Консултации с адвокат

  • 129 053
  • 1 106
  •   1
Отговори
# 795
  • Мнения: 159
Здравейте,
искам да направя детски влог на детето си. С МНД сме разведени и ме интересува ако направя такъв влог, тя има ли някакви права над него ... може ли да тегли парите без мое съгласие? Това зависи ли от Семейния Кодекс или от правилата на банката?
Благодаря предварително!

# 796
  • Мнения: 448
Здравейте,
искам да направя детски влог на детето си. С МНД сме разведени и ме интересува ако направя такъв влог, тя има ли някакви права над него ... може ли да тегли парите без мое съгласие? Това зависи ли от Семейния Кодекс или от правилата на банката?
Благодаря предварително!

От влог на дете се тегли само с разрешение на районния съд, след мотивирана молба за какво ще се използват парите.

# 797
  • Мнения: 1 520
Здравейте, искам да направя детски влог на детето си. С МНД сме разведени и ме интересува ако направя такъв влог, тя има ли някакви права над него... може ли да тегли парите без мое съгласие? Това зависи ли от Семейния Кодекс или от правилата на банката? Благодаря предварително!

3а мен детските влогове са не само напълно безсмислени, но и много рисковани - това обаче банката никога няма да ти го каже, защото има интерес да разполага с чужди пари...
Ако родител иска да спестява пари за детето си, най-добрият вариант за мен е да ги събира в собствена банкова сметка до навършване на пълнолетие на детето...
Когато човек реши да предприеме такава стъпка е добре да се информира за всички условия Peace

Последна редакция: пт, 22 ное 2013, 09:57 от krem-karamel

# 798
  • Мнения: 75
Според мен Ви трябва адвокат, както и трябва да водите свидетели! Мисля, че вече бях писала мнението си по-въпроса за това и така кратко отговарям тук.

Съветът на втората адвокатка, с която разговарях също беше, че нямам нужда от адвокат, а за свидетелите каза, че може да заведа, но да стоят от вън.
Вече почвам да се притеснявам, защото бившият разбра и започна с изнудването да оттегля жалбата, както очаквах. Първо се почна с псуване по телефона, после обърна плочата и опита с цветя и 'добро'. Като не ме убеди и по този начин, започна да звъни на детето и да му обяснява, че майка му проваля живота на баща му, като го съди, днес заплашва, че ще води свидетели, ще наема адвокати и ще ме съди до дупка, ако трябва и години.
Моля ви се, ако познавате свестен адвокат, който работи по ЗЗДН, моля за координати.

# 799
  • Мнения: 303
Наистина не знам с какви адвокати говорите... тук практиката е да се явяваме на дела, не обясняваме на клиентите си къде да стоят свидетелите им и си ги разпитваме ние, а не клиентите ни! Simple Smile Ще питам една колега, и ако има възможност ще ви пратя координати на лична!

# 800
  • Мнения: 75
Наистина не знам с какви адвокати говорите... тук практиката е да се явяваме на дела, не обясняваме на клиентите си къде да стоят свидетелите им и си ги разпитваме ние, а не клиентите ни! Simple Smile Ще питам една колега, и ако има възможност ще ви пратя координати на лична!

много благодаря   bouquet

# 801
  • Мнения: 47
Съфорумки  ме посъветваха да питам тук въпреки че въпросът не е семеен  Laughing

Имам питане  ,към всички които са наясно с  имоти, наследства и т.н  Hug

От законна гледна точка допустимо ли е едно лице да има сключен договор за издръжка и гледане а на по късен етап  да се сдобие и със  завещание от същият човек който е гледал, в смисъл нали завещанието е безвъзмезден акт , а в такъв случай се опорочава от договора преди него , който евентуално би бил и причината за завещание ?

Много благодаря предварително

# 802
  • Мнения: 303
Съфорумки  ме посъветваха да питам тук въпреки че въпросът не е семеен  Laughing

Имам питане  ,към всички които са наясно с  имоти, наследства и т.н  Hug

От законна гледна точка допустимо ли е едно лице да има сключен договор за издръжка и гледане а на по късен етап  да се сдобие и със  завещание от същият човек който е гледал, в смисъл нали завещанието е безвъзмезден акт , а в такъв случай се опорочава от договора преди него , който евентуално би бил и причината за завещание ?

Много благодаря предварително

Малко не ми стана ясно, кой на кого завещава! Принципно с договора за издръжка и гледане имота е прехвърлен на гледащия и вече не е собственост на прехвърлителят (завещателят), но ако някога се върне в наследствената маса, не виждам пречка тогава завещанието да се приложи!

# 803
  • Мнения: 47
Съфорумки  ме посъветваха да питам тук въпреки че въпросът не е семеен  Laughing

Имам питане  ,към всички които са наясно с  имоти, наследства и т.н  Hug

От законна гледна точка допустимо ли е едно лице да има сключен договор за издръжка и гледане а на по късен етап  да се сдобие и със  завещание от същият човек който е гледал, в смисъл нали завещанието е безвъзмезден акт , а в такъв случай се опорочава от договора преди него , който евентуално би бил и причината за завещание ?

Много благодаря предварително

Малко не ми стана ясно, кой на кого завещава! Принципно с договора за издръжка и гледане имота е прехвърлен на гледащия и вече не е собственост на прехвърлителят (завещателят), но ако някога се върне в наследствената маса, не виждам пречка тогава завещанието да се приложи!


Ще се опитам да съм по ясна, за да не пиша фермани за целият случай да кажем че : Peace

Лицето( А) дядо ми, сключва договор за издръжка и гледане с Лицето( Б) .След смъртта на лицето( А) Лицето( Б) има и завещание  освен договора с който е гледал лицето( А) ., Въпросът ми беше не се ли изключват двете неща по някаква причина или най малко да са повод за дела ?

# 804
  • Мнения: 303
Зависи, от текста на завещанието, кога е съставено, какво ще се случи с договора за издръжка и гледане, дали завещанието е частно или универсално...

# 805
  • София
  • Мнения: 82
Момичета, извинете, че нахълтвам в темата, но имам питане.
През далечната 1986 г. баща ми и чичо ми чрез договор за доброволна делба са си делили наследство. Като баща ми освен къщата, която получва като наследство, дава и 5 000 лв. на брат си. Това май се казва договор с изравняване на дяловете. По това време родителите ми имат сключен граждански брак и все още се водят женени, но не се разбират и не си говоря. Та дилемата сега е следната. Искаме да продадем тази схлупена вече къща. Трябва ли дас имаме съгласие от майка ми, предвид,че в нотариалния акт пише името на баща ми и е собственик по наследство и делба.
Благодаря ви предварително.

# 806
  • Мнения: 303
На пръв поглед има СИО за частта, с която е уравнен дела, но... това може да са били и лични средства (трансформация). Така или иначе сигурно нотариусът ще изисква и майка ви да подпише сделката, като ги знам как се презастраховат!  Mr. Green

# 807
  • София
  • Мнения: 82
На пръв поглед има СИО за частта, с която е уравнен дела, но... това може да са били и лични средства (трансформация). Така или иначе сигурно нотариусът ще изисква и майка ви да подпише сделката, като ги знам как се презастраховат!  Mr. Green
Лошото е, че тя не желае да подпише, а тази къща продължава да се руши  Close.

# 808
  • София
  • Мнения: 629
Собствеността на идеалните части от къщата, придобити по наследство (иначе казано стойността й минус 5 000 лв.), са лична собственост на баща ти. Останалите идеални части са попаднали в СИО с майка ти. Ако парите, с които е уравнен делът, са получени от наследство, имотът е станал лична собственост на баща ти и съгласието на майка ти не е необходимо за продажбата му. Ако не - приема се, че собствеността за ид. ч. от изравняването са общи или 50:50 в зависимост от това дали родителите ти са все още в брак или са разведени. Ако са разведени, СИО е прекратена и собствеността върху тази малка част е 50:50, освен ако не си поделили общото имущество.

В случай на съсобственост, както посочи и Кратунка, баща ти може да иска от съда обявяване на липса на съвместен принос (по чл. 21 СК), стига действително 5 000-те лв. да не са излезли и от джоба на майка ти (образно казано, т.к. тя може да претендира и друг, различен от имуществения, принос).

Всичко зависи много от конкретните обстоятелства. Освен това, дори в най-тежкия случай може да се измисли икономически и дори чисто човешки по-добро решение от продажбата. Добра идея е да се консултирате с адвокат. Предварително подгответе всички документи, за които се сетите в тази връзка; спомнете си цялата хронология на събитията; и най-важното - преценете какво искате да постигнете не като вид сделка, а като резултат (например искам до края на другата година да получа ... лв. печалба от къщата, да не/запазя ... права върху нея поради сантименталната й стойност, дали предпочитам да запазя добри взаимоотношения с някого или няма значение). Това много ще улесни консултацията и специалистът ще може да ви даде най-доброто за вас решение.

# 809
  • Мнения: 936
При обжалване на съдебно решение дължи ли се нов хонорар на адвоката или се счита като продължение на същото дело?!?

Общи условия

Активация на акаунт