Резус фактор несъвместимост

  • 14 168
  • 120
  •   1
Отговори
# 75
  • Мнения: 411
Когато няма оплаквания, ехографските прегледи не дават данни за проблем, няма предишна анамнеза са си напълно достатъчни 3 -те изследвания през 3, 5 и 8 месец за антитела.

# 76
  • Мнения: 3 016
Mime-to,можеш ли да обясниш защо се слага в 28 г.с анти -Д.Аз също съм отрицателен резус фактори искам да зная повече.

# 77
  • София
  • Мнения: 423
Рени, за съжаление не мога да обясня защо  Embarassed Лекар най-добре би ти разяснил нещата. Имай в предвид, че кварталната гинеколожка може би няма и да е чувала. Но ти, предполагам, след нещастието си имаш едно на ум, и не се оставяш на такива. Имам спомени, че в Бургас е много зле болницата ви. С лоши условия, лекари, отношение и т.н, дано са се пооправили нещата  Praynig .
Kalifornia , какво значи "когато няма оплаквания, ехографските прегледи не дават данни за проблем, няма предишна анамнеза"? Почти няма бременна без оплаквания, просто всеки ден стават странни неща с тялото ти. Също така ехографа може да не отчита проблем, но той да е на лице. И само жени като Рени ли трябва да се следят по-изкъсо? Това няма връзка, но е показателно: бебето ми ретардира (спря да расте) в 32 г.с. без никакви причини. Извадиха я в 36-37 седмица със същото тегло и размер, които видяха и в 32, просто не можеха да чакат повече. Никой не знае на какво се дължи, нямах абсолютно никакви проблеми или симптоми на нищо. След това реанимация, абоката беше колкото главата и и т.н  За моя радост всичко отмина, но обицата е на ухото ми. Няма да спестя нито стотинка, или секунда, или не знам и аз какво, ако мога да предотвратя евентуален проблем.

Последна редакция: ср, 25 юли 2012, 16:55 от Mime-to

# 78
  • Мнения: 198
Моят случай: наличие на резус конфликт, защото аз съм с отрицателен резус фактор, а съпруга ми с положителен. Две деца - първото е с отрицателен резус фактор, второто с положителен и в двата случая не са ми слагали след раждане ваксина. Обяснението защо не са ми сложили след второто раждане е, че няма образувани антитела.
Профилактично по настояване на следящия ме лекар в 28 г.с. ми поставяха анти-д-имуноглобулин. Това се нарича антенатална профилактика ето тук, който иска може да прочета кратката характеристика (описва какво се съдържа във ваксината, кога се прилага...) на българската ваксина, която не се различава от останалите на пазара публикувана в сайта на Изпълнителната агенция по лекарства, която е институцията разрешаваща пускането в продажба на което и да е лекарство в страната http://www.bda.bg/images/stories/documents/bdias/26187d.pdf
Когато е за профилактика в 28 г.с. ваксината не се покрива от здравната каса и трябва да си я платиш.

Според програмата майчино здравеопазване: антитела се изследват в 9-12г.с, но само ако има обременителна анамнеза. Второто и трето изследване, което се прави на всички бременни, които са с отрицателен резус фактор е в 20 г.с и в 28 г.с. Ваксина анти-д-имуноглобулин се слага профилактично след отрицателен резултат на изследването за антитела.
За съжаление в момента не се произвежда българският вариант на ваксината, а в аптечната мрежа има вносни струващи между 150 и 180 лв. Когато се слага след раждане ваксината е безплатна. Ако ви изнудват да я плащате подайте веднага сигнал към НЗОК.

# 79
  • Варна
  • Мнения: 915
много полезно инфо   bouquet
с първата бременност пак от форума научих за тази ваксина, синът ми се роди Rh + и ми костваше доста настояване и напомняне докато ми я сложат  Whistling
за антитела през самата бременност не съм разбрала дали са ми изследвали  Whistling или пък съм забравила
сега научавам и за профилактиката в 28 гс
    bouquet
аз съм AB-

# 80
  • Пловдив
  • Мнения: 483
Здравейте.Имам въпрос.Имам общо 4 бременности.Първата с родено живо и здраво дете.Аз съм А-,таткото беше В+.Синът ми се роди 1999 г.Кръвна група А-.Не ми сложиха ваксината.След броени месеци имах аборт,сложиха ми профилактично.2006 г. родих второ моченце А+,сложиха ми пак ваксина.Сега тази година забременях пак.Таткото е друг,но е 0+.В 5г.с беше спряло да се развива.Искаха да ми правят кюретаж,но отказах ,тъй като друг лекар каза,че е ок и е 7 г.с.На 24.07. спонтанно започна аборт.В суматохата изключих за ваксината и сега ме е страх,че при следваща бременност може да има проблем.Дали изследванията в начален етап ще са достатъчни и трябва ли да се притеснявам?

# 81
  • Мнения: 411
Петя, ще следиш за наличие на антитела при следваща бременност.

# 82
  • Пловдив
  • Мнения: 483
Kalifornia,благодаря за отговора.

# 83
  • Мнения: 5
При нас резус фактора също е отрицателен.
Аз съм 0-, а таткото 0+, детенцето е 0+, нямаше никакви проблеми. Биха ми АнтиД-то на следващия ден след като родих. Точно една година след раждането забременях, но направих спонтанен в 9гс, на следващия ден ми биха пак АнтиД.

В момента отново съм бременна и се чудя в кои г.с. се правят изследванията за антитела?
Извинявам се предварително ако някой го е написал по-горе, но нещо съвсем се обърках  Crazy

# 84
  • Мнения: 198


В момента отново съм бременна и се чудя в кои г.с. се правят изследванията за антитела?




Според програмата майчино здравеопазване: антитела се изследват в 9-12г.с, но само ако има обременителна анамнеза. Второто и трето изследване, което се прави на всички бременни, които са с отрицателен резус фактор е в 17-20 г.с и в 26- 28 г.с.

Ето я и брошурата на майчино здравеопазване: http://www.nhif.bg/c/ext/publications/get_file?p_l_id=58538& … name=PBFE-109.pdf

# 85
  • Мнения: 5
Благодаря, Ани!  Peace

# 86
  • София
  • Мнения: 905
Случката при мен - пак конфликт на резус фактор.
Родих сина си нормално, на въпроса ми към лекарите в родилното какъв резус фактор има детето - отговор - /-/ отрицателен, т.е. няма нужда да ми бият ваксина. В деня на изписването, т.е. на 5 тия ден след раждането на детето, погледнах съвсем случайно в придружаващите го документи и опааа - резус фактор /+/ положителен. Разфучах се, вдигнах на крак болницата и набързо ми биха ваксината. Питах ги дали вече не е късно, обаче получавах успокоителни думи, че всичко е наред. Да бе, да... Както и да е, важното е, че знам, че при евентуална втора бременност трябва да изследвам антителата.

Така, че приемете от мен съвет - проверявайте черно на бяло какво е положението с изследванията на детето, ако трябва досаждайте дори. Изследвания за кръвна група и резус фактор се правят на абсолютно всички новородени още в първите часове след раждането му.

# 87
  • Мнения: 59
и аз съм за тази тема. с отрицателен резус фактор съм, а таткото е с положителен. Живея в Германия. В началото на осмата седмица имах леко зацапване (кафеникаво) и веднага ми биха Анти-Д инжекция профилактично. Иначе тук на жени с резус несъвместимост бият профилактично в 28 та седмица инжекция и след раждането АКО детето е с положителен фактор. Но ако преди това имаш дори и леко зацапване пак ти бият профилактично. Не знам дали в България е така. Забравих да спомена това ми е първа бременност.

# 88
  • Мнения: X
Но ако преди това имаш дори и леко зацапване пак ти бият профилактично. Не знам дали в България е така.


И тук в Гърция процедират по същият начин.Аз също в началото имах леко кървено и на мен ми я сложиха.Нищо че кървенето ми не било притеснително,просто кървене около датата на цикъла(което се случвало често,даже и хапчета не ми изписаха за него.Но гама-глобулин ми биха.

# 89
  • Мнения: 41
 Момичета, ето тук:http://happy-at-home.com/%d1%80%d0%b5%d0%b7%d1%83%d1%81-%d1%84%d … 0%b5%d0%bd%d0%bd/  е много добре обяснено за рисковете  и какво  и кога трябва да се направи.

Общи условия

Активация на акаунт