Великденски пости - 2012

  • 61 071
  • 675
  •   1
Отговори
# 240
  • София
  • Мнения: 1 456
Днеска сме на вкусна яхнийка с грах и картофки.
Това е и нашето меню за вечеря  Wink Тофуто у дома не се харесва, но соевият кашкавал е на почит по време на пост  Peace

# 241
# 242
  • София
  • Мнения: 565
Да споделя и аз какво беше менюто за вечеря.

Спагети със зеленчуци и хрупкава поръска

2 моркова
2 тиквички
2 червени чушки
1/2 ч.л. млян джинджифил
1 щипка чесън на гранули
соев сос
черен пипер

за поръската:
2-3 филии хляб
1-2 с.л. сусам
1 шепа белени слънчогледови семки
зехтин
щипка сол или универсална подправка

Спагетите се сваряват и се отцеждат. Зеленчуците се настъргват на лентички с белачка за картофи и се задушават в 2-3 с.л. зехтин така, че да останат леко хрупкави. Овкусяват се с подправките и се смесват със спагетите. За поръската - хляба се натрошава в тавичка, добавят се семките, сусама, сол или малко универсална подправка. Всичко се разбърква , добавя се зехтина и се пече в слаба фурна, докато трохите станат хрупкави и леко зачервени.

Става наистина много вкусно. В непостно време бих добавила в поръската и пармезан или друг вид  твърдо сирене. Идеята взех от едно списание, но добавих сусам и семки към поръската и се получи супер. Grinning


А лененото семе като заместител на белтъка ще го пробвам задължително. Благодаря за идеята Hug

# 243
  • Мнения: 57
мммм, това с поръската ми звучи супер вкусно. утре и без това съм запланувала спагети, веднага ще изпробвам тази рецепта.   chef

# 244
  • Варна
  • Мнения: 1 179
момичета,кой шоколад беше постен?  bouquet

Primola черният е постен, както и на Линдт черният мисля, че беше постен.

Не всички черни шоколади са постни  Naughty Четете съдържанието. В Лидл има няколко вида постни, и в Била тяхната марка Clever натурален шоколад също е постен. За Линд не съм сигурна, но мисля, че не е.

# 245
  • София
  • Мнения: 864
Черният шоколад 85% на Линд е напълно посен и с кафява захар. аз само такъв си купувам напоследък. Много ми е вкусен, нищо, че горчи леко.

# 246
  • Мнения: X
Хора откакто съм започнала постите, много се подувам, даже мисля че и кила качвам Cry(  Не ям много, даже напротив....някой има ли подобни проблеми, на мен ми е за първи път, дали ще се нормализират нещата по натам?

Привет, огледай си менюто - оризът запича, бобовите е възможно да ти причиняват газове.
Опитай няколко дни да си на салатки със зехтин, поръсени със семки или малко ленено семе. Поне при мен това дава много добър резултат. Също виж дали пиеш достатъчно вода. А, и старата изпитана рецепта за стимулиране дейността на червата - чаша топла вода с малко лимон на гладно сутрин. Махни газираните напитки, намали тестените и ще се оправят нещата.

Alicante, благодаря ти, не се бях сетила за Сердика. Открих кокосово мляко и в Търговския център на Шипченски и Коперник. Срещу Била има един магазин за козметика и диетични храни. В Била пък има соево мляко, но като му видях състава и добавките, нещо се разколебах...

Днес ще пробвам спагетите на Надето.

Ето ви и една приятна рецепта за постен сандвич, който става идеално за офиса.
http://goodfood.bg/?go=recipes&p=detail&gf_recipeId=712


# 247
  • Мнения: 355
Здравейте,  Hug
не можах да се включа от началото, че бяхме болни.
От началото досега в кратце: Супа от карфиол (карфиолчетата, които останаха планирам да поръся със запържена и овкусена галета), спанак с ориз, гъби, задушени с много лук, овесените кюфтенца, боб и консервирани домати и печени чушки.
Нататък ще си припомня вкуса на добре забравените фалафели, хумуса и зелените салатки.
Чака ме едно кисело зеле да го опека с ориз и така.  Simple Smile
Новите бисквитки Белвита, във варианта с лешници са постни.
Хубав ден!   bouquet
Много ми е приятно, когато споделяте лични преживявания, свързани с духовната част от поста.
Чета ги с удовослствие, а и много от тях са ми уроци.  Heart Eyes

# 248
  • в моя свят
  • Мнения: 849
Аз днес взех соево мляко за един сос Бешамел за постна лазаня.Не знам дали ще се получи,но ще докладвам.
Взех и една подсладена соева напитка и мисля да забъркам някакъв сладкиш за 8 март.
В био магазина имаше и кокосово,оризово,бадемово и още млека,но тъй като рецептата е за соево взех такова.
Интересувам се обаче кои от тези млека са най-подходящи за готвене?
На повечето пише,че са напитки,а не млека.Значи ли това,че са за пиене или няма значение?

Менюто ми вчера:спанак с ориз,салата от червено цвекло и печена тиква с мед и орехи.
Днес до сега само на плодове и ядки,че цял ден бях по улиците и нямаше как...

И аз бих искала да споделяте повече за духовната част.Аз постя за пръв път,с храната нямам никакви проблеми,но духовно все още ми е доста трудно.

# 249
  • Мнения: 33
Аз също нямам проблеми с ограничаването на храната, но винаги в началото на поста водя някаква огромна борба със себе си, целият пост за мен е изпитание понеже всеки път минавам през няколко задължителни етапа и ако съм по-небрежна се връщам пак назад, но на края на поста човек разбира защо го е направил, поне за мен е така. Доста ми е трудно понякога да си премълча някои неща, когато някой се опитва да ме засегне, но когато успея да превъзмогна желанието си, после винаги това се е връщало многократно повече.
Избягвам по принцип да изпадам в толкова лични неща, защото постът е изключително индивидуално преживяване, но ми се стори, че за някого може да бъде насърчение, че не е сам. В началото, когато човек е изгубил посоката и се опитва да я намери, е нападан от много страни, но важно е да не се отказва, да продължава да опитва. Бог винаги дава сили, ако ние имаме вяра и воля да бъдем по-добри.

Поздравявам ви с това:

Един човек сънувал, че върви по морския бряг заедно с Бога. Той видял живота си като следи от нозе по пясъка – неговите и тези на Бога, винаги едни до други. Натъжил се, като забелязал, че през най-трудните мигове на живота му в пясъка оставяли следи само един чифт нозе – дълбоки, под голяма тежест. Човекът попитал Бога: “Не ми ли обеща, че ако ти дам сърцето си, ще бъдеш с мен през целия път? Защо виждам само едни следи през най-трудните си времена?”

Бог отвърнал: “Безценно мое дете, Аз те обичам и никога няма да те оставя. Когато ти беше в изпитания и страдания – там, където виждаш следи само от едни нозе – тогава Аз те носех на ръце”.

Неизвестен автор

# 250
  • на острова на мечтите
  • Мнения: 5 734
И аз често добавям към спагетите препечена галета!Но не ми беше хрумнало да ръгна и други семчици!Благодаря за идеята!
Иначе семки от всякакъв вид ръсвам по всичко,което ми се види малко скучно  chef
Аз днес ще пробвам карфиол с нахут,някой беше споделил(май ева на петия етаж),ако бъркам извинете ме,не е от лошотия,а от ЕГН
Приятна вечер!

# 251
  • София
  • Мнения: 387
Здравейте, момичета! Да споделя и аз при мен как върви поста-засега без никакви проблеми. Постим и дмамата с мъжа ми, а дъщеря ми тя по принцип си пости от месо /не иска да яде никакво месо нито печено, нито в някакво ястие, само салам или някакъв вид кремвирши или наденица и дай, но аз не и давам много, много, иначе на сиренето, кашкавала и млякото е голяма любителка/. Та като готвя за всички в къщи е много лесно. Ще споделя какво готвих вчера и се получи  превъзходно-постни пълнени чушки с много зеленчуци /лук, моркови, селъри, тиквички,патладжан, гъби, домати,  много магданоз и чубрица/ и по-малко ориз. Станаха много вкусни!

# 252
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
Аз днес сготвих нещо като рататуй или поне такава ми беше идеята - картофки, тиквички, червен лук, жълта паприка, морковчета и консерва домати, магданоз и целина,за съжаление ми липсваше патладжан. Задуших зеленчуците с малко мазнинка на тигана ( без тиквичките и картофките) и после ги прехвърлих в тавичка, поради липсата на гювеч и във фурната. Вкусно, но бързо свърши, утре пак ще се  готви. Simple Smile

За десерт плодове.

# 253
  • Мнения: 0
Аз постя за пръв път и за момента съм много доволна. Месо не ям по принцип, така че в това отношение не ми е трудно. Иначе замествам със соеви продукти и мисля че е много полезно мляко, десерти, сирене.

Днес направих много вкусни хрупкави хлебчета. За 4 хлебчета са необходими 500гр брашно, 150мл вода (може да се наложи да добавите още), 1 ч.л. сол, 1 ч.л. захар, 1 ч.л. мая, маргарин на растителна основа, розмарин и малко маслини.

Слагате брашното, маята, захарта и солта в купа. Добавяте водата и бъркате докато се получи хомогенно тесто. След това слагате розмарина и го доумесвате. Намазнявате тавичка и разпределяте тестото на 4 топки и добавяте маслинки отгоре. Печете в предварително загрята фурна до 220C около половин час. След първите 15 минути във фурната ги намажете с малко маргарин отгоре.




# 254
  • София
  • Мнения: 478
Здравейте  bouquet


Мишанка, тъкмо се чудих къде си Grinning Радвам се, че вече сте здрави и си на линия Hug

дядо хаджия, лучният ти пататник изглежда страхотно Crazy

me4ta22, една постна торта и от мен, макар, че тези дни мисля да експериментирам и с нешоколадови варианти, защото също скоро предстоят много лични празници в нашето семейство Heart Eyes

Аз като една бъдеща свекърва Laughing да напомня да внимавате с расителните сметани и кашкавали, че съдържат лактоза и казеин. Ако откриете на българския пазар такива без споделете с другарчетата в темата Crazy

Менюто от тези дни:


бърза яхния от зелен фасул



Панирани калмари



пюре от пащърнак и картофи



Сандвичи с хумус




Да споделя, че в Карфур са започнали да зареждат готова смес за фалафели и готов хумус на Дура от тези в арабските магазинчета.

Общи условия

Активация на акаунт