и замина.Следобед в 16.15 родих,на другия ден сутринта ми дадоха бебето да се грижа за него и оттогава не съм се спряла.Само на крак.Но така е най-добре,движение,за да няма сраствания.Доктора даже ми свали превръзката още на другия ден за да диша раната.Сега белега ми почти избледнява

# 38
  • Мнения: 733
gabi666 и аз ще съм като тебе с планово секцио  Grinning нормално е да се прави около 2 седмици преди термина. Наявам се да извадят бебчо преди да се почнали контракциите ми. Относно болката надали е толкова силна. Имам операция на корема /все едно е секцио само, че 2 пътипи голяма дупка/ и мисля, че знам какво е. Повечко вода първия ден и както една мама беше писала малко по-нагоре зависи от прага на болка. Моя е малък, но не бих казала, че след операцията ме е боляло много. А бебо ще си е доносен и развит това не го мисли  Wink. Мисли си само как ще си го гушкаш после. Чесно казано аз бих избрала по-раната дата, за да му се радвам по-бързо  Hug. Щом е в деветия месец бебчо си е готов.
Успех със секциото и леко възстановяване, а за бебчо най-хубавото , здраво и жизнено бебче ти пожелавам.

# 39
  • Мнения: 666
Нормално ел На мен ми направиха секциото 14 дни преди термина. Прави се по-рано за да не почнат родилните болки

# 40
  • Мнения: 781
И моя доктор искаше по-рано да извади бебето, но аз отказах. При прегледа установи 4е бебето е високо горе и може да се изчака. Така 4 дни преди термина се роди дъщеря ми. Мен лично не ме боля операцията, но всичко е индивидуално. Ако нямаш проблеми можеш да се настояваш и за по късно секцио. успех!

# 41
  • Мнения: X
добро утро, може би се повтарям, но искам да ви попитам настоящи и бъдещи мами обикновенно колко преди термина се прави секциото ако е живот и здраве е планово? а за този ден кого разбираш горе долу?чакам вашите отговори.

# 42
  • Варна
  • Мнения: 4 295
Горе-долу 10 дни преди термина се насрочва секцио.
Леко раждане ти желая и здраво бебе! Peace

# 43
  • Мнения: X
сега се сещам и за още нещо, въз основа на уз преглед ли определят тази дата. питам понеже на мен термина определен в началото, се измести с 5-6 назад, но при мен цикълът ми не беше 28 дена, а около 31-32 дена и заради това.

# 44
  • София
  • Мнения: 2 896
Обикновено го насрочват около 2 седмици по-рано, но всичко е много индивидуално, зависи как ще се развият нещата в последните дни - моето секцио беше насрочено за 14 май (при термин 26 май), но на 3-ти бях вече с 2 см разкритие, тогава изместихме датата за 7-ми, но пък на следващие ден имах още 1 см разкритие и кръвно 160/100, на 6-ти в 9.50 се роди Ема! Така че ако ти го насрочат за някоя дата, при прегледите, ако се установи,че нещата са тръгнали, може да стане и по-рано, важно е да се следи. Да вметна само, че аз нямах нито контракции, нито тапа е падала, само силни болки. 

# 45
  • Варна
  • Мнения: 1 916
И аз знам, че се прави 10-12 дни преди термина. При мен термина според първата възможна дата на забременяване, затова настоях за по-късно -  6 дена преди термина. Лекарите смятаха, че бебо няма да изчака, но в деня на раждането имах само 1 см. разкритие.
Успех и леко раждане Simple Smile

# 46
  • Sofia
  • Мнения: 1 434
На мен ми го насрочиха 3 дни преди термина, защото чакахме с докторката да се обърне бебешора. Но трябваше да лежа и да не шавам много.

# 47
  • Мнения: 163
аз също родих 10 дни преди термина успех

# 48
  • На небето
  • Мнения: 5 530
Моя приятелка роди с планирано секцио 5 дена преди термина.

# 49
  • Мнения: 49
Секциото ми беше 7 дни преди термина. Аз си избрах датата - исках да е на 7ми или на 17ти. Докторът реши, че на 7ми е много рано така че остана 17ти Simple Smile. Денят след операцията ме боля малко  Wink, но на следващия вече нищо ми нямаше и станах от леглото сама. Успех Simple Smile newsm10

# 50
  • Мнения: 218
и аз родих със планово секцио два дни след термина. Цял месец лежах в болницата, тъй като имах плацента превия и си знаех че ще раждам планово, но доктора чакаше да настъпи време за термина и наистина щях да родя два дни преди термина, но от много спешни секцио успяха да ме включат два дни след термина Laughing.Пък и нямах никакво разкритие ...

# 51
  • Мнения: 213
Rajdah s planovo sekzio.Be6e nasro4eno za edna sedmiza predi termina mi i togava go i napraviha,bez da imah kakvito i da bilo indikazii za rajdane.

# 52
  • софия
  • Мнения: 181
 Около 7-10 дни преди термина

# 53
  • Мнения: 433
Momi4eta,kolko vreme e neohodimo za vazstanovjavane pri ragdane sa sekcio?Istina li e ,4e ponesedmica ne moge da se stava ot legloto?

# 54
  • Мнения: 213
az ne mojeh da stavam parvite 24 4asa.Kam 5 den ve4e se dvijeh absolutno normalno i bez bolki,bole6e me samo kato ljagah i stavah,zastoto vse pak togava se izpolzvat koremnite muskuli.Kam 10 den ve4e ne use6ah nisto,vse edno ne bjah rjazana.ot tam natak ve4e njamah nikakvi problemi.A sega,6 meseza po-kasno belegat mi ve4e se zali4ava.Ne se pritesnjavai ,sekzioto ne e tolvkova stra6no i lo6o nesto.Ako sega trjabva da izbera kak da rodja pak ste izbera operazijata.

# 55
  • Балчик-Сливен
  • Мнения: 1 058
Лекарят ти ще реши,при мен първия път беше планирано 1 седмица преди термин,но ми изтекоха водите и ...екшън.Но всичко мина блестящо и с по-малко притеснения.Вторият път от страх решихме да е 2 седмици по-рано,но и бебето беше в кувьоз ,а и при мен много проблеми.По-близичко до термина е най-добре Peace

# 56
  • Мнения: 5 790
Моят лекар ми обясни, че по принцип при планово секцио се наблюдава състоянието на плацентата, дали е започнала да се отлепя /ако това е правилната дума/ и тогава се планира секциото. Аз исках 2 седмици по-рано, но доктора ми каза, че още е рано, още не е започнала "да прегаря" плацентата и била втора степен  newsm78 Срязаха ме 3 дни преди термина, защото вече плацентата "била" готова. Беба се роди 3,720 кг, 50 см.

# 57
  • София
  • Мнения: 897
Моят лекар ми обясни, че по принцип при планово секцио се наблюдава състоянието на плацентата, дали е започнала да се отлепя /ако това е правилната дума/ и тогава се планира секциото. Аз исках 2 седмици по-рано, но доктора ми каза, че още е рано, още не е започнала "да прегаря" плацентата и била втора степен  newsm78 Срязаха ме 3 дни преди термина, защото вече плацентата "била" готова. Беба се роди 3,720 кг, 50 см.
Аз съм още в 33г.с., а плацентата ми вече е трета степен, това опасно ли е и означава ли, че ще родя по-рано?

# 58
  • Мнения: 10 758
Как беше при мен - при първото, лекаря реши да изчакаме, докато ми започнат контракциите.Да де, ама термина се мина и замина, а контракции никакви.След 1 седмица преносване ми направиха секциото.При второто - доктора ми каза да си избера дата 1-2 седмици преди термина.Да де, ама 3 седмици по-рано, диването реши, че му е умръзнало вече в корема ми и трябва да излезе.Така че, второто секцио ми е 3 седмици преди термина.

# 59
  • на брега на Дунав
  • Мнения: 1 571
Аз също родих със секцио две седмици по-рано, но не беше планувано просто след изтекли води нямах други признаци за започнало раждане. по- късно след няколко системи и доста часове имах контракции на 2-3 минути а разкритие 2 см. Та затова ме срязаха. Аз по-скоро се включвам относно въпроса дали боли след секцио. Мисля, че е повече до организъм отколкото до това кой ти прави операцията не, че второто няма значение. Искам да кажа няколко неща от мои лични наблюдения и преживявания.
1. Упойката не е без значение:
Нямам представа как е било при останалите мамчета родили със секцио но при мен пълната упойка беше голям проблем. Нямаше време да се реагира за друга и затова по бързата процедура ме приспаха. Но в голям процент от случаите имаш секрети в гърлото които непрекъснато те карат да кашляш (от тръбата в гърлото). Много, много неприятно защото всеки знае, че за да се изкашлиш стягаш мускулите на стомаха и т.н. което е доста болезнено. НО!!! В повечето случаи това се случва с хора с по-чувствително гърло като моето.
И все пак мисля че възстановяване след пълна упойка е по-трудно в голям процент от случаите. Моя позната ражда и двата пъти със секцио при единия с пълна а при втория със спинална упойка. Разликата беше изключително голяма.
2. Информацията и от там нагласата:
Ох, доста грешки направих аз поради незнание и липса на информация чак се срамувам, но истината е, че доста голям процент от майчетата не са запознати. Като се събудих сслед упойката не смеех да се мръдна сакън да не ми стане нещо. УЖАСНА грешка. От стоенето в една поза цяла вечер така се бях схванала на следващия ден, че операцията не ме болеше толкова колкото всичките ми мускули и сухожилия. Да не говорим, че като почнах да кашля напрягах  двойно всички останали мускули освен коремните да не би случайно да ми се отвори операцията и от там да се "покаже нещо" Кой да ти каже, че докато стигнеш до най долния шев минаваш през куп други тъй че опасенията ми да стане някой фал бяха абсурдни.
И така в заключение: Няма нищо страшно просто не се оставяй на паниката и питай лекарите всичко, което не ти е ясно за да не страдаш безпричинно както стана при мен. Малко информация никога не е излишна пък никой не иска да знаеш колкото лекарите просто достатъчно за да се чувстваш по-сигурна.
Не се притеснявай всичко ще бъде наред пък и болката колкото и силна да е понякога ,не е вечна не се умира от нея. пожелавам ти възможно най-добрия вариант. Успех

# 60
  • София
  • Мнения: 897
Корнелия, благодаря за подробната и полезна информация!

# 61
  • Мнения: 5 790
Моят лекар ми обясни, че по принцип при планово секцио се наблюдава състоянието на плацентата, дали е започнала да се отлепя /ако това е правилната дума/ и тогава се планира секциото. Аз исках 2 седмици по-рано, но доктора ми каза, че още е рано, още не е започнала "да прегаря" плацентата и била втора степен  newsm78 Срязаха ме 3 дни преди термина, защото вече плацентата "била" готова. Беба се роди 3,720 кг, 50 см.
Аз съм още в 33г.с., а плацентата ми вече е трета степен, това опасно ли е и означава ли, че ще родя по-рано?

Габи, да ти кажа честно, че не знам  newsm78 Най-добре е да се консултираш с доктора, той какво смята по въпроса. Аз тези неща съм ги писала в кавички, защото не разбирам за какво става въпрос, само помня, какво ми каза моя лекар и защо не искаше да ме среже по-рано. Дано нямаш никакъв проблем, стискам палци.

# 62
  • София
  • Мнения: 897
Благодаря за подкрепата! Доки твърди, че всичко е наред , но аз все се притеснявам за нещо...

Общи условия

Активация на акаунт