Великденски пости - 2012

  • 61 110
  • 675
  •   1
Отговори
# 105
  • Benelux / Varna
  • Мнения: 1 524
А маслини разрешени ли са тази седмица?
Засега си нарязах една сурова паприка и си похапвам от нея, но чакам повече яснота около това дали може да се яде варена и печена храна.

# 106
  • София
  • Мнения: 864
малко мишленце аз на салатките много често слагам само лимонче и посипвам с коноп, или семенца- слънчогледово, тиквено...става превъзходно!

# 107
  • Мнения: 1 559
Маслини може,но от тези които са във вода.аз сега ще си направя пастет-маслини,сурови ядки,копър..(всичко в блендер),и ще намажа върху дом.пълнозърнест хлебец Laughing
Тази седмица(дните строг пост),се яде само сурова храна  PeaceС изключение на хлябът,който обаче трябва да е без яйца,мляко или олио Peace

ПС- сложих и една доматка..стана още по вкусно ,по сочно  Peace

Последна редакция: пн, 27 фев 2012, 13:29 от megan79

# 108
  • Мнения: X
Маслини може,но от тези които са във вода.аз сега ще си направя пастет-маслини,сурови ядки,копър..(всичко в блендер),и ще намажа върху дом.пълнозърнест хлебец Laughing
Тази седмица(дните строг пост),се яде само сурова храна  Peace

ПС- сложих и една доматка..стана още по вкусно ,по сочно  Peace

Много вкусно звучи. А как приготвяш домашния хляб без олио?

# 109
  • Мнения: 1 559
Виж рецептата-пълнозърнест хляб
http://www.tahan-bg.com/rezepti-s-tahan.html
Аз направих двойна доза,и в грамажа на брашното заместих с една част-трици,царевично брашно...не повече от 200 гр общо.Добавих и допълнително разни семки.
Понеже в къщи само аз правя постите-а и такъв здравословен хляб  JoyСамо аз си ям... Направих го във вид на цвете(питка) ..и сложих 4 парчетета във фризера.Да имам по една питка на ден.Незнам дали е много правилно ама не мога да меся през ден  Mr. Green

Последна редакция: пн, 27 фев 2012, 13:41 от megan79

# 110
  • Мнения: 57
здравейте и от мен! аз също ще постя този път, почнах от месни заговезни, а от днес спрях и млечните и яйцата. за съжаление чак сега прочетох, че цялата седмица се яде сурова храна - точно след като се наобядвах със задушени зеленчуци. е, здраве да е, продължавам обаче по правилата. следващия път обещавам да се включа и с рецепта  Peace.

# 111
  • в моя свят
  • Мнения: 849
Наистина страхотни идеи за рецепти имате.Да споделя и аз един таратор с вода,който си го правя и без да има пости. Simple Smile
Краставицата се настъргва,добавя се счукан чесън,копър и сол.Залива се с вода и се прибавя малко оцет.Предполагам може да се сложат и орехи както при обикновения таратор.
Веднъж бях на гости в едно село и ме гостиха с такъв таратор. Simple Smile На мен много ми харесва и често си правя.Сега се сетих,че е напълно подходящ за постите.

# 112
  • София
  • Мнения: 7 874
Да,грешката е моя Peace.Имах впредвид ,че тази седмица е строг пост
Аз вече закусих-трици,мед,сусамов тахан,размити с малко соево мляко(за което май пак има леко противоречиви мнения) Thinking

Аз съм на принципа не важно какво, а колко. Ако ме питате мене всяка храна, която се консумира неконтролируемо и продължително е вредна. Така, че соята си е много добра стига да не се прекалява с нея. Апропо пробвай с бадемовото мляко, малко е по скъпо ама също върши работа понякога.

Понеже постя за първи път - бихте ли ми обяснили - какво точно се яде тази седмица? Само сурова храна ли или може да е сварена и печена ( без мазнина естествено)- примерно картофи, ориз, други зеленчуци?

Всичко растително без мазнина ! Варени, печени и т.н. щом няма мазнина е разрешено.

А маслини разрешени ли са тази седмица?
...

Според мен да или поне не намерих в типика на БПЦ изрична забрана.

Наистина страхотни идеи за рецепти имате.Да споделя и аз един таратор с вода,който си го правя и без да има пости. Simple Smile
Краставицата се настъргва,добавя се счукан чесън,копър и сол.Залива се с вода и се прибавя малко оцет.Предполагам може да се сложат и орехи както при обикновения таратор.
Веднъж бях на гости в едно село и ме гостиха с такъв таратор. Simple Smile На мен много ми харесва и често си правя.Сега се сетих,че е напълно подходящ за постите.

Тоя постен таратор го правим през петровите и богородичните пости че са през лятото и тогава им е сезона на краставиците. Не ги знам тия сега по магазините оранжерийните що за стока са. Иначе идеята е страхотна.

=========================

Иначе у нас тая седмица на мода е пароварката. Развихрила се е с пълна сила.

# 113
  • Мнения: X

Много благодаря за рецептата. Видях и други интересни неща.   bouquet

# 114
  • Мнения: 1 559
От кои тиквички (тъмните или светлите),е най- добре да се направят постните спагети?

# 115
  • София
  • Мнения: 792
 Здравейте, хайде и аз най-накрая да се запиша за втория си Велик пост:)
 Дядо Хаджия, ти вече си обяснил, че може готвена храна, но без мазнини, от къде идва идеята, че е позволена само сурова храна и хляб без мазнини? Аз така започнах днес, но ще се радвам да мога да си правя и по някоя супичка тези дни, без това да наруши по някакъв начин поста:)

# 116
  • Varna
  • Мнения: 5
Здравейте и от мен !
След успешното ми представяне по време на Коледните пости, дойде време и за тазгодишното сериозно изпитание.
Тази седмица започвам със строг пост - без мазнина и без топла храна.
Искам да отбележа, че месото почва да ми липсва все по - малко и по - малко.
Скоро може да си купя мини прасе за домашен любимец и да се пиша един истински вегетарианец.  Grinning
Успех на всички с Великденския пост! Отивам да меся ръжен хляб   chef
До скоро и хубава вечер !  Hug

# 117
  • Мнения: X
Направих салата айсберг, нарязах едно авокадо, сложих малки царевички от буркан, една лъжичка сусамов тахан и сол и оцет. Невероятен вкус, салатата е цяла купа, засища страхотно. Ще пробвам рецептите, които давате през този пост.   bouquet

Днес на обяд ядох салата домат и краставица + 50гр. печен бадем. Като за първи ден нямах някакви пристъпи на глад, постоянни мисли за храна или нервни изблици, които съм имала, когато съм гладувала. Стискайте ми палци да успея.

# 118
  • Мнения: 0
Ето и една много приятна салатка съвместима със строгият пост за тази седмица

1 авокадо - по мекичко/узряло
домати - аз слагам от малките cerise към 5-6 много са ми вкусни
2 скилитки чесън нарязан на ситно
варено цвекло на кубчета

всичко това добре се обърква и се слага сол, авокадото е мазничко така че няма нужда от олио„

а преди малко добавих и соеви кълнове и стана още по-вкусно!!!

лек пост на всички

# 119
  • Мнения: 1 559
Мишленце,нищо лично  Hug но за да не объркваме и другите.Царевицата от консерва е преминала топлинна термична обработка,бадемите също,т.е не са за дните със строг пост.
Яденето на хляб според мен има библейско значение.Някак си го обяснявам за себе си.Ако може някой и да го опише с думи ще е добре  Whistling Joy
За да не ме намразите спирам да повтарям че -варено...печено- не е за строг пост .Но всеки решава за себе си до каква степен ще пости  Wink
Лека и постна вечер на всички  Hug

Общи условия

Активация на акаунт