Трудно проговаряне - тема 7

  • 53 862
  • 737
  •   1
Отговори
# 705
  • София
  • Мнения: 3 249
anaivanova@82abv.bg, успокой се първо ти, ще те последва и детенце Hug Има доста мами в темата от Варна и се надявам да те насочат. Не се настройвай предварително Sad А яслата и градината са си стрес, но някои деца се налага да преминат през него...Аз също си мислех, че малкия ще се скъса да реве, на фона на това, че брат му е едно от малкото деца според лелите, които не са плакали, ходили са с кеф и ...иска да го вземат последен, за да се наиграе. Гого за 2 седмици се адптира. Почуства ефекта и на сборна група, в която плака самопървия ден. Вярно, отказа да спи на новото место, но то за 4-5 дни нямаше и как да свикне. Сега отново е в нова забавачка, където мрънкаше първата седмица...И от септември в детската градина. Доста ще му се струпа, но няма как Sad
eli82eli, за Гого не ме е страх. Той умее да се пази и внимава. Дори като се замисля той не е падал, да си е удрял колената така, както брат му продължава и до днес...А в клиниката го определиха за тромав. Аз лично не съм грам съгласна, но не знам какви са техните определения задумата...

# 706
  • Мнения: 1 630
Христина често е с обелени колена. Но я наблюдавам като се катери и внимава, а като не съм до нея се отказва и слиза.
anaivanova@82abv.bg  гадно е приспособяването в яслата. Тръгването на ясла преобърна живота ми. Първия път беше катастрофално, но като тръгна втория на вашата възраст стана по - лесно. Трика, които използвах е да я води баща и. При него не се глези толкова. Поизлъгвахме я, защото тя много обича да се вози в кола, автобус...всякакво превозно средство. Няколко дена за 2 часа, после до обяд я оставяхме да свиква да се храни и после за цял ден. Като при нас беше плюс, че баба и я вземаше, а не аз. И тя естествено предпочита децата пред баба си  Laughing Мисля си, че доста зависи от персонала. Първите дни веднага я вземаха, носеха и играчки, повече я гушкаха. Тя моята от стреса даже се унасяла първите два дена навънка. В къщи затегнах дисциплината малко...да не говоря много, че ни предстои градина и не знам как ще е  Thinking

# 707
  • Мнения: 7
Ами персонала е от жени по възрастни от бабите му и май вече не им се занимава, че детето е страхливо и не се е отделяло от мен има значение ,но 6 ти ден да не могат да го залъжат, като им звънна един час след като съм го оставила , отговора е ами не е спирал да реве да не го мъчим повече.Отвън докато чакам пред групата да ми отворят чувам как плаче и дърпа дръжката на вратата т.е. е оставен сам.Аз се стремя да е спокоен за да може да възприема и евентуално да проговори а то там явно е невъзможно и почвам да се чувствам виновна и за това че го водя там.

# 708
  • София
  • Мнения: 2 082
Винаги съм мислела, че си е до дете, това колко бързо ще се адаптира на ясла/детска градина. Мишо от първия ден влезе в групата си при децата все едно си влиза вкъщи. Не е плакал и минута за мен, напротив искаше да ходи на ясла и събота и неделя  Crazy Сега второто ми дете е толкова привързано към мен, че със сигурност октомври драмата с яслата ще е голяма  Tired

# 709
  • Мнения: 553
След 20-тина дни ще има драма и при нас Confused Андрей тръгва на ясла и като се има предвид как не дава и до "00" да отида сама... Той е направо пристрастен към майка си Crazy Няма как да бъде иначе - никой друг не го гледа и той не знае какво е да го гледа друг Confused

# 710
  • София
  • Мнения: 3 249
А, че Гого вече 2 години ходи на ясла и единствения напредък, усвоен от яслата е, че ме чака чинно пред вратата на ВЦто (понеже там чакал и любимата леля  Mr. Green) Но свикна...или по-точната дума е - примири се Confused

# 711
  • Мнения: 1 630
Блоната тема с детските градини. Ще трябва да свикнат няма как...социализацията е важна. Яслата може и да се прескочи, но градината. Мъка ми е и на мен, но няма начин. Важно е да не се показва пред децата. Аз винаги като съм ходила да я вземам е при децата. Последната седчица обаче имаше промяна. Аз си я гледах като беше болна, а не баба и и лелите сами казаха, че се натъжавала през деня. Дано на градината свикне бързо  Praynig

# 712
  • София
  • Мнения: 2 486
Здравейте, рано или късно като го гледам моя синковец, ще пиша в тази тема.
Ето за какво става дума:

Не иска да повтаря нищо. Моля за техники да науча да казва поне 1 животно как казва...не маха за здрасти и чао, само се подсмихва. Говори само някакви льоги льоги.
Произнася много звуци, определено не е глух, обича да слуша музика.

Вечер му чета книжки, правя се на маймуна, иначе си ги гледа сам и то с голям интерес. Обаче не сочи, питайки ме дори с поглед "какво е това".

Не е недоносен, проходи обаче чак преди 2 седмици, без да има ортопедични или неврологични проблеми /прегледаха го/. Сам не се храни, няма никакъв интерес, чака да му сложиш в устата, ако му дадеш храна в ръката- залче, парче банан- хвърля. Иначе има голям апетит. Хапе играчките си.

Любимата му играчка е един фонтан с топчета, като падне някое се досеща да го върне пори другите, ако е някъде из стаята го търси и го слага на правилното място. Обича играчки с натискане, светлини пр. като столчето на Фишър Прайз.
Рингове не може да реди...Кубчета и разни други конвенционални играчки не го интересуват.

Радва се на другите деца, усмихва се в поздрав.
Моля за мнения и съвети как да привлека вниманието му.

# 713
  • Мнения: 11 906
Little Evil все едно описваш моя син на тази възраст. Проходи на 1г и 4м, не сочеше но с очи се разбирахме идеално аз така му сочех и веднага ми проследяваше погледа. Започна да сочи първо с ръка на около 1г и 11м, после вече с пръстче, за чао почна да мята с ръка пак около 2г. Също и не повтаряше след нас и животни не имитираше и сега  все още не се храни сам с прибор, поне с ръка започна и т.н. 
Солети поне не хапва ли само детето, разбира ли те като му говориш? Добре е, че обича да му четеш, че тук някои майки имаме проблем с това, че децата не искат да им се чете а това е полезно за трупане на речник. По книжките ако го попиташ за някое животно, ще те разбере ли в смисъл да го погледне щом не сочи.  А за животните специално, аз на всяко казване на животното в книжка или някъде където сме го видели и после казвах как прави, но започна да ги имитира чак след 2г възраст даже не помня точно кога  Rolling Eyes. Ако няма никаква думичка няма ли поне срички обозначаващи нещо по предназначение, примерно как си иска вода или ако е гладен?

# 714
  • София
  • Мнения: 2 486
Little Evil все едно описваш моя син на тази възраст. Проходи на 1г и 4м, не сочеше но с очи се разбирахме идеално аз така му сочех и веднага ми проследяваше погледа. Започна да сочи първо с ръка на около 1г и 11м, после вече с пръстче, за чао почна да мята с ръка пак около 2г. Също и не повтаряше след нас и животни не имитираше и сега  все още не се храни сам с прибор, поне с ръка започна и т.н. 
Солети поне не хапва ли само детето, разбира ли те като му говориш? Добре е, че обича да му четеш, че тук някои майки имаме проблем с това, че децата не искат да им се чете а това е полезно за трупане на речник. По книжките ако го попиташ за някое животно, ще те разбере ли в смисъл да го погледне щом не сочи.  А за животните специално, аз на всяко казване на животното в книжка или някъде където сме го видели и после казвах как прави, но започна да ги имитира чак след 2г възраст даже не помня точно кога  Rolling Eyes. Ако няма никаква думичка няма ли поне срички обозначаващи нещо по предназначение, примерно как си иска вода или ако е гладен?
Не хапва сам солети..отваря уста и чака да му дадем..ако му подадеш солетка я хвърля. Не разпознава животните, определено  Tired. Понякога му говоря нещо, или го викам /особено вън/, усещам, че ме е чул и се подсмихва тънко, но не идва. У дома идва като го повикам. Когато е гладен казвам амамамам, а аз съм мама единствено като изляза от стаята, а нещо го боли примерно. Вода не иска, или поне не съм забелязала, предлагам аз.

Имаме котарак, радва му се, гони гълъбите вън, но ако още един път кажа гугу, ще се побъркам.

Може би грешката е в мен, като виждах, че не "вдява" се отчайвах и млъквах...глупаво ми е да си говоря сама. Баби няма, на детска не е приет, на полудневна частна ме е страх да го пусна, понеже чакам второ бебе, а тези с които съм говорила искаха проходили деца. Обича да играе сам, определено, заиграва се доста добре самичък... и си мълчим.

# 715
  • Мнения: 493
Явор има значителен прогрес откакто тръгна на ясла (4месеца). Писала съм преди темата за нашия проблем - не казваше нищо. Сег прави малки изречения. Като "дай ми това" "дай ми колата" казва и последните срички на някои думи като "дата" -водата и др.

# 716
  • Мнения: 11 906
Little Evil относно хапването сам на някаква храна и при нас не стана спонтанно, в смисъл той не прояви инициатива и не посегна към нищо сам обаче аз в един момент започнах да му слагам солетата в ръка и аз да я насочвам към устата му и така постепенно започнах да я пускам. Отначало се чудеше накъде да я завърти за да я тикне в устата си, веднъж беше запънал една обикновена бисквита, чудейки се как да я лапне цялата  Laughing, но лека по лека се научи. Щом имате някакви наченки на думички все е нещо, не се отчайвай от сега детето е още малко и време има. Ти си го наблюдавай имай си едно на ум, постоянно гледайте книжки и обяснявай по картинките. Винаги му обеснявай какво правиш, на мен също ми беше странно че си говоря сама, но започнах - върна се от магазина и като вадя от чантата и казвам "ето това е хляб, това е мляко"и т.н. ще пускам пералнята и пак обеснявам - "слагаме дрехите, слагаме прах и пускаме да перем" , трябва да му говориш няма как  Simple Smile.

# 717
  • Мнения: 329
Бебеш, супер, че Явор има такъв напредък. Дано да продължава все така Hug

Little Evil, кофти е да си говориш сам. И на мен ми е малко нелепо и честно казано не го правя често. Моето момче проходи около година и винаги е ял junk food сам, но с животните беше голяма драма до 2,6 г. Изобщо не искаше да показва как правят, а логопедката твърдеше, че без да започне да ги имитира няма да проговори. Аз обаче самата не съм голяма любителка на животни /не че се държа зле с тях, мъчно ми е като са болни или осакатени, но не са ми интересни и като дете не ми бяха/ и хич и не го карах. Приех, че просто не го интересуват. Ама е вярно, че първите думи дойдоха след като реши около 3 г. все пак да започне да казва кое животно как прави Grinning

anaivanova@82abv.bg,, всяко дете се адаптира различно бързо в яслата или градината. Моят Макс ходи на ясла за една седмица малко преди да навърши 2 г. В държавна ясла. Рева всеки ден, но се успокояваше за известно време. Според лелките там съвсем ок. Обаче през уикенда се разболя, а аз после родих и педиатърката ни го спря от ясла за да не носи бацили на бебето вкъщи. После на 2,6 г. го пуснах в една частна занималня до обяд. Свикна буквално за 3 дни и после ходеше с голямо желание. След това започна в частна градина и там се адаптира буквално за ден.

# 718
  • Мнения: 7
И аз това си мисля още малко ще се мъчим и ако не се успокои ще пробвам в частна градина.

# 719
  • Мнения: 329
anaivanova@82abv.bg,  само да направя уточнението, че съм далеко от мисълта да твърдя, че частните са по-добри от държавните. Въпрос на късмет е да попаднеш на свестен персонал. Но в частните са по-склонни на плавна адаптация, включително и с присъствие на родител. В нашата държавна го грабваха от вратата независимо колко плаче и така и не видях как изглеждат помещенията им, защото там родители не се допускат.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт