Петрови пости

  • 14 266
  • 120
  •   1
Отговори
# 75
  • София
  • Мнения: 7 954
...

Шницелите и кюфтенцата изглеждат страхотно, Дядо Хаджи Grinning! А за хумуса идеята каква е, аз съм правила само с нахут (което ме подсеща отново да си направя фалафели)? Как приготвяш бадемите?
И ще ми е интересно дали ще се получи тофу, сигурно! А ако му сложиш на това нещо сиренена мая какво ли ще стане Thinking.

...


По принцип тофуто не се използва мая за сирене, а пък и точно в пости едва ли бих я ползвал. По принцип у нас соевото мляко го пресичат с ябълков оцет или лимонов сок и после проблема е пресирането (притискането) на пречената маса за да се получи тофу. Аз обаче казвам, че и без да си играя първо да получавам соево мляко, па после да го пресичам и т.н., само от сварена и пасирана соя получавам на вкус и консистенция подобен продукт.

Хумуса от бадеми - първо бадемите попарвам с вряла вода, обелвам ги, пасирам ги и от там нататък ги ползвам вместо нахута. 

# 76
  • Мнения: 784
Понеже в този пост изобилства от дни за риба, която обожавам, бих ви препоръчала да опитате, ако не сте, тилапия филе.

Къде го продават? Някъде по големите вериги магазини зареждат ли? И аз съм чувала, че било много вкусно - в "Черешката на тортата" някой го хвалеше , май ...

Благодаря за рецептите за постното песто!

# 77
  • На топло...
  • Мнения: 584
Благодаря за обяснението, Дядо Хаджи  bouquet!
За тофуто знам, че се прави без мая, просто се чудех какво би се получило ако млякото се пресече с мая:). А иначе не може ли да се ползва мая по време на пост, с друго впечатление съм останала Thinking.
А хумуса ще го пробвам и с бадеми Grinning.

Адриана, боза сама си правих (не живея в БГ) - малко е времеемка, а и никой друг вкъщи не я харесва, та наистина ми идва вповечко въглехидратната част, щото се налага да изпия цялата продукция "да не става зян" Laughing.

# 78
  • София
  • Мнения: 7 954
Благодаря за обяснението, Дядо Хаджи  bouquet!
За тофуто знам, че се прави без мая, просто се чудех какво би се получило ако млякото се пресече с мая:). А иначе не може ли да се ползва мая по време на пост, с друго впечатление съм останала Thinking.
А хумуса ще го пробвам и с бадеми Grinning.

Адриана, боза сама си правих (не живея в БГ) - малко е времеемка, а и никой друг вкъщи не я харесва, та наистина ми идва вповечко въглехидратната част, щото се налага да изпия цялата продукция "да не става зян" Laughing.

Истинската мая за сирене би трябвало да е сирищник от стомаха на агнетата, т.е. продукт с животински произход несъвместим с постите. Имам съмнения обаче, че сега вече продават по скоро химикали, ама не съм сигурен.

Аз също правя домашна боза и за да съкратя максимално времето за направата на закваската, работя вече с суха мая. Аз даже после умишлено я оставям да ми „прокисне“ и да стане резлива, докато внучката дължи да я изпие веднага (то ако има начин топла ще я изпие). Всъщност за внучката понякога правя експресна боза без фермент.

# 79
  • Мнения: X
Ммм, като заговорихте за боза - аз днес си взех от био бозата на harmonica. Напомня ми бозата от детството ми. Иначе тези 2 дни съм основно на филийки с хумус или хайвер и резенчета краставички.
 

# 80
  • София
  • Мнения: 282
Като ви чета как използвате соя, завиждам ви защото аз не мога да я понасям, не че съм алергична, не и харесвам вкуса и във всеки продукт купешки в който я има я усещам. Като измерителен уред за соя съм. Mr. Green

# 81
  • София
  • Мнения: 7 954
Като ви чета как използвате соя, завиждам ви защото аз не мога да я понасям, не че съм алергична, не и харесвам вкуса и във всеки продукт купешки в който я има я усещам. Като измерителен уред за соя съм. Mr. Green

Соята поема аромата и вкуса на подправките и другите съставни части, така че нямам представа какво сте усетили. По-долу ви представям три мои продукта, в които се използва соева паста (сварена и пасирана соя) и ви уверявам, че соята не се усеща въобще.

Днес приключих поредицата от кулинарни експерименти, резултатите от които ще ми трябват другата седмица когато имаме траурен повод и трябва всичко да е приготвено напълно постно. Овесените шницели вече ви ги представих, днес направих:

Постния таратор, който аз нарекох зелен сух таратор.

Всъщност в този таратор, аз не ползвах тофу, а паста получена от сварена и пасирана соя.

Канелено - какаов кекс.

Оригиналната рецепта може да видите .ТУК. Млякото съм заместил с пастата от соя, за която споменах по-горе и паста от нахут, пак така получен от сварен и пасиран нахут. Яйцата - всяко яйце с 60 ml газирана вода. И от остатъка на тестото направих тези:

Канелено - какаови мъфини.

# 82
  • На топло...
  • Мнения: 584
Ginger, голям късмет... Дано по-малко усещаш вкуса ѝ в продуктите, където и трябвало да е излишна Hug.

За маята за сирене - вярно, че е животинска по принцип, изключила съм Embarassed... Но има и "химия", да - микробиална, а не животинска. Даже по повечето сирена и кашкавали би трябвало да пише с какви ензими работят (смеската от химозин и трипсин, които се намират в маята, се казва Lab на немски и навсякъде е отбелязано от какъв произход е, има все пак твърде много вегета тука, за да не им обръщат внимание Wink) Peace.
Браво за бързото бозоправене. Аз меля просо, прокисвам и т.н. Grinning.

# 83
  • Мнения: 5 097
Аз днес минах със солети и сега правя зеленчукова супа. Утре ще правя тиквички с ориз и прясно постно зеле.

Имам и един въпрос. Аз никога през живота си не съм яла тофу. Искам да ми препоръчате каква да си взема- какво да гледам, марка ли?

# 84
  • Мнения: 1 273
В Пикадили е хубаво тофуто. Продават го нарязано на парчета.

# 85
  • София
  • Мнения: 7 954
Аз днес минах със солети и сега правя зеленчукова супа. Утре ще правя тиквички с ориз и прясно постно зеле.

Имам и един въпрос. Аз никога през живота си не съм яла тофу. Искам да ми препоръчате каква да си взема- какво да гледам, марка ли?

Ами аз понеже си го правя сам и марките не ги познавам много. Иначе да кажем с някакви ваши любими подправки ако има.

# 86
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
Една рецепта за тези,които обичат тофу.

Дип от тофу

 

1 твърдо обикновено тофу
1/3 ч. ч. зехтин
¼ ч. ч. прясно изцеден лимонов сок
1 ½ с. л. ябълков оцет
2 ч. л. сол 

Всичко хубаво се пасира до гладка хомогенна смес. Преди сервиране се разбърква.

Съвет:
Може да се използва като сметана към крем супи или отделно като разядка, да се овкуси с чесън или подправки по ваш вкус.

източник : http://www.zajenata.bg/%D0%B4%D0%B8%D0%BF-%D0%BE%D1%82-%D1%82%D0 … -recepta1483.html

# 87
  • София
  • Мнения: 478
Една рецепта за тези,които обичат тофу.

Дип от тофу

източник : http://www.zajenata.bg/%D0%B4%D0%B8%D0%BF-%D0%BE%D1%82-%D1%82%D0 … -recepta1483.html


От този сайт меко казано вече прекаляват. Не съм такъв човек, гледам да не се вживявам за такива неща, но вече няколко рецепти преписват дословно  Shocked В тази са сменили само заглавието и снимката ooooh! Уверете се сами що за наглост, дума по дума...  http://brazilka.blogspot.com/2010/02/tofu-sour-cream.html

Извинявам се, че се включвам без да съм чела назад, просто отворих темата от последния пост. Утре ще наваксам и ще се включа по - адекватно.

# 88
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
brazilka,извинявай,не знаех,че е твоя рецептата.Случайно попаднах на нея. Rolling Eyes

# 89
  • Мнения: 508
Здравейте!
Най-сетне и аз стигнах да пиша. Тази седмица имах доста работа и не съм ви чела. От гледна точка на разнообразие в храненето не мога да се похваля. Мъжът ми цяла седмица яде зрял боб, а аз зелен фасул. Допълнението ни е салата от зеле, домати, чушки, лимонов сок и зехтин. Сега ви прочетох всички идеи и си набелязах някои неща да направя. Благодаря Hug

Общи условия

Активация на акаунт