Себореен Дерматит при мъже

  • 120 259
  • 78
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 0
Здравейте. Страдам от това заболяване вече 4 години. Уча медицинска химия (каква ирония). Прочел съм стотици статии/научни трудове, както и форуми от английски предимно и съм тествал почти всичко, което се препоръчва за това състояние.
Последните 2 години успявам да го контролирам 99%, казвам 99 защото това не е болест, а състояние, което ако не се поддържа се появява на 100% отново (честито на другите късметлии).
Ще се опитам кратко и ясно да обясня и ще посоча доказани лечения.
1. Причини Себореята е причинена от гъбичката Malssezia. Това е гъбичка налице при всеки един от нас на кожата, която се храни с отделения серум от "богатите" мастни жлези разположени именно в областта на скалпа, страниците на носа, брадата, гърдите и др. места. Причината тя да се разпространява причинявайки сърбеж, лющене и косметичните дефекти е, че липсват други бактерии които контролират гъбата причинител и тя спокойно се разраства. Това е и причината себорейния дерматит да не е заразен, гъбата я има при всички хора, пак повтарям разликата е в липсата или нарушени функции на така наречените "полезни" бактерии. Като доказателсто по мои наблюдения (и не само) след антибиотици себорея се обостря изключително. Широкоспектърните антибиотици убиват всички бактерии в организма, разбира се са живото спасяващи при някои бактериални инфекции ( и моят съвет към всеки е да ги приема само при такива случаи!). Обикновенно полезните бактрерии са концентрирани в стомаха и червата, те се борят за пространство и храна със други бактерии и гъби и обработват храната като произвеждат витамини. Ако при липса или недостик са налице гъбични инфекции и/или алергии към определени храни. Тези бактерии предимно образуват витамините от Б групите ( B2, B3, B6, B7, B12). Като една от причините за себореен дерматит е именно дефицит на тези витамини. Други основни функции на такива бактерии е да поддържат добрия имунитет, който пак е свързан със себорейния дерматит.
Накрая, но не на последно място е стресът. Това е един от най-силните провокатори на себорейния дерматит.
2. Лечение
Както вече повечето сте се убедили мазилата и локалните средства са временно облекчение с нетраен ефект в повечето случаи. Така е, защото както стана ясно по-горе проблемът се корени отвътре и е необходимо смесено поддържане.
Като стъпка номер едно в контрола на това състояние е приемането на пробиотици. Най-препоръчвани са естествените - млечен или воден кефир, домашно кисело зеле, истинско кисело мляко, може и качествени капсуловани от аптекарската мрежа.
Витамини и минерали - витамините от Б групата са основните, а от минералите цинка е съществен за кожни раздразнения от почти всякакъв тип. Витамини като А Ц и Д и др. също, но при нормална здравословна диета се добавя нужното количество.
Намаляване или тотално спиране на сладкото поне в началото на лечението, тъй като всички гъби най-много обичат въглехидрати като фруктоза и захароза. В това число влизат и газираните напитки, тъй като те са с високо съдържание на захароза. Алкохолът от своя страна вреди на полезните бактерии, а не оказва влияние на гъбите и е добре също да се изключи за известно време. По мои наблюдения (и не само) след прекалена употреба на алкохол и сладко себореята пак се изостря.
На последно място слагам ролята на шампоаните и мазилата, макар и непостоянно те предоставят някакво облекчение като контролират разрастването на гъбата.
От моя опит най-ефективните средства са 1. цинк пиритион (среща се в шампоани и кремове), 2. Органичен ябълков оцет ( прави се смес със вода 30:70 или 50:50 в бутилка със спрей помпа и се пръска под душа като остава на лицето/скалпа за около 1-3 минути и се изплаква с вода), 3. Катранен сапун/шампоан ( за предпочинате боров катран), 4. Сяра и/или селениев сулфид, 5. всякакви натурални или медицински противъгъбични средства по избор и действие.

Общо взето, това е моя опит и опитът на хора успяли да поддържат състоянието под контрол до задаволителни резултати. Надявам се, че съм бил от полза.
успех на всички

# 61
  • Мнения: 0
Може това да помогне, помогна при себорейния дерматит на съпруга ми, кремчета на една фирма за пчелни продукти, нещата им са напълно натурални, без химия, ние сме много доволни, поръчваме вече повече от година http://beemelissa.alle.bg/prices/%D0%BC%D0%B0%D0%B7-%D1%83%D0%BD … 0%B5%D1%80%D1%81/

# 62
  • Мнения: 0
Имам себореен дерматит, който от доста години ме мъчеше. То не бяха скъпи козметични кремчета, хапове, хомеопатия. Като пробвах нещо ново в началото винаги се чувствах добре и след известно време отново същата работа. От доста месеци насам ползвам джинджира алба( със синьо етикетче) и джинджира ... (с оранжево етикетче) два-три дни и всичко изчезва. Лично при мен се появява ако системно започна да похапвам храни съдържащи какао или завишени количества алкохол. Спрямо всичко, което съм използвал преди, джинджирата съм най-доволен.

# 63
  • Мнения: 1 842
Здравейте,

за пръв път пиша във форума, доста пъти съм чел подобни теми но общо взето са от доста време и не знам колко са актуални леченията, които се предлагат...

Та по темата, аз съм мъж на 24 години и имам себореен дерматит, които се изразява в зоната на лицето и скалпа. Пробвал съм хиляди шампоани и мазила, но ефекта е временен в повечето случеи.

За лицето ползвам крем Kelual DS от който мога да кажа, че при постоянна употреба съм доволен. Проблема при мен е че не мога да овладея скалпа. Успокояващ ефект има след като се намажа с elocom maz но е неприятно като цяло и до колкото знам не е хубаво да се ползва постоянно. За шампоани няма да изброявам, не сам доволен от нито един до сега, всичките сякаш изсушават скалпа и се появява пърхот. Сега съм си взел най-обикновен катранен съпун и мисля да пробвам с него по скалпа.

Та главния ми въпрос е ако може да споделите от кое сте имали Вие или Ваш близък най-добър ефект при третиране върху скалпа, защото вече наистина е много дразнещо това образуване на пърхут, зачервяване и сърбеж, да не говорим, че започна и оредяване на косата Sad

Благодаря предварително!!!
Съжалявам ...
Според мен лечение няма, по мои наблюдения или е от липса на витамини най-вече В5 или нещо хормонално. Sad
А може и от емоционални проблеми да го имаш този проблем. Peace

# 64
  • Мнения: 0
Здравейте,регнах се за да си изкажа и аз мнението.Имам тая гъбичка от повече от 10 години нз от каде се появи но беше абе неща да си припомням.Та първо беше по главата падаше ми коса защото беше адски мн някакъв ужас рани по главата абе...та по главата се излекува от едно в ветеринарните аптеки го има тривитаминол се казва.Забелязах че слънцето не му понася и затова го нагънах с витамин Д .Мазах се с тривитаминола и по лицето и гърдите като по лицето и гърдите имеше ефект само 1вите 2 седмици после по старо му.Та за главата 3витаминол мажеш след като се изкъпеш вечерта и го измиваш на сутринта за да поеме хубаво в кожата.Може да си мажеш главата веднъж седмично и с домашен истински ябълков оцет също помага,а за лицето нз в безисходица сам за него но съм забелязал че колкото по малко внимание му обръщаш толко по добре.Айде от утре почвам някоя от рецептите в форума за лицето и гърдите и ще докладвам айде живи и здрави.

# 65
  • Мнения: 0
След  предния ми коментар в форума се сетих че бях чувал за италиански лекар който лекува рак с сода бикарбонат. Реших да разгледам по обстоино какво как защо .Оказа се че въпросният лекар е доказал че ракът е гъбичка която придобива резистентност към приеманите лекарства за лечението и ,и единственият начин да я победи е да смени средата в която живее.  Гъбичките живеят само в киселинна среда, помислих си пак защо е благоприятна средата в тялото ми за нея.Оказа се че повечето храни които ядем са с киселинен характер което води до повишена киселинност в организма извадих списък на храните с киселинен и алкален характер ,тук ги има http://daoin.com/feeding.php . След което изгледах презентацията на доктор Симончини въпреки че тои излекува напълно хора с последен стадии на рак с сода бикарбонат а хората болни от рак които се лекуват с химиотерапия над 8 милиона годишно по света загиват след химиотерапия решават да обявят въпросния човек за луд и го вкарват в затвора.След като излиза от затвора отново продължава да лекува хората мисля че в момента работи в болница в япония.Ето видео с третирането с сода и как ракът(гъбичката) изчезва след маниполацията https://www.youtube.com/watch?v=hq-pkSH2YaQ  имаше го и на български но са го махнали.
Та на въпроса себореиния дерматит е гъбичка и след наученото реших да я третирам с сода бикарбонат .Една седмица точно мажа засегнатите места по тялото си с полувин чаена лъжичка сода и около супена лъжичка вода разтваря се и с пръст се намазва.Правя го сутрин и вечер като седя така около 2,3 часа измивам се и си мажа един български крем против залющването на кожата Еудермол 8 се казва.
Резултата още след първото намазване с содата спря да ме сърби зачервяването изчезна но кожата продължи да се лющи още 3 дни .Сега след  една седмица вече няма и помен от тази гадна напаст нямам петна не ми се бели кожата направо мн се радвам че се преборих и то с доста елементарен начин.Но не забравяйте че може да се появи пак заради киселинния характер на организмът ни.Така че освен външно трябва да се излекуваме и вътрешно като ядем повече храни с алкален характер и така регулираме нивата на киселинност и създадем неблагоприятна среда за живот на гадната гъбичка Grinning ето още малко информация за лечението на рак с сода бикарбонат
http://www.blitz.bg/article/31667 айде с здраве и се извинявам за правописните и пунктуационните грешки Simple Smile

# 66
  • Мнения: 0
Здравейте,

 от няколко години страдам от същото, като за щастие успях да го огранича до зоните в страни около носа
чрез намазване с крема на Kelual DS веднага след внимателно почистване на зоните с по-абразивна гъбичка след душ.

В началото имах проблеми и на скалпа, пробвах няколко лекарста/шампоани, вкл на Kelual и Низорал,
докато не попаднах на шампоан на L'Oreal  Selenium S Actif. Ползвам го за измиване на косата 2-3 пъти седмично,
и няма и помен от досадното зачервяване и сърбеж.

Не съм сигурен дали може да се открие в БГ (моя пристига от Испания), продава се по магазининната мрежа, не аптеки.

Успех!

# 67
  • Мнения: 9 991
Здраве имат шампоан за себорея , при сериозни проблеми . Ако е само пърхота пробвай с Евтерпа.Иначе това май не е заболяване ,а си се ражда човек така. На мен са ми поставяли диагноза себорееста кожа , но пърхот нямам, като ми се е появявал с Евтерпа го оправям.

smm87 и MCfaraona, чудесна информация , мерси   bouquet  bouquet

Последна редакция: пн, 13 яну 2014, 01:41 от adelinda

# 68
  • Мнения: 0
Имам го това чудо от тийнеджърска възраст.
Всичките тия прескъпи кремчета, шампоани и глупости не ми свършиха никаква работа. Единствения шампоан, който ми помага е обикновен БГ катранен шампоан, който се намира за 2.50 по аптеките. Явно обаче гъбата е упорита, защото и с него свиква и го "преодолява".
Тъй като както споменах имам себорея от доста отдавна и съм си я опознал добре  Laughing. Мога да кажа, че аз съм намерил лечението за себе си.
Първо спри да мислиш за нея. Колкото повече мислиш, толкова повече ще те мъчи. Ако те засърби главата, просто я игнорирай и не се чеши  newsm78. Ама това съвсем сериозно!
Гледай да избягваш стреса, защото тя се активизира много в стресова ситуация.
Има и още един вариант, но той изисква доста финанси. Ако все пак разполагаш с тях, то гледай да пътувъш по море. Морето лекува всичко, а ако има и слънце, то себореята няма шанс Simple Smile
Някой по-рано беше споменал и обръсването гола глава. Това също има ефект.
Иначе цял живот трябва да сменяш всичките възможни кремове за да "лъжеш" гъбата.
Успех!

# 69
  • Мнения: 11
Някакси се чувствам длъжна да споделя за моето лечение на себорейния дерматит, тай като след дългогодишно лутане по доктори - мнения, на хора, споделени в интернет ми помогнаха да се излекувам.

Моят дерматит беше разположен върху лицето - изключително неприятно.
Излекувах го с Zinerit - в рамките на три седмици изчецна, но продължих да го третирам до 1 месец. Zinerit открих след дълго търсене в интернет на причинителя на болестта, и намерих споделени мнения на хора, на които им е помогнало. Лекарите в моя случай - препоръчваха кортикостероидни кремове, които впоследствие се оказваха безполезни.
След първите дни се получава едно люспене на засегнатите участъци и после напълно изчезва. Преди нанасяне - кожата се измива и подсушава. Представлява безцветна течност и съдържа антибиотика еритромицин и цинк. Трябва да се обхванат всички засегнати участъци на кожата, и да се премахне бактерията - причинител. Ако остане нетретиран участък - отново ще се появи.
Много се надавам да ви помогне! Иначе е безвредно, поне така пише в листовката, включителон и при бременност.

# 70
  • Мнения: 11
Да добавя нещо, за което следва да се внимава.
Себорейният дерматит е част от групата автоимунни заболявания и намеква за автоимунни патологии, които може да не са разкрити досега. Самата предразположеост на човешкия организъм към това заболяване означава, че има повишена продукция на мастен секрет, където вирее бактерията - причинител. В смисъл, възможно е тази продукция да се дължи на автоимунно заболяване, какъвто е и моят случай (витилиго и хашимото).
Така че трябва да се скринира периодично за автоимунни заболявания, неразкрити досега.

# 71
  • Мнения: 9 991
Има и мазна и суха себорея , ако твоята е мазна моята е суха , което не значи ,че и трябва мазнина на бактерията да живее. Отраснала съм на морето , а от години живея в "провинцията " не мога да направя разлика дали се влияе . Принципно моята дерматоложка каза, че от слънцето кожните проблеми затихват, но не се лекуват, капсулират се в кожата и акне и  подобни , есента с двойна сила се връщат. При проблемна кожа винаги с висок фактор се излиза. С кортизонови продукти , не се мажете, дори и лекар да ви го е предписал , а ако ви го е предписал си сменете дерматолога.

# 72
  • Мнения: 0
Здравейте ,
от 15 години  имам мазна себорея ,пробвал съм много  кремове и шампоани  , себорал форте  много ми помагаше , но от  две  години ползвам алзеда  с лайка против пърхут  , гел който много бързо попива и не си личи  че си се мазал с нещо , по принцип го дават за  косата , но аз си мажа и лицето и гърдите , когато  се появят червените петна .  При мен подейства  много  бързо  , за една седмица  ми изчисти всичко и после  един два пъти в месеца за поддържане , косата ми е къса и с една опаковка карам по два месеца .Ще се радвам ако съм бил полезен на някой .

# 73
  • Мнения: 7
При мен за 1 година помогна сапуна от коприва за 60 стотинки. 1 година нямах никакъв проблем,но явно кожата свикна с него и последната 1 седмица положението е много зле. Днес се мих със сапун прополи от същата серия сапуни. На него пише,че е подходящ при пърхот и раздразнена кожа. За сега има голямо успокоение ,ще видим нататък. (Забравих да отбележа ,че при мен проблема е само скалпа).

# 74
  • от Луната
  • Мнения: 1 752
Може ли да кажеш на коя марка е тоя сапун с коприва или поне снимка  Hug

Общи условия

Активация на акаунт