Честити 9-ти Май

  • 19 101
  • 203
  •   1
Отговори
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
За едни ден на Европа



за други деня на победата



Честит празник на всички зачитащи датата!

п.с. нещо бъгнат форума, мрази руски клипове ...

# 1
  • n/a
  • Мнения: 3 341
За мен е повече Ден на победата. Малко е трудно да напиша "Честито" по този повод. Поклон!

# 2
  • на североизток от Рая
  • Мнения: 6 251
  А пък ние с мъжа ми днес празнуваме 19 годишнина от сватбата.

 А брат ми има РД.  Simple Smile

# 3
  • Мнения: X
Днес се навършват 67 години от най-голямата военна победа в световната история. Мисля, че тези кадри най-добре я изразяват:


За всички, които чувстват днешния ден като празник - Честит празник!

# 4
  • Мнения: 2 931
Честит празник и от мен!

# 5
  • на брега на морето
  • Мнения: 6 255
И за мен е Ден на победата.

# 6
# 7
  • Мнения: 11 963
С днем победы!

И поклон пред жертвите!

http://vbox7.com/play:2e0781a9

# 8
# 9
  • Мнения: 16
С Днем Победы!

# 10
  • Мнения: 6


Легендарния Юрий Левитан обявява началото на Великата отечествена война. Бил е само на 19 г. когато се превръща в Гласът на Москва

# 11
  • Мнения: 502
   С праздником вас !   bouquet

 http://www.youtube.com/watch?v=VAJBF9_UaBI&feature=fvwrel


За того парня


Я сегодня до зари встану,
По широкому пройду полю.
Что-то с памятью моей стало,
Всё, что было не со мной, помню.
Бьют дождинки по щекам впалым,
Для Вселенной двадцать лет мало.
Даже не был я знаком с парнем
Обещавшим - я вернусь, мама.
А степная трава
Пахнет горечью,
Молодые ветра зелены.
Просыпаемся мы,
И грохочет над полночью
То ли гроза,
То ли эхо прошедшей войны.
Просыпаемся мы,
И грохочет над полночью
То ли гроза,
То ли эхо прошедшей войны.
Обещает быть весна долгой,
Ждёт отборного зерна пашня.
И живу я на земле доброй
За себя и за того парня.
Я от тяжести такой горблюсь,
Но иначе жить нельзя, если
Всё зовёт меня его голос,
Всё звучит во мне его песня.
А степная трава
Пахнет горечью,
Молодые ветра зелены.
Просыпаемся мы,
И грохочет над полночью
То ли гроза,
То ли эхо прошедшей войны.
Просыпаемся мы,
И грохочет над полночью
То ли гроза,
То ли эхо прошедшей войны.


Последна редакция: ср, 09 май 2012, 16:39 от Соня.

# 12
  • Бургас
  • Мнения: 1 270
Настръхнах като чух гласа на Левитан. Винаги съм си го представяла достолепен мъж над 50-те с този глас,а той е бил момченце.
За мен е Ден на победата, нещо като ден на Европа не го приех.

# 13
  • Мнения: 4 479
За мен 9 май не е ден за празнуване, а да не забравяме историята и какво причини на Европа Втората световна война - повече от 60 милиона души загиват , като около 60% от тях са цивилни.
Поклон пред всички загинали!


# 14
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Много синове и дъщери, братя и сестри, съпрузи и съпруги, майки и бащи с различна националност не се връщат от боя на 9 май, когато бомбите престават на територията на Европа. А и войната по това време все още не е свършила. Още почти 4 месеца продължават военните действия, още домове осиротяват...

Дълбок поклон пред всички жертви на човешкото безумие, наречено война!   bouquet

# 15
  • Варна
  • Мнения: 957
Поклон!
Никога повече!

http://vbox7.com/play:7d93bb04


ПУСТЬ ВСЕГДА БУДЕТ СОЛНЦЕ                              

Солнечный круг, небо вокруг -
Это рисунок мальчишки.
Нарисовал он на листке
И подписал в уголке:

   Пусть всегда будет солнце,
   Пусть всегда будет небо,
   Пусть всегда будет мама,
   Пусть всегда буду я.

Милый мой друг, добрый мой друг,
Людям так хочется мира.
И в тридцать пять сердце опять
Не устает повторять:

   Пусть всегда будет солнце...

Тише, солдат! Слышишь, солдат?
Люди пугаются взрывов.
Тысячи глаз в небо глядят,
Губы упрямо твердят:

Пусть всегда будет солнце,
   Пусть всегда будет небо,
   Пусть всегда будет мама,
   Пусть всегда буду я.

Против беды, против войны
Встанем за наших мальчишек.
Солнце - навек! Счастье - навек! -
Так повелел человек.

# 16
  • София
  • Мнения: 2 217
И за мен е денят на Победата....
Родата ми е повечето руска....Още има живи, които помнят....

# 17
  • Мнения: 281
Единия масов убиец избил около 16 милиона в концлагери победил другия масов убиец избил 6 милиона в концлагери.

# 18
  • Варна
  • Мнения: 957
Единия масов убиец избил около 16 милиона в концлагери победил другия масов убиец избил 6 милиона в концлагери.

А близо 60 млн са загинали за децата си - родени и неродени. Много от тях са били деца.

# 19
  • Мнения: 169
Винаги съм го чувствала като Ден на Победата!
Израстнала съм с книги и филми за Отечествената война!

С днем победы!

И поклон пред жертвите!

# 20
  • София
  • Мнения: 62 595
За руснаците си е точно Ден победы, успяли са да се справят напук на глупостите на Сталин в първите, че и последващи дни на войната. Ако на някого му се струва нещо, което не е кой знае какво, само да си представи обсадата на Ленинград и Сталинград, и дали щеше да оцелее тогава. Аз като си го помисля само, и ми тръпки ме побиват.
За европейците си е Ден на Европа - те си имат своите основания - довчерашните врагове са направили икономически, а след това и политически съюз, което никак, ама никак не е малко.

# 21
  • Мнения: 644
Точно преди малко обсъждахме, че Денят на Европа всъщност е един вид новото име на Денят на Победата.

...и моят рожден ден  Grinning Като черпех като малка всички учители си мислеха, че черпя по случай Денят на Победата  Laughing

# 22
  • Мнения: 22 867

За мен винаги ще е День Победы! Без него едва ли щеше да има Ден на Европа!
Поклон!



Что такое День Победы

Что такое День Победы?
Это утренний парад:
Едут танки и ракеты,
Марширует строй солдат.

Что такое День Победы?
Это праздничный салют:
Фейерверк взлетает в небо,
Рассыпаясь там и тут.

Что такое День Победы?
Это песни за столом,
Это речи и беседы,
Это дедушкин альбом.

Это фрукты и конфеты,
Это запахи весны…
Что такое День Победы –
Это значит – нет войны.
(А. Усачёв

Последна редакция: ср, 09 май 2012, 12:15 от labrex

# 23
  • Мнения: 4 479
Една песен, която винаги ме кара да настръхвам и ми се иска да я споделя днес

http://vbox7.com/play:a412a0b7

# 24
  • София
  • Мнения: 62 595
точно, руснаците са изнесли най-тежката част и са дали най-много жертви. Ако не са били подпряли Хитлер от изток, сега Европа нямаше да е същата.

# 25
  • Мнения: 21 587
А пък ако си бяха продължили съюза с Хитлер и след като завладяха Полша още по-интересно щеше да стане.

 пак ли стана време за тая тема? За който празнува

http://vbox7.com/play:fd7db5bb

# 26
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
9 май День Победы





Да живее Великата Руска Страна!

# 27
  • София
  • Мнения: 62 595
А пък ако си бяха продължили съюза с Хитлер и след като завладяха Полша още по-интересно щеше да стане.

 пак ли стана време за тая тема? За който празнува

http://vbox7.com/play:fd7db5bb

няма как двама със забежка и точно такива линчостови характеристики да се разберат.

# 28
  • Бургас
  • Мнения: 6 610
Честит Ден на Победата!
Преди две години бях в Петербург на Девети май!
Не мога да не плача,когато си спомням Парада на ветераните.

# 29
  • Linz
  • Мнения: 11 619
И за мен 9 май не е ден за празнуване. Това е ден, в който трябва да наведем глави.
Броят на жертвите е колосален и в двете враждуващи сили, а жестокостта, с която са отнемани животи- смразяваща кръвта.
Поклон пред паметта на всички загинали!

# 30
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
Точно преди малко обсъждахме, че Денят на Европа всъщност е един вид новото име на Денят на Победата.

...и моят рожден ден  Grinning Като черпех като малка всички учители си мислеха, че черпя по случай Денят на Победата  Laughing
Пълни глупости, накой Европейски силици се чудят какви акробатики да правят само и само да си възстановят името на световна мощ.
Да, но се видя съюза им на къде е тръгнал и срещу братушките да бягат пак не могат да ги стигнат, нито по славна история, нито по икономическа независимост.

# 31
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
Вставай, страна огромная!

# 32
  • Мнения: 1 479

Вие да вземете малко историята да научите и да не афиширате толкова глупаво пред българите руският си "патриотизъм".

1. На 7 май се подписва капитулация на Германия в Реймс.
На 8 май Чърчил и президентът Труман обявяват края на войната в Европа.

На 9 май немските ръководители в Берлин подписват подобна капитулация спрямо съветската армия.

2. За Западна Европа това може да е и историческо тържество - поразена бе една тоталитарна система и бяха възстановени класическите демократически ценности, но за Източна Европа това не е ден на победата а ден на Трагедията - попаднахме под ботуша на другата още по лошата тоталитарна система която ни съсипа окончателно. България от 8 място по жизнено равнище в Европа (до войната) се срина до едно от последните места.
Докато Западна Европа благодарение на ДЕНАЦИФИКАЦИЯТА лиши от влияние поклонниците на тоталитарната власт в Източна Европа по политически причини ги оставиха непокътнати да оправляват обществената трансформация.

За нас европейците това не е праздник а по скоро ден на Човешката Трагедия. Ако погледнем по обективно за причините за войната ще видим че вина има не само Германия а и Англия, Франция, САЩ и СССР/Русия, но както казва поговорката "Победителите не ги съдят".

Поклон пред жертвите!

След 67 г от края на войната такова държавно помпозно представително честване има чисто политическо-пропаганден характер. Иронията на този театър е че ветераните на победителите живеят като последните бедняци (сравнете с немските ветерани) и вместо тези пари да им бъдат дадени като помощ те се хвърлят на вятъра в типично съветски стил. Но и какво можем да очакваме от една азиятска държава с мавзолей на Вожда и възхваляваща тоталитарното си минало ?

3. Какво донесе "победата" на България:

Третата национална катастрофа. Съветската окупация в България(1944-1947)

СТОПАНСКОТО ЗАРОБВАНЕ НА ДЪРЖАВАТА започна още през 1944г. На 16 октомври 1944г. съветските окупационни войски откараха в Москва златния резерв на Националната банка. След това от бюджета на ограбената вече държава изтръгнаха 40 милиарда и 213 милиона лева за издръжка на войските си на българска територия

В шифрована телеграма, изпратена на 20.ІХ.1947 г. до българската легация в Москва, не друг, а Трайчо Костов пише черно на бяло: …по изпълнението на съглашението за примирие държавата е изразходвала приблизително 150 милиона долара.

Пресметнато по тогавашния официален курс на БНБ (298-302 лева за долар), тези 150 милиона долара се равняват на 45 милиарда лева, а по пазарния курс, който достига 350-450 лева за долар, сумата е около и над 60 милиарда лева.

Но тази цифра не е реална, скъпи читателю, тъй като само около една трета от тази сума се изплащаше с парични знаци, а двете трети - в стоки и хранителни продукти, калкулирани по силно занижени цени: брашното - 23 лева вместо реалните 100; олиото - 25 лева вместо реалните 300-400; захарта - 93 лева вместо 500-600, тютюнът - 320 вместо над 1000 лева за килограм и т. н.

Това изсмукване на България е узаконено от Спогодбата за взаимни доставки, сключена на 10 март 1945 г. от нашия министър на търговията и промишлеността Нейков със съветския министър на външната търговия Микоян.

Според тази спогодба и по нареждане на Министерския съвет Българската земеделска и кооперативна банка продава на СССР 5000 килограма розово масло от неприкосновения държавен резерв по 110 000 лева килограма при призната стойност на банката 250 000 лева за килограм, като Министерският съвет разпорежда “разликата да се покрие от Изравнителния фонд на цените”, т. е. от държавата - казано по-просто: продавайки 5000 килограма розово масло, държавата не печели, а губи (плаща на банката) 700 милиона лева.

(Между другото СССР тутакси продал розовото масло на Франция по 1400 долара, т. е. по 410 000 лева (четири пъти по-скъпо), печелейки от всеки килограм по 300 000 лева, или общо милиард и половина!)

Това е още нищо. Според същата спогодба трябва да продадем на СССР 25 000 тона тютюн по 320 лева за килограм, а той струва на международния пазар 2,60 долара (775 лева по официалния курс на долара, над 1000 по пазарния курс), сиреч губим от всеки килограм 455 до 680 лева, умножено по 25 000 000 килограма - загубата се изразява с колосалната сума от 10 до 17 милиарда лева!

За утеха СССР ни продава свои стоки по-скъпо, отколкото струват - например, тон бензин на международния пазар струва 24 долара, ние го купуваме от СССР по 42 долара. И т. н.

Ако към тази “братска помощ” прибавим и вопъла на Георги Димитров до Сталин и Молотов, че: известни са редица случаи на насилие по отношение на местното население, така например: произволно се отнемат работен добитък, каруци, хранителни продукти; произволно се изземват държавните и гражданските частни моторни превозни средства и смазочни масла; някои военнослужащи в пияно състояние нахлуват през нощта в частни домове на градовете и селата, грабят, а в някои случаи изнасилват жени и убиват мъже - с тези подробности “братската помощ” става още по-очебийна.

Това бе третата - и най-жестоката! - национална катастрофа на България, защото тя бе не само материална, но и духовна катастрофа
http://grigorsimov.blog.bg/politika/2011/03/23/stefan-canev-quot … -god-quot-.714903

# 33
  • Мнения: 0
Марш защитников Москвы - March of the defenders of Moscow

# 34
  • Варна
  • Мнения: 957


Вие да вземете малко историята да научите и да не афиширате толкова глупаво пред българите руският си "патриотизъм".


Историята не е дума някаква, а се "случва" от милиони човешки съдби. Пукало им е на хората за политическите , икономическите, стратегическите и т.н. последствия от войната. Този ден е символ на нейния край и на надеждата, че подобно всеобхватно безумие няма да се случи пак.

# 35
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
plamenhk, в другата тема не знам как ти търпят чаршафите с цитати от нета, но не ти стига защото и тук продължаваш.
Що не вземеш да кажеш нещо с твои думи, то всеки може копи и пейст.

# 36
  • Мнения: 21 587
  Да... жалкото е обаче, че дълги години го размахваха тоя ден на победата като символ на превъзходството на сталиновата система над всичко и на руската мощ и шмайзер като най-висша победна сила. Че и сега го ползват по същия начин.
  Иначе в изкуството има безброй прекрасни неща точно за човешкия аспект на войната...

   Хората, разбира се, не са знаели, но ние сега знаем, и когато Левитан съобщава "Днес, 22 юни и т. н. коварно нападнаха..."  Коварно, що да е коварно - щото ви изпревариха докато вие нападнахте Финландия и Полша ли?

Последна редакция: ср, 09 май 2012, 14:12 от Iris04

# 37
  • n/a
  • Мнения: 3 341
  Да... жалкото е обаче, че дълги години го размахваха тоя ден на победата като символ на превъзходството на сталиновата система над всичко и на руската мощ и шмайзер като най-висша победна сила. Че и сега го ползват по същия начин.
  Иначе в изкуството има безброй прекрасни неща точно за човешкия аспект на войната...

   Хората, разбира се, не са знаели, но ние сега знаем, и когато Левитан съобщава "Днес, 22 юни и т. н. коварно нападнаха..."  Коварно, що да е коварно - щото ви изпревариха докато вие нападнахте Финландия и Полша ли?

Руски шмайзер е оксиморон.
Независимо от политиката, хората са умирали. И от двете страни. За това става дума.

# 38
  • Мнения: 2 457
За автора на темата Hug  bouquet

# 39
  • Мнения: 1 479
Що не вземеш да кажеш нещо с твои думи, то всеки може копи и пейст.
Като това тук ли ?   Mr. Green

... Европейски силици се чудят какви акробатики да правят само и само да си възстановят името на световна мощ.
Да, но се видя съюза им на къде е тръгнал и срещу братушките да бягат пак не могат да ги стигнат, нито по славна история, нито по икономическа независимост.

Ама как познахте само ! Да си счупят краката от тичане пак няма да стигнат "братушките", защото те по определение  “не имеют аналогов в мире"

Чети:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=510385.msg17252636#msg17252636
 Mr. Green Mr. Green Mr. Green

ПС Ти защо не вземеш да хукнеш при братушките в страната на чудесата ами си са закотвила  в този пуст Копенхаген?  
Знаят "братушките" че "хорошо там, где нас нет...", "ЗАГРАНИЦА - ПРОСТО ЖИЗНЬ"   Laughing

# 40
  • Варна
  • Мнения: 957
 Да... жалкото е обаче, че дълги години го размахваха тоя ден на победата като символ на превъзходството на сталиновата система над всичко и на руската мощ и шмайзер като най-висша победна сила. Че и сега го ползват по същия начин.
  Иначе в изкуството има безброй прекрасни неща точно за човешкия аспект на войната...

Ирис, никакво значение няма всичко това, винаги определени силни моменти се използват за определена манипулация. Познавам жена, родила и двете си деца в Блокадата, докато се ражда второто бомба пада върху едното крило на болницата, по - голямото и дете е някъде с някого - в бомбоубежището, с нея остава само лекарката. За тези жени става дума, за децата, за мъжете ... Не ѝ дремеше на нея нито за руската мощ, нито за другаря Сталин, на всеки 9-ти май плачеше и ни разказваше. Те можеха да са германки, англичанки, британки, французойки, полякини и т.н., т.н.
Баба ми е родила баща ми и леля ми на лозе, през лятото на 1944, изродил ги е брат ѝ, докато дядо е бил в града, за да доведе лекаря, с каруца. Там са били заради опасността от бомбардировки. Не ѝ дремеше за последствията от 9 септември, празнуваше го като края на войната, за нея винаги си остана празник, макар, че баща ѝ е бил краен цанковист.

# 41
  • Мнения: 21 587
   Така си е.
 

# 42
  • Мнения: 2 931
За нас европейците това не е праздник а по скоро ден на Човешката Трагедия.
    Говорил(а) ли си за този ден с оцелели български войници? Усетил(а) ли си тяхното отношение? Всички тези съждения и исторически факти нямат никакво значение за голяма част от тях.
     За дядо ми, стигнал до Драва, за оцелелите му бойни другари, днес беше Денят на победата.
И този ден те не го свързваха с последвалите събития. Не бяха галеници на тоталитарния режим заради земеделските си убеждения, но пак с години наред празнуваха Деня на победата. А са били почти деца, младежи на по 18-20 години.

Последна редакция: ср, 09 май 2012, 15:04 от Хърмаяни

# 43
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
За брата на дядо ми това беше Деня на победата, но не в нюанс День победы, а като край на ужаса на войната. Участвал е като редови войник в бойни действия на територията на Югославия.

# 44
  • София
  • Мнения: 2 022
За мен това е рожденият ден на дъщеря ми,
която родих преди дванадесет години на този
славен ден.  Flutter

# 45
  • София
  • Мнения: 221
С Днем Победы!
Поклон пред братския  руски народ, пред милионите обикновени руски войници , оставили костите си по бойните  полета. Поклон!!!
На европейците майната им от първите европейци , т.е българите  Grinning, много поздрави и на американския лисунгер / посланик / дето все си вре лисата муцуна, където не му е работата.И защо решиха ден на Европа да не е денят на падането на Берлинската стена, а 9май, не могат да преглътнат че Русия все още е голяма и силна, затова.

# 46
  • Мнения: 0
Честит празник. С день победы. И поклон пред милионите жертви.
Винаги на този ден една буца засяда в гърлото ми, докато слушам едноименната песен в изпълнение на Йосиф Кобзон.

 plamenhk, как не те срам да мърсиш паметта на загиналите с глупостите си. Ако не празнуваш и не зачиташ историята - поне замълчи на този ден! Защото тогава на фронта са отивали да се сражават момчета на по 18-20години, жени са оставяли децата си на грижите на старците и са се записвали доброволки в Червения кръст. Хиляди от тези жени са загинали на фронтовата линия, докато са измъквали ранените и са ги влачили до полевите мед. пунктове.  Колко от днешните млади майки могат да направят това. Колко от вас биха зарязали дете на 4-5 години и биха заминали за фронта. Колко биха издържали три годишната обсада на Ленинград, когато са умирали от глад и от студ пред очите на близките си. Чувал ли за дневника на Таня Савичева - това не е художествена измислица.

http://www.clip4e.com/play_beloruskata_gara_dnevnik_na_tanq_savitcheva.htm

Затова - моля ви, замълчете и не хулете паметта на тези хора. Поне на този ден замълчете. Това са били обикновени хора с титанична сила на духа, които са преживели ужас, който никой и никога повече не бива да преживява.

Последна редакция: ср, 09 май 2012, 15:48 от rosy75

# 47
  • Мнения: 2 042
Поздрав с прекрасната песен на Ярослав Евдокимов:

http://www.youtube.com/watch?v=CG0Y7nfZ0I8&feature=related

Замислям се какъв е бил моралът на хората в онези години, щом коледната детска мечта е била "Да свърши войната." Днес ни една руска песен не пуснаха по националното радио.


# 48
  • София
  • Мнения: 62 595
Пламене, айде стига вече! Не ги ядем доматите с колците, наясно сме с политическите интриги преди, по време и след войната! Тази война са я изнесли на гърба си обикновените хора, дето са били на фронта и са гладували в тила, що народ е загинал!

# 49
  • Мнения: 3 241
Специално за България, не е голяма дата. Много тъмни години са това.
За руснаците също не е като край на проблемите. Confused

Виж в други държави си е чист празник.

Аз лично предпочитам да мисля като за ден на Европа, но чак до празнуване не стигам  Peace

# 50
  • Мнения: 25 724
  Да... жалкото е обаче, че дълги години го размахваха тоя ден на победата като символ на превъзходството на сталиновата система над всичко и на руската мощ и шмайзер като най-висша победна сила. Че и сега го ползват по същия начин.


Какво общо има Сталин, системата му, че и руската мощ с шмайзера?
Като гледам колко ви е читава фактологията, що ли се чудя на разсъжденията...  Rolling Eyes
Жална им майка на децата ни и на техните деца, когато и последните живи свидетели на онези времена си отидат от този свят. От писачите на Историята по-голям манипулатор няма. А, има - тези, които даже толкова са я чели... Или чели, ама не разбрали.

За мен този ден е свят, защото благодарение на подписания мир и двамата ми дядовци се връщат живи от фронта, отглеждат си децата и даже на внуци се радваха. Воювали са не по собствено желание, а заедно с всички здрави и прави мъже, подлежащи на мобилизация. И то в редиците на българската армия. Даже не са ги питали какво мислят за войната и на чия страна са. Ах! (Това всяка година го пиша, ама не ми омръзва, живот и здраве, пак ще го пиша, докато има опити да се омаскари паметта на загиналите.  Close)
Не разбирам защо се отрича факта, че България също е участник във Втората Световна война и като такъв също е дала много жертви. За бомбардировките над София изобщо няма да споменавам, то и без това оттогава кореняци софиянци няма, пък на пришълците какво им пука за някакви си там загинали невинни хорица? Ама майки, ама дечица, ама старци... Бе, много важно, по-важно е да си начешем пръстите със Сталин и Хитлер.
Мъдрите твърдят, че нации, които не си познават историята, са осъдени да я повтарят. А, дано да не е вярно, че жална ни майка тогава!

Поклон пред паметта на всички жертви и от двете страни на фронтовата линия!

# 51
  • Мнения: 3 241
Съгласна съм, че не бива да се забравят загиналите. Все едно от коя страна.   bouquet

Ама не мога да запея руски патриотични песни защото:
- дядо ми като български офицер не се е бил редом с руснаците, а заедно с немците
- баба ми в София се е крила от бомбардировките на съюзниците
- и най-вече защото идването на руснаците 1944 не води до особено хубави времена.

# 52
  • Мнения: 11 963
. Чувал ли за дневника на Таня Савичева - това не е художествена измислица.



Аз съм го виждала преди много години .Заедно с гледката на Пискаревското гробище сълзите сами напират от очите.


На днешния, последния ден са умирали деца, момчета на възрастта на синовете на много от нас.
Тези момчета са били очаквани от майчиците си ,имали са мечти, надежди.Моля ви, в името на жертвите, оставете темата такава ,каквато е започната.

# 53
  • Мнения: 21 587
  ....

Последна редакция: ср, 09 май 2012, 16:27 от Iris04

# 54
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
И за мен е денят на Победата....
Родата ми е повечето руска....Още има живи, които помнят....





Журавли ...... тъжна песен , тъжна




ПОКЛОН







Жди меня, и я вернусь.
Только очень жди,
Жди, когда наводят грусть
Желтые дожди,
Жди, когда снега метут,
Жди, когда жара,
Жди, когда других не ждут,
Позабыв вчера.
Жди, когда из дальних мест
Писем не придет,
Жди, когда уж надоест
Всем, кто вместе ждет.

Жди меня, и я вернусь,
Не желай добра
Всем, кто знает наизусть,
Что забыть пора.
Пусть поверят сын и мать
В то, что нет меня,
Пусть друзья устанут ждать,
Сядут у огня,
Выпьют горькое вино
На помин души...
Жди. И с ними заодно
Выпить не спеши.

Жди меня, и я вернусь,
Всем смертям назло.
Кто не ждал меня, тот пусть
Скажет: — Повезло.
Не понять, не ждавшим им,
Как среди огня
Ожиданием своим
Ты спасла меня.
Как я выжил, будем знать
Только мы с тобой, —
Просто ты умела ждать,
Как никто другой.

© Константин Симонов




# 55
  • Мнения: 150
Поклон

# 56
  • София
  • Мнения: 2 217
Не ми пука за политическите манипулации....
Денят е свят заради обикновените хора, които за изнесли войната на гърбовете си и са плащали с живота си....Никога няма да збаравя една учителка по руски, която е преживяла блокадата....Разказите и кънтят в главата ми до ден днешен....
Стига сме се пъчили вече и сме размахвали политически пристрастия и убеждения - умирали са хора, които са вярвали, че умират за свободата. Това малко ли е?

# 57
  • Мнения: 25 724
Пък като ще разпъваме чаршафите, да пльосна и аз един. Малко факти от Уикипедия:

Снимки
И още.

Април 1941 г. 
6 април 1941 г.
Югославски самолети Do-17 бомбардират индустриалния квартал на София и град Кюстендил. В София загиват 8 души. При бомбардировката на Кюстендил загиват 58 граждани, 2 български и 8 германски войници, и са ранени 59 граждани, 5 български и 31 германски войници.

6 април
В интервала 20:05 - 21:40 h британската авиация извършва бомбардировки над България. Самолети Bristol Blenheim бомбардират Петрич и Хотово, а шест самолета Vickers Wellington хвърлят бомби над София и околни села, като ответ на присъединяването на България към Тристранния пакт. При бомбардировката на столицата загиват 18 и са ранени 28 души; разрушени са 14 сгради и избухват три пожара .

 Ноември - декември 1943 г. 
14 ноември 1943 г.
Първото въздушно нападение с жертви над българската столица е извършено на 14 ноември 1943 година от 91 бомбардировача B-25 Мичъл. Разрушени са 47 сгради и постройки. Убити са 59 граждански и военни лица, ранени са 128.

24 ноември 1943 г.
На 24 ноември 1943 г. следва нова бомбардировка, извършена от 60 бомбардировача B-24 Либърейтър. В района на Централна гара София са разрушени 87 жилища и постройки, петима са убити, 29 граждански и военни лица са ранени.

10 декември 1943 г.
Нападението на 10 декември е извършено от 120 самолета. Хвърлени са около 90 бомби в района на кварталите "Хаджи Димитър", "Индустриален", Централна гара, "Малашевци" и "Военна рампа". Други 90 поразяват летище Враждебна и селата край него. При бомбардировката са убити 11 души.

20 декември 1943 г.
Нападение на американската авиация върху София. Разрушени са 113 сгради и е прекъснат релсовият път на околовръстната железопътна линия. Убити са 64 души, а други 93 са ранени.

30 декември 1943 г.
Дневна бомбардировка на района на софийския централен железопътен възел. Убити са около 70 души и са ранени 95.

Януари - юли 1944 г.
4 януари 1944 г.
108 американски Б-17 трябва да бомбардират София, но поради гъстата мъгла са отклонени. 40 бомбардировача хвърлят 150 бомби над Дупница. Разрушени са 40 сгради. Жертвите са 59 убити и 33 са ранени.

10 януари 1944 г.
Първата комбинирана (дневно-нощна) съюзническа бомбардировка на София. Дневната е извършена от 180 американски, а нощната от 80 британски самолета. Разрушени са 448 сгради. Жертвите са 947 души убити и 611 ранени.

24 януари 1944 г.
300 американски тежки бомбардировача трябва да бомбардират София, но поради гъстата мъгла са отклонени. Те хвърлят бомбите си над Враца и други градове. Разрушени са 234 сгради. Жертвите са 126 убити и 97 ранени.

16 март 1944 г.
През нощта около 50 британски бомбардировача нападат София. Разрушени са 72 сгради. Жертвите са 43 убити и 58 ранени.

24 март 1944 г.
През нощта около 40 британски бомбардировача нападат София, без жертви. Няколко бомби падат в района на двореца Врана.

29 март 1944 г.
През нощта около 50 британски бомбардировача нападат София, без жертви.

30 март 1944 г.
През деня около 450 американски тежки бомбардировача нападат София. Хвърлени са около 3000 фугасни и около 30 000 запалителни бомби. Разрушени са 3357 сгради. Жертвите са 139 убити и ? ранени. Това е най-тежката бомбардировка. Смъртните случаи са сравнително малко, защото много софиянци са евакуирани.

17 април 1944 г.
350 американски тежки бомбардировача нападат София. Разрушени са 749 сгради. Жертвите са 128 убити и 69 ранени.
28 юли 1944 г.
Около 150 американски бомбардировача нападат летище Карлово. На земята са разрушени 70 самолета. Жертвите са 25 убити и 52 ранени.

Общо през войната България дава около 32 000 убити и десетки хиляди ранени.
Някой няма ли да попита какъв празник е днес?

# 58
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 110
Винаги, всичко и навсякъде е политика, и на изток , и на запад. Но нека никога обикновените хора да не заплащат толкова скъпо политическите игри.
Поклон на загиналите миниони невинни.
Цинично е да обвиняваме за събитията след 9 септември хората изнесли на плещите си една продължителна война.

# 59
  • Мнения: 2 022
Тази сутрин малкият ми син ме попита: Мамо, днес било Денят на Европа - дали в училище ще ни разказват за Европа?
Замислих се. Денят на Европа за мен е точно толкова нелепо измислен, както навремето някои комунистически умник беше избрал 3 април за ден на София. И досега не знам защо - е, освен за да не е на 17 септември, защото тогава се чества денят на СВЕТА София....
И му заговорих за Деня на победата. За първия ден от края на най-ужасяващата война в историята на човечеството. Разказах му с простички думи, за да може да ме разбере. Не му описах ужасите на войната, но му казах, че светът и до днес носи белезите от нея. Много се надявам да го е запомнил. Макар че много днешни "политици" и "демократи" държат да изтрият такива неудобни спомени.
Това, което аз мога да направя, е да разказвам - на него, на другите ми деца, на всички, които биха ме изслушали. Да им разказвам това, което съм чула от баща ми за неговото детство сред бомбардировките на София, за това, което баба ми разказваше за самата война, за участието на дядо ми в защитата на София, за ..... за всичко, което ще попречи да забравим.
Защото трябва да помним и трябва да предадем тази част от историята на децата си. С тайната и неясна надежда да можем да предотвратим повторението на този кошмар....
На входа на Пискаревското гробище в Санкт Петербург е изсечено: "НИКТО НЕ ЗАБЫТ И НИЧТО НЕ ЗАБЫТО". Нека не позволяваме да се забрави.

Поклон пред паметта на хората, дали живота, здравето и младостта си, за да може да ни има днес.

П.П./ Како Сийке, точно това имам предвид. Войната е страхотия. Дядо ми е участвал във въздушната отбрана. Заедно с баба ми, баща ми и леля ми (новородено бебе) са живели първо в къща до летището в Карлово. По настояване на баба ми той я изпраща с децата при родителите й в Русе, а след няколко дни американските "крепости" бонбардират летището и има пряко попадение върху къщата. Разрушена е до основи.... Моето семейство се спасява, но има други загинали.... После прехвърлят корпуса на дядо ми в София, да помогне за въздуната отбрана на града. Всичко, което си цитирала, аз съм го слушала още като дете. При това от "първа ръка". Знаете ли какви са чувствата на хората, минали през този ад? Знаете ли как звучи разказът на един човек, който тогава е бил на три години, за бомбардировките, за воя на сирените, за овъглените, сякаш стопени трупове на съседите по улицата?....
А нашите политици издигнаха паметник на американските пилоти, загинали в небето над София през 1943-44 г......
Не искам да пиша дълго, но искам да се помни. Искам тези разкази да се предават на поколенията, за да не се допуска никога, по никаква причина такова безумие.
И не ми пука за политическия аспект на нещата. Политиците си плетат кошниците, но за тях човешкият живот и страдания са само хипотетични цифри. За тях във войната има 22 милиона загинали, а за мен това са 22 милиона ЧОВЕШКИ съдби и 22 милиона разрушени, осакатени семейства.....

Последна редакция: ср, 09 май 2012, 18:41 от Пролетната Фея

# 60
  • Мнения: X
За тях във войната има 22 милиона загинали, а за мен това са 22 милиона ЧОВЕШКИ съдби и 22 милиона разрушени, осакатени семейства..... [/b][/color]
Може би говориш само за съветските загуби /разбира се, най-големите/. Но по официални данни в цялата война загиват 61 милиона човека, от които 2/3 са цивилни. Ето на тази касапница слага край датата 8/9 май 1945 г.

# 61
  • Мнения: 653
9 май 45 оба4е не поставил края на войната

имам и един въпрос: защо тази дата се отбелязва само в изто4ния блок?

# 62
  • София
  • Мнения: 221
9 май 45 оба4е не поставил края на войната

имам и един въпрос: защо тази дата се отбелязва само в изто4ния блок?

ясно е защо , защото не дотам умните западняци, не могат да приемат факта, че има по-силни от тях и по-водещи.
И вместо да се обединяваме  по европейски,  по- добре беше да  направим един силен славянски съюз.

# 63
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663


Ама как познахте само ! Да си счупят краката от тичане пак няма да стигнат "братушките", защото те по определение  “не имеют аналогов в мире"

Вместо да се траляш тук и да цитираш преведени бунтарски надписи по добре разгърни, някоя друга книжка и прочети за какво иде реч.

Такак е Русия няма аналог в света ще цитирам от глобалната енциклопедия, за да е максимално достоверно:

1. Със своите 17 098 242 km2, Русия е най-голямата страна по територия в света, като покрива една осма от територията на Земята.
2. Със своите 143 млн. души население, тя е осмата страна по население.
3. Русия притежава най-големите световни запаси от минерали и енергийни ресурси, което я прави енергийна суперсила.
4. Русия има най-обширните горски масиви в Европа и света, а нейните езера съдържат приблизително една четвърт от световния запас на чиста, незаледена вода.

И не на последно място колко президенти когато сдават поста на новия приемник предават куфарче с ядрени кодове?

Така че на братушките можем само да им дишаме прахоляка и не само ние.


Цитат
ПС Ти защо не вземеш да хукнеш при братушките в страната на чудесата ами си са закотвила  в този пуст Копенхаген?  


Виж сега има една стара приказка: Това не е на магарето работа!

# 64
  • София
  • Мнения: 62 595
9 май 45 оба4е не поставил края на войната

имам и един въпрос: защо тази дата се отбелязва само в изто4ния блок?


доколкото помня, на 9 май е падането на Берлин и неофициално това е краят на войната. Затова и едните, и другите го празнуват.

# 65
  • Мнения: X
9 май 45 оба4е не поставил края на войната

имам и един въпрос: защо тази дата се отбелязва само в изто4ния блок?

Поставил е края на войната в Европа. На запад е известен като VE day - Victory in Europe day и се отбелязва официално в много страни на 8 май или на други дати в началото на май /примерно в Дания на 5 май - ден на освобождението/. Обявен е за празник за почитане на жертвите от войната с резолюция на ООН - 8/9 май. http://en.wikipedia.org/wiki/Time_of_remembrance_and_reconciliation
Съветският съюз държи да подпише и отделно с германците и го прави на 9 май. При положение, че поемат върху себе си най-силният удар, могат да си позволят този каприз.
Иначе нека всеки да си го отбелязва деня, когато си поиска. Или да не го отбелязва.

# 66
  • Мнения: 4 569
Като чуя война и се сещам за тази песен

# 67
  • Мнения: 4 916
Честит празник  Hug


... комунистически умник беше избрал 3 април за ден на София. И досега не знам защо - е, освен за да не е на 22 септември, защото тогава се чества денят на СВЕТА София....
...

Денят на св. София е на 17 септември.
http://www.pravoslavieto.com/life/09.17_Vjara_Nadezhda_Ljubov_Sophia.htm

# 68
  • Мнения: 443
С Днем Победы!
Поклон пред братския  руски народ, пред милионите обикновени руски войници , оставили костите си по бойните  полета. Поклон!!!
На европейците майната им от първите европейци , т.е българите  Grinning, много поздрави и на американския лисунгер / посланик / дето все си вре лисата муцуна, където не му е работата.И защо решиха ден на Европа да не е денят на падането на Берлинската стена, а 9май, не могат да преглътнат че Русия все още е голяма и силна, затова.
[/quote
Поклон пред невинните жертви независимо от коя страна са били. Дано никога не се повтаря подобно човешко безумие. Що се отнася до това колко могъща и силна е Русия мисля,че отмина времето на клишетата на комунизма. Хората емигрират в Европа и в странатана"лисугера",а не в могъщата Русия. Самите руснаци са наводнили цяла Европа,а не си стоят в матушката.

# 69
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Честит празник. С день победы. И поклон пред милионите жертви.
Винаги на този ден една буца засяда в гърлото ми, докато слушам едноименната песен в изпълнение на Йосиф Кобзон.

 plamenhk, как не те срам да мърсиш паметта на загиналите с глупостите си. Ако не празнуваш и не зачиташ историята - поне замълчи на този ден! Защото тогава на фронта са отивали да се сражават момчета на по 18-20години, жени са оставяли децата си на грижите на старците и са се записвали доброволки в Червения кръст. Хиляди от тези жени са загинали на фронтовата линия, докато са измъквали ранените и са ги влачили до полевите мед. пунктове.  Колко от днешните млади майки могат да направят това. Колко от вас биха зарязали дете на 4-5 години и биха заминали за фронта. Колко биха издържали три годишната обсада на Ленинград, когато са умирали от глад и от студ пред очите на близките си. Чувал ли за дневника на Таня Савичева - това не е художествена измислица.

http://www.clip4e.com/play_beloruskata_gara_dnevnik_na_tanq_savitcheva.htm

Затова - моля ви, замълчете и не хулете паметта на тези хора. Поне на този ден замълчете. Това са били обикновени хора с титанична сила на духа, които са преживели ужас, който никой и никога повече не бива да преживява.
Страшно е било по време на обсадата на Ленинград, но какво да кажем при нахлуването на червената армия в Прусия? Историята има много лица и войната е била кошмарна не само за победителите.
Настръхвам винаги като слушам изпълнението Йосиф Кобзон и ми е трудно да повярвам, че може да е автор на жестоко престъпление.

Мадам, да не си от Русия?
Познавам хора от цял свят, но само руснаците се имат за център на Вселената. Изпитвам уважение към тях, но този факт леко ме дразни.

# 70
  • Варна
  • Мнения: 915
Поклон и вечна им памет на загиналите!

# 71
  • Мнения: 443
Никой не отрича милионите жертви,които са дали руснаците,невижданите чудеса от храброст,които са проявили,но манията им за величие е прекалена. Никой не смята Русия за толкова велика просто тя е непредсказуема и за това западните политици галят все по косъма,за да се избегнат някакви усложнения.Но все пак хората емигрират на запад а не в Русия.

# 72
  • София
  • Мнения: 62 595
войната винаги има само едно лице - страдание и смърт на хиляди и милиони обикновени хора, които са изтеглили късата клечка при стечението на обстоятелствата и са били принудени да оцеляват. Ако са били на фронта - стреляли са напред, за да не ги стрелят отзад, а ако са били в тила - гладували са и са работели денонощно, за да има храна и оръжие за фронта, че и на всичко отгоре са ги гърмяли.

# 73
  • Мнения: 2 022
Може би говориш само за съветските загуби /разбира се, най-големите/. Но по официални данни в цялата война загиват 61 милиона човека, от които 2/3 са цивилни. Ето на тази касапница слага край датата 8/9 май 1945 г.

Да, права си. Точно така е.


Моя грешка, коригирах се.  Embarassed

# 74
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
... комунистически умник беше избрал 3 април за ден на София. И досега не знам защо - е, освен за да не е на 22 септември, защото тогава се чества денят на СВЕТА София....
...

На 3 април 1879 година София е избрана за столица на България.

Колкото до 9 май 1945 г. - освен че СССР подписва отделно допълнително капитулацията на Германия, то и това е денят на окончателното превземане на Прага, което наистина слага край на войната в Европа.

Официално краят на Втората световна война се поставя на 2 септември 1945 г. с капитулацията на Япония.

Аз лично не приемам отбелязването на деня с военен парад и демонстрация на сила. Особено откакто станах майка във всяко оръжие, независимо дали е руско, американско или каквото и да е друго виждам единствено средство за убиване или осакатяване на хора и животни и потенциален източник на човешко страдание. Сигурно дневниците на германските дечица са пропити със същото страдание, както този на Таня Савичева. Сълзите на всички изгубили децата си майки след края на войната са еднакво горчиви.

Свекърва ми е преживяла бомбардировките над София. Била е на 10 години. Бомба е паднала и убила обитателите на къща на 20-ина метра от тяхната. Сред тези хора е имало деца, нейни приятелчета. Един от спомените й е за скривалището и вечно пълното гърне (били са 3 деца, брат й и сестра й по-малки), което майка й тичала да изхвърли ако се отдалечел шумът от самолетите.

# 75
  • Мнения: 5 710
и аз искам нещо да попитам - защо именно руснаците са дали толкова много жертви?

# 76
  • Мнения: 4 916
Защото са воювали на своя територия, а не са капитулирали.
Също така 93 на сто от германските загуби са на съветския фронт.
Също така Запада забавя втория фронт 3 години, през които руснаците воюват сами.

# 77
  • Мнения: 4 479
9 май 45 оба4е не поставил края на войната

имам и един въпрос: защо тази дата се отбелязва само в изто4ния блок?

Поставил е края на войната в Европа. На запад е известен като VE day - Victory in Europe day и се отбелязва официално в много страни на 8 май или на други дати в началото на май /примерно в Дания на 5 май - ден на освобождението/. Обявен е за празник за почитане на жертвите от войната с резолюция на ООН - 8/9 май. http://en.wikipedia.org/wiki/Time_of_remembrance_and_reconciliation
Съветският съюз държи да подпише и отделно с германците и го прави на 9 май. При положение, че поемат върху себе си най-силният удар, могат да си позволят този каприз.
Иначе нека всеки да си го отбелязва деня, когато си поиска. Или да не го отбелязва.

Само малко допълнение - руснаците не подписват отделно, а заедно с Тедер като зам. командващ силите на съюзниците. Подписите са им едни до друг, като приемащи капитулацията http://www.bas-bg.org/images/dogovorat.jpeg. Останалите присъстващи се подписват като свидетели. Всъщност чисто технически това е документа, на който стоят всички подписи на воюващите за капитулация.


Днес прочетох това http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=896266.
Явно е имало предварителна уговорка за две церемонии, а не както знаехме от години, че Сталин е настоявал за отделна.

Последна редакция: ср, 09 май 2012, 19:52 от flambe

# 78
  • Мнения: 5 710
Аз често минавам покрай индийски военни гробища, които се виждат от улицата - не са оградени, има стотици гробове с бели камъни и червени рози, хората да виждат, да помнят... И си давам сметка колко много не знам за втората световна война и колко много имам да наваксвам.

# 79
  • Талант на 2012,2013 г.
  • Мнения: 3 001
Честит ден на победата!


Последна редакция: ср, 09 май 2012, 20:30 от Марѝ

# 80
  • Valencia-estadio de Mestalla, Barcelona-estadio de Camp Nou
  • Мнения: 901
С днем победой дорогие друзя   bouquet


# 81
  • Мнения: 653
Аз често минавам покрай индийски военни гробища, които се виждат от улицата - не са оградени, има стотици гробове с бели камъни и червени рози, хората да виждат, да помнят... И си давам сметка колко много не знам за втората световна война и колко много имам да наваксвам.

така ни я преподаваха, опростена и едностран4ива
уж все филми и книги за войната имаше, а всъщност колко знаем....

# 82
  • Мнения: 1 479
Съгласна съм, че не бива да се забравят загиналите. Все едно от коя страна.   bouquet
Разбира се, още повече че живеем в обединена Европа.

Ама не мога да запея руски патриотични песни защото:
- дядо ми като български офицер не се е бил редом с руснаците, а заедно с немците
- баба ми в София се е крила от бомбардировките на съюзниците
- и най-вече защото идването на руснаците 1944 не води до особено хубави времена.
Напълно споделям това мнение. И на мен като българин ми е неприятно окупаторите на България,  донесли толкова беди на родината ми  да ме "поздравяват"  на техният си език с  "победата".
Да, праздник е за Западна Европа - премахва се тоталитарния режим и се възстановява буржоазната демокрация т.е. жертвите не са били напразни.
За съжаление Источна Европа няма това щастие като Западна и се оказа под руския тоталитарен бутуш. Последствията са катастрофални - освен окупацията ни вкарват и във война с германците.
Така че за Источна Европа и особенно за България, която пази неутралитет спрямо Русия, тази "победа" не е същата както за Западна Европа.
Много странно уж сте "българки" а не се прекланяте пред паметта  на родните жертви или жертвите на войната като цяло а само пред тези на окупаторите.

Има и други жертви за които въобще не се говореше дълго време

Геноцид в Восточной Пруссии
http://hedrook.vho.org/library/prussia.htm

Могила Неизвестного Насильника
http://politikan.com.ua/8/0/1/5424.htm

They raped every German female from eight to 80'
http://www.guardian.co.uk/books/2002/may/01/news.features11

ясно е защо , защото не дотам умните западняци, не могат да приемат факта, че има по-силни от тях и по-водещи.
Посочил съм вече не имеющите аналог водещи направления:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=657099.msg21914134#msg21914134

И вместо да се обединяваме  по европейски,  по- добре беше да  направим един силен славянски съюз.
С  тези загадъчни руски души ли ?  Laughing

О загадочности русской души
http://farukislam.site11.com/pages/rusizm/zagadka_01.htm

и аз искам нещо да попитам - защо именно руснаците са дали толкова много жертви?
Заради глупостта и некъдарноста си.  Типичен пример е битката при Прохоровка :
На 12 юли 1943 се срещат в двубой при с. Прохоровка около 850 съветски танка (по други источници до 1000)  с  273  немски (по други источници 220)  
Безвъзвратните загуби на вермахта са 5 (пет) танка а 43 танка и 12 штурмови оръдия са били повредени.
 Загубите на руснаците са огромни - около 500 унищожени танка и САУ. Безвъзвратните загуби са около 343 танка
Съотношението на загубите в жива сила е 6:1 в полза на немците.
Материалите по това дело се пазят в Президентския архив и не подлежат на публикуване в открития печат.
http://forum.wbfree.net/forums/showpost.php?p=272561&postcount=26

Последна редакция: ср, 09 май 2012, 22:17 от plamenhk

# 83
  • Мнения: 4 569
бутуш?
Источна?

Как да се замисля върху поста като е неграмотно написан?  Tired

# 84
  • София
  • Мнения: 221
Аз пък не мога да си обясня каква е тази омраза към руснаците, и тези ниски поклони към турците, то са сериали, то им учим езика дори, децата си  доброволно кръщаваме с турски имено. Едните са   ни вредили 45год, а другите 500год.
Или както казва проф Пантев не препредавам точно думите му,  / Руснаците  промениха икономиката  ни, отучиха ни да се трудим, научиха ни че държавата ни е длъжна. Обаче турците  промениха  характера ни, да лъжем, мажем , прикриваме  ни е от тях. И докато първата  вреда е поправима,  втората е вече в гените  ни./
Т.е , пак  типичната ни злоба не е в правилната  насока.
Р

# 85
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Също така 93 на сто от германските загуби са на съветския фронт.
Информацията, която аз съм срещала е, че цивилните жертви на територията на Германия са повече, отколкото военните. Повечето от тях са жени и деца, избити през 1945 г. при нахлуването на съветските войски в Германия.

# 86
  • Мнения: 653
dmaria, не става върпос за омраза, а за обективност някаква
искаме да разберем какво всъщност се е слу4вало
много години ни преподаваха измислена история, любов към руснаци, омраза към турци
сега не знам какво преподават на децата в Бг, но навремето си беше 4иста манипулация и промиване на мозъци...

http://www.imdb.com/title/tt1035730/

# 87
  • Мнения: 1 479
Sturm über Ostpreußen  - Восточная Пруссия в аду

«Восточная Пруссия в аду» – так называется лента немецкого режиссера. Кадры официальной кинохроники, воспоминания очевидцев настойчиво рисуют картину мирного Кенигсберга. Если верить авторам фильма, то в 45-м советская армия вероломно напала на город, уничтожила все гражданское население, не пощадив женщин и детей.

«Когда Красная Армия перешла немецкую границу, разразилось чудовищное насилие в апокалипсических масштабах, подогреваемое коммунистами и политкомиссарами. Жертвами этого насилия стало мирное население Восточной Пруссии … Ненависть и зверство монголоидных коммунистически натасканных советских солдат, пришедших из-за Урала, были радикальными. Садистские убийства военнопленных и раненных было повседневностью» – рассказывается в фильме.

"Штурм Восточной Пруссии", цитаты, часть 1-я
http://www.youtube.com/watch?v=zWvHZKxaDIw

"Штурм Восточной Пруссии", цитаты, часть 2-я,
http://www.youtube.com/watch?v=JpM_aEyyYlQ

Moже и да се изтегли от интернета

Варвары ("Daily Mail", Великобритания)
http://www.inosmi.ru/inrussia/20041020/213942.html

Последна редакция: ср, 09 май 2012, 21:55 от plamenhk

# 88
  • Мнения: 5 710
Ами нормално е, учили сме една част от историята.
Бях потресена не можех да повявам, че руския солдат е бил доста кръвожаден и ако питате в Естония например . сигурно ще го опишат като убиец на деца, жени и старци, изнасилвач. На нас обаче всеки петък вечер ни представяха един друг образ на руснака, саможертващия се герой, и отварянето към други факти от историята ( например, че до един момент Хитлер и Сталин са съюзници и спокойно си инвазират когото си искат, или че при влизането в СССР Хитлер с дни няма с кой да се бие, защото не среща никакъв отпор и тн) са неща, дето са оставали в сянка, за да се засили патоса и ефекта ( мн. добре илюстриран с линкчета и цитати и от тази тема), крайния победен резултат.

Ако нещо истински ме потриса мен обаче  е тяхното страдание. От едната страна единия ги е убивал, в гръб другия. В моите очи са едни клетници, които постигат  победа не заради, а въпреки. Това е тяхното геройство - че успяват да оцелеят, намрат някакви сили да устоят. И  мисля, че нормални нации е нямало да могат да го направят.  Те  са мачкани вече от 2 десетилетия, а преди това са крепостни, съвсем несъпоставими с други общества и исторически път.И това според мен е помогнало - че са извадили последни сили, нещо като "грабвайте телата", за да спрат Хитлер.
И най-ярко ми излизат ( сигурно защото съм жена), онези странички на Таня накрая останала сама. Просто като жена аз пращам всякаква политика по дяволите, всякакви пактове игри и действия, защото в един момент не са ми важни, важно ми е да няма страдание. А тия хора много много са страдали и ми е ужасно мъчно за тях. Разбирам и цялата безумна грандоманщина и деформации произходила от този момент - победата ИМ. До степен да няма друго освен нея десетилетия след това.

# 89
  • Мнения: 653
страдали са да, но най-ве4е от режима в тяхната си страна
и не са победили сами

# 90
  • Мнения: X
Аз често минавам покрай индийски военни гробища, които се виждат от улицата - не са оградени, има стотици гробове с бели камъни и червени рози, хората да виждат, да помнят... И си давам сметка колко много не знам за втората световна война и колко много имам да наваксвам.
В тази връзка се сещам за нещо, което четох наскоро и за което нямах представа. Защото ние нямаме ясна представа за войната на запад, какво е било. Става дума за френските окупационни контингенти в Италия и по-специално за африканските им корпуси /съставени от алжирци, мароканци/. Та четох, че много италианки са били изнасилвани от тях, в някои села почти 100 % от женското население. А френското командване си е правило оглушки. Дори и сега, въпреки многото италиански ноти по въпроса, французите отказват да признаят или да се извинят. Със сигурност тези италианки не биха искали да бъдат освобождавани точно от тези освободители ... Война.

# 91
  • Мнения: 5 710
ами точно това е, че ние сме учили историята толкова избирателно, че все едно само източен фронт е имало и световната война е била м/у русия и германия. останалото накратко и сухо.
нищо което е ставало извън отечествената война  не е достойно за отбелязване и признание, защото е несравнимо със страданието на руснака  - именно страданието.

Жаве, до нас е имало голям фронт и свекърва ми ( дете е била) ми е разказвала - въшливи немци навред, италианците слугуват , мизерия тотална...

# 92
  • Мнения: 1 479
День национального позора, или Кто победил во Второй мировой войне
http://yun.complife.ru/miscell/antivict.htm#article

Съветвам да се прочете !!!


# 93
  • Мнения: X
ами точно това е, че ние сме учили историята толкова избирателно, че все едно само източен фронт е имало и световната война е била м/у русия и германия. останалото накратко и сухо.
нищо което е ставало извън отечествената война  не е достойно за отбелязване и признание, защото е несравнимо със страданието на руснака именно страданието.
Между другото същото е и на запад.  Grinning  Като гледаш примерно Дискавъри и филмите за войната ще останеш с впечетление, че само американци и японци са воювали. А единствените жертви на Хитлер са 6-те милиона евреи и никой друг.
Лека-полека баланса ще се намери. И историята ще бъде написана такава каквато е била.

# 94
  • Плевен
  • Мнения: 1 014

Честит ден на Победата!


Деня на Европа не мога да го почувствам - чужд ми е някак.
За мен точните факти от историята нямат особено значение. В историята обикновено всеки си има собствена истина.
Руснаците са един велик народ. В очите им има една особена гордост, сила и смелост, която в европейците сякаш е угаснала отдавна.

# 95
  • Мнения: 5 710
Съгласна съм. Но важното е, и това е голямата разлика,  че сега има начини човек да се информира, да чете и да разбере по-широка картина да е информиран извън пропагандата, а не да държи пропагандата в хромозомите си.  Да се стреми да игнорира именно пропагандния елемент. Хистори имат прекрасни филми документални, с документални кадри, хронология на събитията от 'другата страна", така да се каже. Игрални филми не обичам, заради страданието  точно, но наскоро имаше една епопея чисто американска - все едно гледаш руснаците в окопите, с цигарите , само че американци.

# 96
  • Мнения: 56
Спорът няма да ни донесе за съжаление правилният отговор, кой е по-по-най!
За това на зачитащите деня като Ден на победата един поздрав!



Мога да слушам такива песни с часове и да ги пея сравнително добре!/Пяла съм в хор 8 г/     Винаги са ми доставяли удоволствие и не знам как, но достигат до сърцето!
Съжалявам,че децата ми даже не разбират езика!

# 97
  • Мнения: X
Съгласна съм. Но важното е, и това е голямата разлика,  че сега има начини човек да се информира, да чете и да разбере по-широка картина да е информиран извън пропагандата. Да се стреми да игнорира именно пропагандния елемент. Хистори имат прекрасни филми документални, с документални кадри, хронология на събитията от 'другата страна", така да се каже. Игрални филми не обичам, заради страданието  точно, но наскоро имаше една епопея чисто американска - все едно гледаш руснаците в окопите, с цигарите , само че американци.

Хистори имат прекрасни филми.  Peace  А иначе мен винаги ме е вълнувало как е изглеждало всичко в очите на немците. Много малко информация от първа ръка, от обикновените хора има. И някак е пречупена през последвалите събития - огромната загуба, сатанизирането години наред... Винаги съм искала да говоря с редови немец и да го разпитам, така да се каже. Ако въобще ми каже истината.
Сещам се сега за една велика книга на Ремарк - "Време да живееш, време да умреш". За нещо подобно говоря.

# 98
  • Мнения: 5 710
Въпреки, че аз все пак твърдя ( индиректно), че в Италия специално има голямо уважение към руснаците,  историята, има памет - например редовно минавам по булевард Сталинград в Болоня. Те са и по-специални тука, но факта си е факт - никой не е променил името Сталинград и то си е такова, заради сталинградската битка, предполагам.  Има военни гробища индийски, британски, поддържат се перфектно и това говори за една нагласа към войната, уважението към всички  (реално), въпреки, че те са бити.

# 99
  • Мнения: 4 479
 plamenhkПодминавам целия чаршаф, но да кажеш, че загубите катострофални само заради глупостта им ooooh!.
Цивилните им жертви се въртят около цифрата 10 млн. - дали от глупостта им?
Защо не вземеш да попречетеш малко, напр. какво се случва с цивилните в Украйна, която Хитлер обявява още преди войната за новото жизнено пространство на Райха, за милионите депортирани като роби в Райха, умрели от глад и акциите за прочистване. За окупираните територии в Беларус...

Пък после прочети малко и за Полша, Югославия и Гърция - сигурно и те от глупост имат толкова загинали. В Югославия след войната има села, в който няма нито един мъж, защото СС са разтрелвали всички на 15 години, чудовищен терор над цивилни се вихри и при тях.



В крайна сметка и Хитлер е оставил на няколко пъти, своята лепта в напразното погубване на войниците си. Класически пример е Сталинград.

# 100
  • Мнения: 1 479
А иначе мен винаги ме е вълнувало как е изглеждало всичко в очите на немците.

Советский Союз глазами немецких солдат
http://hedrook.vho.org/library/diverge.htm

Сталинская истребительная война
http://hedrook.vho.org/hoffmann/index.htm

Цивилните им жертви се въртят около цифрата 10 млн. - дали от глупостта им?
И от жестокоста им.

Жуков приказывал расстреливать семьи попавших в плен
http://lenta.ru/russia/2000/09/29/zhukov/

Последна редакция: ср, 09 май 2012, 22:35 от plamenhk

# 101
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
Мадам, да не си от Русия?
Познавам хора от цял свят, но само руснаците се имат за център на Вселената. Изпитвам уважение към тях, но този факт леко ме дразни.

Не, не съм от Русия. Както каза ти, изпитвам уважение към това, което са направили за страната и народа ни.
Не е момента да се вадят исторически кирливи ризи, както някои го правят тук.
Има две паметни дати в общата ни история 1878 и 1945 това мисля, че е достатъчно.

# 102
  • Мнения: 5 710
Мадам, да не си от Русия?
Познавам хора от цял свят, но само руснаците се имат за център на Вселената. Изпитвам уважение към тях, но този факт леко ме дразни.

Не, не съм от Русия. Както каза ти, изпитвам уважение към това, което са направили за страната и народа ни.
Не е момента да се вадят исторически кирливи ризи, както някои го правят тук.
Има две паметни дати в общата ни история 1878 и 1945 това мисля, че е достатъчно.

шегуваш ли се?

# 103
  • Мнения: 5 710
А иначе мен винаги ме е вълнувало как е изглеждало всичко в очите на немците.

Советский Союз глазами немецких солдат
http://hedrook.vho.org/library/diverge.htm

хич не обичам руския език извън руската кл. литература , но явно интересни неща показваш, ще се жертвам Simple Smile

# 104
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
Мадам, да не си от Русия?
Познавам хора от цял свят, но само руснаците се имат за център на Вселената. Изпитвам уважение към тях, но този факт леко ме дразни.

Не, не съм от Русия. Както каза ти, изпитвам уважение към това, което са направили за страната и народа ни.
Не е момента да се вадят исторически кирливи ризи, както някои го правят тук.
Има две паметни дати в общата ни история 1878 и 1945 това мисля, че е достатъчно.

шегуваш ли се?
Защо, имаш да допълниш ли нещо?

# 105
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Мадам, да не си от Русия?
Познавам хора от цял свят, но само руснаците се имат за център на Вселената. Изпитвам уважение към тях, но този факт леко ме дразни.

Не, не съм от Русия. Както каза ти, изпитвам уважение към това, което са направили за страната и народа ни.
Не е момента да се вадят исторически кирливи ризи, както някои го правят тук.
Има две паметни дати в общата ни история 1878 и 1945 това мисля, че е достатъчно.
Значи си здраво облъчена. Не изпитвам уважение към тях заради това, което са направили за нас.
За нас нищо не са направили.

# 106
  • Мнения: 5 710
Мадам, да не си от Русия?
Познавам хора от цял свят, но само руснаците се имат за център на Вселената. Изпитвам уважение към тях, но този факт леко ме дразни.

Не, не съм от Русия. Както каза ти, изпитвам уважение към това, което са направили за страната и народа ни.
Не е момента да се вадят исторически кирливи ризи, както някои го правят тук.
Има две паметни дати в общата ни история 1878 и 1945 това мисля, че е достатъчно.

шегуваш ли се?
Защо, имаш да допълниш ли нещо?

а, какво да допълня  Rolling Eyes  питам само

# 107
  • Мнения: 1 479
хич не обичам руския език извън руската кл. литература , но явно интересни неща показваш, ще се жертвам Simple Smile
Мога и още интересни неща да дам.  Laughing Партайгеносените не си знаят историята а мислят само в клишета. Цялата им история е един голям фалшив балон.  Laughing
По принцип ние с руснаците никакви "братушки' не сме, напротив. Ето откъде започва братската "любов":

Геноцидът над Българите извършен от "братушките" (Руският Княз Светослав) през 968-971

Какъв удар по българската демография е било избиването на 20 000 души може всеки да прецени сам, когато си спомни че царството на Симеон , е имало само между 2 и 2.5 милиона души.

Oсвен тези 20 000 българи набити на кол в Пловдив, kняз Светослав съзнателно избива елита на България - избива 300 наши благородници.
http://samoistina.com/2/rusgenocid.htm

Лъв Дякон свидетелства, че след нападението над България Светослав и приближените му „не искали да се връщат в страната си  Mr. Green, но, възхитени от благо*денствието на тези земи ... сметнали, че за тях е изгодно да останат и завладеят тази стран"
http://bolgari.net/kak_rusiia_unishtozhi_bylgariia_prez_968_971_ … ___1__-h-326.html

Не, не съм от Русия. Както каза ти, изпитвам уважение към това, което са направили за страната и народа ни.

Има две паметни дати в общата ни история 1878 и 1945 това мисля, че е достатъчно.
Да се представят окупациите (1878, 1944) и домогванията на руснаците да ни превърнат в Задунайска губерния като освобождение е най малкото смешно, по скоро е обидно.

Последна редакция: ср, 09 май 2012, 23:20 от plamenhk

# 108
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663

Значи си здраво облъчена.
Дори изпържена до червено. Но вие продължавайте да се кланяте на Големия Американски Брат, ама по ниско и да се дръжте за шлифера му. Поне ви научи как да сте хепи да си вярвате, че ще пребъдете.

# 109
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Еее, май много далеч се върнахме. Grinning

На мен, например, ми изглежда нелепо да се поздравяваме на руски "С днем победи" Ако говоря на руснак - да, бих му го казала на родния език, прекланям се пред подвига и саможертвата на обикновените руски хора, но тук, в България, между нас си - нелеп поздрав.

Темата си е за нас, българите, или не сме такива? newsm78 Ние не сме победители във войната, въпреки жертвите, които даваме преди всичко в помощ на съюзническата армия срещу Хитлеристка Германия. Според мирния договор плащаме репарации на Гърция и Югославия и се отказваме от всякакви вземения от Германия, натрупали се след 1939 г., като нямаме право и да ги компенсираме с оставените германски материални активи на наша територия, които са придобити от СССР.

# 110
  • Мнения: 1
Истината е такава :ХИТЛЕР напада Русия ,а не обратното.Кой го е подбутнал,Чърчил или друг е все едно. Руснаците са го победили с цената на 23 000 000 жертви.Около 10 000 000 ,от които жени и деца.Избутали са го от страната си и е трябвало да го "върнат" в Берлин.Направили са го почти сами и когато западните сили ,тоест Англия и Америка са видели,че за тях няма да остане парче от баницата ,наречено Европа са решили да отворят втори фронт.За това,че руснаците са грабили в Европа важи закона от физиката,че"на всяко действие има равно по сила и противоположно по посока противодействие".Тоест за цялата си унищожена и опожарена европейска част е трябвало да си върнат. За това за тях е ДЕН НА ПОБЕДАТА.За другите ,французите,които капитулират ,въпреки цялата си напереност и за швейцарците,които складират откраднатото и изкъртено от зъбите на концлагеристите злато може би е ДЕН НА ЕВРОПА.Темата за руските ботуши е друга история.За това ,кой както го усеща- ЧЕСТИТ ДЕН НА ПОБЕДАТА НАД ФАШИЗМА или ЧЕСТИТ ДЕН НА ЕВРОПА .А ,ако някой не е ходил в Аушвиц нека отиде.Казвам ви страшно е . Има пещи за горене на хора и купища детски играчки и обувки.Тогава нека избере как да поздрави.

# 111
  • Мнения: 4 300
Толкова ли не може да има нормален разговор и диалог  Rolling Eyes

По назад четох за танковете и съпоставянето на немските и руски такива. Според благоверния (  който се интересува от тези неща по принцип) немските танкове по това време са били абсолютен creme de la creme във всеки един смисъл- и като проект,и като изпълнение. Но именно това е било голям недостатък, тъй като руснаците имат прости и здрави машини, които могат бързо и евтино да подменят ( по принцип това е било аргумент и в други войни, не кой има най доброто оръжие, а кой ще съумее да го произведе бързо и достатъчно).

Аз лично нямам наблюдение за някакво свръхсамочувствие у руснаци пък, де да знам, може да не познавам достатъчно или правилните  Thinking. За сметка на това преди известно време познат от друга националност, няма да казвам коя, стана жертва на измама в собствената си страна и в статус във ФБ беше писал 'не разбирам как е възможно това, в най великата ( the greatest) държава в света'. Мен ме напуши на смях, щото си представих ако беше българин в България каква кофа с *** щеше да изсипе:)
Иначе наистина, трагедията на отделния малък човек е най въздействаща. Аз всеки ден минавам покрай възпоменателни плочки за евреи, вкл. едно бивче еврейско девическо училище, от където момичетата са изведени и изпратени в лагер. Има стрелка, имена, дати...

# 112
  • Мнения: 5 710
Толкова ли не може да има нормален разговор и диалог  Rolling Eyes

По назад четох за танковете и съпоставянето на немските и руски такива. Според благоверния (  който се интересува от тези неща по принцип) немските танкове по това време са били абсолютен creme de la creme във всеки един смисъл- и като проект,и като изпълнение. Но именно това е било голям недостатък, тъй като руснаците имат прости и здрави машини, които могат бързо и евтино да подменят ( по принцип това е било аргумент и в други войни, не кой има най доброто оръжие, а кой ще съумее да го произведе бързо и достатъчно).

Това обаче отнесено към жертвите предполагам доказва само мн, ниската цена на човешкия живот. Защото това са 20 милиона.

A това? Будапеща
Убитите евреи на брега на Дунава.

# 113
  • Мнения: 4 300
Е, аз не знам доколко танковете и изобщо тази част от военното дело има правопропорционална връзка с човешките жертви. Всъщност аз съм почти пълен игнорант на тази тема, много ми е тежко да чета, затова всичко, което знам е от втора ръка и малко.
Между другото гладът в Украйна не е ли 'приятелски  огън' така да се каже? Ако иде реч за Гладомор.
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D0%BC%D0%BE%D1%80

A това? Будапеща
Убитите евреи на брега на Дунава.
Ужасно въздействащо .

# 114
  • Valencia-estadio de Mestalla, Barcelona-estadio de Camp Nou
  • Мнения: 901
Толкова ли не може да има нормален разговор и диалог  Rolling Eyes
Ми явно тук не може. Винаги ще се намерят и заядливи хора.

На мен, например, ми изглежда нелепо да се поздравяваме на руски "С днем победи" Ако говоря на руснак - да, бих му го казала на родния език, прекланям се пред подвига и саможертвата на обикновените руски хора, но тук, в България, между нас си - нелеп поздрав.
Извинявам се, но съм руски възпитаник и затова и поздравих на руски.  bouquet . plamenhk@ успокой топката и прочети ето това което е написано на входа на Пискарьовското гробище край Санкт Петербург:

 Книжката на Таня



Таня Савичева - седемгодишна.

Таня, твоята книжка чета.

Тя е мъничка, мъничка книжка,

като тебе - със седем листа.



Първи лист:

Свирят немски гранати,

до оградата падна човек.



Втори лист:

Днес погребахме тате.



Трети лист:

Днес убиха Олег.



Четвърти лист:

Убиха и баба.



Пети лист:

(как ли сила събра

да напише ръчичката слаба):

Днес

мама

умря.



Шести лист:

Много Савичеви бяха,

вече никого няма дома.



Седми лист:

Ето, пак загърмяха.

Аз останах сама.

Таня



Таничка, седемгодишна -

все такава стоиш пред света.

Аз се свеждам над твоята книжка.

Таня,

уча се да чета.



Аз на ум я повтарям полека,

колко лесно запомня се тя.

Нека всички опитаме, нека -

тя е малка,

от седем листа.

# 115
  • Мнения: 2 022
И в крайна сметка всичко се свежда до човешки жертви, до страдания, глад, смърт, мъка..
Това е войната и за победители, и за победени.
За обикновените хора от двете страни на фронтовата ивица - българи, руснаци, немци, французи, италианци, англичани, дори далечните американци и японци. За всички, без разлика от пол, възраст, раса, убеждения, политическа принадлежност и идеали.
Няма цел, която да оправдава това средство за решаване на каквито и да било проблеми!
И никакви аргументи не могат да ме убедят в противното....

# 116
  • Мнения: 5 710
Е, аз не знам доколко танковете и изобщо тази част от военното дело има правопропорционална връзка с човешките жертви. Всъщност аз съм почти пълен игнорант на тази тема, много ми е тежко да чета, затова всичко, което знам е от втора ръка и малко.

Ами според мен ( без претенции), като дойдат извънземните и започнат да стрелят със своите невиждани оръжия беззащитното неорганизирано мнозинство, жертвите ще са огромни.
Това за инвазията.  Иначе като военни действия, армията понася щети съответно на военната стратегия, технологии и подготовка, предполагам.
И пак преспективата за цената на живота е много важна - ако ти е важно войнците ти да са обути ги обуваш, например за да им дадеш някакво предимство да преминат по-лесно и бързо, да му дадеш шанс да оцелее . Ако ти е важно да преминеш през огъня на 'всяка цена', може и боси да ги пуснеш,. броя на жертвите ще е без значение. Това са моите лаически съмнения в/у това 'защо' СССР са дали толкова много жертви. на какво се дължи по-точно тази цифрра... освен че я има.

Последна редакция: чт, 10 май 2012, 00:07 от 10 c's

# 117
  • Мнения: 4 300
Не ми беше хрумвало такова обяснение, но мисля, че конкретно танковете се бият с други танкове, а не газят граждани накуп. Повече жертви дават тези, на чиято територия се води войната. Но това си е моя логика, наистина.
В една книга ( фикция) на Лий Чайлд бях чела, че танковите войски ( на САЩ) ще са първите, които ще бъдат съкратени. И преди известно време чета някаква статия в реномиран вестник по повод съкращенията в ам.армия и о, изненада- най засегнати щели да са танковите части. Та човек понякога научава неща от странни източници. Чела съм и книгата на Ана Политковская Русия на Путин,където има сърцераздирателно описание на военни руски бази в далечните части на страната.

# 118
  • Мнения: 4 479
Рокси в какъв смисъл приятелски огън newsm78.
Гладът е не само в Украйна, а навсякъде в окупираните територии, защото немците въобще не са се интересували как ще се изхранват местните. Секвестирали са всичко за нуждите на армията и самата Германия. За Украйна конктретно Гьоринг заявява, че цивилните не го интересуват, милиони са откарани с ешалони в Германия да работят.
Аха, сега видях. Гладомор е 30-те год.


Като заговорихме за Ленинград, всъщност Хитлер издава заповед след завземането да го изравнят със земята. Същата заповед дава и за Париж, добре, че там е било кря на войната и просто не са му изпълнили заповедта.

10 c's, в първата част от войната руснаците са били буквално с една пушка на двама човека. Лошо екипирани, лошо въоръжени, лошо хранени, без командири и т.н.
В края на войната вече е била съвсем друга армия, успяват да се превъоръжат.
Не знам доколко се знае, но Москва успяват да я задържат на косъм. Донесение на Зорге, че Япония няма да нападне Русия им позволява да прехвърлят войските си от Далечния изток, който са много добре въоръжени и екипирани.

Последна редакция: чт, 10 май 2012, 00:07 от flambe

# 119
  • Мнения: 5 710
Не ми беше хрумвало такова обяснение, но мисля, че конкретно танковете се бият с други танкове, а не газят граждани накуп.

 е за какво им е да се бият с други танкове, каква е логиката Grinning
Танковете трябва да преминат от т. А до т.Б и да предизвикат макс. щети. материални, човешки, напредвайки, а след тях върви пехотата да реже глави ( така си го представям).
С/у тях има други танкове, защото хора с карабини ( как се казват руските шмайзери, че не се казвали шмайзери) не могат. 

# 120
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Толкова ли не може да има нормален разговор и диалог  Rolling Eyes
Ми явно тук не може. Винаги ще се намерят и заядливи хора.

На мен, например, ми изглежда нелепо да се поздравяваме на руски "С днем победи" Ако говоря на руснак - да, бих му го казала на родния език, прекланям се пред подвига и саможертвата на обикновените руски хора, но тук, в България, между нас си - нелеп поздрав.
Извинявам се, но съм руски възпитаник и затова и поздравих на руски.  bouquet .

И аз съм възпитаник на руска гимназия, но пак не виждам смисъла да си говорим на руски българите в България. Въпрос на нагласа. Peace

# 121
  • Мнения: 5 710


10 c's, в първата част от войната руснаците са били буквално с една пушка на двама човека. Лошо екипирани, лошо въоръжени, лошо хранени, без командири и т.н.
В края на войната вече е била съвсем друга армия, успяват да се превъоръжат.

Точно това е преспективата, от която си позволявам да погледна една част ( не малка, сигурно) от жертвите. Армията  обезглавена,  Хитлер влиза съвсем спокойно, мизерия пълна. До момента съгласно пакта за ненападение спокойно са окупирали Естония, Литва и разни държавици - лесна плячка. И изведнъж се оказват неспобни. С годините пропагандата издига  жертвите за герои, маскира отговорността , обаче вече не сме в 20ти век, програма "Время". Докато се осаферят и се организират в 'съвсем друга армия' са изпратили в гроба милиони, заради собствената си неспособност.
Немецът точно обратното, той запада към края на войната. Въшлясва, деморализира се и тн.
Руснаците успяват да се съберат, за да удържат и изтласкат противника.
И вече стъпват да окупират на свой ред Европата. Някои ги отпускат от ботуша, а други оставаме под него 50 години , че сега да се поздравяваме с победата на руски.
Защото нали никой не мисли, че руската армия 'освободителка', не е наложила комунистическия режим у нас...

# 122
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Мадам, да не си от Русия?
Познавам хора от цял свят, но само руснаците се имат за център на Вселената. Изпитвам уважение към тях, но този факт леко ме дразни.

Не, не съм от Русия. Както каза ти, изпитвам уважение към това, което са направили за страната и народа ни.
Не е момента да се вадят исторически кирливи ризи, както някои го правят тук.
Има две паметни дати в общата ни история 1878 и 1945 това мисля, че е достатъчно.

Значи си здраво облъчена. Не изпитвам уважение към тях заради това, което са направили за нас.
За нас нищо не са направили.
Tired





Tака  е да, българите никой не уважават , дори и себе си  Tired




Поздрав с U.D.O. "Плачет солдат"  

# 123
  • Бургас
  • Мнения: 6 610
Когато четеш в оригинал една творба е много по-силно и истинско,Форест.
Затова Девети май мога да го честитя на руски и ми е по-истинско и вълнуващо
Редактирам си поста,защото много се вълнувам от темата.Познавам истински пострадали от войната и не мога да бъда спокойна.
Много мога да пиша,но ще ми трябва време да се успокоя.
Войната е грозно нещо.Дай боже никога не се случва!.

Последна редакция: чт, 10 май 2012, 00:37 от slavka70

# 124
  • Мнения: 4 300


Това обаче отнесено към жертвите предполагам доказва само мн, ниската цена на човешкия живот. Защото това са 20 милиона.
 
Да върна малко назад по повод жертвите. Открих това- данни за жертвите по страни, разделени на войници и цивилни
http://en.wikipedia.org/wiki/World_War_II_casualties
За СССР цивилните са повече от войниците, а за Германия- една трета.


Фламбе, мислех, че говориш за Гладомор, за който и пейстнах линка по назад, но видях, че той е през 33, та дори не съм сиигурна че говорим за едно и също нещо Peace

# 125
  • Мнения: 4 841
Поздрав с U.D.O. "Плачет солдат"  

Страхотна песен! Пък и Удо трудно би могъл да бъде обвинен в промит от пропагандата мозък, защото е от Вупертал.


За мен девети май е дълбоко личен и семеен празник, свързан със спомена за дядо ми, защото това е единствения ден в годината, когато гласът му ставаше приглушен, а очите му се пълнеха със сълзи при спомена за приятелите, които са умирали пред очите му на фронта. За мен войната не е статистика, а има лица и имена, и на този ден аз свеждам глава пред паметта на всички жертви.

# 126
  • София
  • Мнения: 6 370
Деня на победата над фашизма празнуват в целия свят, но на 8 май. на 9 май го празнуват руснаците. но се празнува. и не се оспорва, нито омаловажава.

даже е почивен ден в много европейски страни.


# 127
  • Linz
  • Мнения: 11 619

Значи си здраво облъчена.
Дори изпържена до червено. Но вие продължавайте да се кланяте на Големия Американски Брат, ама по ниско и да се дръжте за шлифера му. Поне ви научи как да сте хепи да си вярвате, че ще пребъдете.
Много си далече от истината.
Desss също.
И аз бях, така че ви разбирам.

# 128
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Рокси, аз пък открих това- http://vsv.pgea.net/stat.html

# 129
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Когато четеш в оригинал една творба е много по-силно и истинско,Форест.

Абсолютно съм съгласна. Но творби за зверствата по време на Втората световна война има на много езици, включително и на български. Повече от 30 000 жертви сме дали по време на тази война. От тях - много цивилни и деца. Все още има много живи свидетели, които могат да разкажат какво са преживели. Като неуважение към паметта и незачитане на саможертвата на нашите сънародници ми се вижда да си спомняме за деня на края на ужаса на руски. Пак казвам - въпрос на лична нагласа. Peace

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%8 … D1%81%D0%BA%D0%B8

Последна редакция: чт, 10 май 2012, 08:30 от Форест Гъмп

# 130
  • София
  • Мнения: 8 001
За мен 9 май е ден, отбелязващ края на войната. Баба ми е била последна година ученичка, когато са били най-ожесточените бомбардировки над София от страна на съюзниците. Много ми е разказвала - за черните хартии по прозорците, за светещите балони, които са пускали, за да осветяват и да гледат къде пускат бомбите. И за свистенето при взрива, за глъхненето на ушите, за мириса на изгоряло и за ужасите, които се виждали, като свирели отбой. Мъжете над определена възраст били мобилизирани. Прадядо ми е мобилизиран също, целта била да разриват максимално бързо разрушенията и да търсят хора под рухналите сгради. През зимата на 43 година голяма част от населението на София е евакуирано и остават основно мобилизираните.
Дядо ми е участвал като фронтовак, денят го е заварил нейде по Беломорието.
На съпруга ми бабата е украинка. Тя пък разказваше за окупацията и за тамошните ужаси.
Войната е била кошмарно изживяване за всички. Шепа политици с болезнени амбиции и болни мозъци са успели да опропастят живота на милиони.
Мисля, че този ден празнува края на всичко това, независимо кой от коя страна се е намирал и независимо от името на този ден - Ден на победата или Ден на Европа.

# 131
  • Мнения: 1 479
в първата част от войната руснаците са били буквално с една пушка на двама човека. Лошо екипирани, лошо въоръжени, лошо хранени, без командири и т.н.
Имате ли малко понятие от историята или говорите съветските клишета и щампи?
Знаете ли че СССР е била най въоръжената държава в света - един вид Северна Корея 2.
Знаете ли че те превъзхождат немците във въоръжаванете в ПЪТИ !!!
Знаете ли че се готвеха да нападнат Германия и Европа?

За дружбата между СССР и Германия не сте ли чували ? Не нападнаха ли заедно тогавашните тоталитарни съюзници Полша ? Не я ли разделиха по братски?



Съвместен парад на "победата" на  вермахта и РККА в Брест 1939-09-22
http://www.youtube.com/watch?v=S6gg1z5DovI
http://www.cirota.ru/forum/show_subj.php?subj=81006

СССР и Германия в войне. Скрепленные кровью
http://www.newsland.ru/news/detail/id/447992/

17 септември 1939
СССР заграбва част от Полша (Западна Украина и Западна Беларус)

14 октомври 1939 - 13 март 1940
СССР започва агресивна война срещу Финландия, в резултат на която въпреки цялостния си неуспех успява да отхапе парче от Карелския полуостров

Юни 1940
СССР заграбва независимите държави Литва, Латвия и Естония

28 юни - 5 юли 1940
СССР заграбва Бесарабия и Северна Буковина от Румъния

В присъствието на СА и със съгласието на руснаците до края на 1944г комунистите в България избиват около 30 000 българи. Защо до окупацията такова нещо не е имало ?

А в Полша не беше ли същият сценарий - избиване на интелигенциятаю
Чували ли сте за КАТЫНЬ ?

КАТЫНЬ
http://katyn.codis.ru/

Последна редакция: чт, 10 май 2012, 09:36 от plamenhk

# 132
  • Мнения: 21 587
С годините пропагандата издига  жертвите за герои, маскира отговорността , обаче вече не сме в 20ти век, програма "Время". Докато се осаферят и се организират в 'съвсем друга армия' са изпратили в гроба милиони, заради собствената си неспособност.

  Не заради безотговорност, а защото са струпали запаси, боеприпаси и въоръжение до западната си граница с цел да продължат да водят нападателна война в Европа, както до момента - Полша, Финландия. Всичко това е описано в "Ледоразбивача" на Суворов, много е интересно.
 Години наред маскираха тоя проблем обяснявайки, че Сталин някак си изобщо не бил готов за война... Странно нали? Най въоръжаващата се страна десетилетия, до степен да няма жизненоважни производства за сметка на изобилие от въоръжение  - и изведнъж, няма оръжия,една пушка на двама човека...


  Искам още нещо само да кажа за Таня Савичева, понеже всеки втори цитира тетрадката. Положението е още по ужасно - бащата на момичето е разобличен като НЕП-ман, проверете какво значи това, защото имали пекарна, в която работят той, жена му и тримата му братя. Експлоататори... Изселени са и човека умира от рак в изгнанието на 50 годишна възраст. Като се връщат в града Таня и другите деца са лишени от право да получат висше образование и хубава работа, гледани са като деца на враг. И после идва и блокадата...

 Не знам просто дали има друг такъв изстрадал народ в света, това е някакво самоизяждане. Споменахте и Гладомор... става дума за човешки канибализъм от глад, причинен съзнателно от съветската власт...
  Нещастни хора. И гледам вчера - парад, най великите оръжия в света, най-силната държава,  ние победихме всички, западните държави ще ни дишат праха...

  Не мисля, че ние имаме повод да се поздравяваме за победата на чужда държава, която ни е нанесла толкова много щети. Съжалявам.
 Иначе за жертвите, за нещастните хора стреляни отпред от врага, а отзад от политкомисарите, за жените и децата, за Таня  и Ане Франк , за всички жертви на тая ужасна, ужасна война, друго освен възпоминание и поклон няма как да има...
  Обаче оди и дитирамби за победителите  - не, мерси, достатъчно бяха 50 години.

Последна редакция: чт, 10 май 2012, 09:43 от Iris04

# 133
  • Мнения: 4 916
Стигнахме ли до цитиране на Виктор Суворов като сразяващ аргумент, че Хитлер всъщност се е отбранявал като е нападал СССР?
Докато напиша и сме стигнали.
Подбирайте си източниците.

# 134
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Да, и до това вече стигнахме.
Фактите на политическа зла умисъл от двете страни не само не намаляват количеството страдание,
изнесено на гърба на този и онзи, без значение от коя страна на фронтовата линия е бил, но и би
трябвало да подчертават какво безумие (в буквалното му значение) е войната. Какво от това, че
Сталин се е готвил за война? Нима по-малко хора са загинали? Нима зверствата са били по-малки?
Нима тези хора не са отивали там с мисълта за своите близки, семейство, дом? Какво от това, че
Хитлер формално е бил пръв? Нима по това време не са изтребвани евреите?
Да почетеш жертвите, да почетеш страданието и усилието на оцелелите е начинът да помним, за
да си отваряме очите днес и утре.

# 135
  • Мнения: 1 479
Стигнахме ли до цитиране на Виктор Суворов като сразяващ аргумент, че Хитлер всъщност се е отбранявал като е нападал СССР?
Подбирайте си източниците.
Около 80% от историците в Русия подържат тезата на Суворов.
Старите болшевишки щампи за войната вече са история. Време е малко да се образовате.

Ето ви един пример :

Куда улетели сталинские соколы? М.Солонин
http://www8.airforce.ru/history/gpw_beginning/chapter1.htm

Съветвам всички да прочетат материала !!!

# 136
  • София
  • Мнения: 62 595
винаги цивилните дават най-много жертви от Първата световна война насам, по-скоро с измислянето на съвременните далекобойни и масови оръжия. За войниците има някаква относителна грижа - за тях има обучение, дрехи, оръжие, храна - държавата се стреми да осигури условия за по-висока боеспособност и запазване на живата сила. За цивилните няма такива екстри - те са с много по-ниска защита от войниците - нямат оръжие, не са обучени как да оцеляват, всичко заминава за фронта и има глад, мизерия, висока смъртност при децата и възрастните, а остават жените, които да изнесат цялата тежест в тила. Не че на някого му е било леко - всички са страдали.

# 137
  • Мнения: 21 587
  Стигнахме до Суворов, както всяка година. Написано е популярно и е съвсем подходящо за всички, които няма да се задълбочават в материята, което и не съветвам, понеже е ужасно депресиращо.
 
 Хитлер да се е отбранявал? То те всички като него - и Хитлер и Ленин и Сталин все се отбраняват, и ние години наред се отбранявахме от световния враг и затова дотам я докарахме.
 
 Колкото до броя на жертвите - руснаците по принцип воюват без оглед на жертви и загуби, не ценят живата сила, не само в тая война - вижте и руско-турските - това е съвсем обяснимо, такива са им стратегиите явно.

Последна редакция: чт, 10 май 2012, 09:57 от Iris04

# 138
  • Мнения: 4 300
Още докато видях евреЙ реших, че Уикипедия е по надежден източник. Да не говорим за огромните разлики в някои числа.

Ако не друго, то поне темата доказва прекрасно защо история не се пише от съвременниците.

# 139
  • Мнения: 1 479
Варвары ("Daily Mail", Великобритания)
http://www.inosmi.ru/inrussia/20041020/213942.html

Пусть женщины станут вашей добычей ("Die Welt", Германия)
http://www.inosmi.ru/world/20050222/217403.html

'Пруссия расплачивается за всех
http://www.inosmi.ru/panorama/20050216/217264.html

Изнасилованные Красной Армией ("Gazeta Wyborcza", Польша)
http://www.inosmi.ru/panorama/20081230/246405.html

Брошенные в Берлине ("Le Monde", Франция)
http://www.inosmi.ru/world/20081224/246286.html

Войска Красной Армии насиловали даже русских женщин, которых они освобождали из лагерей ("The Daily Telegraph", Великобритания)
http://www.inosmi.ru/untitled/20020124/139996.html

Преступления партизан: советская легенда и действительность
("Frankfurter Allgemeine Zeitung", Германия)
http://www.inosmi.ru/inrussia/20040621/210507.html

Колкото до броя на жертвите - руснаците по принцип воюват без оглед на жертви и загуби, не ценят живата сила, не само в тая война - вижте и руско-турските - това е съвсем обяснимо, такива са им стратегиите явно.
Маршал Жуков - мясник победы.
http://topsecretz.net/blog/histori/61.html
 
Георгий Жуков: народный маршал или маршал-людоед?
http://www.grani.ru/Society/History/m.6463.html

# 140
  • Мнения: 21 587
  Абе няма по-гадно нещо от войната, каквото и да си пишем, никоя война не заслужава да се възхвалява...
 Това само нещастие и кошмар, откъдето и да го погледнеш, всяко нещо  което от една страна може да изглежда като героизъм и победа от другата е страдание и жестокост.

 Може би по-добре правят европейците в крайна сметка, че празнуват най- вече икономическото обединение между вчерашните врагове, то в крайна сметка това е и разликата между двата светогледа.

# 141
  • Мнения: 3 241
С годините пропагандата издига  жертвите за герои, маскира отговорността , обаче вече не сме в 20ти век, програма "Время". Докато се осаферят и се организират в 'съвсем друга армия' са изпратили в гроба милиони, заради собствената си неспособност.

  Не заради безотговорност, а защото са струпали запаси, боеприпаси и въоръжение до западната си граница с цел да продължат да водят нападателна война в Европа, както до момента - Полша, Финландия. Всичко това е описано в "Ледоразбивача" на Суворов, много е интересно.
 Години наред маскираха тоя проблем обяснявайки, че Сталин някак си изобщо не бил готов за война... Странно нали? Най въоръжаващата се страна десетилетия, до степен да няма жизненоважни производства за сметка на изобилие от въоръжение  - и изведнъж, няма оръжия,една пушка на двама човека...

  Не мисля, че ние имаме повод да се поздравяваме за победата на чужда държава, която ни е нанесла толкова много щети. Съжалявам.
 Иначе за жертвите, за нещастните хора стреляни отпред от врага, а отзад от политкомисарите, за жените и децата, за Таня  и Ане Франк , за всички жертви на тая ужасна, ужасна война, друго освен възпоминание и поклон няма как да има...
  Обаче оди и дитирамби за победителите  - не, мерси, достатъчно бяха 50 години.

 Peace

Нямам какво да добавя.
Докато Хитлер вършеел по западна и централна Европа, руснаците добре са се спотайвали и кроели планове как ще се дели. Но за съжаление за обикновения човек дори това не са били добри времена  Confused

# 142
  • Мнения: 1 479
Може би по-добре правят европейците в крайна сметка, че празнуват най- вече икономическото обединение между вчерашните врагове, то в крайна сметка това е и разликата между двата светогледа.
Да, това е съществена разлика

Цитат
Советская Пасха - "культ великой войны"  как "культурообразующая основа"

22 ноября 2004 года Генеральная Ассамблея ООН провозгласила 8 и 9 мая днями памяти и примирения. Признавая, право государств на свои дни победы и освобождения и ООН предложила неправительственным организациям и частным лицам ежегодно соответствующим образом отмечать один из этих дней (или оба) как "дань памяти всем жертвам Второй Мировой войны".  

Для советского народа День Победы это аналог иудейской Пасхи. Избавление от фашистского ига подобно избавлению от "египетской тьмы". День Победы - это Советская Пасха...    Вместо будущего оно ориентировано на прошлое. Вместо радикализма - консерватизм и музеификация.  Но в теологии Победы было два спорных момента: это советский Моисей и советские египтяне
Роль первого изначально отводилась Сталину. Но для либералов он кровавый тиран, для националистов - "нацмен", для коммунистов - могильщик Революции, а сталинисты представляют собой незначительную политическую секту. Поэтому коллективным советским Моисеем стали сами героические массы советского народа, предводителем которых оказался маршал Георгий Жуков.  
 
Перестройка породила третий спорный момент теологии Победы. День Победы - это очевидный советский национальный праздник. Но является ли он праздником для "новых русских", для российского "среднего класса" или для московских яппи, которые любое проявление "совковости" (квинтэссенции советского образа жизни) воспринимают как смертный грех?  
 
"Нет сомнений, что если все и дальше пойдет такими темпами, то через пару лет мы получим что-то вроде Закона о Победе. Каждое высказывание, которое власти сочтут неуважительным, будет иметь последствия в виде пяти лет. Вот тогда начнется настоящий холокост.  
 
Зато на каждый неудобный вопрос (о невозможности для честного человека купить жилье, об ужасах армейской службы и отечественного здравоохранения, о чиновничьем и ментовском беспределе и т. д.) Кремль с полным правом будет отвечать: "Зато мы победили Гитлера! Вам что, мало? Вы недовольны? Не согласны? Или вы против Победы?"
Цитат
Понятно, что кроме пресловутого "культа Победы", который стал основным эстетическим и идеологически оформлением фасада власти – ни какой другой "национальной идеи" у них нет.

Главная примета "совка" – мертвые несравненно ценнее живых, "святые камни" – значимей, чем условия жизни вполне реальных людей. Это как в СССР мумия Ленина была ценнее и уважаемей, чем жизни миллионов. Неудивительно, что нынешние власти РФ - наплевав на обобранных Зурабовым пенсионеров, тарифный беспредел естественных монополий, повальную коррупцию и мн., мн. др. - закатывают истерики из-за перемещения в более подходящее место монумента в чужом совершенно независимом государстве.  
 
В стране, которая кроме Победы 60-летней давности, гордиться ничем не может (кроме, ворованных денег, потраченных на горнолыжных курортах "элитой"), это – долгожданный повод надуть щеки и ударить в барабан  

# 143
  • София
  • Мнения: 221
Пламене, когато чета многобройните ти цитати, ми идва да викна" Да живеят първопричинителите на всички земни благини САЩ, и още  по -жив да е  техният приносител по-нашите  земи ББ" Laughing Laughing Laughing
Да не си от армията платени клакьори на ГЕРБ. Joy

# 144
  • Мнения: 21 587
  Абе приятелю, тука повечето хора не четат руски, а за ония времена са чували от баба си колко е било хубаво. Остави ги тия линкове...

  По добре да вземем да пуснем някоя хубава песен, Русия е прекрасна държава, и там е пълно с великолепни и мислещи хора и винаги е било


http://www.youtube.com/watch?v=NRkdbtEhO14

 
Пламене, когато чета многобройните ти цитати, ми идва да викна...


 Напразно Joy
 То времето на Студената война малко поотмина... Hug
 

# 145
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
Толкова ли не може да има нормален разговор и диалог  Rolling Eyes
Ми явно тук не може. Винаги ще се намерят и заядливи хора.

На мен, например, ми изглежда нелепо да се поздравяваме на руски "С днем победи" Ако говоря на руснак - да, бих му го казала на родния език, прекланям се пред подвига и саможертвата на обикновените руски хора, но тук, в България, между нас си - нелеп поздрав.
Извинявам се, но съм руски възпитаник и затова и поздравих на руски.  bouquet .

И аз съм възпитаник на руска гимназия, но пак не виждам смисъла да си говорим на руски българите в България. Въпрос на нагласа. Peace


Защо пък не? Я се случи един път в годината, я не.
Но пък отвсякъде сме заляти от
,, американоговорящи,, , дори е мода и гордост да вкарваш в речника си колкото си може повече английски думи, в български форуми да постваш на английски и особено да се излагаш пишейки на шльокавица Simple Smile

Поне да замълчим за миг в памет на загиналите руски и български войни и не само Flowers Rose
Да сме благодарни, че не сме се родили по онова време, че като гледам тук половината ще са предатели и дезертьори.

# 146
  • Варна
  • Мнения: 957

Докато Хитлер вършеел по западна и централна Европа, руснаците добре са се спотайвали и кроели планове как ще се дели.

Ама никак не са били сами в тази дейност, разделението на Европа не е последствие само на съветските щения и оружие, мда. Политиците на Щатите и Британия (особено) са съвсем "ни при чём"?

# 147
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 110
Някой питаше какво са си мислели немските войници. Преди години баща ми работеше в Германия и имаше колега и приятел участвал във войната, немски хитлеристки войник. Много са говорели с баща ми за войната и за отношението на обикновения немски войник към всичко случващо се. Разказвал е как в началото просто са били като хипнотизирани от обещанията на Хитлер, тръгнали са да завлядяват земи и са мислели, че руснаците няма да воюват. Разказвал е как са виждали с бинокъл не само Москва, но дори и Червеният площад. Първоначалното опиянение от бързото завлядяване отстъпило място на гняв и омраза към Хитлер и войната. Но не са могли нищо да направят. Баща ми никога няма да забрави думите на своя приятел "На фронта имаш шанс да оцелееш, ако стреляш срещу руснаците, но обърнеш ли се с гръб към тях куршумът от своите ти е сигурен 100%."
plamenhk супер досаден/а си, кон с капаци. Липсва ти много информация за това, какво са правили в същото време на запад. Някой от жестокостите не отстъпват на тези на Сталин и комунистите.

# 148
# 149
  • Мнения: 21 587
Мир да има само Laughing.
не се живее с омраза и противопоставяне, това поне се видя.
 
http://www.youtube.com/watch?v=TrAsIVURGGA&feature=related

# 150
  • Варна
  • Мнения: 957
Уф, Елица, всячески го заобикалям този филм, не е истина как ме смля. Както и "А зори здесь тихие".

# 151
  • Мнения: 3 241

Докато Хитлер вършеел по западна и централна Европа, руснаците добре са се спотайвали и кроели планове как ще се дели.

Ама никак не са били сами в тази дейност, разделението на Европа не е последствие само на съветските щения и оружие, мда. Политиците на Щатите и Британия (особено) са съвсем "ни при чём"?

Не съм твърдяла такова нещо.
Казвам, че докато не са ги нападнали и те нищо не са правили.
Като германците нападат Полша и те си присвояват половината, нали?

# 152
  • Мнения: 5 710
Пламене, когато чета многобройните ти цитати, ми идва да викна" Да живеят първопричинителите на всички земни благини САЩ, и още  по -жив да е  техният приносител по-нашите  земи ББ" Laughing Laughing Laughing
Да не си от армията платени клакьори на ГЕРБ. Joy

Не мога да разбера какво им има  на тези линкове и защо толкова се дразните. Зор да се чете ли?
Човекът мирно и тихо говори за неща, които определено сигурно ти бъркат в мозъка, но какво от това, нали това е хубавото на свободата на словото.
Що за аргумент е това да засипеш някой човек с обиди, защото цитира някакъв източник?

Ами нормално е, след 50 години комунизъм и съветска пропаганда да се търси обективната истина, хората са искат да са информирани и от други освен от пропагандните източници какво се е случвало. Тяхната версия я дъвкахме вече, какво лошо има да се видят и други?

А това за Щатите се поизтърка честно казано във всяка тема, дори където изобщо не е споменавано нищо за Щатите да се търси вечния враг...

# 153
  • Варна
  • Мнения: 957

Казвам, че докато не са ги нападнали и те нищо не са правили.
Като германците нападат Полша и те си присвояват половината, нали?

Безспорно.
Но защо бистрим политики на този ден? Какво значение имат стратегическите интереси на политиците, когато ставаше дума само за края на най-големия военен конфликт? Изобщо не разбирам.
Пускам съветски песни, защото тях знам.
Пуснете други - германски, френски, полски, италиански.
Знам и част от маршовете на българските полкове, но ми се стори някак неподходящо да ги пускам - все пак са бойни.

# 154
  • София
  • Мнения: 5 884
Уф, Елица, всячески го заобикалям този филм, не е истина как ме смля. Както и "А зори здесь тихие".


Аз събирам сили да го гледам отново.

# 155
  • Мнения: 5 710

Казвам, че докато не са ги нападнали и те нищо не са правили.
Като германците нападат Полша и те си присвояват половината, нали?

Безспорно.
Но защо бистрим политики на този ден? Какво значение имат стратегическите интереси на политиците, когато ставаше дума само за края на най-големия военен конфликт? Изобщо не разбирам.
Пускам съветски песни, защото тях знам.
Пуснете други - германски, френски, полски, италиански.
Знам и част от маршовете на българските полкове, но ми се стори някак неподходящо да ги пускам - все пак са бойни.

9 май е денят на съветската побеада над Хитлер, конкретно.
Краят на войната е обявен по-късно.
И е нормално, държави, които са продължили по друг културен ценностен и обществен път да нямат толкова мощни химни, да нямат традицията на победните паради , демонстрациите на военна мощ  ежегодно  и тн.

# 156
  • Мнения: 3 241
Да, тук доста скромно честваха 8 май.
Венци за незнайния войн и това беше.

Военният парад е на 14 юли Simple Smile

# 157
  • Варна
  • Мнения: 957

9 май е денят на съветската побеада над Хитлер, конкретно.
Краят на войната е обявен по-късно.
И е нормално, държави, които са продължили по друг културен ценностен и обществен път да нямат толкова мощни химни, да нямат традицията на победните паради , демонстрациите на военна мощ  ежегодно  и тн.


В началото на май 1945 се прекратяват военните действия в Европа, включително и за нашата армия. Европа е празнувала тогава. Япония, Далечния Изток, че и Близкия, ги чака друг кошмар.
Да, за другото си права, но какво общо с темата има? И понеже явно няма да разбера, по-добре е да спра.  Peace

# 158
  • София
  • Мнения: 8 001
В Русия това е значим празник и го празнуват. Поне 10 дни преди празника пускаха по телевизията всякакви филми с военна тематика, навсякъде по улиците и по колите имаше едни лентички, които не знаех за какво са. Чак впоследствие разбрах, че се носели за деня на победата и имаше масово закичени хора, най-вече млади, което ми направи впечатление.
И вчера целия ден, когато се виждаха/чуваха по телефона, постоянно се поздравяваха с празника. Определено имаше празничен дух, което и аз не очаквах.

# 159
  • Варна
  • Мнения: 957

Военният парад е на 14 юли Simple Smile

Ето! И това е една много интересна тема, но ...

# 160
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Това само нещастие и кошмар, откъдето и да го погледнеш, всяко нещо  което от една страна може да изглежда като героизъм и победа от другата е страдание и жестокост.
Точно това е войната. Няма добри и лоши, има само ужас, разруха и смърт.
И аз съм на мнение, че трябва да празнуваме обединението, а не разединението на нациите.

Линковете са си на място (на Мадам препоръчвам да се информира и по Източния въпрос). Всичко това е част от историята. Щатите, ББ и ГЕРБ са за други теми.

# 161
  • Мнения: 5 710

9 май е денят на съветската побеада над Хитлер, конкретно.
Краят на войната е обявен по-късно.
И е нормално, държави, които са продължили по друг културен ценностен и обществен път да нямат толкова мощни химни, да нямат традицията на победните паради , демонстрациите на военна мощ  ежегодно  и тн.


В началото на май 1945 се прекратяват военните действия в Европа, включително и за нашата армия. Европа е празнувала тогава. Япония, Далечния Изток, че и Близкия, ги чака друг кошмар.
Да, за другото си права, но какво общо с темата има? И понеже явно няма да разбера, по-добре е да спра.  Peace



Ами нали казваш да си разменяме песни, стихове и на други езици. Къде да търсим такива, като сме такива добри чада на съветската пропагандна машина. От малкки сме с тези песни, тези стихове, всеки петък вечер филм за героизма и страданието на руския солдат, величието на съветския народ и тн и тн. Добри чада, защото нали в Полша например, няма да се обърнат, ако питаш нещо на руски  Simple Smile
 

# 162
  • Мнения: 4 300
Не мога да разбера какво им има  на тези линкове и защо толкова се дразните. Зор да се чете ли?
Човекът мирно и тихо говори за неща, които определено сигурно ти бъркат в мозъка...
Е как да не му се дразним Simple Smile)) Имам чувството, че ми хваща главата с ръце като клещи и ми я навира в някаква копанка, или хайде, в най добрия случай ме държи да гледам само в една точка.
Аз лично като човек роден в края на 1980та( респ. без нито един изгледан пропаганден филм, без чавдарска връзка и без пропагандна история в училище),  без никакъв семеен про или анти багаж ( ни руски, ни американски) наистина се чувствам абсурдно в тази тема. Като се почне от отричането на всичко руско ( даже и от 10ти век, представяте ли си), та се стигне до меренето на това кой е по зъл- Хитлер или Сталин  Shocked

# 163
  • София
  • Мнения: 221

9 май е денят на съветската побеада над Хитлер, конкретно.
Краят на войната е обявен по-късно.
И е нормално, държави, които са продължили по друг културен ценностен и обществен път да нямат толкова мощни химни, да нямат традицията на победните паради , демонстрациите на военна мощ  ежегодно  и тн.


В началото на май 1945 се прекратяват военните действия в Европа, включително и за нашата армия. Европа е празнувала тогава. Япония, Далечния Изток, че и Близкия, ги чака друг кошмар.
Да, за другото си права, но какво общо с темата има? И понеже явно няма да разбера, по-добре е да спра.  Peace



Ами нали казваш да си разменяме песни, стихове и на други езици. Къде да търсим такива, като сме такива добри чада на съветската пропагандна машина. От малкки сме с тези песни, тези стихове, всеки петък вечер филм за героизма и страданието на руския солдат, величието на съветския народ и тн и тн. Добри чада, защото нали в Полша например, няма да се обърнат, ако питаш нещо на руски  Simple Smile
 
А много грешиш, я погледни в темите за турските сериали, съфорумките, как се поздравяват на турски и си мятат имамбаялдъ, и рахат локуми, стига да искаме има начини GrinningЗначи руснаците можем да оплюваме, другите са само за обичане, аз така разбирам от тази тема.

# 164
  • София
  • Мнения: 8 001
Странно е защо изобщо трябва да има оплюване, след като в тази война са дадени много жертви, от всички страни. Войната е трагедия за всички - и за победители, и за победени. Загиват милиони.
Този ден трябва да ни напомня какво не бива да се допуска да се повтори, а не да се нищят теми, които са намерили отговорите си в изминалите близо 70 години.

# 165
  • Мнения: 5 710
дмария, защо сега толкова полюсно? 3ти път намесваш турските сериали и аз не знам защо, Герб намеси, Щатите... голяма каша ти е в главата, навсякъде враг до враг.

# 166
  • Мнения: 5 710
Странно е защо изобщо трябва да има оплюване,

Странно е, че разбираш като оплюване размяната на някаква информация.

# 167
  • Мнения: 4 479
Пламен с тези линкове, провежда типичното изкривяване на историята, като взима точно определени факти, за да си потвърди тезите и игнорира други.
Тоя филм е класическа соц.пропаганда.
За Суворов-Резун(чела съм книгата) има толкова много оборващи го изследвания, вкл. на български, че да се посочва като източник е най-малкото несигурно. Камо ли, че 80% от руските историци са съгласни с него Wink. Иначе е блестящ балетрист без съмнение.

Между другото, в Русия отдавна се скъса с линията за великата победа и непобедимата съветска армия. Толкова много се говори, снимат се филмии т.н.,  за щрафбатите използвани за пушечно месо, НКВД, за безумните военни операции, в които не се жали чов. живот.
Ама все пак точно те понасят огромната тежест на войната. Три години - до лятото на 1944г. се воюва на тяхна територия. Пак ще го напиша, цивилните им жертви са 10млн., почти двойно на цивилните на Полша и Германия - другите две най-пострадали. В Европа става дума, ако се погледни цифрата на цивилните жертви в Китай, нещата стават ...
 
Въобще, темата за ВСВ война ли е или за 9 май като ден, в който да си спомним края на най-голямата световна касапница.
Ако е за ВСВ, там добри няма, от нито една страна,  както във всяка война.




Последна редакция: чт, 10 май 2012, 13:25 от flambe

# 168
  • Мнения: 21 587
Е, нормално е, за някои  9ти май е Ден на Победа, за други - не толкова.

# 169
  • Sofia
  • Мнения: 336
И аз не мога да разбера защо трябва да се противопоставяме дори в подобна тема.
Историята си е история - всеки е свободен да ползва каквито си иска източници (вкл. да ги тълкува) от собствената гледна точка.
Но неоспорим от никого факт е, че ВСВ е най-мрачният период в новата история на цивилизацията и на 9 май (дори 8 май), е сложен край.
Въпросът е ние да се поучим и да сведем глави пред загиналите.
Другото е суета...

# 170
  • Мнения: 1 479
... идва да викна" Да живеят първопричинителите на всички земни благини САЩ... " Laughing Laughing Laughing

Викни, че без тях нямаше да доживеете през 42.г  Целувай ръка на американците, за lend lease и по малко афиширай руска благодарност.

Москали – это не национальность, а способ мышления.  Mr. Green
http://www.pravda.com.ua/rus/articles/4b1aaf57c8645/

"В жизни по неволе приходится считаться с дураками, так же как на поле битвы с неприятелем" (c)  Laughing

Ще ви кажа откровено в живота си умен русофил не съм срещал. Ако намерите общото между диктатурата на цървула и диктатура  лапотников навярно и сам ще намерите отговора.
.......................
Още една хубава книга:

Весна Победы. Забытое преступление Сталина
http://www.rulit.net/books/vesna-pobedy-zabytoe-prestuplenie-sta … read-87210-1.html

Трагедията на руснаците е че изглеждат като "бели" хора а действат/мислят като "негри". Съзнанието им е тотално матризирано, всичко е в клишета и щампи. Освен съзнанието и цялата тяхна история е нагласена така че те да изглеждат величави, спасители, победители, освободители и пр. За съжаление техните комунистически лакеи подхванаха тези "песни".  Типичен пример са паметниците на глупостта като "Альоша".  В България не са се водили никакви сражения, нито от страна на немците, нито от страна на българите срещу руснаците. Не познавам страна в която да има паметник на окупанта.
Помните ли митовете за 28 герои-панфиловци, за Павлик Морозов, за Алексанър Матросов, за Хатын и пр. Всичко се оказа ГОЛЯМА ЛЪЖА !!!

Другарите дори своите култови снимки си фалшифицирали.  Laughing



Фальшивая слава
(История одной фотографии)
http://army.armor.kiev.ua/hist/kombat.shtml

# 171
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663
.... на Мадам препоръчвам да се информира и по Източния въпрос...
Мадам е информирана, въпреки че след толкова години фактологията ми не е пълна.
Всъщност главните причини за войните стоят териториални и икономически интереси. На някой Западни силИ, не се понравил факта, че Руската Империя разраства територията си и набутва Османците в техния си ъгъл.
И решават, че могат да си извоюват отново средиземноморските изходи, а други да използват завладяването на ново територии.
Ама срещу ръжен рита ли се?  Grinning

Последна редакция: чт, 10 май 2012, 14:32 от Мадам Дьо Помпадур

# 172
  • Мнения: X
Уф, Елица, всячески го заобикалям този филм, не е истина как ме смля. Както и "А зори здесь тихие".


Аз събирам сили да го гледам отново.
Филмът не съм гледала. Но съм чела книгата. Сигурно преди двайсет години, но си спомням всеки ред.

# 173
  • Мнения: 21 587

  Мадам, Вий що не се прекръстите на Екатерина Велика? Тя малко е  с немски произход, но все пак... какви са тез никове от разни силици...
 

# 174
  • Мнения: 4 300
Аз викам да се вземат с Пламенхк, та да мирясат.

# 175
  • Мнения: 1 479
Пламен с тези линкове, провежда типичното изкривяване на историята, като взима точно определени факти, за да си потвърди тезите и игнорира други.
Кое не е вярно?

Тоя филм е класическа соц.пропаганда.
Конечно.  Laughing Исползвам русизмът като ирония.
Във филма и в книгите ясно е казано че съветските престъпления са документирани на място и от независими комисии от Швеция и др страни.

За Суворов-Резун(чела съм книгата) има толкова много оборващи го изследвания, вкл. на български, че да се посочва като източник е най-малкото несигурно.
Суворов има много книги за войната:
    * Ледокол
    * День «М»
    * Последняя республика
    * Очищение
    * Самоубийство
    * Тень победы
    * Беру свои слова обратно
    * Святое дело
    * Главный виновник
    * Разгром (2010)

Има двама драскачи против Суворов които никой не взема на сериозно.  Laughing

Вие като знаете толкова добре историята знаете ли какво се е случило с руските пленници след края на съветско-финската  война 1939-1940, когато били върнати  в родината им ?
... "в финском плену оказалось по меньшей мере 5 с лишним тысяч красноармейцев. Их судьба была ужасна. Финны передали наших военнопленных - изможденных, обмороженных, инвалидов... Их везли в санитарных поездах, к которым никого не подпускали. Домой они не вернулись. Их семьи тоже были высланы, видимо, как семьи предателей."
http://lib.ru/MEMUARY/1939-1945/HIST/sokolov.txt

 Мадам, Вий що не се прекръстите на Екатерина Велика? Тя малко е  с немски произход, но все пак... какви са тез никове от разни силици...
Марфа е по патриотично.  Laughing

# 176
  • Мнения: 4 916
Пламен с тези линкове, провежда типичното изкривяване на историята, като взима точно определени факти, за да си потвърди тезите и игнорира други.
...



Той едва ли го прави съзнателно, по-скоро е липса на цялостен поглед и способност за анализиране на информацията.
Както и досега има хора, които са прочели Шифърът на Леонардо и са убедени, че Христовата кръв се е преляла в Капетингите във Франция.
Колкото до Суворов - единствената негова книга, която си заслужава усилието, е "Освободителят", тъй като пише за събития, в които е взел участие. За останалите му книги човек трябва да има солидна основах плюс информация за автора, за да може да прецени кое как е.

# 177
  • Kопенхаген
  • Мнения: 663

  Мадам, Вий що не се прекръстите на Екатерина Велика? Тя малко е  с немски произход, но все пак... какви са тез никове от разни силици...
 
Iris04, коригирах се, че да не ти вадя очите с умалителни. И виж не ти отива много ролята на Харпия, така че ми го спести.

Рокси , благодаря за идеята. Когато стане реалност ще те наемем за свещодържачка.

# 178
  • Мнения: 4 569
Както и досега има хора, които са прочели Шифърът на Леонардо и са убедени, че Христовата кръв се е преляла в Капетингите във Франция.
Меровингите.
Така го представят в книгата. За човек които чете такива книги е нормално да го приеме за истина.
Не всеки тръгва да търси истинското инфо по въпроса.

# 179
  • Мнения: 4 916
Виж значи младежта как помни. Тамън се замислих дали бяха Капетингите, защото четох книгата преди десет години, а егн-то вече си казва думата.

# 180
  • Мнения: 21 587
 Не съм никаква харпия, освен това Екатерина е наистина Велика.

  Колкото до Суворов - предимството на книги като неговите е, че по популярен начин действително обърнаха внимание на всички върху невъзможността на факти, които дълги години се приемаха като статукво - коварното нападение, неподготвеността за война, предполагаемата липса на въоръжение, величието на Жуков - веднага след излизането на книгите имаше и достатъчно дискусии, и подробни разбори.
  Става въпрос за далеч по-важни неща за хората от нашето поколение, от любопитни факти из историята на Меровингите, и ако човек веднъж се усъмни в общеприетите тези, инфо има достатъчно.
  Солженицин и Суворов изиграха огромна роля именно в преосмислянето на парадигмата за обикновения, средностатистически човек, със здраво набити в главата клишета по тия въпроси, затова аз го харесвам.

# 181
  • Мнения: X
 Става въпрос за далеч по-важни неща за хората от нашето поколение, от любопитни факти из историята на Меровингите, и ако човек веднъж се усъмни в общеприетите тези, инфо има достатъчно.
Виж, това е така. Но и не съвсем. Защото веднъж повярвали повечето хора започват да търсят инфо, което да е в унисон с вярата им и да игнорират това, което противоречи. Човещинка.  Grinning
Виждала съм, например, с очите си как много българи с афининет към историята прегръщат с отворени обятия всякакви абсурдни теории за световната ни предопределеност и величие и им вярват на сто процента. Дадеш ли им някакво научно четиво, писано от конвенционални учени, го хвърлят с писъци и думите: Не им вярвам на тези продажници, лъжци, тъпанари и т.н.  Grinning

# 182
  • n/a
  • Мнения: 3 341

Москали – это не национальность, а способ мышления.  Mr. Green
http://www.pravda.com.ua/rus/articles/4b1aaf57c8645/


И що повечето линкове са .ua? Все едно да тълкуваш българска история по писания в македонски
сайтове.

# 183
  • Мнения: 21 587
Виж, това е така. Но и не съвсем. ...

 Да.. братушките на това му викат фолк-хистори. Имат си специален термин.
 
 Както и да е, без ревизионизъм просто не можеше,  лъжите вече си лъщяха отвсякъде, да се надяваме, че и в съответствие с изискванията на науката всичко ще си дойде на мястото по отношение на периода.

Последна редакция: чт, 10 май 2012, 15:35 от Iris04

# 184
  • Мнения: 1 479
Забелязах че и русофилите, както и "братушките",  имат "загадъчни" души трудно разбираеми за нормалния човек. От  една страна милеят за окупатора а от друга ненавиждат западнярите особенно САЩ, като тяхно олицитворение. Нямам друго обяснение от това както във вица -"мразя американцита ,защото нито един път не са на освободили".  Laughing

Без американските доставки по ленд-лиза  на продоволствия, въоръжение, съоръжения, гориво, метали, медицински материал и пр, СССР нямаше да издържи до есента на 1942. Този въпрос беше прикриван и умаловажаван за да не подкопае образа на победителя така старателно създаван от съветската пропаганда.

А за женевската конвенция и отношението на "братушките" към нея случайно да сте чували ?  Също факт старателно скриван за да не разобличи "човеколюбието" на другарите.

# 185
  • Мнения: 4 300
.

Последна редакция: чт, 10 май 2012, 16:26 от Рокси

# 186
  • Мнения: 21 587
  Абе какво ви става, защо трябва да си избираш по кого да припадаш - или американците, или руснаците. И двете страни са забележителни по свой начин, но ние все пак сме българи, от какъв зор ни е да се прехласваме пак по чужди държави, като тоя път никой не ни и кара Laughing

 

# 187
  • Мнения: 4 300
.

Последна редакция: чт, 10 май 2012, 16:27 от Рокси

# 188
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
  Абе какво ви става, защо трябва да си избираш по кого да припадаш - или американците, или руснаците. И двете страни са забележителни по свой начин, но ние все пак сме българи, от какъв зор ни е да се прехласваме пак по чужди държави, като тоя път никой не ни и кара Laughing

 

Мииии по навик  Laughing

# 189
  • n/a
  • Мнения: 3 341
plamenhk, що да е омаловажаван? Официално се знаеше и признаваше. "Lend Lease Act" е бил с
обеми, които е трудно да бъдат скрити. И какво доказва това? Станаха ли по-малко жертвите?
Крайно време е да се направи разлика между "братушките" и "властта при братушките". Това са
две различни категории. Едва ли Иванушка от село изобщо нявга е чувал за "женевска конвенция".
За сметка на това е загивал - било от вражески, било от собствен куршум. За тях става дума, а не
за Сталин и Co. 

# 190
  • Мнения: 2 931
  Абе какво ви става, защо трябва да си избираш по кого да припадаш - или американците, или руснаците. И двете страни са забележителни по свой начин, но ние все пак сме българи, от какъв зор ни е да се прехласваме пак по чужди държави, като тоя път никой не ни и кара Laughing
Трудно е да не живеем "рамо до рамо, крило до крило, както винаги е било"  Wink

# 191
  • Мнения: 21 587

Крайно време е да се направи разлика между "братушките" и "властта при братушките". Това са
две различни категории.

 Peace

# 192
  • Мнения: 662
  Абе какво ви става, защо трябва да си избираш по кого да припадаш - или американците, или руснаците. И двете страни са забележителни по свой начин, но ние все пак сме българи, от какъв зор ни е да се прехласваме пак по чужди държави, като тоя път никой не ни и кара Laughing

Разбира се, така е.

Относно темата, тя направо се изврати.
Тя беше-"За едни ден на Европа, за други деня на победата". "Честит празник на всички зачитащи датата!"

Не разбирам, толкова ли е трудно, да се подмине тема, която по някаквъв начин дразни, а не да се измества цялата, на всичкото отгоре, да се появи и някой, който ни залива с чаршафи, явно вярвайки си, че пропагандира чистата истина.




# 193
  • Мнения: 662
Крайно време е да се направи разлика между "братушките" и "властта при братушките". Това са
две различни категории. Едва ли Иванушка от село изобщо нявга е чувал за "женевска конвенция".
За сметка на това е загивал - било от вражески, било от собствен куршум. За тях става дума, а не
за Сталин и Co. 

  bouquet

п.п. ама, не очаквай толкова мисъл от страна на plamenhk, моля ти се...

# 194
  • Мнения: 1 479
Крайно време е да се направи разлика между "братушките" и "властта при братушките". Това са  две различни категории. Едва ли Иванушка от село изобщо нявга е чувал за "женевска конвенция".
Да, при немците е така както казвате. Защо тоталитарното общество в Германия беше бързо и ефективно трансформирано в буржоазно демократическо а държавите в постсъветското пространство тънат в беззаконие, бюрокрация и корупция? Възможно ли е да се пречупи СКРИТИЯ КОНТРОЛ на Партията над народа по нормален път?  Защо в Германия това стана ? Елементарен въпрос - НСДАП беше насилствено премахната от управлението. Този процес се нарича ДЕНАЦИФИКАЦИЯ !!! Немците осъдиха тоталитарното си минало и рязко се разграничих от него.

За съжаление ДЕКОМУНИЗАЦИЯТА в Русия е невъзможна за реализация, защото цялата трансформация на обществото протича под диригентството на членовете на бившата КПСС и нейните органи. Въобще при руснаците общественото съзнание е изтъкано от противоречия. "Славното" комунистическо минало не само не се отрича, но и открито се възхвалява. 50% от руснаците повече одобряват Сталин отколкото го отричат, 54% са уверени, че Ленин е бил добър човек,  а малко повече казват че той е изиграл положителна роля в историята на Русия. Как се вмъква Мавзолея с мумията на Вожда, като място на поклонение, в  идеологическите доктрини на руската демокрация е трудно обяснимо, но явно разчитате на магията на убеждаването. Щом народа не иска да осъди миналото си трудно ще ме убедите в "немското" му съзнание.  Laughing  

Россия и коммунистическое прошлое ("Front Page Magazine", США)
http://inosmi.ru/history/20120417/190651690.html

# 195
  • Valencia-estadio de Mestalla, Barcelona-estadio de Camp Nou
  • Мнения: 901
Пламеняк@ моля ти се спри да ни натякваш укаинските си възгледи. Разбрахме че мразиш Русия и отричаш всичко руско. Върви си в щатите.

# 196
  • Мнения: 60
Без американските доставки по ленд-лиза  на продоволствия, въоръжение, съоръжения, гориво, метали, медицински материал и пр, СССР нямаше да издържи до есента на 1942. Този въпрос беше прикриван и умаловажаван за да не подкопае образа на победителя така старателно създаван от съветската пропаганда.

никаква тайна не е , че американците продават на руснаците по време на войната през Аляска с/у злато ,
Щатите са на печалба от тая война , тях ги е устройвало да има война - много  поръчки и чисто злато печалба ,
чудесно е било Европа да воюва дълго  и да се изтощава , а те после да заемат мястото на световен господар ...

затова десантът над Нормандия е  чак , когато изходът на войната е бил ясен и скорошен ,
което е повече от подло ....

# 197
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Россия и коммунистическое прошлое ("Front Page Magazine", США)
http://inosmi.ru/history/20120417/190651690.html

Аха, това е сайт, в който не чета статията, а коментарите. Там е казано повече. Да се счита за
препоръка.
Примерно този:
Цитат
Цель всех этих изысков - сделать из России безвольного вассала запада.
17/04/2012, 18:40
Россия должна не каяться а представить западу счёт, моральный конечно. Все "сумасбродные политические идеи" типа коммунизма или либерализма внедрялись в России западом.
Никакое каянье не повысит ценность индивидуума в России. Это хитрая западная уловка. Для повышения ценности индивидуума нужна повышать самоуважение русских людей. Уважая себя они станут уважать свой народ, свою страну и своё государство. Пока, в большинстве случаев всё делается ровно наоборот. Либеральная пресса в России и западная пресса занимаются бесконечным унижением русского народа, давно перейдя грань русофобии.
А западным "знатокам России" нужно заняться подсчётом и увековечиванием собственных бесчисленных жертв неоколониального империализма, которые разбросаны по вмему миру.

therese, то това е ясно. От Втората световна в САЩ спечелиха. От разпада на Източния блок още
повече (вероятно). Нека.

# 198
  • Мнения: 281
Основен принцип на ленд лиза е ,че унищоженото във войната не подлежи на връщане и плащане.Наличната ,след края на войната,военна техника и гражданско оборудване подлежат на връщане или плащане при условията на дългосрочни кредити.Така СССР е върнал една част от получената техника-търг.кораби,а за друга НАЛИЧНА в края на войната е трябвало да плаща.Тук се включва различна военна техника,кораби,електростанции,локомотиви,промишлен и суровини,поръчано но недоставено оборудване и т.н.
 Тъй като през съветско време почти нищо не се е плащало,то дългът е уреден окончателно през 1990г. и е разсрочен до 2030г.,като възлиза на 674 млн.долара.

# 199
  • Мнения: 1 479
Основен принцип на ленд лиза е ,че унищоженото във войната не подлежи на връщане и плащане.
Правилно. Всичко което сте написали е вярно.

... американците продават на руснаците по време на войната през Аляска с/у злато ,  Щатите са на печалба от тая война ...  - много  поръчки и чисто злато печалба
Чудя се как може толкова глупости да напишете ? Не сте на партиен форум !

Програмата ленд лиз (от англ. lend — «давам назаем» и lease — «давам в аренда, в наём») е приет от Конгреса на САЩ на 11 март 1941. В хода на реализацията на програмата се предполага че:

* доставените материали, унищожените, изгубените и използваните по време на войната НЕ ПОДЛЕЖАТ НА ПЛАЩАНЕ. !!!

* предаденото в рамките на ленд лиза имущество, останало след свършването на войната и пригодно за граждански цели ще бъде заплатено напълно или частично на основата на предоставените от САЩ дългосрочни кредити (главно безпроцентни заеми)

Има точка съгласно която в случай на заинтересованост от американска страна неразрушената и не изгубена техника и оборудване е длъжна да се върне в САЩ.
  
По цени към 2007 г  стойностното изражение  на ленд лиза за Русия е над 160 милиарда долара т.е. по около 16 000 долара на всеки червеноармеец.

Номенклатурата на доставките се определя от съветското правителство

След войната американците настояват да се заплатят САМО ГРАЖДАНСКИТЕ ДОСТАВКИ, като : жп транспорт, електростанции, кораби, товарни автомобили, и др цивилно обурудване. Руснаците ОТКАЗВАТ да заплатят. През 1951 г САЩ два пъти намалят сумата на платежа достигайки границата на около 800 мил долара. Към 1960 всички държави погасяват задълженията си по ленд лиза с изключение на СССР.  Чак през 1972 г е сключено споразумение за погасяване на дълга. По споразумението СССР трябва да заплати 722 млн долара до 2001. През 1973 г СССР изплаща 48 млн долара и спира да изплаща повече. През юни 1990 има нови преговори на които е установен нов краен срок - 2030 г и сумата на задължението  674 млн долара.

Значи  СССР е получил по лен лиза материал за  11,3  милиарда долара по цени от 1941-1945, а по цени от 2007 - 160 милиарда  а са заплатили досега само 48 милиона и дължат още 674 милиона.

Ама то голяма кирия за американците според  русофилите.  Laughing Защо "братушките" не почнат да ни дават петрол и газ на базата на този принцип.  Grinning
Боже мой, няма ли да видя поне един умен русофил.  Cry

Аха, това е сайт, в който не чета статията, а коментарите.
След като сте любителка на коментариите давам ви един.
Цитат
А вот интересно. Советский солдат, воевавший во  второй мировой войне воспринимается сегодня исключительно могущественным героем.
А чем он отличается от участника любой другой войны? Почему солдат 1812-го года не заслужил такого же трепетного отношения? Почему ветеранам гражданской войны не принято было кланяться и памятники не ставили? Финской, японской, хуйзнаеткаковской?  
 
Участник ВОВ автоматически покрывается слоем золота, даже если он чистил картошку в тылу.  
 
Идиотизм начался при Брежневе, когда секретари парткома вдруг поняли, что война - это наше все. Срочно по всей стране заебенили бетонного, чугунного, бронзового говна. Даже на острове Шикотан поставили на постамент списанный танк, хотя там никакой войны не было. Привезли на корабле.
 
Дальнейший процесс протекает в полном соответствии с языческими алгоритмами. Вместо условностей и кратких ритуалов мы получаем тяжеловесные идеологические кубометры унылого говна. Люди боятся снять георгиевскую ленточку месяцами, чтобы не обидеть дух предков. День победы стал параллельной религией. Закрепительный мотив такой же, как в христианстве: они страдали за нас, они своей жизнью вырвали нам победу. Как и в христанстве не уточняется, что делать, если я не просил за меня страдать.
 
В других странах, например в США, принято любить всех солдат всех времен. Я никогда не видел там особенного отношения к воевавшим в 45-м. К ним относятся просто с уважением, все-таки они уже старенькие. А ко всем остальным солдатам - включая сегодняшних - тоже относятся с уважением. В каждом аэропорту висит надпись "Приветствуем наших ребят, возвращающихся с героической миссии в Ираке". В каждом городе на деревьях висят большие желтые ленты в поддержку солдат. Перед домами стоят флаги. Женам солдат печенья малознакомые люди носят.  
 
В такой атмосфере никому не придет в голову как-то особенно выделять подвиг деда, кладя хуй на подвиг соседа. Война всегда говно. А солдат всегда выполняет чужую волю, он образец преданности стране. Тот факт, что он воевал 65 лет назад, совершенно никак не возвышает его над другими солдатами. И это было совершенно ясно после победы: поставили 10 памятников и славно.

Малко хора знаят че статут на официален праздник 9 май ("День Победы") e получил чак през 1965г!!!
http://lib.a-grande.ru/nardata.php

Заложники победы
http://www.ng.ru/ideas/2007-06-22/9_pobeda.html

Съветвам да се прочете !!!

ПС. Цитата койте сте дали заслужава специално внимание, но това по късно.

Последна редакция: пт, 11 май 2012, 12:53 от plamenhk

# 200
  • Мнения: 1 479
... в първата част от войната руснаците са били буквално с една пушка на двама човека. Лошо екипирани, лошо въоръжени, лошо хранени, без командири и т.н.
В края на войната вече е била съвсем друга армия, успяват да се превъоръжат.
Малко преди това (1939) съветската пропаганда разправяше приказката за финландския вълк, който нападнал съветското агънце.
Да видим "мирният" СССР  с какво количество оръжие е разполагал ПРЕДИ войната:

Таблица  Вооруженные силы великих держав и Польши летом 1939 г

Дивизии.      
СССР 126
Англия  25
Франция  32
Германия  51
Италия 67
Польша  30
Япония  41
США 11
 
Бригады
СССР 42
Англия 19
Франция  2
Германия  3
Италия  —
Польша  12
Япония   ?
США  4
 
Личный состав. (тыс)
СССР  2 485
Англия  1 662
Франция  1 005
Германия  1 343
Италия  1 753
Польша  465
Япония    1 420
США  534
 
Орудия и минометы.
СССР   55 790
Англия  св.13 000
Франция  св.26 546
Германия  30 679
Италия  св.20 000
Польша  ок.5 000
Япония  ?
США  ?
 
Танки. 
СССР   21 110
Англия  547
Франция  3 286
Германия  3 419  от които 1400 са  Pz. Kpfw.I Ausf. A*
Италия  1 390
Польша  887
Япония   св.2 000
США  св.300
 
Самолеты.
СССР   11 167
Англия  5 113
Франция  3 959
Германия  4 288
Италия  2 938
Польша  824
Япония   3 180
США  2 473
 
Подводные лодки
СССР  212
Англия   69 
Франция  77
Германия  58 
Италия  115 
Япония   63
США  99
http://militera.lib.ru/research/meltyukhov/02.html 

* Pz. Kpfw.I Ausf. A
тежат 5.4 т  Laughing
2 души екипаж
имат само противокуршумена броня
нямат оръдие а само 2 картечници 2 х 7,92мм
фото
http://www.1939.pl/uzbrojenie/niemieckie/pojazdy/pzkpfw_pz-i/PzK … _Pz-I_Ausf_A2.jpg

За Суворов-Резун(чела съм книгата) има толкова много оборващи го изследвания, вкл. на български, че да се посочва като източник е най-малкото несигурно. Камо ли, че 80% от руските историци са съгласни с него Wink
И със Суворов е така както и с официалните загуби на руснаците в жива сила - тръгнаха от 5 млн за да стигнат 27 млн а според много историци чакаме и следващо увеличаване.

Эволюция официальной отечественной историографии о потерях СССР и Германии в Великой Отечественной войне.
http://www.kubanmemo.ru/library/Kropachev01/evolution.php

# 201
  • Мнения: X
Plamenhk, ясно е, че водиш някаква своя си война, ама каква ти е точно крайната цел? Защото ми се струва, че ти не търсиш истината, а просто си сееш омраза. Wink
Правиш доста странни правописни грешки.  От Украйна ли си? Ти на бандеровците ли симпатизираш?

# 202
  • Мнения: 4 916
Със същия успех могат да бъдат сравнени разходите на петчленно семейство и тези на сам човек.

# 203
  • Мнения: X
Със същия успех могат да бъдат сравнени разходите на петчленно семейство и тези на сам човек.
Е то не е казано, че цифрите са верни, нищо, че ги има в интернет.  Grinning  Ето едни други цифри: http://gpw.tellur.ru/page.html?r=facts&s=balans
Всъщност между щатна и реална численост има разлика. Както и да е де. Няма да се впускам и аз в играта с линковете. В Интернет линкове да искаш.

Общи условия

Активация на акаунт