Честити 9-ти Май

  • 19 137
  • 203
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: X
Аз често минавам покрай индийски военни гробища, които се виждат от улицата - не са оградени, има стотици гробове с бели камъни и червени рози, хората да виждат, да помнят... И си давам сметка колко много не знам за втората световна война и колко много имам да наваксвам.
В тази връзка се сещам за нещо, което четох наскоро и за което нямах представа. Защото ние нямаме ясна представа за войната на запад, какво е било. Става дума за френските окупационни контингенти в Италия и по-специално за африканските им корпуси /съставени от алжирци, мароканци/. Та четох, че много италианки са били изнасилвани от тях, в някои села почти 100 % от женското население. А френското командване си е правило оглушки. Дори и сега, въпреки многото италиански ноти по въпроса, французите отказват да признаят или да се извинят. Със сигурност тези италианки не биха искали да бъдат освобождавани точно от тези освободители ... Война.

# 91
  • Мнения: 5 710
ами точно това е, че ние сме учили историята толкова избирателно, че все едно само източен фронт е имало и световната война е била м/у русия и германия. останалото накратко и сухо.
нищо което е ставало извън отечествената война  не е достойно за отбелязване и признание, защото е несравнимо със страданието на руснака  - именно страданието.

Жаве, до нас е имало голям фронт и свекърва ми ( дете е била) ми е разказвала - въшливи немци навред, италианците слугуват , мизерия тотална...

# 92
  • Мнения: 1 479
День национального позора, или Кто победил во Второй мировой войне
http://yun.complife.ru/miscell/antivict.htm#article

Съветвам да се прочете !!!


# 93
  • Мнения: X
ами точно това е, че ние сме учили историята толкова избирателно, че все едно само източен фронт е имало и световната война е била м/у русия и германия. останалото накратко и сухо.
нищо което е ставало извън отечествената война  не е достойно за отбелязване и признание, защото е несравнимо със страданието на руснака именно страданието.
Между другото същото е и на запад.  Grinning  Като гледаш примерно Дискавъри и филмите за войната ще останеш с впечетление, че само американци и японци са воювали. А единствените жертви на Хитлер са 6-те милиона евреи и никой друг.
Лека-полека баланса ще се намери. И историята ще бъде написана такава каквато е била.

# 94
  • Плевен
  • Мнения: 1 014

Честит ден на Победата!


Деня на Европа не мога да го почувствам - чужд ми е някак.
За мен точните факти от историята нямат особено значение. В историята обикновено всеки си има собствена истина.
Руснаците са един велик народ. В очите им има една особена гордост, сила и смелост, която в европейците сякаш е угаснала отдавна.

# 95
  • Мнения: 5 710
Съгласна съм. Но важното е, и това е голямата разлика,  че сега има начини човек да се информира, да чете и да разбере по-широка картина да е информиран извън пропагандата, а не да държи пропагандата в хромозомите си.  Да се стреми да игнорира именно пропагандния елемент. Хистори имат прекрасни филми документални, с документални кадри, хронология на събитията от 'другата страна", така да се каже. Игрални филми не обичам, заради страданието  точно, но наскоро имаше една епопея чисто американска - все едно гледаш руснаците в окопите, с цигарите , само че американци.

# 96
  • Мнения: 56
Спорът няма да ни донесе за съжаление правилният отговор, кой е по-по-най!
За това на зачитащите деня като Ден на победата един поздрав!



Мога да слушам такива песни с часове и да ги пея сравнително добре!/Пяла съм в хор 8 г/     Винаги са ми доставяли удоволствие и не знам как, но достигат до сърцето!
Съжалявам,че децата ми даже не разбират езика!

# 97
  • Мнения: X
Съгласна съм. Но важното е, и това е голямата разлика,  че сега има начини човек да се информира, да чете и да разбере по-широка картина да е информиран извън пропагандата. Да се стреми да игнорира именно пропагандния елемент. Хистори имат прекрасни филми документални, с документални кадри, хронология на събитията от 'другата страна", така да се каже. Игрални филми не обичам, заради страданието  точно, но наскоро имаше една епопея чисто американска - все едно гледаш руснаците в окопите, с цигарите , само че американци.

Хистори имат прекрасни филми.  Peace  А иначе мен винаги ме е вълнувало как е изглеждало всичко в очите на немците. Много малко информация от първа ръка, от обикновените хора има. И някак е пречупена през последвалите събития - огромната загуба, сатанизирането години наред... Винаги съм искала да говоря с редови немец и да го разпитам, така да се каже. Ако въобще ми каже истината.
Сещам се сега за една велика книга на Ремарк - "Време да живееш, време да умреш". За нещо подобно говоря.

# 98
  • Мнения: 5 710
Въпреки, че аз все пак твърдя ( индиректно), че в Италия специално има голямо уважение към руснаците,  историята, има памет - например редовно минавам по булевард Сталинград в Болоня. Те са и по-специални тука, но факта си е факт - никой не е променил името Сталинград и то си е такова, заради сталинградската битка, предполагам.  Има военни гробища индийски, британски, поддържат се перфектно и това говори за една нагласа към войната, уважението към всички  (реално), въпреки, че те са бити.

# 99
  • Мнения: 4 479
 plamenhkПодминавам целия чаршаф, но да кажеш, че загубите катострофални само заради глупостта им ooooh!.
Цивилните им жертви се въртят около цифрата 10 млн. - дали от глупостта им?
Защо не вземеш да попречетеш малко, напр. какво се случва с цивилните в Украйна, която Хитлер обявява още преди войната за новото жизнено пространство на Райха, за милионите депортирани като роби в Райха, умрели от глад и акциите за прочистване. За окупираните територии в Беларус...

Пък после прочети малко и за Полша, Югославия и Гърция - сигурно и те от глупост имат толкова загинали. В Югославия след войната има села, в който няма нито един мъж, защото СС са разтрелвали всички на 15 години, чудовищен терор над цивилни се вихри и при тях.



В крайна сметка и Хитлер е оставил на няколко пъти, своята лепта в напразното погубване на войниците си. Класически пример е Сталинград.

# 100
  • Мнения: 1 479
А иначе мен винаги ме е вълнувало как е изглеждало всичко в очите на немците.

Советский Союз глазами немецких солдат
http://hedrook.vho.org/library/diverge.htm

Сталинская истребительная война
http://hedrook.vho.org/hoffmann/index.htm

Цивилните им жертви се въртят около цифрата 10 млн. - дали от глупостта им?
И от жестокоста им.

Жуков приказывал расстреливать семьи попавших в плен
http://lenta.ru/russia/2000/09/29/zhukov/

Последна редакция: ср, 09 май 2012, 22:35 от plamenhk

# 101
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
Мадам, да не си от Русия?
Познавам хора от цял свят, но само руснаците се имат за център на Вселената. Изпитвам уважение към тях, но този факт леко ме дразни.

Не, не съм от Русия. Както каза ти, изпитвам уважение към това, което са направили за страната и народа ни.
Не е момента да се вадят исторически кирливи ризи, както някои го правят тук.
Има две паметни дати в общата ни история 1878 и 1945 това мисля, че е достатъчно.

# 102
  • Мнения: 5 710
Мадам, да не си от Русия?
Познавам хора от цял свят, но само руснаците се имат за център на Вселената. Изпитвам уважение към тях, но този факт леко ме дразни.

Не, не съм от Русия. Както каза ти, изпитвам уважение към това, което са направили за страната и народа ни.
Не е момента да се вадят исторически кирливи ризи, както някои го правят тук.
Има две паметни дати в общата ни история 1878 и 1945 това мисля, че е достатъчно.

шегуваш ли се?

# 103
  • Мнения: 5 710
А иначе мен винаги ме е вълнувало как е изглеждало всичко в очите на немците.

Советский Союз глазами немецких солдат
http://hedrook.vho.org/library/diverge.htm

хич не обичам руския език извън руската кл. литература , но явно интересни неща показваш, ще се жертвам Simple Smile

# 104
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
Мадам, да не си от Русия?
Познавам хора от цял свят, но само руснаците се имат за център на Вселената. Изпитвам уважение към тях, но този факт леко ме дразни.

Не, не съм от Русия. Както каза ти, изпитвам уважение към това, което са направили за страната и народа ни.
Не е момента да се вадят исторически кирливи ризи, както някои го правят тук.
Има две паметни дати в общата ни история 1878 и 1945 това мисля, че е достатъчно.

шегуваш ли се?
Защо, имаш да допълниш ли нещо?

Общи условия

Активация на акаунт