Петрови пости

  • 14 250
  • 120
  •   1
Отговори
  • Мнения: 784
ПЕТРОВ ПОСТ
тази година е от 11 до 29 юни включително, като на 29 юни /петък/ се разрешава риба

Нарича се още "Апостолски", а навремето - "Пост за Петдесетница", тъй като възниква по примера на апостолите, които, след като приели даровете на Светия Дух на Петдесетница, се подготвяли с пост и молитва за проповядване на Евангелието по целият свят.

Колко продължава Петровият пост
Продължителността на Петровия пост е различна в зависимост от датата на Пасха. Започва винаги от неделята след Петдесетница - Неделя на Всички светии, и завършва в деня преди двата най-големи апостолски празници - 29 юни, когато се честват първовърховните апостоли Петър и Павел, и 30 юни - Събор на светите дванадесет апостоли. Ако в някоя година Възкресение Христово се падне между 5 и 8 май, въобще няма пост.

Защо постим след Петдесетница
След Възнесението на Христос много християни пострадали мъченически за вярата си. Жертви на тези гонения станали и апостолите Петър и Павел. Постът, който започва в деня след Неделя на Всички светии и предшества апостолския празник, припомня страданията на първите християни и различните християнски служения.
Като се изпълнили с Духа на истината, между другите небесни тайни апостолите възприели и учението за духовното въздържание. Очиствайки сърцето си с пост, човек става по-способен да възприема благодатните дарове и с Божия помощ да отстоява на изкушенията. Затова след светлите и радостни дни на Възкресение, Възнесение и Петдесетница Църквата е установила да се отдаваме на пост. Този пост ни е нужен и за да съхраним в себе си онези дарове, които са ни преподадени чрез Тайнствата на Църквата и да ги преумножаваме в своето лично християнско служение.

Кога е установен Петровият пост
Установяването на този пост се отнася още към първите времена на християнството.
За църковното установяване на този пост се упоменава в апостолските постановления: "След Петдесетница се празнува една седмица, а после се пости: справедливостта изисква да се радваме за приемането на даровете от Бога, и да постим след облекчението за плътта."
Той особено се утвърждава, когато в Константинопол и в Рим (преди разделението) били построени храмове, посветени на първовърховните апостоли Петър и Павел. Освещаването на константинополския храм било извършено на 29 юни и оттогава този ден станал особено тържествен и на Изток, и на Запад. В Православната църква се утвърждава и практиката вярващите да се подготвят за празника чрез пост и молитва.

Как да се храним по време на поста
Петровият пост е по-малко строг и щадящ, отколкото Великденският пост. Както през Коледния, така и през Петровия пост се разрешава риба (освен в сряда и петък). Риба се разрешава и на 24 юни - Рождество на св. Йоан Кръстител (Еньовден), независимо какъв ден се пада. Освен риба и морски дарове, не се консумират други храни от животински произход,  месо, яйца и млечни продукти.
Задължителен строг пост се полага в деня преди празника, на 28 юни, но ако се случи в събота или неделя, строгостта на поста се облекчава и в този ден се разрешава олио и вино.
Ако 29 юни, празника на Първовърховните апостоли, се случи в сряда или петък, се разрешава риба, а ако 30 юни съвпадне със сряда или петък, се разрешава само да се яде постна храна с олио и вино.
Светите отци съветват да не предприемаме прекалено тежък пост, в резултат на което или съвсем да изоставим въздържанието, или да се възгордеем. Всеки, който е постил, знае, че разумният пост не изтощава, а носи лекота, съсредоточеност, трезвост, радост, чистота.

Как да прекараме Петровия пост
От изключителна важност е да ходим често на църква и да участваме в богослуженията. Да се постараем поне веднъж по време на поста да се изповядаме и да се причастим. Нито условията на живот, нито времето, обстоятелствата и т.н. могат да ни извинят за леността и нерадението. Всичко зависи от това, колко сериозно се отнасяме към вярата си.
Ако се лишим от богослуженията по време на поста, лишаваме се не само от тяхната красота и дълбини, а и от онова, което придава смисъл на поста и го прави действен - богообщението.
От християнска гледна точка физическото въздържание и лишение е съвършено безполезно, ако липсва духовният пост, ако целия подвиг на поста не съсредоточаваме върху Бога и не е насочен към Него. Ние постим, за да усетим Божието присъствие в душата си. Чрез поста и молитвата прогонваме от себе си всичко нечисто и вредно.

Из www.pravoslavieto.com


В Църковния Устав (Типика) на Българската Православна Църква е установено следното правило за поста:

"На Велики петък не се полага да се яде нищо. За немощни и престарели - само хляб и вода.
В понеделник, вторник и сряда на Страстната седмица и първите 5 дни от първата седмица на Великия пост се пази строг пост (растителна храна без олио). Също такъв строг пост има и за 5 януари и 29 август. В тези 2 дни, когато се случат в събота или неделя, се разрешава "елей и вино".
През Великия пост (освен първата и последната седмица) и Богородичния пост, както и през първата седмица на Рождественския (Коледния) пост и от 20 до 24 декември включително - постът се състои в ядене само на растителна храна с олио. Това важи и за Кръстовден (14 септември).
Безгръбначни животни (охлюви, миди, октоподи и др.) се считат за постни храни.
През останалите дни на Рождественския пост, през Петровите пости и в сряда и петък, когато не са в постния период се разрешава риба. Риба се разрешава и на празниците Благовещение, Преображение Господне и Връбница.
През Сирната седмица постът се състои в това - да не се яде месо. Тя и не се нарича постна. Яде се риба, масло, яйца, сирене и други млечни продукти.
Човек, който се готви за изповед и причастие е необходимо предварително да уточни с изповедника начина на постене. Който е болен или има хронични заболявания да се посъветва също с изповедника и лекаря си."

Това е каноничното правило на БПЦ. По-строг или по-лек пост се допуска само с лична благословия от свещеник, а не по собствена инициатива!    




                                                    

Стари теми:
Великденски пости - 2009
Великденски пости - 2010
Великденски пости - 2011
Великденски пости - 2012
Коледни пости - 2009
Коледни пости - 2010
КОледни пости - 2011
Петрови пости - 2009
Петрови пости - 2010
Богородични пости - 2010
Богородични пости - 2011


ПРЕДЯСТИЯ И САЛАТИ
Салата с авокадо - magenta85
Импровизирано гуакамоле - malko_mishlence
Зелена салата с грейпфрут - Надето
Авокадена майонеза
Маслинова паста - Ева на третия етаж
Разядка с патладжан. - Ева на третия етаж
Соева тофу-майонеза
Веганска слънчогледова майонеза
Салата от целина ,ябълки и орехи
Киноа с куркума и пресни зеленчуци
Салатка- домати със сусам - Ева на третия етаж
Бобена салата по мексикански  И Японска спаначена салата- ginger tea
Хумус сандвичи - Brazilka
Фетучини от тиквички със сос песто
Пикантен пастет от боб- brazilka
Пастет от червен боб - brazilka
Домашно песто -Lenny_Pld ॐ (With love)
Тофу-сметана - brazilka
Конопено мляко - Maria71
Пастет от маслини - katelinka


СУПИ
Гъбена супа с елда - mimmox
Гръцка супа от нахут - basis
Постен борш
Крем супа от червена леща и кокосово мляко
Постна супа - malko_mishlence
Спаначена супа - zornitsa
Супа леща със спанак и гъби - Петт
Крем-супа с тиква, праз лук и картоф - SvilVasil
Постна супа от коприва
Постна супа с коприва
Крем супа от тиквички и картофи - Ева на третия етаж
Крем супа от броколи
Африканска крем-супа от броколи - basis
Крем супа от целина и праз - zornitsa
Смядовски таратор - Нану
Постен таратор - Katarin X.
Постен таратор - Alicante
Лека пролетна супа - *Elle*
Гаспачо - Maria71
Крем-супа от червена леща


ОСНОВНИ
Картофени кюфтета - Краси...*
Пълнени тиквички с червена леща и просо - Краси...*
Кюфтета от леща и кашкавал - ilrai
Фалафели - Краси...*
Зеленчукова яхния без олио - дядо хаджия
Крем супа с картофи и моркови - SvilVasil
Крем супа от червена леща - Zdraveto
Овесени кюфтенца - labrex
Картофени кюфтета на фурна - Pety
Индийско къри с карфиол и нахут - fio
Кюфтета от окара запекани във фурната - didka_80
Яхния от Елда - mimmox
Спагети със зеленчуци и хрупкава поръска - Надето Simple Smile
Пълнени чушки и тиквички с гарнитура от моркови с копър - дядо хаджия
Яхния ориз със зеленчуци
Картофи с гъби на фурна
Задушено червено зеле с ябълки и Бакла - basis
Тиквички и гъби с доматен сос - irai
Постна баница с лозови листа - ginger tea
Картофи с грах и артишок - basis
Гръцки лозови сърми и пълнени цветове на тиквички - basis
Постна пролетна капама - ginger tea
Kисело-сладки моркови в тиган - danilu
Спанак (лапад) с ориз - zornitsa
Пържени калмари - ginger tea
Шницели - mamino
Гъби с ориз - zornitsa
Постно зеле - Ева на третия етаж
Винен кебап с гъби - Царицата-майка
Тиквичкова лятна манджа с домати - Нану
Овесени шницели и картофени кюфтета - дядо хаджия
Пататници - дядо хаджия


ТЕСТЕНИ
Домашна бъркана пица - maia4444
Солени бисквити - Петя
Постен сандвич
Постна люта баница с гъби,лук и картофи - ginger tea
царевичен хляб - darina_28
Тортила - Ева на третия етаж
Френски хлебчета със сусам и мак
Фокача с маслини и розмарин
Улични мекици
Малки питки със спанак, със коприва, със лапад, със праз, със лу … Калицуня) - basis
Ръжен хляб със кисела закваска
Веган Козунак



ДЕСЕРТИ
Сладкиш с ябълки - Герганка
Вегански сладкиш с орехи - myran
Шоколадова торта - Петя
Постни мъфини - Петя
Постни палачинки - Петя
Сладкиш с грис
Вегански бисквити без мазнина - anita29
Постни сладки с бадеми - anita29
Домашна халва - anita29
Кекс с мармалад - basis
Соеви палачинки - Ева на третия етаж
Постно шоколадово Брауни
Сусамови сладки
Постен шоколадов сладкиш
Щтрудел
Баница с тиква (Тиквеник) - SvilVasil
Сладки със сусамов тахан, овесени ядки, орехи и стафиди
Ябълков сладкиш за пости
Кокосовите палачинки - Ева на третия етаж
Катми
Постни мъфини
Елхички от сушени плодове и орехи
Тарталети без печене с крем от манго и лайм
Шоколадови мъфини с ментова глазура-веган
Йоана на Земята – Постен сладкиш с ябълки и дюли
Сладкиш със сладко - Нану
Морковена торта с портокалов крем
Баница със спанак и ориз - Ева на третия етаж
Бутер банички - katelinka
Ашуре с кокосово мляко - katelinka
Постно кексче в микровълнова за 1 мин. - blackisback
Крем за строг пост - Maria71
Сладолед за строг пост - Maria71
Бонбони с кокос и сусам


ЯСТИЯ С РИБА - позволяват се през Петровия, Рождественския пост, сирната седмица, в сряда и петък извън големите пости и в дните, специално отбелязани в календара
Супа от глава на сьомга - Maria71
Сьомга във фолио - Ева на третия етаж
Предложения с риба - Vanja77
Бобена салата с риба тон - brazilkа
Рибен гювеч - Ginger tea
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=662835.msg22246548#msg22246548

Лек и спасителен пост на всички!

Последна редакция: чт, 14 мар 2013, 18:02 от Царицата-майка

# 1
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
Царицата-майка,благодаря за темата.Информацията,кото си дала е  много полезна.  bouquet

# 2
  • София
  • Мнения: 1 455
 Царицата- майка, благодаря за темата   bouquet
Лек и спасителен пост на всички  Hug

# 3
  • Мнения: 784
Ако искате нещо да добавям - казвайте, докато мога да си редактирам поста. Ще чакам и на Бразилка календарчето.
Това са най-леките пости - кратки са, разрешава се риба, хайвер, морски дарове, лято е и има всякакви плодове и зеленчуци. Така че, който не е постил и има желание да опита - сега е моментът!  Simple Smile

# 4
  • София
  • Мнения: 794
 Темата е чудеснааа! Много се радвам, че дойде време за следващите пости Party

# 5
  • Мнения: 5 081
Момичета, заради болести не можех да си позволя да постя, но ето, че този пост ще бъде първият, който ще спазвам. Благодаря за описателния първи пост. Hug Лек и спасителен пост на всички!

# 6
  • София
  • Мнения: 478
Царицата-майка, Благодаря за хубавата тема  bouquet

Ето и календарчето:





# 7
  • Мнения: 220
И аз съм с вас  Peace

# 8
  • Мнения: 1 274
И аз съм тук!

# 9
  • Мнения: 508
Царицата-майка и аз ти благодаря много за темата  bouquet

# 10
  • Мнения: 4 345
Царицата-майкаbouquet Hug  bouquet

# 11
  • На топло...
  • Мнения: 584
И аз тук  Hug!
Лек и спасителен пост!

Ето кога ще се яде постен таратор Grinning...
Баба ми правеше редовно таратор с оцет, като дете ми беше по-любим от този с мляко. Казвахме му "Смядовския таратор", откъдето идва дядо (но предполагам в цяла България е бил популярен по време на пост). Сега ще го пробва и мъжът ми, че само съм му разказвала за него.

Последна редакция: пт, 08 юни 2012, 22:30 от Нану

# 12
  • Мнения: 107
Благодаря за темата   bouquet
От понеделник сме на линия... Лек пост за всички!!!

# 13
  • Мнения: 1 274
И аз тук  Hug!
Лек и спасителен пост!

Ето кога ще се яде постен таратор Grinning...
Баба ми правеше редовно таратор с оцет, като дете ми беше по-любим от този с мляко. Казвахме му "Смядовския таратор", откъдето идва дядо (но предполагам в цяла България е бил популярен по време на пост). Сега ще го пробва и мъжът ми, че само съм му разказвала за него.
Да не забравиш да дадеш рецептата.

# 14
  • На топло...
  • Мнения: 584
E, тя си е нормалната - краставици, копър, чесън, олио, по желание орехи, само вместо кисело мляко се слага вода и оцет на вкус Peace.

# 15
  • Мнения: 1 274
Снощи приготвих за днес една салата от сурови тиквички. Идеална е за пости:

Със специално ренде настъргах 1 кг. тиквички на прозрачни кръгчета. Добавих 3 глави накълцан чесън нова реколта, 1 зелен лук с оформена главичка, 1/2 връзка джоджен - накъсаните листа, 3 морковчета, сока на два лимона. Оставих в хладилника да се смесят вкусовете.

# 16
  • Мнения: X
Снощи приготвих за днес една салата от сурови тиквички. Идеална е за пости:

Със специално ренде настъргах 1 кг. тиквички на прозрачни кръгчета. Добавих 3 глави накълцан чесън нова реколта, 1 зелен лук с оформена главичка, 1/2 връзка джоджен - накъсаните листа, 3 морковчета, сока на два лимона. Оставих в хладилника да се смесят вкусовете.

А тиквичките белиш ли ги предварително?

# 17
  • Мнения: 1 274
Не, тези тиквички са много пресни - купени от производител.

# 18
  • Мнения: X
И аз     bouquet   за темата!

И една идея за постен "таратор", тук от форума (съжалявам, не помня от къде точно):

200 гр меко тофу
1 авокадо
1 краставица
чесън, сол, копър
вода до желаната гъстота
Тофуто, авокадото и краставицата могат да се нарежат съвсем на ситно или да се пасират.
Подправят се и се разрежда с вода до желаната гъстота.
Да ви е сладко!   Heart Eyes

# 19
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
От няколко дена се усещам преситена . Сега като прочетох, че е време за пост дори се зарадвах!
Лек пост на всички!

# 20
  • в моя свят
  • Мнения: 849
Записвам се и аз в темата.
За първи път постих по време на Великденските пости и от тогава не ям месо.Просто не ми се яде макар почти всеки ден да готвя месо за мъжа ми и детето.Сега трябва само да изключа млечните и се радвам,че е разрешен хайвер през повечето време,защото много го обичам.
И аз харесвам постния таратор и дори си го правя и когато няма пости.

# 21
  • Мнения: 1 274
Записвам се и аз в темата.
За първи път постих по време на Великденските пости и от тогава не ям месо.Просто не ми се яде макар почти всеки ден да готвя месо за мъжа ми и детето.Сега трябва само да изключа млечните и се радвам,че е разрешен хайвер през повечето време,защото много го обичам.
И аз харесвам постния таратор и дори си го правя и когато няма пости.
Напълно те разбирам за месото. След постите доста ме боля корема от месо. И аз напоследък се отказах от него. Карам на риба, яйца и млечни, но от последните предпочитам кисело и прясно мляко, защото са по-леки.
Хайверът, ако е от истинския, е много полезен, богат на Омега 3. Сигурно ще ти се отрази добре!

# 22
  • Мнения: 204
Много ме зарадва рецептата за таратора, благодаря  bouquet

# 23
  • София
  • Мнения: 7 908
Здравейте и от мен и аз съм на линия вече.

След Петров ден у нас излизаме в така наречената готварска ваканция, през която намаляваме значително приготвянето на ястия с месо, а караме основно на салати, млечни продукти и плодове. Готварската ни ваканция свършва след Кръстов ден.

# 24
  • София
  • Мнения: 794
 И аз между постите имам само 1,2 хапвания на месни продукти и силно ограничена консумация на млечни, която бих искала да сведа до 0, защото забелязвам значителни подобрения в тялото си, когато не приемам никакви животински продукти по време на самия пост.., но за сега не успявам..
 Започвам постите с една лека пролетна супа от тиквички, слагам морков, картоф, чушка и киноа. Може да се застрои с ядково мляко или пасирано тофу. Всичко се нарязва на много малки парченца.

# 25
  • Мнения: 1 274
tais, aз също се радвам като дойдат пости. През останалото време все ми се струва, че не се храня както трябва. А така, има някаква дисциплина.
*Elle*, и при мен има значителнни подобрения по тялото - отслабвам и имам много регулярен стомах. Разбира се, старая се да се храня здравословно.
дядо хаджия, много добра идея с тази ваканция. То аз съм в постоянна полуваканция, но може да изляза в пълна и аз.

Днес мисля да направя гаспачо:

Продуктите са: домати, краставици, зелени чушки, малко лук и чесън - блендират се с вода до хомогенна течност. Добавят се сол и зехтин на вкус, по желание. Може да се гарнира с малки кубчета лук и чушка, които плуват отгоре.

За ядящите риба, много харесвам супа от глава на сьомга:
Купува се глава и/или рагу около 1кг., сварява се за половин час, вади се, бульонът се пази. Обезкостява се. В бульона се слага обезкостената риба на късчета, сол - 1 с.л., лук, добавят се ситно нарязани кортофи, моркови, 1-2 бр. чушки. След като се свари, се добавят подправките - девесил, кервиз (целина) и магданоз. По желание предварително се добавя и люта чушка.


Последна редакция: пн, 11 юни 2012, 11:25 от Adriana71

# 26
  • София
  • Мнения: 478
дядо хаджия, много добре звучи тази готварска ваканция Crazy

Постните тарататори са много приятни и освежаващи. Краси...*, много ми допадна твоята идея за такъв, до сега не съм пробвала с авокадо и тофу.

Днес сме на хумус сандвичи с краставица, за вечеря ще го мисля, но преди това ще направя един добър пазар, че хладилника и килера са празни Crazy

Имам едно предложение за обнародване Laughing Да не се прекопират всеки път рецептите от предната тема, а да се публикуват на 1 ва страница само тези от настоящата, защото всеки пост е в различен сезон и за рецептите се използват различни сезонни продуки и т.н. Който иска ще си цъкне на линка за съответния предишен пост и да разглежда. Според мен ще е много по прегледно и лесно за търсене, но може и да греша newsm78

Хубав и прохладен ден на всички Grinning

# 27
  • София
  • Мнения: 864
опс и аз тука.
започвам от днес, но като начало на черешов ден. Simple Smile

# 28
  • Мнения: 5 081
Здравейте! Аз стартирам със зеленчукова супа и мисля по- голямата част от поста по този начин да премине- най- бърза ми е, а и страшно много я обичам.

# 29
  • София
  • Мнения: 794
 Аз не свалям и грам, но съм по-здрава, енергична, изчезват ми месечните болежки..
 Сьомга и аз така правя на супа, но само с рагу, главите ни идват по-тежки и мазни.
 Съгласна съм с предложението на Бразилка, но предлагам да има и линкове към старите теми, защото много от ястията не са сезонни, а и сладкишите също.

# 30
  • Мнения: 1 274
Здравейте! Аз стартирам със зеленчукова супа и мисля по- голямата част от поста по този начин да премине- най- бърза ми е, а и страшно много я обичам.
Имаш ли някаква специална рецепта или слагаш каквото дойде?

# 31
  • Мнения: 21
Здравейте и от мен Simple Smile.
Решила съм тези пости да изкарам основно на пресни плодове и зеленчуци, но съм се сетила преди това да направя една съвсем обикновена бистра зеленчукова супичка.
Пожелавам ви лек и спасителен пост на всички Simple Smile

Последна редакция: вт, 12 юни 2012, 09:31 от liese

# 32
  • Мнения: 115
Здравейте   bouquet!
 Да се присъединя към вас. За първи път ще постя толкова дълго. До сега съм постила само сряда и петък. Днес започнах с крем супата от червена леща от блога на Йоли, надявам се да не е нередно да приложа източника: http://yoli-www.blogspot.co.uk/2009/04/blog-post_15.html

# 33
  • Мнения: X
Привет, тази вечер сложих една леща на котлона, а за фурната импровизирах с пълнени зелени чушки с оризи  кайма. Моята чушка е най-отдолу и е постна.  Laughing Лещата е ясна на всички като рецепта.  Чушките реших да пробвам от този блог: http://zi4e57.blogspot.com/2011/09/blog-post_13.html

Сега ще опитам и постния таратор.
Благодаря за рецептите и извинявайте, ако давам линкове към нещо, което вече е показвано. Много рецепти, много нещо...  Mr. Green

# 34
  • Мнения: 2 545
Здравейте и от мен! Hug  Пак сме на линия.

Започнах поста с вкусна супичка от тиквички с много копър, лук и много малко олио. Изненадващо вкусна се оказа! Само забравих да сложа вътре кисели джанки (бяха важна част от рецептата). Ефектът щеше да е два пъти по-добър - сигурна съм. Laughing Между другото съм пробвала с тях зеления фасул - става невероятен. Чувала съм също, че се добавят счукани джанки към постния таратор. Опитайте!

# 35
  • Мнения: 5 081
Здравейте! Аз стартирам със зеленчукова супа и мисля по- голямата част от поста по този начин да премине- най- бърза ми е, а и страшно много я обичам.
Имаш ли някаква специална рецепта или слагаш каквото дойде?

Нямам. Утре пак ще правя и слагам наличните продукти в хладилника- лук, зеле( най- вече, много го обичам в супа), целина, морков, граф, царевица, тиквички, чушка, лук. Слагам ги нарязани в подсолена вряща вода. Като поомекне морковът, слагам и картоф. Успоредно правя запръжка с маааалко мазнина и брашно- на око и вкус, принципно обичам по- леки храни, затова и малко мазнина слагам. Като омекнат и картофите, слагам и домат на око. Проблемът ми за утрешната супа е, че нямам стар лук вкъщи  Laughing А съм в сесия и хич не ми се излиза навън.

Исках да ви питам откъде мога да купя нахут? Никога не съм купувала и приготвяла, а това с хумуса ми хареса като идея.

# 36
  • Мнения: X
Исках да ви питам откъде мога да купя нахут? Никога не съм купувала и приготвяла, а това с хумуса ми хареса като идея.

В магазините за здравословна храна има със сигурност.

# 37
  • На топло...
  • Мнения: 584
Eх, събира се отборът Grinning!

Аз хапнах днес домашна зелена салатка с риба тон и филийки с последното миналгодишно ягодово сладко, че новото е готово...

Краси, радвам се да видя моя рецепта (предполагам, че си я прочела в предната тема за Великденските пости), препоръчана от истински кулинар. Този тофу-авокаден таратор го изекспериментирах по случай белтъчните дни в 90ДД, наистина става хубав, само зеленото е един тон по-наситенко, а аз му слагах и лимонов сок да докарам киселкото на млякото Grinning.

За утре не съм решила какво ще е, обаче много ми се хапва зеленчукова супа с картофи, зелен боб и бамя, без фидета и оризи - бистра. Баба ми я прави без олио, с чубрица и евентуално магданоз, с оцет е много разхлаждаща Peace. Ама май ще се почака за бамята, освен ако не е от консерва Wink.

# 38
  • София
  • Мнения: 7 908
Исках да ви питам откъде мога да купя нахут? Никога не съм купувала и приготвяла, а това с хумуса ми хареса като идея.

В магазините за здравословна храна има със сигурност.

И в магазините от веригата „Фантастико“

# 39
  • Universe
  • Мнения: 1 556
Привет и аз съм тук   bouquet

Моето сурово предложение "Фетучини" от тиквички със сос песто



# 40
  • София
  • Мнения: 1 455
 Lenny_Pld ॐ (With love), много интересни рецепти. Искам да те попитам оризовите кюфтета пробвала ли си постни и печени?

# 41
  • Мнения: X
Краси, радвам се да видя моя рецепта (предполагам, че си я прочела в предната тема за Великденските пости), препоръчана от истински кулинар. Този тофу-авокаден таратор го изекспериментирах по случай белтъчните дни в 90ДД, наистина става хубав, само зеленото е един тон по-наситенко, а аз му слагах и лимонов сок да докарам киселкото на млякото Grinning.
Благодаря ти за подсказката и рецептата.      bouquet     Наистина е добър заместител на таратора.

У нас-нахут със зеленчуци , нещо като яхнийка.
За довечера мисля леща с моркови и кокосово мляко.



# 42
  • Мнения: 1 317
Здравейте!! Simple Smile
Вчера започнах със супа от тиквички и целена, а днес ще приготвя едно грахче.
Приятен ден!

# 43
  • София
  • Мнения: 864
аз пък си хапнах снощи салатка от морков, краставичка, и ябълка поръсени с малко орехи и овкусени според вкуса на всеки:) и една друга салатка със спанак, крутони, доматче  и отново овкусени според вкуса на всеки:)

# 44
  • Мнения: X
Здравейте, снощи най-добре ми се получи импровизираният таратор. Настъргана краставица, копър, чесън, олио, сол и оцет. Не съм доливала вода, краставицата си пусна хубав сок. Стана количество като една малка купичка, но беше с много приятен и наситен вкус.

Кажете сутрин какво закусвате? Вчера изядох 300-400 грама череши, но въглехидратите ми стават твърде много за деня. Имате ли идеи за постни закуски, които да набавят по-сериозна доза протеин?

# 45
  • Universe
  • Мнения: 1 556
Lenny_Pld ॐ (With love), много интересни рецепти. Искам да те попитам оризовите кюфтета пробвала ли си постни и печени?

Да пробвала съм ги  Peace Най-вкусни и нездравословни стават пържени  Embarassed (както са снимката), но, също така добър вариант е във форма за мъфини - хем мързеливо, хем красиво  Hug

Днес ще правя грах яхния

Ехххххххххххххх, благодатно време за пости - има салати, плодове, топло е Hug Hug

 Heart Eyes  bouquet


# 46
  • София
  • Мнения: 84
И от мен една идея за  таратор - една шепа орехи се блендират с 2 чаши вода - става като мляко, като аз не изваждам смлените остатъци от орехите, а добавям сол, настъргана краставица и копър.

Кажете сутрин какво закусвате? Вчера изядох 300-400 грама череши, но въглехидратите ми стават твърде много за деня. Имате ли идеи за постни закуски, които да набавят по-сериозна доза протеин?


Понякога си правя за закуска препечена филийка/сухар/крекер, върху която слагам намачкано с вилица авокадо и отгоре орехови ядки - за мен това е много вкусно.

# 47
  • Мнения: X
Понякога си правя за закуска препечена филийка/сухар/крекер, върху която слагам намачкано с вилица авокадо и отгоре орехови ядки - за мен това е много вкусно.

Благодаря за идеята, ще опитам.   bouquet

# 48
  • Мнения: 174
                     Здравейте, записвам се в темата!
  Искам да питам има ли такива, които няма да консумират и олио? Аз ще се опитам тази седмица да не ям нищо с олио-  хляб, плодове и зеленчуци. Така ми обясниха в църквата, в която ходя. Ако успея- в събота се отива на изповед, а в неделя- се взима причастие. Следващите 2 седмици може вече да се яде постно готвено с олио.
                     Успех на всички!

# 49
  • Мнения: 5 081
Според инфото на първа страница може да се консумира, но аз не съм православна и не съм много в час  Rolling Eyes

Иначе за закуска е вариант и маслиновата паста на филийка. А аз обожавам и само горчица да ям  Laughing
Днес освен със задължителната зеленчукова супа, се записвам и с постно кексче в микровълновата за една минута Peace

# 50
  • На топло...
  • Мнения: 584
Блеки, веднага да издадеш тайната на кексчето Hug!

У нас чушки и патладжан "пържени" на фурна с доматен сос "ала мама" и салата маруля с кратавица и зелен лук.
Иначе онзи ден много подходяща за сезона яхнийка от прясна бакла върху булгур. Ще се повтаря, отдавна не бях яла бакла, много отдавна, добре че си посях Laughing.

Мишленце, браво за таратора Grinning!

Аз ще пробвам и този с ореховото мляко тези дни  bouquet.

# 51
  • Мнения: 5 081
Блеки, веднага да издадеш тайната на кексчето Hug!

Слушам и изпълнявам!

В една чаша за чай, която все пак да няма златни кантове, че ще я слагаме в микровълновата, слагаме 3 с.л. брашно, 3 с.л захар, 1/4 ч.л. бакпулвер, 2с.л. какао. Може при желание да се сложат и ядки, сушени плодове, шоколад( но не става за пости). Като се сложат сухите съставки се бърка, докато се изравни цвета навсякъде. После слагаме 2с.л. олио и 3с.л. сок/кола/ фанта. Бъркаме докато се хомогенизира. Слагаме в микровълновата на 1 минута. Като го извадим, гледаме дали ни харесва. Ако не ни харесва колко е изпечено, го връщаме. При мен за 1 минута се получава. После не знам дали се вади лесно, защото го изядо още топло и с помощта на лъжичка  Laughing

# 52
  • Мнения: 1 274
http://illusion123.wordpress.com/2012/06/12/g-%D0%BA%D1%80%D0%B5%D0%BC-g-creme/

Един прекрасен десерт за строг пост - КРЕМ:

За една порция са ви необходими:

1 авокадо
1 банан
корен от джинджифил
1 ч.л. мед
2 ч.л. прясно изцеден лимонов сок
малко черен шоколад за поръсване

Авокадото обелете, отделете костилката и пасирайте на гладък крем. Добавете лъжичката мед (ако трябва разтопете на водна баня) и 1 ч.л. лимонов сок. Разбъркайте добре и сипете в чашката за сервиране.

Пасирайте банана с другата лъжичка лимонов сок. Сложете върху авокадовия крем.
Най-отгоре разпределете настъргания джинджифилов корен.

Настържете и малко качествен черен шоколад за разкош.

Кремът се консумира добре изстуден.

  bouquet

Има и сладолед: замразяват се 24 часа няколко банана. Вадят се от фризера натрошават се на парчета и се смилат на крем. Добавя се на вкус, каквото препочитате - мента, мед, какао, стафици, ванилия... Консумира се веднага, преди да се разтопи.

Последна редакция: вт, 12 юни 2012, 17:06 от Adriana71

# 53
  • София
  • Мнения: 7 908
                     Здравейте, записвам се в темата!
  Искам да питам има ли такива, които няма да консумират и олио? Аз ще се опитам тази седмица да не ям нищо с олио-  хляб, плодове и зеленчуци. Така ми обясниха в църквата, в която ходя. Ако успея- в събота се отива на изповед, а в неделя- се взима причастие. Следващите 2 седмици може вече да се яде постно готвено с олио.
                     Успех на всички!

Великите пости свършиха на 14.04.2012 г. в 23:59 часа. Сега са Петровите (апосолските) пости, които не са толкова строги. При тях олио се разрешава дори и в сряда и петък, а риба пък през всичките дни с изключение на сряда и петък.

Най вредното нещо за нашата църква, са така наречените църковните бабички, които плещят какви ли не глупости и объркват постоянно хората. Затова БПЦ си има типик, който буквално е преписан в първия пост на тази тема и аз препоръчвам да четете него.

Лично аз утре ще се опитам да правя едни кюфтета тюрлю гювеч ако станат, ще ги споделя после с вас.

# 54
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Имам тиквички, но не мога да измисля какво да ги правя (освен пържени).
Кюфтетата предполагам ще се разпаднат без яйце. Дали овесените ядки няма да си "споят"?


А днес- фалафели със сос Тахини и салата.

# 55
  • Мнения: 1 274
...

Последна редакция: вт, 12 юни 2012, 22:05 от Adriana71

# 56
  • Мнения: 572
http://www.zemianazaem.com/archives/121#comment-32775

Не съм започнала с поста, но исках да споделя тази рецепта. Правих ги тази вечер и мога да кажа, че са много вкусни Simple Smile

# 57
  • На топло...
  • Мнения: 584
Блеки, благодаря, ще дам отзив Wink!

Таис,  Лени е дала рецепта за тиквичкови фетучини с песто, Адриана за салата, за супа също имаше намеци Wink.
Аз лично тиквички не пържа, защото е зор с две дечурлига от една страна, второ установих, че цялата ми къща се вмирисва на пържено Crazy и не може да се отмирише с дни, така че всичко пека във фурната, което изисква повече цър-пър. Режа на филийки, намазвам с четка с олио или от двете страни, или само отгоре, наръсвам със сол и подправки, после на 250 градуса с вентилатор - супер стават, за 15-ина минути, бързи и диетични.
Иначе може тиквички с ориз, в гювеч, на супа Peace...

Ето идея и за тиквичкова лятна манджа с домати Heart Eyes.
Задушавам глава лук, прибавям тиквичките (зависи колко големи, 2-3-4) на кубчета, задушавам да омекнат, посолявам, сипвам един буркан домати (или пресни 4-5) и оставям да къкри 10-15 минути. При готовност изключвам котлона, слагам 2-3 скилидки пресован чесън и връзка копър. Воала Grinning!
Тази рецепта всъщност е от нета за зелен боб, обаче става и с тиквички страхотно Grinning.

Инак аз експериментирах днес отново Grinning. Правих соево кисело мляко, прежалих се с една лъжица краве за закваска, утре вече ще е само "следи от краве мляко". Много вкусно, обаче малко май съм прекалила с топленето (нямаше ме 4 часа) и леко побегна от буркана (докато отвъртя капачката и тръгна да ми говори и да си ходи) като остави доста т.нар. "цвик". Утре пак ще го мъча.
Ако някой има идея, да казва какво му стана Crazy. Отдолу соева вода, отгоре вкусно, гъсто, мазно, една идея възкисело мляко с вид на морска пяна Laughing.
Просто е повкиснало повечко, нали Blush?

# 58
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
Нану!
Задължително ще опитам твоето предложение!

Хубав  и слънчев ден не всички!

# 59
  • Мнения: 5 081
Здравейте!

Аз днес съм решила утре да правя боб. Но нещо не ми се прави по познатите рецепти, та да ви питам за идейки  Laughing

# 60
  • Мнения: 784
Имам едно предложение за обнародване Laughing Да не се прекопират всеки път рецептите от предната тема, а да се публикуват на 1 ва страница само тези от настоящата, защото всеки пост е в различен сезон и за рецептите се използват различни сезонни продуки и т.н. Който иска ще си цъкне на линка за съответния предишен пост и да разглежда. Според мен ще е много по прегледно и лесно за търсене, но може и да греша newsm78

Няма проблем да ги изтрия рецептите от първия пост, но ако си спомняте, предишната тема за Великденските пости беше пусната първоначално без линкове към старите рецепти и пишещите масово настояваха, да се публикуват отново в първия пост, след което авторката ги качи. Пък и има хора, които за пръв път влизат в темата и няма да са ориентирани в старите теми какво да търсят. Ще чакам да чуя още мнения по въпроса.
Според мен в момента почти няма сезонни плодове и зеленчуци, всичко е "катр сезон". Аз например все още не мога да науча сина си, кой зеленчук през кой сезон расте, защото винаги като отидем в магазина има от всичко  Grinning. Даже и за дините - бях му казала да чака лятото, а то цяла зима в Пикадили минавахме покрай едни дини от Южна Америка...

...........................

Lenny_Pld ॐ (With love), купешкото песто по принцип не е постно, а е със сирене.
Ако дадете някаква рецепта за домашно песто без сирене, ще съм благодарна, защото и аз много го харесвам и го слагам на всичко - салати, спагети, препечени филийки.

...........................

Кажете сутрин какво закусвате? Вчера изядох 300-400 грама череши, но въглехидратите ми стават твърде много за деня. Имате ли идеи за постни закуски, които да набавят по-сериозна доза протеин?

Идея за по-бърза протеинова закуска - препечена филия с хайвер.
Идея за не толкова бърза, но по-протеинова закуска - печена риба /ако си я направиш от вечерта, ще бъде и бърза закуска/  Simple Smile

# 61
  • Мнения: 784
                     Здравейте, записвам се в темата!
  Искам да питам има ли такива, които няма да консумират и олио? Аз ще се опитам тази седмица да не ям нищо с олио-  хляб, плодове и зеленчуци. Така ми обясниха в църквата, в която ходя. Ако успея- в събота се отива на изповед, а в неделя- се взима причастие. Следващите 2 седмици може вече да се яде постно готвено с олио.
                     Успех на всички!

Великите пости свършиха на 14.04.2012 г. в 23:59 часа. Сега са Петровите (апосолските) пости, които не са толкова строги. При тях олио се разрешава дори и в сряда и петък, а риба пък през всичките дни с изключение на сряда и петък.

Най вредното нещо за нашата църква, са така наречените църковните бабички, които плещят какви ли не глупости и объркват постоянно хората. Затова БПЦ си има типик, който буквално е преписан в първия пост на тази тема и аз препоръчвам да четете него.

Дядо Хаджия, все пак обърни внимание, че момичето споменава вземане на причастие.
В този случай, независимо дали сме в Петровия пост или въобще кое време през годината е /може и извънпостно време/ се спазват поне 3 дни строг пост - т.е. без олио /разбира се и без риба, месо, млечни храни/.
Това за 3-те дни го казвам съвсем ориентировъчно - някои свещеници казват да се пости без олио понеделник, сряда и петък, други - сряда, четвъртък и петък, други - една седмица, на болни и бременни - може и един ден, а може да дадат причастие и въобще без строг пост.
В Типика по този въпрос пише: "Човек, който се готви за изповед и причастие е необходимо предварително да уточни с изповедника начина на постене." - тук става въпрос именно за строгия пост.

Така че giusi, ако действително си решила да вземаше Св.причастие, говори със свещеника и го питай колко дни строг пост да пазиш, както и кога да отидеш на изповед при него.

# 62
  • София
  • Мнения: 1 455
 Lenny_Pld ॐ (With love), благодаря за идеята, ще пробвам кюфтенцата във формите за мъфини  Wink
Царицата-майка , аз смятам, че няма нужда да се махат рецептите, така е по- удобно, а не с линк към стара тема  Peace

# 63
  • София
  • Мнения: 7 908
                     Здравейте, записвам се в темата!
  Искам да питам има ли такива, които няма да консумират и олио? Аз ще се опитам тази седмица да не ям нищо с олио-  хляб, плодове и зеленчуци. Така ми обясниха в църквата, в която ходя. Ако успея- в събота се отива на изповед, а в неделя- се взима причастие. Следващите 2 седмици може вече да се яде постно готвено с олио.
                     Успех на всички!

Великите пости свършиха на 14.04.2012 г. в 23:59 часа. Сега са Петровите (апосолските) пости, които не са толкова строги. При тях олио се разрешава дори и в сряда и петък, а риба пък през всичките дни с изключение на сряда и петък.

Най вредното нещо за нашата църква, са така наречените църковните бабички, които плещят какви ли не глупости и объркват постоянно хората. Затова БПЦ си има типик, който буквално е преписан в първия пост на тази тема и аз препоръчвам да четете него.

Дядо Хаджия, все пак обърни внимание, че момичето споменава вземане на причастие.
В този случай, независимо дали сме в Петровия пост или въобще кое време през годината е /може и извънпостно време/ се спазват поне 3 дни строг пост - т.е. без олио /разбира се и без риба, месо, млечни храни/.
Това за 3-те дни го казвам съвсем ориентировъчно - някои свещеници казват да се пости без олио понеделник, сряда и петък, други - сряда, четвъртък и петък, други - една седмица, на болни и бременни - може и един ден, а може да дадат причастие и въобще без строг пост.
В Типика по този въпрос пише: "Човек, който се готви за изповед и причастие е необходимо предварително да уточни с изповедника начина на постене." - тук става въпрос именно за строгия пост.

Така че giusi, ако действително си решила да вземаше Св.причастие, говори със свещеника и го питай колко дни строг пост да пазиш, както и кога да отидеш на изповед при него.


Ами не съм сигурен, че е точно това, защото тогава в Типика щеше да има изричен запис за това. През великите пости с изключение на сряда и петък се позволява олио пък можеше да взимаш причастие една ли не всеки ден и никъде не е написано, че първо задължително ще трябва строг пост па тогава. Да не говоря за причастията по време на Светлата седмица където все още се води спор дали изобщо трябва да се пости или е достатъчно просто да не си ял през деня на причастието.

По скоро записа, който вие цитирате е насочен в случаите на дните извън установените задължителни пости и тогава вероятно точно свещеника ще уточни как точно ще пости изповядващия.

Според мен обаче последната дума е на свещеника (повтарям свещеника, а не църковните бабички, щото аз съм си патил и то яката от техните съвети).

Здравейте!

Аз днес съм решила утре да правя боб. Но нещо не ми се прави по познатите рецепти, та да ви питам за идейки  Laughing

Боб със зеле на фурна, бобена салата със сварен нахут или соя, бобени кюфтета, пасират пържен боб и т.н.

# 64
  • София
  • Мнения: 282
Царицата-майка, тук има няколко рецепти за песто без сирене
http://www.gotvetesmen.com/recipes/categories/sauce_dip/Pesto/, а в традиционното песто можеш да замениш сиренето с тофу...и здравейте, ще се включвам и аз по малко в темата, най вече с рецепти за риба

Последна редакция: ср, 13 юни 2012, 14:51 от ginger tea

# 65
  • Мнения: X
Здравейте, снабдих се със страхотен хайвер с парченца сьомга от рибарския магазин, а днес си купих в Била хумус. Нищо, че е с растителни мазнини - беше невероятно вкусен. Представям си как ще стане, ако си го приготвя и сама.  Laughing

Да ви попитам, как стои въпросът с алкохола по време на тези пости?

# 66
  • Universe
  • Мнения: 1 556


Lenny_Pld ॐ (With love), купешкото песто по принцип не е постно, а е със сирене.
Ако дадете някаква рецепта за домашно песто без сирене, ще съм благодарна, защото и аз много го харесвам и го слагам на всичко - салати, спагети, препечени филийки.



Моето е домашно Hug



Продукти:

    2 връзки босилек (може и магданоз или по 1 от двете )
    1 чаша сурово кашу (в оригинал кедрови ядки). Става и с орехи.
    зехтин ( на око)
    сокът от един  лимон
    1 чаена лъжичка сол

    По желание 1-2 скилидки чесън

Всичко се слага в блендара. Насипва се в буркан, запечатва се със зехтин и се оставя в хладилника.

П.П. Някои запичат ядките Peace

# 67
  • София
  • Мнения: 478
blackisback, лятото предпочитам боба на салата с риба тон, обикновена бобена салата или на пастет с бял и червен боб.

Нану, ох тази лятна манджа само какво изкушение е, много любимо нещо Crazy Харесвам я и с тиквички, патладжани и бамя, или на паприкаш с чушки. Въобще страхотен сезон Flutter

Царицата-майка, пестото го правя по този начин, но общо взето можеш да си го нагаждаш сама на вкус – зелени подправки (босилек, магданоз, джоджен, спанак и т.н.), ядки (предпочитам орехи), зехтин, сол и другото вече е въпрос на вкус и нагаждане на консистенция.

Съгласна съм с всяка една дума написана от дядо хаджия и като заключение искам да напиша, че се пости според църковния типик, а всичко друго, което си решавате, ви препоръчват и т.н. си е индивидуално, не е универсално за всички, съответно няма нужда да го споделяте или натрапвате на останалите. Като цяло напомням, че темата е за рецепти и обмяна на кулинарен опит с постни рецепти.

От мен тези дни нищо интересно. Вчера вечерта правих пангасиус на фурна със салата с краставици и домати, днес още нищо не съм готвила, но за вечеря мисля да направя пресни картофи на фурна, отново с краставици и домати.

# 68
  • София
  • Мнения: 1 455
 Понеже в този пост изобилства от дни за риба, която обожавам, бих ви препоръчала да опитате, ако не сте, тилапия филе.

# 69
  • Мнения: 115
Здравейте!
Вчера се възползвах от рецептата за фетучини с магданозено песто - беше много вкусно. Днес сме на вълна нахут със зеленчуци.
Относно разнообразието на боб понякога правя печен боб със много лук. В къщи го обожаваме.

Последна редакция: ср, 13 юни 2012, 22:41 от Ms Dedlock

# 70
  • София
  • Мнения: 282
Ето и от мен една рецепта за риба по селски, или рибен гювеч:

Взима се филе от риба (пангасиус, тилапиа или др.) нарязва се на хапки. Посолява се. Нарязват се зеленчуци според сезона, тиквички (или патладжан), моркови, зелен фасул, лук, чесън, целина, картофи, домати, магданоз, и те се посоляват. Рибата се нарежда в широка тава, върху нея се изсипват нарязаните зеленчуци, подправя се с черен пипер и се залива с повечко мазнина. Пече се в силна фурна, докато се поизпари водата и остане на мазнина.

Аз тази риба я правя през всичките сезони, върви с мека домашна питка.

# 71
  • София
  • Мнения: 1 455
 Предлагам ви банановия сладолед на Sladka hapka, бързо, лесно, вкусно и полезно, а и постно  Wink
http://sladkahapka.blogspot.com/2011/06/blog-post.html

# 72
  • София
  • Мнения: 7 908
Препоръчвам ви :


Вляво овесени шницели, в дясно картофени кюфтета.

И двете ястия са направени с една обща основа от сварени и пасирани нахут и соя, сварени картофи, лук и подправки. От тази основа направих картофените кюфтета. После съм нея добавих овесени ядки киснати в зеленчуков бульон и така пък направих овесените шницели.

Нахута и соята първо съм ги киснал във вода (минимум 12 часа) после ги сварих и пасирах.

Неповторим плътен и богат вкус въпреки, че са напълно постни.

Впрочем държа да споделя, че соята след като я сварих и пасирах направо си излезе чисто тофу. Нямах под ръка нещо с което са пресирам суровината за да проверя дали щеше да стане компактна маса.

Аз по принцип си работя със суров нахут и сурова соя и много рядко купувам консервирани такива.

Апропо опитайте хумус от бадеми моля. То направо неописуемо бе.

# 73
  • На топло...
  • Мнения: 584
Здравейте, набелязах си идеи. Нещо ми бягат бобовите и лещовите по фронта, трябва да се поправи пропускът, вече се облизвам по печени бобове с лук и салати. Още повече че в момента съм на йогистка вълна с индийска кухня Crazy.

Шницелите и кюфтенцата изглеждат страхотно, Дядо Хаджи Grinning! А за хумуса идеята каква е, аз съм правила само с нахут (което ме подсеща отново да си направя фалафели)? Как приготвяш бадемите?
И ще ми е интересно дали ще се получи тофу, сигурно! А ако му сложиш на това нещо сиренена мая какво ли ще стане Thinking.

Да отчета моето соево кисело мляко, на което успях да хвана цаката. Просто времето му на ферментация е по-кратка отколкото на животинското мляко, около час-час и малко е разликата. Но е нещо чудесно - за моя вкус перфектно, някаква смесица между кисело мляко и боза Mr. Green.
Между другото се оръсих тройна цена за оригинална кофичка соево кисело мляко от магазина - ми гадничко си беше, захар ли му слагат, аромати ли, не знам, но на нищо не прилича, а уж е био...
Така че тази вечер за трети път квася, на ден отива по литър ей така, малко е по-редичко само от обикновеното, като кефир може би.
Правих наскоро една детоксикация и нещо май си прецаках чревната флора, та много налитам на ферментирали продукти, даже "Комбуча" си взех - чаен квас готов (с разни бацили) Grinning, отделно и пробиотици. Като следващо може и гъба да завъдя чаена Mr. Green...

# 74
  • Мнения: 1 274
Нану, по био магазините продават непастьоризиран ябълков оцет. Той също е с живи микроорганизми, полезни за микрофлората. Ако не се плашиш от захар, био бозата на Хармоника също е жива, ако я оставиш на вън става кисела и изкипява.

# 75
  • София
  • Мнения: 7 908
...

Шницелите и кюфтенцата изглеждат страхотно, Дядо Хаджи Grinning! А за хумуса идеята каква е, аз съм правила само с нахут (което ме подсеща отново да си направя фалафели)? Как приготвяш бадемите?
И ще ми е интересно дали ще се получи тофу, сигурно! А ако му сложиш на това нещо сиренена мая какво ли ще стане Thinking.

...


По принцип тофуто не се използва мая за сирене, а пък и точно в пости едва ли бих я ползвал. По принцип у нас соевото мляко го пресичат с ябълков оцет или лимонов сок и после проблема е пресирането (притискането) на пречената маса за да се получи тофу. Аз обаче казвам, че и без да си играя първо да получавам соево мляко, па после да го пресичам и т.н., само от сварена и пасирана соя получавам на вкус и консистенция подобен продукт.

Хумуса от бадеми - първо бадемите попарвам с вряла вода, обелвам ги, пасирам ги и от там нататък ги ползвам вместо нахута. 

# 76
  • Мнения: 784
Понеже в този пост изобилства от дни за риба, която обожавам, бих ви препоръчала да опитате, ако не сте, тилапия филе.

Къде го продават? Някъде по големите вериги магазини зареждат ли? И аз съм чувала, че било много вкусно - в "Черешката на тортата" някой го хвалеше , май ...

Благодаря за рецептите за постното песто!

# 77
  • На топло...
  • Мнения: 584
Благодаря за обяснението, Дядо Хаджи  bouquet!
За тофуто знам, че се прави без мая, просто се чудех какво би се получило ако млякото се пресече с мая:). А иначе не може ли да се ползва мая по време на пост, с друго впечатление съм останала Thinking.
А хумуса ще го пробвам и с бадеми Grinning.

Адриана, боза сама си правих (не живея в БГ) - малко е времеемка, а и никой друг вкъщи не я харесва, та наистина ми идва вповечко въглехидратната част, щото се налага да изпия цялата продукция "да не става зян" Laughing.

# 78
  • София
  • Мнения: 7 908
Благодаря за обяснението, Дядо Хаджи  bouquet!
За тофуто знам, че се прави без мая, просто се чудех какво би се получило ако млякото се пресече с мая:). А иначе не може ли да се ползва мая по време на пост, с друго впечатление съм останала Thinking.
А хумуса ще го пробвам и с бадеми Grinning.

Адриана, боза сама си правих (не живея в БГ) - малко е времеемка, а и никой друг вкъщи не я харесва, та наистина ми идва вповечко въглехидратната част, щото се налага да изпия цялата продукция "да не става зян" Laughing.

Истинската мая за сирене би трябвало да е сирищник от стомаха на агнетата, т.е. продукт с животински произход несъвместим с постите. Имам съмнения обаче, че сега вече продават по скоро химикали, ама не съм сигурен.

Аз също правя домашна боза и за да съкратя максимално времето за направата на закваската, работя вече с суха мая. Аз даже после умишлено я оставям да ми „прокисне“ и да стане резлива, докато внучката дължи да я изпие веднага (то ако има начин топла ще я изпие). Всъщност за внучката понякога правя експресна боза без фермент.

# 79
  • Мнения: X
Ммм, като заговорихте за боза - аз днес си взех от био бозата на harmonica. Напомня ми бозата от детството ми. Иначе тези 2 дни съм основно на филийки с хумус или хайвер и резенчета краставички.
 

# 80
  • София
  • Мнения: 282
Като ви чета как използвате соя, завиждам ви защото аз не мога да я понасям, не че съм алергична, не и харесвам вкуса и във всеки продукт купешки в който я има я усещам. Като измерителен уред за соя съм. Mr. Green

# 81
  • София
  • Мнения: 7 908
Като ви чета как използвате соя, завиждам ви защото аз не мога да я понасям, не че съм алергична, не и харесвам вкуса и във всеки продукт купешки в който я има я усещам. Като измерителен уред за соя съм. Mr. Green

Соята поема аромата и вкуса на подправките и другите съставни части, така че нямам представа какво сте усетили. По-долу ви представям три мои продукта, в които се използва соева паста (сварена и пасирана соя) и ви уверявам, че соята не се усеща въобще.

Днес приключих поредицата от кулинарни експерименти, резултатите от които ще ми трябват другата седмица когато имаме траурен повод и трябва всичко да е приготвено напълно постно. Овесените шницели вече ви ги представих, днес направих:

Постния таратор, който аз нарекох зелен сух таратор.

Всъщност в този таратор, аз не ползвах тофу, а паста получена от сварена и пасирана соя.

Канелено - какаов кекс.

Оригиналната рецепта може да видите .ТУК. Млякото съм заместил с пастата от соя, за която споменах по-горе и паста от нахут, пак така получен от сварен и пасиран нахут. Яйцата - всяко яйце с 60 ml газирана вода. И от остатъка на тестото направих тези:

Канелено - какаови мъфини.

# 82
  • На топло...
  • Мнения: 584
Ginger, голям късмет... Дано по-малко усещаш вкуса ѝ в продуктите, където и трябвало да е излишна Hug.

За маята за сирене - вярно, че е животинска по принцип, изключила съм Embarassed... Но има и "химия", да - микробиална, а не животинска. Даже по повечето сирена и кашкавали би трябвало да пише с какви ензими работят (смеската от химозин и трипсин, които се намират в маята, се казва Lab на немски и навсякъде е отбелязано от какъв произход е, има все пак твърде много вегета тука, за да не им обръщат внимание Wink) Peace.
Браво за бързото бозоправене. Аз меля просо, прокисвам и т.н. Grinning.

# 83
  • Мнения: 5 081
Аз днес минах със солети и сега правя зеленчукова супа. Утре ще правя тиквички с ориз и прясно постно зеле.

Имам и един въпрос. Аз никога през живота си не съм яла тофу. Искам да ми препоръчате каква да си взема- какво да гледам, марка ли?

# 84
  • Мнения: 1 274
В Пикадили е хубаво тофуто. Продават го нарязано на парчета.

# 85
  • София
  • Мнения: 7 908
Аз днес минах със солети и сега правя зеленчукова супа. Утре ще правя тиквички с ориз и прясно постно зеле.

Имам и един въпрос. Аз никога през живота си не съм яла тофу. Искам да ми препоръчате каква да си взема- какво да гледам, марка ли?

Ами аз понеже си го правя сам и марките не ги познавам много. Иначе да кажем с някакви ваши любими подправки ако има.

# 86
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
Една рецепта за тези,които обичат тофу.

Дип от тофу

 

1 твърдо обикновено тофу
1/3 ч. ч. зехтин
¼ ч. ч. прясно изцеден лимонов сок
1 ½ с. л. ябълков оцет
2 ч. л. сол 

Всичко хубаво се пасира до гладка хомогенна смес. Преди сервиране се разбърква.

Съвет:
Може да се използва като сметана към крем супи или отделно като разядка, да се овкуси с чесън или подправки по ваш вкус.

източник : http://www.zajenata.bg/%D0%B4%D0%B8%D0%BF-%D0%BE%D1%82-%D1%82%D0 … -recepta1483.html

# 87
  • София
  • Мнения: 478
Една рецепта за тези,които обичат тофу.

Дип от тофу

източник : http://www.zajenata.bg/%D0%B4%D0%B8%D0%BF-%D0%BE%D1%82-%D1%82%D0 … -recepta1483.html


От този сайт меко казано вече прекаляват. Не съм такъв човек, гледам да не се вживявам за такива неща, но вече няколко рецепти преписват дословно  Shocked В тази са сменили само заглавието и снимката ooooh! Уверете се сами що за наглост, дума по дума...  http://brazilka.blogspot.com/2010/02/tofu-sour-cream.html

Извинявам се, че се включвам без да съм чела назад, просто отворих темата от последния пост. Утре ще наваксам и ще се включа по - адекватно.

# 88
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
brazilka,извинявай,не знаех,че е твоя рецептата.Случайно попаднах на нея. Rolling Eyes

# 89
  • Мнения: 508
Здравейте!
Най-сетне и аз стигнах да пиша. Тази седмица имах доста работа и не съм ви чела. От гледна точка на разнообразие в храненето не мога да се похваля. Мъжът ми цяла седмица яде зрял боб, а аз зелен фасул. Допълнението ни е салата от зеле, домати, чушки, лимонов сок и зехтин. Сега ви прочетох всички идеи и си набелязах някои неща да направя. Благодаря Hug

# 90
  • Мнения: 115
Здравейте от мен  bouquet!
Аз днес за обед приготвих копривената каша от сайта на brazilka:
http://brazilka.blogspot.co.uk/2010/03/blog-post_14.html#comment-form, която много ми хареса. От известно време имах сушена коприва и се чудех какво да си сготвя и ето днес попаднах на тази чудесна рецепта. За довечера задушена бяла риба и картофи на фурна.

# 91
  • София
  • Мнения: 282
Ние вчера се събирахме на семеен обяд и аз предишния ден ги питам каква риба искат, като предварително се бях подготвила с доста рецепти, а те, не искаме риба, баница направи. Та точих кори и правих лучник, за десерт - праскови. За утре искат пица, та да видим каква постна пица ще им измислям.

# 92
  • Varna
  • Мнения: 5
Здравейте!   С малко закъснение се записвам и аз за лятната серия смирение. . 
Надявам се всички да са дали хубав старт на сезона в.т.ч.  яжте здравословно   Flowers Four Leaf Clover  , бъдете добри Two Hearts и не забравяйте и крема за слънце !  sun  Wink

# 93
  • София
  • Мнения: 7 908
Ние вчера се събирахме на семеен обяд и аз предишния ден ги питам каква риба искат, като предварително се бях подготвила с доста рецепти, а те, не искаме риба, баница направи. Та точих кори и правих лучник, за десерт - праскови. За утре искат пица, та да видим каква постна пица ще им измислям.

Ами точно с риба я направи пицата. С домати на резени, с босилек и т.н. както си му е реда. Единствено кашкавал няма да имаш ама това не е болка за умиране.

# 94
  • Мнения: X
Здравейте, вчера купих от Фантастико рагу от сьомга.
За да не го замразявам, го сварих малко и се чудя тази вечер какво да сготвя с него. Знам, че стават чудни рибени супи, обаче в тия жеги не ми се яде супа. Имате ли идея по какъв друг начин мога да го приготвя? От 4 опашки ще събера купичка месца.

# 95
  • София
  • Мнения: 1 455
 Тези дни правих брускети с пушена сьомга и краставица, боб яхния, зеленчуци на скара. Вчера пълнени гъбки и салата от доматки със сусам. Плънката за гъбките правя от запържените пънчета и задушен спанак с тофу. Гъбките слагам в тигана, в който съм готвила за 1-2 мин. от двете страни. Слагам им от плънката, отгоре  рендосан соев кашкавал и запичам.
Днес ще сме на пица калцоне от  бутер тесто. За плънка ще сложа соев кашкавал, царевица, кис. краставички, печени чушки, малко гъбки.
Царицата- майка, ще попитам мъжът ми от къде може да си купиш тилатия и ще ти каза  Wink

# 96
  • София
  • Мнения: 7 908
...
Царицата- майка, ще попитам мъжът ми от къде може да си купиш тилатия и ще ти каза  Wink

Във Фантастико в Люлин - 1.

# 97
  • Мнения: 1 274
Ние вчера се събирахме на семеен обяд и аз предишния ден ги питам каква риба искат, като предварително се бях подготвила с доста рецепти, а те, не искаме риба, баница направи. Та точих кори и правих лучник, за десерт - праскови. За утре искат пица, та да видим каква постна пица ще им измислям.

Ами точно с риба я направи пицата. С домати на резени, с босилек и т.н. както си му е реда. Единствено кашкавал няма да имаш ама това не е болка за умиране.

Аз бих пробвала с тофу, вместо кашкавал.

# 98
  • Мнения: 5 081
Здравейте!

Аз днес ще заложа на обяд на това http://vkuhniata.wordpress.com/2009/06/28/zucchini_provansal/
За вечерта имам супа.

# 99
  • София
  • Мнения: 282
Ние вчера се събирахме на семеен обяд и аз предишния ден ги питам каква риба искат, като предварително се бях подготвила с доста рецепти, а те, не искаме риба, баница направи. Та точих кори и правих лучник, за десерт - праскови. За утре искат пица, та да видим каква постна пица ще им измислям.

Ами точно с риба я направи пицата. С домати на резени, с босилек и т.н. както си му е реда. Единствено кашкавал няма да имаш ама това не е болка за умиране.

Аз бих пробвала с тофу, вместо кашкавал.

Пицата реализирана и то 2 на брой. Едната направих с риба тон, маслини, лук и чушки (доматите ги направих на салатка), а другата не беше постна, че една част от семейството не пости а и не обича риба. Тофу не включих, че пък аз не харесвам соеви продукти. Ей такава шарена работа е с храната вкъщи.
Днес ще правя спанак с ориз, а за утре -  зелен фасул.

Последна редакция: вт, 19 юни 2012, 09:47 от ginger tea

# 100
  • Мнения: X
Снощи направих страхотна пица - рагу от сьомга, царевица, червен лук и ананас.
Стана убийствено вкусна, даже вкусът на кашкавал не ми липсваше.

# 101
  • София
  • Мнения: 7 908

1 - Бадемов хумус;
2 - Ръжени крекери;
3 - Пълнозърнести кюфтета;
4 - Постен сух таратор (без авокадо).

Последна редакция: ср, 20 юни 2012, 17:28 от дядо хаджия

# 102
  • Мнения: 1 747
Изпуснала съм ви. Лек пост! Wink

# 103
  • Мнения: 5 081
Не съм писала скоро тук. Купих си тофу( за първи път) и тъй като не знаех как се прави, първоначално ми беше много гадно. После го мариновах и по преглътнах някак си, но няма да купя втори път. Ясно ми е, че не го правя, както трябва, но то не остана от този пост, а съм и в сесия.

Днес ще заложа на картофи и салата от леща.

# 104
  • Мнения: X
Тофуто е безвкусно.За сметка на това поема отлично всякакви аромати, подправки, миризми...
Аз обикновено след мариноване в зехтин, чесън, соев сос, лимонов сок, черен пипер, го запържвам, или го запичам на фурна, настъргано върху пица, печено във фолио с подправки, или на шишчета със зеленчуци, пак запечено....
Вчера правих зеленчукови кюфтета-от картофи, моркови, грах и тиквичка.

# 105
  • Мнения: 508
Здравейте! По различното при нас в менюто беше пастета от маслини, който направих. Сложих зелени маслини без костилки, белени слънчогледови семки и доста зехтин. Пасирах го. Стана невероятно вкусно. 2 дни ядох филийки пълнозърнест хляб с този пастет и домати Simple Smile

# 106
  • Мнения: 1 274
Конопено мляко:

От вечерта конопът се накисва във вода.

На другия ден, заедно с водата от кисненето, се блендира и прецежда.

Получава се много вкусна и свежа бяла течност с вкус много подобен на прясното мляко.

# 107
  • Мнения: 508
А откъде може да се купи коноп?

# 108
  • Мнения: 5 081
Аз днес направих нещо импровизирано, че хич не ми се излизаше да пазарува. Омесих тесто, задуших лук и направих нещо като калцоне- плънката я сложих, ръснах босилек, мащерка и розмарин, червен пипер, черен и стана страхотно. Сега с малко френска горчица и ми е страхотно  Heart Eyes

# 109
  • Мнения: 1 274
А откъде може да се купи коноп?
Аз купувам небелен коноп от магазинчетата за семена и ядки на женския пазар - към 6 лв. килото мисля че беше. Беленият коноп е много скъп. Чувала съм, че в Хит има конопено брашно, но не съм ходила там. С брашното също става. Конопът е много богат на омега 3 мастни киселини и съдържа всички 10 незаменими аминокиселини.

# 110
  • Мнения: 508
Цитат
Аз купувам небелен коноп от магазинчетата за семена и ядки на женския пазар - към 6 лв. килото мисля че беше. Беленият коноп е много скъп. Чувала съм, че в Хит има конопено брашно, но не съм ходила там. С брашното също става. Конопът е много богат на омега 3 мастни киселини и съдържа всички 10 незаменими аминокиселини.

Adriana71 много благодаря за информацията! Ще си купя за да опитам Hug

# 111
  • Мнения: 1 274
Adriana71 много благодаря за информацията! Ще си купя за да опитам Hug
Няма за какво. Блендира се 2 минути. Ходя в едно магазинче в началото на пазара, откъм Пиротска.

# 112
  • Мнения: 1 274
За спазващите строг пост преди причастие или в сряда и петък:

използвам сусамов тахан като заместител на олиото в салати и гозби

последното ми изобретение е да готвя с кокосови стърготини, понеже са мазнички - например направих черен ориз с кокосови стърготини, тиквички, моркови, чесън, лук, целина, джоджен, бахар, дафинов лист - всичко сготвено заедно; отделно смесих в чинията със сурови пресен лук, джинджифил, чесън, моркови.

# 113
  • Мнения: 5 081
Здравейте! Исках да ви попитам, тъй като в "нашето" християнство нямаме петров пост, а го правя по лични съображения, на 28ми видях, че пише "пълен пост". Какво ще рече това? И на 29ти правилно ли съм разбрала, че въпреки че постите са свършили и е петък, може да се яде риба. За 30ти нещо по-специално има ли?

# 114
  • Мнения: 21
blackisback, тази година празникът на светите апостоли Петър и Павел е в петък /сряда и петък целогодишно се пости/, но тъй като е голям празник, а на празник не се пости, разрешава се все пак да се хапне риба. На 30-ти вече постът е приключил.

# 115
  • Мнения: 508
Днес у дома сме на салата от калмари и пролетен гювеч с всякакви налични зеленчуци Simple Smile. Този пост както вече ви писах не съм много активна в готвенето, но все пак днес е неделя и реших да посготвя туй-онуй

# 116
  • Мнения: 1 274
на 28ми видях, че пише "пълен пост". Какво ще рече това?
Това е за причастяващите се на 29-ти, иначе в календара се разрешава риба и олио.

# 117
  • София
  • Мнения: 7 908
Ето че и тези пости минаха неусетно, може би защото пак бяхме заедно. В навечерието на празника да ви покажа последното ястие, което сготвих по време на постите:


1 - Зърнен постен пататник на фурна;
2 - Класически постен пататник на фурна;
3 - Зърнен постен пататник на микровълнова фурна.

Желая Ви благословен празник.

# 118
  • Мнения: 5 081
Прекрасно изглеждат тези пататници! Ще може ли рецепта за някой от тях?

# 119
  • София
  • Мнения: 7 908
Прекрасно изглеждат тези пататници! Ще може ли рецепта за някой от тях?

- една средно голяма глава лук;
- около килограм картофи;
- гъбен и зеленчуков бульон;
- три скилидки чесън;
- около една препълнена лъжица смлян кимион;
- черен пипер и сол на вкус;
- две супени лъжици олио;
- джоджен.

Картофите се обелват и настъргват на едро. Лука също се обелва и се нарязва наситно (аз го настъргах на едрото). Като се отцедят малко картофите се взима от сока и в него се разтварят по едно кубче гъбен и зеленчуков бульон, добавя се джоджена, сипват се две супени лъжици олио и това се загрява на котлона (аз го минах за минута и половина на МВ защото джоджена ми беше замразен). После тази смес се изсипва при картофите и лука, добавят се и другите подправки и чесъна и се омесва хубаво. Ако ще правите класически пататник тази смес я разнасяте по широка тава така, че да не е дебела повече от половин сантиметър и печете до зачервяване.

Ако ще добавяте семена (аз си купих от бакалията ядки микс - с ръж, ечемик, овес и пшеница) ги накисвате в сока от картофите и още един гъбен или зеленчуков бульон и малко вода (течността трябва да е предварително загрята). Като залеете ядките с врялата течност ги оставяте да престоят около половин час. След което ги добавяте към сместа с картофите. После разнасяте по тавата и печете до зачервяване.

Може да „изпечете“ пататниците в МВ за около 10-на минути на пълна мощност.

# 120
  • София
  • Мнения: 478
Заповядайте в новата темичка  Grinning

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=671671.new#new

Общи условия

Активация на акаунт