Честити 9-ти Май

  • 19 143
  • 203
  •   1
Отговори
# 120
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Толкова ли не може да има нормален разговор и диалог  Rolling Eyes
Ми явно тук не може. Винаги ще се намерят и заядливи хора.

На мен, например, ми изглежда нелепо да се поздравяваме на руски "С днем победи" Ако говоря на руснак - да, бих му го казала на родния език, прекланям се пред подвига и саможертвата на обикновените руски хора, но тук, в България, между нас си - нелеп поздрав.
Извинявам се, но съм руски възпитаник и затова и поздравих на руски.  bouquet .

И аз съм възпитаник на руска гимназия, но пак не виждам смисъла да си говорим на руски българите в България. Въпрос на нагласа. Peace

# 121
  • Мнения: 5 710


10 c's, в първата част от войната руснаците са били буквално с една пушка на двама човека. Лошо екипирани, лошо въоръжени, лошо хранени, без командири и т.н.
В края на войната вече е била съвсем друга армия, успяват да се превъоръжат.

Точно това е преспективата, от която си позволявам да погледна една част ( не малка, сигурно) от жертвите. Армията  обезглавена,  Хитлер влиза съвсем спокойно, мизерия пълна. До момента съгласно пакта за ненападение спокойно са окупирали Естония, Литва и разни държавици - лесна плячка. И изведнъж се оказват неспобни. С годините пропагандата издига  жертвите за герои, маскира отговорността , обаче вече не сме в 20ти век, програма "Время". Докато се осаферят и се организират в 'съвсем друга армия' са изпратили в гроба милиони, заради собствената си неспособност.
Немецът точно обратното, той запада към края на войната. Въшлясва, деморализира се и тн.
Руснаците успяват да се съберат, за да удържат и изтласкат противника.
И вече стъпват да окупират на свой ред Европата. Някои ги отпускат от ботуша, а други оставаме под него 50 години , че сега да се поздравяваме с победата на руски.
Защото нали никой не мисли, че руската армия 'освободителка', не е наложила комунистическия режим у нас...

# 122
  • Tам през Атлантическия океан
  • Мнения: 7 120
Мадам, да не си от Русия?
Познавам хора от цял свят, но само руснаците се имат за център на Вселената. Изпитвам уважение към тях, но този факт леко ме дразни.

Не, не съм от Русия. Както каза ти, изпитвам уважение към това, което са направили за страната и народа ни.
Не е момента да се вадят исторически кирливи ризи, както някои го правят тук.
Има две паметни дати в общата ни история 1878 и 1945 това мисля, че е достатъчно.

Значи си здраво облъчена. Не изпитвам уважение към тях заради това, което са направили за нас.
За нас нищо не са направили.
Tired





Tака  е да, българите никой не уважават , дори и себе си  Tired




Поздрав с U.D.O. "Плачет солдат"  

# 123
  • Бургас
  • Мнения: 6 624
Когато четеш в оригинал една творба е много по-силно и истинско,Форест.
Затова Девети май мога да го честитя на руски и ми е по-истинско и вълнуващо
Редактирам си поста,защото много се вълнувам от темата.Познавам истински пострадали от войната и не мога да бъда спокойна.
Много мога да пиша,но ще ми трябва време да се успокоя.
Войната е грозно нещо.Дай боже никога не се случва!.

Последна редакция: чт, 10 май 2012, 00:37 от slavka70

# 124
  • Мнения: 4 300


Това обаче отнесено към жертвите предполагам доказва само мн, ниската цена на човешкия живот. Защото това са 20 милиона.
 
Да върна малко назад по повод жертвите. Открих това- данни за жертвите по страни, разделени на войници и цивилни
http://en.wikipedia.org/wiki/World_War_II_casualties
За СССР цивилните са повече от войниците, а за Германия- една трета.


Фламбе, мислех, че говориш за Гладомор, за който и пейстнах линка по назад, но видях, че той е през 33, та дори не съм сиигурна че говорим за едно и също нещо Peace

# 125
  • Мнения: 4 841
Поздрав с U.D.O. "Плачет солдат"  

Страхотна песен! Пък и Удо трудно би могъл да бъде обвинен в промит от пропагандата мозък, защото е от Вупертал.


За мен девети май е дълбоко личен и семеен празник, свързан със спомена за дядо ми, защото това е единствения ден в годината, когато гласът му ставаше приглушен, а очите му се пълнеха със сълзи при спомена за приятелите, които са умирали пред очите му на фронта. За мен войната не е статистика, а има лица и имена, и на този ден аз свеждам глава пред паметта на всички жертви.

# 126
  • София
  • Мнения: 6 375
Деня на победата над фашизма празнуват в целия свят, но на 8 май. на 9 май го празнуват руснаците. но се празнува. и не се оспорва, нито омаловажава.

даже е почивен ден в много европейски страни.


# 127
  • Linz
  • Мнения: 11 619

Значи си здраво облъчена.
Дори изпържена до червено. Но вие продължавайте да се кланяте на Големия Американски Брат, ама по ниско и да се дръжте за шлифера му. Поне ви научи как да сте хепи да си вярвате, че ще пребъдете.
Много си далече от истината.
Desss също.
И аз бях, така че ви разбирам.

# 128
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Рокси, аз пък открих това- http://vsv.pgea.net/stat.html

# 129
  • Вън от пространство и време
  • Мнения: 2 277
Когато четеш в оригинал една творба е много по-силно и истинско,Форест.

Абсолютно съм съгласна. Но творби за зверствата по време на Втората световна война има на много езици, включително и на български. Повече от 30 000 жертви сме дали по време на тази война. От тях - много цивилни и деца. Все още има много живи свидетели, които могат да разкажат какво са преживели. Като неуважение към паметта и незачитане на саможертвата на нашите сънародници ми се вижда да си спомняме за деня на края на ужаса на руски. Пак казвам - въпрос на лична нагласа. Peace

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D0%BC%D0%B8%D1%82%D1%8 … D1%81%D0%BA%D0%B8

Последна редакция: чт, 10 май 2012, 08:30 от Форест Гъмп

# 130
  • София
  • Мнения: 8 022
За мен 9 май е ден, отбелязващ края на войната. Баба ми е била последна година ученичка, когато са били най-ожесточените бомбардировки над София от страна на съюзниците. Много ми е разказвала - за черните хартии по прозорците, за светещите балони, които са пускали, за да осветяват и да гледат къде пускат бомбите. И за свистенето при взрива, за глъхненето на ушите, за мириса на изгоряло и за ужасите, които се виждали, като свирели отбой. Мъжете над определена възраст били мобилизирани. Прадядо ми е мобилизиран също, целта била да разриват максимално бързо разрушенията и да търсят хора под рухналите сгради. През зимата на 43 година голяма част от населението на София е евакуирано и остават основно мобилизираните.
Дядо ми е участвал като фронтовак, денят го е заварил нейде по Беломорието.
На съпруга ми бабата е украинка. Тя пък разказваше за окупацията и за тамошните ужаси.
Войната е била кошмарно изживяване за всички. Шепа политици с болезнени амбиции и болни мозъци са успели да опропастят живота на милиони.
Мисля, че този ден празнува края на всичко това, независимо кой от коя страна се е намирал и независимо от името на този ден - Ден на победата или Ден на Европа.

# 131
  • Мнения: 1 479
в първата част от войната руснаците са били буквално с една пушка на двама човека. Лошо екипирани, лошо въоръжени, лошо хранени, без командири и т.н.
Имате ли малко понятие от историята или говорите съветските клишета и щампи?
Знаете ли че СССР е била най въоръжената държава в света - един вид Северна Корея 2.
Знаете ли че те превъзхождат немците във въоръжаванете в ПЪТИ !!!
Знаете ли че се готвеха да нападнат Германия и Европа?

За дружбата между СССР и Германия не сте ли чували ? Не нападнаха ли заедно тогавашните тоталитарни съюзници Полша ? Не я ли разделиха по братски?



Съвместен парад на "победата" на  вермахта и РККА в Брест 1939-09-22
http://www.youtube.com/watch?v=S6gg1z5DovI
http://www.cirota.ru/forum/show_subj.php?subj=81006

СССР и Германия в войне. Скрепленные кровью
http://www.newsland.ru/news/detail/id/447992/

17 септември 1939
СССР заграбва част от Полша (Западна Украина и Западна Беларус)

14 октомври 1939 - 13 март 1940
СССР започва агресивна война срещу Финландия, в резултат на която въпреки цялостния си неуспех успява да отхапе парче от Карелския полуостров

Юни 1940
СССР заграбва независимите държави Литва, Латвия и Естония

28 юни - 5 юли 1940
СССР заграбва Бесарабия и Северна Буковина от Румъния

В присъствието на СА и със съгласието на руснаците до края на 1944г комунистите в България избиват около 30 000 българи. Защо до окупацията такова нещо не е имало ?

А в Полша не беше ли същият сценарий - избиване на интелигенциятаю
Чували ли сте за КАТЫНЬ ?

КАТЫНЬ
http://katyn.codis.ru/

Последна редакция: чт, 10 май 2012, 09:36 от plamenhk

# 132
  • Мнения: 21 688
С годините пропагандата издига  жертвите за герои, маскира отговорността , обаче вече не сме в 20ти век, програма "Время". Докато се осаферят и се организират в 'съвсем друга армия' са изпратили в гроба милиони, заради собствената си неспособност.

  Не заради безотговорност, а защото са струпали запаси, боеприпаси и въоръжение до западната си граница с цел да продължат да водят нападателна война в Европа, както до момента - Полша, Финландия. Всичко това е описано в "Ледоразбивача" на Суворов, много е интересно.
 Години наред маскираха тоя проблем обяснявайки, че Сталин някак си изобщо не бил готов за война... Странно нали? Най въоръжаващата се страна десетилетия, до степен да няма жизненоважни производства за сметка на изобилие от въоръжение  - и изведнъж, няма оръжия,една пушка на двама човека...


  Искам още нещо само да кажа за Таня Савичева, понеже всеки втори цитира тетрадката. Положението е още по ужасно - бащата на момичето е разобличен като НЕП-ман, проверете какво значи това, защото имали пекарна, в която работят той, жена му и тримата му братя. Експлоататори... Изселени са и човека умира от рак в изгнанието на 50 годишна възраст. Като се връщат в града Таня и другите деца са лишени от право да получат висше образование и хубава работа, гледани са като деца на враг. И после идва и блокадата...

 Не знам просто дали има друг такъв изстрадал народ в света, това е някакво самоизяждане. Споменахте и Гладомор... става дума за човешки канибализъм от глад, причинен съзнателно от съветската власт...
  Нещастни хора. И гледам вчера - парад, най великите оръжия в света, най-силната държава,  ние победихме всички, западните държави ще ни дишат праха...

  Не мисля, че ние имаме повод да се поздравяваме за победата на чужда държава, която ни е нанесла толкова много щети. Съжалявам.
 Иначе за жертвите, за нещастните хора стреляни отпред от врага, а отзад от политкомисарите, за жените и децата, за Таня  и Ане Франк , за всички жертви на тая ужасна, ужасна война, друго освен възпоминание и поклон няма как да има...
  Обаче оди и дитирамби за победителите  - не, мерси, достатъчно бяха 50 години.

Последна редакция: чт, 10 май 2012, 09:43 от Iris04

# 133
  • Мнения: 4 916
Стигнахме ли до цитиране на Виктор Суворов като сразяващ аргумент, че Хитлер всъщност се е отбранявал като е нападал СССР?
Докато напиша и сме стигнали.
Подбирайте си източниците.

# 134
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Да, и до това вече стигнахме.
Фактите на политическа зла умисъл от двете страни не само не намаляват количеството страдание,
изнесено на гърба на този и онзи, без значение от коя страна на фронтовата линия е бил, но и би
трябвало да подчертават какво безумие (в буквалното му значение) е войната. Какво от това, че
Сталин се е готвил за война? Нима по-малко хора са загинали? Нима зверствата са били по-малки?
Нима тези хора не са отивали там с мисълта за своите близки, семейство, дом? Какво от това, че
Хитлер формално е бил пръв? Нима по това време не са изтребвани евреите?
Да почетеш жертвите, да почетеш страданието и усилието на оцелелите е начинът да помним, за
да си отваряме очите днес и утре.

Общи условия

Активация на акаунт