Трудно проговаряне - тема 7

  • 53 827
  • 737
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 514
Alexal браво на детенцето зе тези неща, аз чак не мога да си представя кога моя син ще облича и съблича сам  ooooh!. А тя не говори съвсем нищо ли, в смисъл някакви срички обозначаващи думата поне няма ли. Защото моя син една част от думите му са срички - камиона е кан , зайчето е за и т.н. Иначе разбира ли когато й говорите?
Тя не успява да се облича съвсем сама,само гащи и панталони,като понякога бърка дупките JoyБлуза не може все още!Да,за съжаление ,няма разбираема дума в речника й,която да използва по предназначение т.е. да назовава предмет или човек,бърбори някакви бебешки неща,абсолютно нищо не се разбира и се опитва да пее,но и там няма думи SadИначе например казва"пика" и "къпе",но не когато трябва ,а просто като думи,когато пожелае Wink

# 691
  • Мнения: 1 630
Момичета даже ме е срам да го напиша, но сякаш Хриси осъзна необходимостта от общуване след като гледа бе-бон. Вярно, че тя на 2,6 години казваше 10 думи по предназначение като тези които си спомням ясно са кола и колад за кока кола и шоколад, защото и се забраняваха естествено Joy Joy Но на на клипчетата на "бе-бон" започна да повтаря първите си думи като комбинирах с карти с животни и плодове. Логопедката тогава ми каза..."Ама тя знае всичко животни нали не говореше"..

# 692
  • Мнения: 329
Alexal, моето момче няма диагноза. Никога не сме го обследвали всъщност. Нито логопеда, нито психолога, при които ходим смятат, че се налага.
Той ходи редовно на логопед от октомври миналата година когато беше на 2г. и 10 м. т.е. от 10 месеца.
Трудно ми е да преценя след колко време е имало ефект. Аз и друг път съм споделяла, че за мен нещата са доста комплексни. Моето майчинско чувство ми говори, че детето прави крачка напред когато е готово за това, когато само узрее. Смятам, че комбинацията от логопед, детска градина и това, че той порасна дадоха тласък на говора. На 3г. и 2 м., точно в деня, в който ги навършваше каза за първи път мама. И след това последваха останалите роднини и други думички. Преди това казваше цветовете и някои думи на английски, заради филмчетата по телевизията. Постепенно започна да имитира как казват животните. Към днешна дата повтаря почти охотно като го помолиш да повтори, но не му се получава съвсем като оригинала. За всяка думичка работим за изчистването й. Иначе изолирано казва всички звуци правилно. Прави и изречения от 2-3 думи вече. С подтикване в повечето случаи, но всеки ден правим малки стъпки в правилната посока. Иначе разбра всичко и е много разбран и изпълнителен.
От септември ще бъде в логопедична детска градина и много се надявам да се забърза процесът с наваксване в говора.

Макси изкачва стълби като редува краката, но при слизане понякога не ги редува ако са по-стръмни стълбите. Съблича се сам без блузата, обува си сам чорапите и гащите, но с панталоните и обувките има затруднения и помагаме. Ще трябва да потренираме повече, че го мързи и не е мотииран достатъчно, не че не може.

# 693
  • Мнения: 514
wondergirl ,много благодаря за изчерпателния отговор.Ние също нямаме диагноза,защото и логопеда и психолога казаха,че няма нужда от обследване!Аз също забелязвам напредък при нея,а майчинското ми чувство постоянно ми говори Embarassed,че всичко е наред,просто не е готова.Радвам се за напредъка ви,за много кратко време,доста неща е научил,продължавайте все така.А защо решихте да е в логопедична детска градина?

# 694
  • Мнения: 329
Alexal, благодаря за хубавите думи. Пожелавам на теб и на всички нас в тази тема хубаво говорещи дечица в най-скоро време.

Решихме логопедична детска градина, защото цялата минала година беше в обикновена градина и не дръпна много в говора. Той лесно се адаптира и обичаше да ходи на градина, но според мен персоналът там не беше в състояние да му даде повече. Много съм доволна от тях, защото той се чувстваше добре и обичан, грижеха се прекрасно за него, но дори и не разбраха, че той е започнал да казва думи, някак си бяха приели, че не говори. А посещаваше частна градина и цялата група беше 7-8 деца. Също така цялата година те така и не успяха да го накарат да хапне нещо различно от хляб, банан и бисквити. Всеки ден ни даваха храната от градината и той вкъщи я изяждаше, а там не. За сравнение това лято ходи на целодневна занималня в центъра на логопедката ни и от първия ден си ядеше без проблем.

Без да изпадам в повече подробности с таткото решихме, че логопедичната детска градина е добра опция за него. Малки групи деца, ежедневна работа с логопед и т.н. Живеем сравнително близо до градината. Той е роден декември и винаги е най-малкия в групата така че се надявам при всички положения средата да е стимулираща макар и да не говорят чак толкова добре децата около него. Не на последно място аз определено смятам, че той има логопедичен проблем, с който е добре да работят специалисти за да успеят да изчистят говора преди училище. Нямам представа дали сме направили добър избор, но никога няма да разберем ако не опитаме. Чувала съм много добри отзиви за тази градина и се опитвам да не възлагам прекалени надежди, но някак вярвам, че там ще е най-доброто място за него.
Ако не е, ще търсим друг вариант, разбира се.

Ние утре отиваме пак на моренце. За първи път обаче сами с двамата, без помощници. Таткото се шегува, че след това ние двамата с него ще ходим да си лекуваме нервите поне седмица в Наречен  Laughing Да видим дали ще стане така. Уж правихме репетиция с един уикенд в Банско и като изключиш изнервеното начало доста добре се справихме Grinning
Малката е голям пожар. В този ред на мисли добре, че тя не ми е първо дете, че щях да полудея от ранни очаквания за Макс.

Последна редакция: сб, 11 авг 2012, 15:13 от wondergirl

# 695
  • София
  • Мнения: 3 249
Тарааа, познайте от къде се връщаме - от КОННННН. Най-случайно братовчедка ми предложи да ходим до една конна база над Железница. Ние не се дърпахме много Mr. Green Направи една обиколка сам на седлото, треперещ от щастие. Почна да вали обаче и се наложи да се приберем Simple Smile

# 696
  • Бургас
  • Мнения: 440
Доника така ме надъха с тая конна база, че утре съм решила да водим Сашето на нашата в Морската градина. Не знам дали ще се престраша да го качим на кон или пони, но се надявам конете да го впечатлят. И понеже сега е на вълна куче, котка, а днес се беше прехласнал по кокошките на дядо си, дано да чуем от устата му и думичката кон.

# 697
  • София
  • Мнения: 3 249
kojo, точно това коментирахме с инструкторката - поведението му се промени на 180 градуса. Изведнъж стана спокоен, усмихнат. Недостатъка там е, че не работят с толкова малки деца. Пък и ние съвсем случайно се спряхме на тази. Снощи проучих специално базите с хипотерапия и другата седмица живот и здраве пак. Ето и го и него на коня

# 698
  • Мнения: 226
А моя в момента е развил някакъв страх от животни. Всичко различно от котка и куче Бенджи го хвърля в ужас  Sad .

Alexal, Владимир до три години и три месеца не казваше и една смислена дума. На около година и половина за няколко месеца използваше "ка" от камък за всичко що е за игра и "ко" от мляко, за всичко що е за ядене. После спря. След като тръгнахме на логопед почти веднага се усети промяна. Започна да се обръща към мен с "льольо"(лельо) и "додо"(госпожо). Докато се усетим какво означава доста се поизпотихме Simple Smile . После ни викаше "Иче" и "Митко". И от доста време вече сме само "мамо" и "тате". Мнали са само три месеца а вече прави изречения: "Тати Митко спи хъха (хърка)", "Синото столче мъсно". Имахме късмета да попаднем на прекрасен специалист. Владимир я обожава. Нищо че пътуваме 90 км в двете посоки, два пъти седмично.

# 699
  • Мнения: 137
Страхотно е, че може да водите децата на конна езда! И ние имахме такова желание, но за съжаление не открихме наблизо конна база, която да предлага такива услуги.

Както ви обещах по-рано, качих видео на моето вече проговорило момче.

https://vimeo.com/home/myvideos

Относно гризането на нокти -- и при нас това е болна тема. В много случаи този проблем се дължи на повишена тревожност и си мисля, че при нас случаят е точно такъв. Цяла година, докато ходеше на предучилищна, неговата нокторизачка хващаше паяжини. Пробвахме всякакви методи -- наказания, поощрения... нищо не помагаше. Но от юли месец, откакто си е вкъщи, спря да си ги гризе. Сега се притеснявам как ще реагира, когато тръгне на училище от септември. Мисля си, че се притеснява от това, че не се справя толкова добре като другите деца. Трудно му е да говори, когато около него се вдига шум. Вкъщи всички замлъкваме, когато иска да каже нещо. Опитвам се да му обясня, че в училище няма кой да го чака и да се съобразява с него, та сигурно и това ще е един от проблемите, с които ще трябва да се справяме. Ще видим...

Наскоро качихме логопедичните карти с плодове и зеленчуци и храни и напитки. Много са подходящи за злояди деца -- отварят апетита  Laughing
 
http://www.logopedico.com/logopedichni_karti/plodove_zelenchuci.html
http://www.logopedico.com/logopedichni_karti/hrani_napitki.html

# 700
  • София
  • Мнения: 3 249


Наскоро качихме логопедичните карти с плодове и зеленчуци и храни и напитки. Много са подходящи за злояди деца -- отварят апетита  Laughing
 
Ако имат такъв ефект и върху моите - обещавам, че ще почерпя. Наистина Simple Smile)) Обаче нещо не виждам видеото  newsm78

# 701
  • Мнения: 137
Дано сега да стане.

https://vimeo.com/47388295

# 702
  • Мнения: 7
Имам дете на 2г. и 6м. не говори изобщо , изпълнява когато е на кеф ,показва колко ще стане голям _ вдига двете ръчички ,прави боц и браво_пляска с ръце ,като му кажа нахрани мама ,че е гладна ми дава да ям с лъжичка. Държи химикал и обича да си драска линии,като му покажа как се играе с някоя играчка веднъж и почва сам примерно да дрънка на барабанче, пъзел и кубчета не може да реди Моля ви препоръчайте ми добър и сериозен логопед във  Варна.Колко пъти в седмицата трябва да ходи ?В момента съм във фаза рев и защо на мен ,надявам се скоро да изляза от това състояние и да се успокоя.

# 703
  • Мнения: 1 630
Ние гледахме картите. [soon] mother of two  благодаря още веднъж за труда ви. Тя храните и животните ги знае, по-екзотичните не естествено Simple Smile Вчера на гости ни бяха приятелите, с които бяхме на море. Те имат дъщеря на 1.10 месеца. Моята, че и се радва. "Ева ела цулука" Голява радост. После като си тръгнаха  ooooh! реввв. Накрая я успокоихме, че ще ходим на Кауфланд и тя радостна "Бърже бърже  Каутанд".
Учуди ме два дена вика тя нещо и баща и я имитира и тя му вика "зашо викаш" Joy. Баща и и казва, че защото иска и тя му вика "добле". Вчера в емоцията си каза доста изречения "Остаи това зайче Еваа. Чуиш ли " :35Научила е да казва "заповядай" и като подава нещо и "заподай" като взема "милси"...културна мома  LaughingРадвам се на всичко аз. Баща и не се панира като мен. Според него може да я е срам, че не изговаря хубаво думите  newsm78. Аз не съм сугурна, защото тя все още си бращолеви и на китайския, като си играе например. Тук-там някоя дума и се разбира...
Доника страшен е..не знам дали моята ще я е страх, но мен определено да я кача на голям кон  Laughing
anaivanova@82abv.bg  логопед във Варна не мога да ти препоръчам, но искам да ти кажа да се успокоиш, защото детенце усеща.  Hug Може да се занимавате с карти. Например с животните за начало. Децата обичат животни...да звукоподражава. Логопедката ще даде насоки и ще каже мнение.

# 704
  • Мнения: 7
От една седмица сме и на ясла за по час защото реве постоянно докато не отида да го взема с малки изключение като са на вънка поспира или почва да дърпа сестрата за ръката да излизат от двора.Още от вкъщи като усети на къде отиваме и почва да реве.Стреса е пълен и за него и за мен та не знам как ще се справим.Когато е на д. площадка или на детски кът ни игнорира и изобщо не ни търси дори не можем да си тръгнем.

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт