въпрос за преписване на апартамент

  • 5 332
  • 42
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 169
Здравейте,
пиша, защото малко се попритесних.
Въпросът е следния - докато баба ми е жива преписва апартамент, чрез догледа на майка ми. Баба ми има две деца. Леля ми има ли дял върху имота в момента, тъй като по някакъв си нов закон, за който сега чувам  трябвало да има?

Последна редакция: чт, 03 май 2012, 23:30 от Mamma

# 1
  • Мнения: 24 467
Здравейте,
пиша, защото малко се попритесних.
Въпросът е следния - докато баба ми е жива преписва апартамент, чрез догледа на майка ми. Баба ми има две деца. Леля ми има ли дял върху имота в момента, тъй като по някакъв си нов закон, за който сега чувам  трябвало да има?

Леля ти би била наследник, ако имотът е бил собственост на баба ти и дядо ти, дядо ти е починал и неговият дял е наследен от съпругата му /баба ти/ и двете им деца, а баба ти е прехвърлила само своя дял по договора за издръжка и гледане с майка ти.
Няма "нов закон". Опиши ситуацията, ако искаш конкретен отговор.

# 2
  • Мнения: 1 129
Има, да. Баба ти не може да припише апартамента на майка ти, без съгласието и подписа на леля ти.

# 3
  • Мнения: 24 467
Има, да. Баба ти не може да припише апартамента на майка ти, без съгласието и подписа на леля ти.

Това не е така. Ако лелята не е имала дял и имотът е бил изцяло собственост на бабата, тя спокойно може да се разпореди с него, вкл. и като го прехвърли по договор с издръжка и гледане.
Не се иска "подпис" от несобственик.

Муслонка, опиши ситуацията- чий е бил апартаментът, преди сключването на договора, какъв е точно договорът, бабата починала ли е, лелята има ли претенции и на какво основание, ако има такива.

# 4
  • Мнения: 169
Благодаря за отговорите.
Баба ми е починала. Апартаментът си се водел само на нейно име. Леля ми също е подписала, че е съгласна за прехвърлянето чрез догледа на майка ми.

# 5
  • Мнения: 1 129
Това не е така. Ако лелята не е имала дял и имотът е бил изцяло собственост на бабата, тя спокойно може да се разпореди с него, вкл. и като го прехвърли по договор с издръжка и гледане.
Не се иска "подпис" от несобственик.

Муслонка, опиши ситуацията- чий е бил апартаментът, преди сключването на договора, какъв е точно договорът, бабата починала ли е, лелята има ли претенции и на какво основание, ако има такива.

Написах го, защото преди няколко месеца имахме същият казус. Баба ми има син и дъщеря. Дядо е починал. Казаха ни, че за да прехвърли апартамента на името на баща ми, трябва съгласието и подписа на леля ми. Тогава обясниха, че наследството се дели по равно на двете деца и за да е на името само на единият, трябва подпис на другия наследник. Това е което ни обясниха, но не претендирам да е 100% вярно.

Благодаря за отговорите.
Баба ми е починала. Апартаментът си се водел само на нейно име. Леля ми също е подписала, че е съгласна за прехвърлянето чрез догледа на майка ми.

В такъв случай не би трябвало да има проблем.

# 6
  • Мнения: 24 467
То е защото при смъртта на дядо ти наследници са станали баба ти и двете им деца, т.е. всеки е имал дял от апартамента, Поли. Апартаментът е бил на дядо ти и баба ти.
Но не така стоят нещата, ако собственик е била само бабата. Тогава тя прехвърля сама и никой не пита евентуалните й наследници защо и на кого.
Различни са ситуациите, казуситке не са едни и същи в тези случаи, аз затова питам, да видя на Муслонка каква е.

# 7
  • при късмета
  • Мнения: 24 011
Благодаря за отговорите.
Баба ми е починала. Апартаментът си се водел само на нейно име. Леля ми също е подписала, че е съгласна за прехвърлянето чрез догледа на майка ми.
Дори апартамента да е бил само на баба ти по нот. акт и тя да го е дарила с/у гледане, леля ти ако се заинати може да си вземе така наречената запазена част от наследството.За целта трябва да заведе дело с/у майка ти за запазена част, в което също трябва да доказва, че баба ти не е гледана както трябва и че и леля ти е участвала в грижите а не само майка ти.Но щом е подписала съгласие докато баба ти е била жива, се предполага, че няма да има такива претенции.Такова дело може да се заведе с давност 5 год. от смърта на баба ти или влизане в сила на новия нот. акт на името на майка ти.

# 8
  • Мнения: 2 927
Дори апартамента да е бил само на баба ти по нот. акт и тя да го е дарила с/у гледане, леля ти ако се заинати може да си вземе така наречената запазена част от наследството.За целта трябва да заведе дело с/у майка ти за запазена част, в което също трябва да доказва, че баба ти не е гледана както трябва и че и леля ти е участвала в грижите а не само майка ти.Но щом е подписала съгласие докато баба ти е била жива, се предполага, че няма да има такива претенции.Такова дело може да се заведе с давност 5 год. от смърта на баба ти или влизане в сила на новия нот. акт на името на майка ти.
Това не е вярно. Договорът за издръжка и гледане не е дарение. И не се полага никаква запазена част.
Все едно някой ден синът ми да тръгне да търси купувача на моята стара кола, заради нарушената му запазена част.

Мусолинка, ако искаш точен отговор, напиши какво пише в нотариалния акт на майка ти (без имена, разбира се), напиши кога е починала баба ти, имаш ли дядо, жив ли е, ако не е - кога е починал. А ако не искаш да пишеш такива подробности тук, вземи всички документи, с които разполагаш и отиди при адвокат. На имотни въпроси трудно се отговоря без документи. 

# 9
  • Мнения: 24 467
Така е, този тип договори са възмездни и запазените части си отиват на кино. Да не се бъркат с даренията. А и нотариалният акт не "влиза в сила".

Ако апартамунтът е бил наистина собственост само на бабата не е било нужно съгласието на лелята при прехвърлянето му. Вероятно самата авторка не е наясно със ситуацията. Нямаме ли конкретните данни, само можем да си хипотезираме тука.

# 10
  • Мнения: 169
Още вднъж благодаря за отговорите!
Довечера като дойде майка ми и ми даде да видя документите ще напиша подробно за какъв вид договор става въпрос.
Дядо ми е починал преди повече от 10 години, а баба ми преди 3 години. Майка ми иска да прехвърли имота на мое име и затова сме в чуденката.
Довечера ще дам повече информация.

# 11
  • Мнения: 24 467
Непременно си изясни дали жилището е било само на баба ти или на нея и дядо ти.

# 12
  • Мнения: 170
Това не е вярно. Договорът за издръжка и гледане не е дарение. И не се полага никаква запазена част.

Абсолютно! Прехвърлянето срещу издръжка и гледане е възмезден договор. Той не предполага запазени части. Атакуем е само от заинтерсованите страни т.е. страните по сделката/договора относно неизпълнението му. Единствено дарението предполага и дава възможност да се търсят запазени части. Дарението е безвъзмезден договор и не е обременен с модалитети и условия и дори да има такива те са нищожни. "Тежеста" с която може да бъде натоварен договора за дарение е запазеното право на ползване.

Най важния въпрос в случая е дали имота е бил лична собственост на бабата на Муслонка и дали същия не е влезнал в СИО-то. Иде реч за това как е придобит имота от баба и - преди брака или по време на брака и чрез какъв способ. Това, че в нотариалния акт фигурира само името на бабата, не е достатъчно, ако се окаже, че е придобит по време на брака чрез покупко-продажба и дори и да е вписано името само на единия съпруг, то този имот е СИО по силата на закона, но ако е придобит чрез дарение, наследство или друг способ това означава, че той е лична собственост. Това трябва да се изясни.

Последна редакция: чт, 03 май 2012, 10:42 от Tumba_lumba

# 13
  • Мнения: 170
Съдейки обчае по това, което е написала Муслонка, че лелята е дала съгласие, предполагам визира се декларацията по чл 33 от ЗС, това означава, че лелята е била и е съсобственик, което от своя страна означава, че имота е бил придобит в режим на СИО от бабата и дядото и след като дядото е починал, собственици на имота са останали съпругата му и двете му деца. Бабата се разпорежда с нейната част която прехвърля на едната си дъщеря срещу издръжка и гледане със съгласието на другия съсобственик-втората дъщеря. Така обаче лелята си остава съсобственик на частта, която е наследила от баща си и към момента има право на тази част. Това хипотетично. Много зависи какво пише в нотариалния акт и частите, които са упоменати и изобщо.

ПП ДЕКЛАРАЦИЯ ПО ЧЛ. 33 ЗС обаче се изискава, когато съсобственик продава на трето лице - несобственик.

Последна редакция: чт, 03 май 2012, 11:25 от Tumba_lumba

# 14
  • Мнения: 169
Здравейте,
Погледнах нотариалния акт. Пише, че след смъртта на дядо ми 1994 г. баба ми наследява 4/6 от апартамента, тъй като собственик е бил и дядо ми, леля ми наследява 1/6 и майка ми наследява също 1/6 от апартамента. Пише, че леля ми се отказва от своята 1/6 част в полза на майка ми, а баба ми предава своята 4/6 от имота на майка ми срещу догледа като си запазва правото да го ползва до смъртта си. Баба ми почина преди 3-4 години 2008 г. мисля, че беше.
МОля ви сега да коментирате леля ми има ли право на имота и майкам и може ли да го препише на мен без съгласието на леля ми?

# 15
  • София
  • Мнения: 221
Винаги са ме  карали да се чудя родители, които имат две , три и повече деца и решават че всичко е само за едно от  децата...

# 16
  • Мнения: 2 927
Здравейте,
Погледнах нотариалния акт. Пише, че след смъртта на дядо ми 1994 г. баба ми наследява 4/6 от апартамента, тъй като собственик е бил и дядо ми, леля ми наследява 1/6 и майка ми наследява също 1/6 от апартамента. Пише, че леля ми се отказва от своята 1/6 част в полза на майка ми, а баба ми предава своята 4/6 от имота на майка ми срещу догледа като си запазва правото да го ползва до смъртта си. Баба ми почина преди 3-4 години 2008 г. мисля, че беше.
МОля ви сега да коментирате леля ми има ли право на имота и майкам и може ли да го препише на мен без съгласието на леля ми?
     Препиши точно текста за отказа на леля ти от нейната 1/6. Къде го пише - в нотариалния акт, в някакво удостоверение или друг документ. Така не става ясно.  И утре някой от нас ще ти пише. И не пиши имена и други данни.
     Ако мога да се доверя на написаното, леля ти е наследник на или 1/6 от дядо ти или на 1/24 от баба ти. Ако е направила отказ от наследството на дядо ти, делът на баба ти се е уголемил с 1/12 и такава част е останала непрехвърлена преди години. След смъртта на баба ти, всяка от дъщерите наследява рана част. Т.е. леля ти е съсобственик.

Последна редакция: пт, 04 май 2012, 07:04 от Хърмаяни

# 17
  • Мнения: 170
Хипотетично, отказ от право на собственост е възможен. В чл. 100 ЗС се описва точно такава хипотеза.
Чл. 100. (Предишен текст на чл. 100, доп. - ДВ, бр. 34 от 2000 г., в сила от 01.01.2001 г.) Отказът от правото на собственост върху недвижим имот има действие само ако е извършен в писмена форма с нотариално заверен подпис и ако е вписан в имотния регистър.

(Нова - ДВ, бр. 34 от 2000 г., в сила от 01.01.2001 г.) Заявлението за отказ от правото на собственост по ал. 1 може да се оттегли до вписването на отказа в имотния регистър.
 
За първи път чувам някой да се възползва от подобна процедура, още повече, че е доста опасна. Закона казва, че отказа от собственост може да бъде извършен, но той не може да бъде извършен в нечия полза т.е. ако има такъв отказ това води до един не особено благоприятем резултат, а именно, че имота е безстопанствен, в случая въпросната част. Когато отказът е направен по този ред, счита се, че имотите или частите от тях нямат друг собственик, и по силата на чл. 6 ЗС тези имоти стават собственост на Държавата.  Кому е било нужно да използва този способ, защо просто баба ти и леля ти като съсобственици не са прехвърлили имота на името на майка ти, а се е налагало отказ и т.н.

Хърмаяни, аз не съм много по изчисленията(даже доста ми куцат), ама тази 1/12 я визириш с оглед, че отказа уголемява частта на останалите съсобственици ли? Обаче тази хипотеза не влиза ли в действие при Отказа от Наследство, а не при отказа от собственост.

Муслонка я напиши всичко ред по ред така както е описано в Нотариалния акт и/или в документа в който си прочела за отказа (добавям  - ред по ред само относно частта, която касае отказа на леля ти), че нещо взех да се обърквам, особено като спомена отказ от собственост в полза на... newsm78

ПП ДА НЕ БИ ПЪК ДА Е ОТКАЗ ОТ НАСЛЕДСТВО(защото Отказа от Собственост е лудост при казус като настоящия и не мога да си представя някой да го е използвал, освен от незнание), ПО ВЕРОЯТНО МИ СЕ ВИЖДА И ВЕРОЯТНО Е ТОВА, МАКАР И ТАМ ДА НЯМА В ПОЛЗА НА...Т.К. ТОЗИ ОТКАЗ УГОЛЕМЯВА ЧАСТТА НА ОСТАНАЛИТЕ СЪНАСЛЕДНИЦИ!
И при неправилно изчисление на квотите, както правилно отбеляза Хърмаяни, има голяма вероятност баба ти да не е прехвърлила цялата притежавана от нея идеална част и леля ти да е наследник на майка си на останалата непрехвърлена от баба ти идеална част.

Последна редакция: пт, 04 май 2012, 00:02 от Tumba_lumba

# 18
  • Мнения: 2 927
Коригирах се, явно ми се е спяло снощи.  Blush

# 19
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
муслонка, а защо не събереш всички документи, с които разполагате и заедно с майка ти не отидете в някоя нотариална кантора за истинска консултация? Не струва много скъпо, а и повечето нотариуси приспадат цената на консултацията от цената на самата сделка след това. Работя на такова място и много често идват объркани от хиляди съвети хора. Както юристите във форума ти обясниха - без да видят документите могат само да гадаят какъв точно е твоят казус.

# 20
  • Мнения: 24 467
Погледнах нотариалния акт. Пише, че след смъртта на дядо ми 1994 г. баба ми наследява 4/6 от апартамента, тъй като собственик е бил и дядо ми, леля ми наследява 1/6 и майка ми наследява също 1/6 от апартамента. Пише, че леля ми се отказва от своята 1/6 част в полза на майка ми, а баба ми предава своята 4/6 от имота на майка ми срещу догледа като си запазва правото да го ползва до смъртта си. Баба ми почина преди 3-4 години 2008 г. мисля, че беше.
МОля ви сега да коментирате леля ми има ли право на имота и майкам и може ли да го препише на мен без съгласието на леля ми?

Значи леля ти е била наследник с идеална част от жилището при смъртта на дядо ти.
Това с отказа "в полза на" майка ти и с "предаването на 4/6"не ми се връзва нещо- препиши точно с използваната терминология. Не преразказвай, моля те, важно е.
Да не би леля ти да е направила отказ от наследство?



"За първи път чувам някой да се възползва от подобна процедура, още повече, че е доста опасна. "
С мои клиенти направихме това по отношение на една земя- отказ от собственост. Дори бе нужно да уговаряме нотариуса и той да се консултира с колеги. Ма стана.

# 21
  • Мнения: 2 927
    Джуди, и аз съм изготвяла такава декларация преди години. А клиентите си защо искаха да облагодетелстват държавата?

# 22
  • Мнения: 24 467
Не от любов към нея. Simple Smile
Място на баир- за нищо не ставаше, само плащаха данъци за него, а и бяха много съсобственици. Нито да го застроиш, нито да го ползваш, нито да го продадеш. Не поддържаха и връзка помежду си, с някои дори не се познаваха.
Не съм събирала всички наследници, само моите хора направиха отказ от собственост. За някакви си мижави ид. части не желаеха да им се води такова чудо.

# 23
  • Мнения: 170
Aз коментирах Отказа от собственост, визирайки настоящия казус, а не, че е "лудост" по принцип, колеги. Защото, знаем, че този вид отказ води до това имота да стане "безстопанствен" и собственик да стане Държавата. Просто коментирах, не съм искала да засегна никой Peace. Аз лично не съм правила такъв, просто защото не съм имала клиенти желаещи да се откажат от собствеността си по този начин Wink.
Вероятно тук се има предвид обаче отказ от наследство. Добре е Муслонка да даде по подробни разяснения. Peace

# 24
  • Мнения: 2 927
Тумбе, снощи аз бях заспала, а тази сутрин - ти не си се събудила.  Heart Eyes  Hug Никой не се е засегнал, просто си доразвиваме темата, докато не се появи Мусолинка   bouquet

Джуди, и моят казус беше сходен  Grinning

# 25
  • Мнения: 24 467
О, Тумба Лумба, ние си приказваме само с Хърмаяни, какво е наложило тази постъпка при нас.
Понеже очевидно рядко се прави, затова.

Иначе аз също мисля, че в случая става въпрос за отказ от наследство от страна на въпросната леля, затова й писах. Може обаче и да е прехвърлила дял. Де да знаем, нямаме текста на НА тук, нито на евентуална декларация.

Хубаво е, по принцип, всеки, който пита, да цитира конкретни фрази точно, с наименованията на документите, никога с преразказ, т.к. всяка дума е от значение.

# 26
  • Мнения: 170
Ох, спя, спя, прави сте... Laughing Hug Heart Eyes ... Още пия сутрешното си кафе... Wink
Иначе сте прави и ми беше полезно да прочета дискусията, както сте прави и за това, че без точния текст в документа не можем да сме точни и конкретни в съветите си. Peace

# 27
  • Мнения: 37
 за да не пускам нова тема...някой да знае как става преписването на апартамент и колко струва?
 Баба ми го е преписала на баща ми с доглеждане,но иска да го развали и да ми го припише на мен...

# 28
  • Мнения: 5 710
Доколко то знам , независимо, че лелята е подписала, след като баба ти почине/е починала тя е можела да обжалва и протестира прехвърлянето. Теоретично. На практика било нещо изключително трудно.

# 29
  • Мнения: 768
за да не пускам нова тема...някой да знае как става преписването на апартамент и колко струва?
 Баба ми го е преписала на баща ми с доглеждане,но иска да го развали и да ми го припише на мен...
За това се води дело, в което трябва да се докаже, че баба ти не е получила необходимите грижи. Сложно е, да.

# 30
  • Мнения: 2 927
за да не пускам нова тема...някой да знае как става преписването на апартамент и колко струва?
 Баба ми го е преписала на баща ми с доглеждане,но иска да го развали и да ми го припише на мен...
     По въпроса колко струва - ще зависи от данъчната оценка и то ако евентуално първия договор бъде развален. Таксите са прости и сложни, зависят от вида на сделката, общината, в която живееш и дали има роднинска връзка между страните по договора, ако е за дарение.
     За развалянето на договор за издръжка и гледане се води дело. Ако баща ти не се е грижил за баба ти, развалянето е лесно. Достатъчно е тя да твърди, че не се е грижил. Той трябва да доказва обратното.
     Вземи си документите и отиди при адвокат. Не мисля, че може да стане бързо.

# 31
  • Мнения: 37
оххх то било много сложно.....  doh мерси за инфото,а какви документи трябват?

# 32
  • Мнения: 170
оххх то било много сложно.....  doh мерси за инфото,а какви документи трябват?

Охооо, да бе, някои учат за такива "прости неща"... трябва ти комплект от документи...хахаха, ама, че весело....

# 33
  • Мнения: 24 467
Ми тя, баба ти, първом да развали договора, после го мислете.  Grinning

# 34
  • Мнения: 768
Прехвърлянето на апартамент срещу гледане е на практика продажба, но не за пари, а за грижа. За да се развали трябва в съда да се докаже с необходимия брой свидетели и от двете страни, че получаващият не си изпълнява задължението. Преди доста време се консултирах с адвокат по подобен въпрос - каза че, ако той води такова дело, ще го точи и протака, докато бабата умре и тогава автоматично апартаментът става собственост на когото е прехвърлен.
Най-добре говори с някой адвокат, ще ти каже и какви документи да занесеш.

# 35
  • Мнения: 37
оххх то било много сложно.....  doh мерси за инфото,а какви документи трябват?

Охооо, да бе, някои учат за такива "прости неща"... трябва ти комплект от документи...хахаха, ама, че весело....
нямах в предвид това точно,но както и да е,все тая
Някой може ли да ми каже колко взима нотариуса за прехвърляне на апартамента чрез дарение,ако оценката му е 70422.20лв.?

# 36
  • Варна
  • Мнения: 1 744
http://www.mirela.bg/index.php?p=usefully_view&id=1135

Не разбирам защо някои хора толкова ги мързи да отидат до адвокат или да се консултират с нотариус поне. После адвокатите били алчни, а те само искали да попитат.

# 37
  • Мнения: 37
http://www.mirela.bg/index.php?p=usefully_view&id=1135

Не разбирам защо някои хора толкова ги мързи да отидат до адвокат или да се консултират с нотариус поне. После адвокатите били алчни, а те само искали да попитат.
не ме мързи,с 2ма адвокати говорих,но още не са готови всички документи,за да отидя при нотариус.А за цената ми казаха,че трябва оценката на апартамента,за да ми кажат,но тогава не беше готова...Съжалявам,че попитах,но ми трябва да знам,за да подготвя парите,а нямам време да ходя до нотариус,за да попитам само това,защото съм от сутрин до вечер на работа,може да ми влезете в положението все пак,но мерси

# 38
  • Мнения: X
не ме мързи,с 2ма адвокати говорих,но още не са готови всички документи,за да отидя при нотариус.А за цената ми казаха,че трябва оценката на апартамента,за да ми кажат,но тогава не беше готова...Съжалявам,че попитах,но ми трябва да знам,за да подготвя парите,а нямам време да ходя до нотариус,за да попитам само това,защото съм от сутрин до вечер на работа,може да ми влезете в положението все пак,но мерси

Не казваш кой на кого ще дарява и коя е общината, така че не може да ти се отговори. Има разлика по отношение на местния данък.

Нотариусите дават такава информация и по телефона, но така или иначе преди сделката ще носите документите, тогава питайте и за таксите и данъка.

# 39
  • Варна
  • Мнения: 1 744
Не исках да добавям и сметките за изготвяне на НА и таксата вписване Simple Smile
Най-бързият начин /дори за заети хора, които се трудят от сутрин до здрач/ е да се обадят по телефона на избран от тях нотаруис и да зададат въпроса. Ние тук можем само да гадаем на Таро.

# 40
# 41
  • Мнения: X
vampiretion,
При дарение /роднини до../ такса Община - 0 съм заложила.


+

Изготвяне на НА /там е въпрос на договорка, евентуално с адвокат/

# 42
  • Мнения: 10 618
Аз съм офф по темата, но току що една колежка, която преди десетина години е работила като адвокат ми каза, че тогава е имало 2 вида данъчни оценки в зависимост от това дали ще се използва за прехвърляне на имота или за делба. Тези за делбата били по-високи и се доближавали до пазарната цена. Вярно ли е това?

Общи условия

Активация на акаунт