Хапват ли децата ви манджи?

  • 16 690
  • 356
  •   1
Отговори
  • Мнения: 556
Е, това ми е въпроса. След поредния спор със свекървата кой и защо не е научил детето да яде манджи/ разбирайте аз и защото не мога да готвя  Wink/ искам да си сверя часовника. Хапват ли децата ви  храни от рода на зелен фасул, боб, леща, грах, зеле, спаначена яхния и др. подобни? Моят син на е почти 5г. и през последните 3г.  яде доста избирателно- супи, месо, риба, но не близва готвени зеленчуци/освен картофи/. Споделете как карате детето да яде манджи.

# 1
  • Мнения: 11 926
Моето дете предимно с такива неща се храни.
Аз нямам много време за готвене, готвят двете му баби и така детето се научи на "манджи".
Доколкото изобщо яде, но това е друга тема.
Да, готвените зеленчуци- с месо и без месо заемат голяма част от храненето му.

# 2
  • Мнения: 1 589
Основно това се яде вкъщи-манджи.От всичко изброено от теб,само спанак не харесва.Така са научени,готвя през ден,сандвичи и друга подобна храна яде само на училище.

# 3
  • Мнения: 403
като сметнем , че не обича готвено месо, с изключение на кюфтета, само пици, макарони, баница и сандвичи иска да яде, а винаги имаме сготвено, но какво да се прави
не си сверявай часовника с другите, всяко дете е различно
според мен може да се изгради стереотип да се яде готвено, макар, че нашия случай не е такъв
пък и вие ако не обичате готвено, сигурно и детето ви няма да обича

# 4
  • Мнения: 290
Според мен не е въпроса в готвенето. Аз винаги готвя "манджи", но голямата ми дъщеря ги отказва само като ги погледне. И почти винаги след опити поне да ги опита се налага да и  препичам филийки - никога не ги отказва. Най обича да  яде краставца, домати, верени яйца, макарони, плодове. Отвреме - навреме ще хапне някое месце, кюфте. От готвените неща обожава само супички.

# 5
  • София
  • Мнения: 12 554
Да, синът ми яде всички изброени от теб манджи. У дома се яде основно готвена храна. Включително, когато ходим в пицария синът ми си поръчва пица със спанак и сирене  Mr. Green
И макар че винаги съм държала да яде готвено, никога не съм го насилвала да яде определен продукт. Калоян до четвъртата си година не ядеше никакво месо под формата на месо или риба. Не съм му и давала, защото мразя някой някого да насилва с храна.
После сам прояде.
Но пък когато у дома има супа и той иска сандвич - не му се получава искането  Wink

Та личното ми мнение е, че наистина децата се хранят така, както основно се храни семейството - например баща ми и до ден днешен не обича пици, спагети и т.н храни просто защото баба ми не ги е приготвяла. Не обича и зелени подправки, защото тя не готвеше с такива или просто слагаше каквото й падне под ръка.
Близък роднина пък изобщо не яде манджи, защото готвенето на майка му се е състояло с печене на месо и рязане на салата. И то ден днешен - а той е на 45 години за него домашно ядене означава пържола и салата.

# 6
  • Някъде по Дунава
  • Мнения: 4 754
Моето дете яде т.нар. манджи, но избирателно. Например боб и леща яхния яде, зелен боб - не, но аз готвя зеления боб с картофи и на нея сипвам само картофи, зеле и грах яде по малко, но само у нас, явно в градината не и харесва как го готвят. Спанак, лопуш и под. хапва на супа, но аз го режа много на ситно и слагам и други зеленчуци. Като цяло съм доволна как се храни, не яде доста неща, но много повече продукти пък хапва.

Но пък когато у дома има супа и той иска сандвич - не му се получава искането  Wink


И аз не давам много сухоежбина обед или вечер, особено ако има готвено.

# 7
  • Мнения: 11 926
Аз ще пращам детето си на летен лагер с прибиране у дома вечер  и се притеснявам, че хляб почти не яде.Така и не мога да му направя разнообразни сандвичи, може би само краставици и сирене, а с тях ако хапне хляб-добре.

Когато има "манджа" никога не яде хляб, а ако му се яде хляб- яде филия без нищо, но това рядко се случва.Децата си имат собствени вкусове, които понякога няма начин да се коригират.

# 8
  • София
  • Мнения: 12 554
Когато има "манджа" никога не яде хляб, а ако му се яде хляб- яде филия без нищо, но това рядко се случва.Децата си имат собствени вкусове, които понякога няма начин да се коригират.

Да, синът ми има същият навик - по-често яде манджата без хляб и като я изяде идва и взима суха филия. Но това не ми е проблем - да яде както му е сладко.

# 9
  • София
  • Мнения: 44 133
яде разбира се, не го карам, обича ги, има периоди, когато едно или друго отказва, но акто цяло яде....само чушки мн не обича.
С манджа хляб не яде, нито по време, нито след, не виждам и нужда със супа понякога, но не винаги.

ти под манджа всъщност само зелево/бобовите ли разбираш? Защото боб, леща може да са супи, месо/риба с картофи също е манджа....

# 10
  • Мнения: 11 926
Когато има "манджа" никога не яде хляб, а ако му се яде хляб- яде филия без нищо, но това рядко се случва.Децата си имат собствени вкусове, които понякога няма начин да се коригират.

Да, синът ми има същият навик - по-често яде манджата без хляб и като я изяде идва и взима суха филия. Но това не ми е проблем - да яде както му е сладко.

При моя син е по-различно- може да яде манжда без хляб около месец, например.Аз се притеснявам, защото все пак хлябът съдържа ценни вещества , необходими за детето.После- мине ,не мине някой ден- изяжда само филия хляб, след като не побутва яденето- в различни периоди .Но рядко му се случва да яде хляб.

Под "манджа" аз разбирам освен готвени зеленчуци, също  напр. ориз с нещо си-/ с тиквички, с месо, с домати ,спанак и др./Може би само бакла не яде от готвеното, но то е защото аз никога не съм готвила, а майка ми- не готви често.то и не се намира май често на пазара.

но винаги предпочита супа пред каквото и да е или таратор-независимо от сезона.

# 11
  • Мнения: 1 310
Всичко яде.  Peace С времето стана това, де. Отначало, разбира се, че придиряше.
Умира за зрял фасул и леща  Crazy, които аз не готвех и ненавиждах, докато не се появи той.

# 12
  • Мнения: 7 821
Съгласна съм със свекърва ти  Wink.

Децата се хранят като родителите си, но имат и собствен вкус. Това, че не яде никакви манджи най-вероятно е защото ти не готвиш. Но дори и да готвеше вкусно и редовно, пак може да не яде всичко, което е нормално.

От друга страна повечето деца, които аз познавам , предпочитат пица пред яхния, моите не правят изключение  Simple Smile. Обаче това не значи, че като се намръщят на фасула, аз ще скокна да им препека филия. Който е гладен яде заедно със семейство си, който не го прави остава гладен до следващото хранене - това е принципа ми.
Никого не насилвам, но и се съобразявам с вкусовете им  и когато готвя за нас с мъжа ми нещо, което наистина не кусват, предлагам им алтернатива.

# 13
  • Мнения: 2 658
Да, ядат. Може би защото от както са се родили, дето се казва, в къщи винаги се готви и те.. ако щеш са се примирили Wink, че в къщи се ядат такива неща. Разбира се, че имат предпочитания - обичат, не обичат нещо, ок - но да, ядат тези неща. Наистина, децата се учат, поне може да се опита, не че всички ядат всичко... Аз точно това винаги се старая, защото ако им давам мен/моя пример, занчи манджи няма да ядат - аз мога да не хапна (въпреки, че майка ми готвеше всеки ден едно време..), но готвя всичко, защото мъжът ми яде всичко, обича именно манджи. И за да имат те избор, като им е предоставено всичко. Вкусът им ще се изгради с времето.
Не знам дали ме разбра, че се отнесох, ама...  Crazy

# 14
  • София
  • Мнения: 1 344
Винаги гледам да има сготвено вкъщи,ядат всичко,малкия все още е на кухня,така,че неговото меню е дори по-разнообразно.Претенциите на големия са,че не обича месо,освен кюфтета и каймата в мусаката...Изключително рядко позволявам сухоежбини,тъй като големия е запечен и се старая да има супа почти винаги.
Сега лятото много наблягат на салатката,умират за домати и краставици със сирене,и плодове в промишлени количества могат да се изядат!

Общи условия

Активация на акаунт