Резус фактор несъвместимост

  • 14 177
  • 120
  •   1
Отговори
# 90
  • Мнения: 50
Здравейте момичета,да се включа и аз тук,имам нужда от помощ.Живея в чужбина бременна съм в 14г.с ,изследваха ми кръвната група преди 2 сед.,но днес получих резултата и изненада оказва се ,че съм резус отрицателен,моят мъж е В+ (знам това защото си е правил изследване в България).Първо притеснявам се защото в 11г.с прокървих,и незнам дали в този случай има опасност за плода,и второ говорих с родителите и те ми казаха ,че и двамата са положителен резус ,включително и сестра ми,и аз няма начин да съм отрицателен.Обадих се в клиниката за да поискам втори тест,но те ми отказаха,и сега незнам какво да правя.Моля ако някой може да ми помогне със съвет ,ще бъда благодарна.Пожелавам ви лека и безпроблемна бременност!

# 91
  • Мнения: 5
Здравей, Iveli1! Ние също сме с отрицателен резус фактор /ММ е 0+, а аз 0-/. Моите родители са и двамата 0+ и няма и грам съмнение, че те са ме правили Wink Четох, че понякога се получават такива неща с групите, но е разбрах точната причина, така че е възможно и при теб да се е получило същото. Принципно при първа бременност отрицателния RH не е притеснителен, но щом си имала прокървяване още утре отиди да си пуснеш изследване за антитела, то даже май се правеше и без това горе-долу в седмиците, в които си сега.
Пожелавам ти всичко да е наред и да нямаш поводи за притеснение занапред  Hug

# 92
  • Мнения: 59
Здравейте момичета,да се включа и аз тук,имам нужда от помощ.Живея в чужбина бременна съм в 14г.с ,изследваха ми кръвната група преди 2 сед.,но днес получих резултата и изненада оказва се ,че съм резус отрицателен,моят мъж е В+ (знам това защото си е правил изследване в България).Първо притеснявам се защото в 11г.с прокървих,и незнам дали в този случай има опасност за плода,и второ говорих с родителите и те ми казаха ,че и двамата са положителен резус ,включително и сестра ми,и аз няма начин да съм отрицателен.Обадих се в клиниката за да поискам втори тест,но те ми отказаха,и сега незнам какво да правя.Моля ако някой може да ми помогне със съвет ,ще бъда благодарна.Пожелавам ви лека и безпроблемна бременност!
Здравей всеки с положителен резус фактор може да създаде дете с отрицателен. Вероятността е по-малка, но я има Simple Smile Ако двамата ти родители са отрицателни тогава няма как ти да си положителна, а не обратното.
Спокойно, не е толкова страшно. При първа бременност не би трябвало да има проблем. Все пак след провървяване по принцип бият анти-Д профилактично, но не навсякъде. Затова може би е най-добре да следиш за антитела.

Ето информация
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%80%D1%8A%D0%B2%D0%BD%D0%B … D1%83%D0%BF%D0%B0

Последна редакция: ср, 24 окт 2012, 12:00 от 4ere6ka

# 93
  • Мнения: 411
4ere6ka, не всеки с положителен фактор може да създаде дете с отрицателен! Има си правила в генетиката.

# 94
  • Мнения: 59
4ere6ka, не всеки с положителен фактор може да създаде дете с отрицателен! Има си правила в генетиката.
Аз твърдя обратното. погледни линка, който съм постнала. Там много добре е описано какво и как може да се получи от съответната майка и баща. Вероятността може да е много малка, но все пак е възможно и това са правилата в генетиката.

# 95
  • Мнения: 411
На уики ли да вярвам или на учебника си по генетека, а?  Laughing Най -обичам да ми спорят за нещо от което си нямате хал хабер. Отвори учебника по биология за 9 -ти клас и си припомни уроците по генетика, като най - достъпни.

Rh + съответно може да е носител на алели ++ или + –. Когато човек има алели ++ и се чифтоса с друг с ++ се образуват само ембриони ++. Ако човек с алели + - се чифтоса с такъв с + +  вариантите са 50% ембриони ++ и 50% + - . Третия случай + - и + -  се получават 50% ++ и 50% – –. Ето, едва при третия случай едва е възможно от двама Rh + родители да се роди Rh -  дете.

Така, че е възможно, но не при всеки Rh (+) човек и не е на принципа на случайността.

# 96
  • Мнения: 59
Извинявам се, но не мисля че подобно нападане е уместно Simple Smile Не съм биолог, нито генетик, а един прост математик Simple Smile Мисля че спорът ни е малко неуместен и не е за темата, но си вземам бележка Wink

# 97
  • Мнения: 411
Включих се да разясня, не се прие, дообясних и всичко е ок. Нужни са пояснения, да не стават грешки! Назад в темата пак имаше невярни твърдения, които ако се оставят така, могат да докарат на някого излишни притеснения.

# 98
  • Мнения: 50
Много ви благодаря момичета за бързите отговори,за съжаление най-ранният тест който мога да направя е на 9.11,тогава ми дадоха час.Бях решила да направя тест в частна клиника,но ми казаха че нямали да го признаят Shockedпросто нямам думи.Ще чакам 2седмици и силно ще се надявам ,че всичко ще е наред.И все пак виждам ,че сте доста запознати с темата ,ако може да ми кажете какво би могло да се случи,ако бебето е положителен резус фактор,и аз вече съм прокървявала веднъж в 11г.с поради хормонален дисбаланс.Благодаря!

# 99
  • Мнения: 411
Iveli1, първа бременност ли ти е? Предишни аборти? Ако е първа бременност най - вероятно нищо лошо няма да се случи.  Peace

# 100
  • Мнения: 50
Да първа бременост ми е,след инвитро,но предвид кървенето се притеснявам.

# 101
  • Мнения: 411
Споко! Имай предвид, че в Бг на доста бременни Rh (-) с ранни кървенета като твоето не се слага анти Д гамаглобулин. То, даже и профилактично не си поставят повечето бременни в 28 г.с. Тук едва ли не се слага след амниоцентеза и чак след раждане на (+) бебе.

# 102
  • Мнения: 50
Много ти благодаря Kalifornia,чувствам се по-спокойна вече.

# 103
  • Мнения: 355
И аз се оказах с резус - при родители с + и двамата.
Възможно е, но и мен успокоиха, че няма драма, с първо бебе, и т.н.
Само да попитам за това изследване за антитела: гинеколожката ми или е разсеяна, или аз трябва да я ръчкам, но те в коя седмица се правят, профилактично ли се изследват? навсякъде ли може да се направи изследването?

# 104
  • Мнения: 50
beginner_mamma разпечатай си приложение 15 (най-вече страница 10) в частта за майчино здравеопазване http://www.nhif.bg/web/guest/204  и отиваш при съответния специалист който няма как да ти откаже. В почти всички големи лаборатории се прави изследването но цената му започва от 40 лв и нагоре ако нямаш направление.

Общи условия

Активация на акаунт