Дразнене в окото и хлорамфеникол

  • 13 596
  • 14
  •   1
Отговори
  • Мнения: 735
Здравейте!
Изписаха ми капки за очи Сперсадекс. Прочетох, че има хлорамфеникол в тях и се притесних, тъй като четох, че е забранен в Европа. Дали ще ми навреди с нещо? Изписаха ми ги след направена антибиограма - имам някакъв вид стрептокок в окото.
Малко предистория:
От около 2 месеца се оплаквам от дразнене в очите, сърбеж, на моменти очите ми се наливат със сълзи. Сутрин залепнали клепачи от секрети, през деня също имах малко секрети от време на време. Сутрин и клепачите ми бяха подути. Зачервени очите.
Преди 1 година малкият ми син ми бръкна в окото с края на едно списание. В резултат съм получила ерозия на роговицата. Лекуваха ме тогава, но казаха, че може да се повтори пак. И наистина понякога като се събудя през нощта усещам, че нещо ми дразни окото до степен, че не мога да го държа нито отворено, нито затворено, сълзи, цялото е кървавочервено...За около час -час и нещо се успокояваше.
Преди 2 месеца като отидох пак с тези оплаквания на лекар ми казаха, че нямам ерозия. Имам някаква алергия ( вероятно към цъфтежи), тя ми е от 3-4 години, но обикновено след прием на някакъв кортикостероид с антихистамин и отзвучаваше за около седмица. Сега обаче се гърча вече 2 месеца и сърбежа и дразненето в окото продължават.
Смених лекарката. Направих си изследване на очен секрет. Каза, че няма ерозия на роговицата. Конюнктивит. Има и изразена алергична реакция. Изписа ми Сперсадекс, Опатанол и да си продължа с Оптив, който използвах сутрин и вечер за овлажняване на окото.
Снощи си сложих Оптив преди да си легна около 00.30 часа. В 2.00 се събуждам пак с познатото дразнене в окото ( същото като при ерозиралата роговица), но с тази разлика, че не сълзи и не е червено. Сложих си пак Оптив, заспах, събудих се в 6 и пак същото. Направо се страхувам да заспя да не би да се повтори пак.
Дали може да е от Сперсадекса? И изобщо тоя хлорамфеникол вътре ме притеснява много...

Извинете ме, ако разказа ми е малко разхвърлен... Embarassed

Много ще съм благодарна на специалистите, ако изкажат мнение по моя проблем!
 Hug Hug

# 1
  • Мнения: 253
Здравейте!Spersadex e препарат,който на широко се използва в България и до този момент няма предписания за ограничаване на неговата употреба.При подходящи показания той е много ефективен и намира своето място.Разбира се има и противопоказания,каквото е наличие на ерозии на епитела на роговицата,т.к. съдържа кортикостероиден препарат.Не съм запозната лично с Вашия случай и не бих се ангажирала с диагноза.Има различни възможни причини за Вашите оплаквания и само след преглед може да се дадат определени терапевтични препоръки.Консултирайте се отново с Вашия офталмолог,за да е наясно с Вашите оплаквания и да е максимално полезен.

# 2
  • Мнения: 735
Благодаря ви!

Да, аз утре сутрин пак ще посетя офталмолога, но исках да чуя и друго мнение!

# 3
  • Мнения: 735
Само да попитам, ако притискам очите си в основата им след поставянето на капките ще влязат ли в кръвта или не?

# 4
  • Мнения: 253
Да,при поставянето на всички капки важи правилото след накапване леко да се притисне в основата на слъзната точка,за да се минимализира разпространението на акивното вещество в организма.

# 5
  • Мнения: 735
Благодаря ви много!

За съжаление офталмолога, при който ходех днес не е на работа. Ще отида утре. Надявам се да спре дразненето в окото ми.

Колко често мога да си капя Оптив? Казаха ми 3 пъти, но може ли повече от три? Като че ли малко ми намалява дразненето като си сложа от него....

# 6
  • Мнения: 253
Здравейте!Можете да капете Оптив колкото често усещате нужда от него.Не бива да се притеснявате,че ще Ви навреди.Така че ползвайте го спокойно при нужда.

# 7
  • Мнения: 735
Много благодаря, д-р Петрова!
Наистина ме успокоихте! Hug Hug Hug Hug Hug Hug

# 8
  • Мнения: 735
Здравейте отново!
За да не отварям нова тема пиша в тази.
След проведеното лечение с Сперсадекс, Опатанол и Оптив очите ми бяха спокойни около седмица. После пак започнаха много да ме сърбят и да ми залепват сутрин клепачите от секрети. А очите са зачервени.Пуснах си пак очен секрет и се оказа, че си имам същия стрептокок. Явно изобщо не е излекуван! Чувствителен е на същите лекарства - Цефалоспорини, Ципрофлоксацин, Таваник.
Но за мое съжаление очната е в отпуск и личната лекарка ми изписа Флоксал да слагам 5 пъти на ден. Отделно си слагам и Оптив сутрин и вечер.
Флоксал слагам вече 2 дена, но залепването не намаля ни най-малко. Даже имам чувството, че се увеличава.
Искам да разбера Сперсадекс и Флоксал към коя група лекарства спадат от изброените? Да продължа ли да си капя капки или да спра всичко и да чакам да се върне офталмологът на работа?Може ли този стрептокок в очите да се излекува, ако пия АБ през устата?
Съпругът ми само ми натяква, че о толкова много капки накрая ще ослепея. възможно ли е?

Много моля да ми отговорите, защото този проблем силно ме притеснява. Cry

# 9
  • Мнения: 253
Здравейте!Флоксал-а/офлоксацин/ е антибиотик от групата на хинолоните,към които спада   ципрофлоксацин.Сперсадекс е комбиниран препарат от хлорамфеникол и дексаметазон.Би трябвало да имате добро повлияване от Флоксал,след като има доказана чувствителност към ципрофлоксацин.Понякога това настъпва бавно.Оптималния срок е 7 дни ,а максималния-14 дни.Разбира се към общо антибиотично лечение може да прибегнем при по-тежки хронични и неповлияващи се от локалната терапия инфекции.Но това трябва да съгласувате с Вашия офталмолог.Желая Ви корошно възстановяване !

# 10
  • Мнения: 735
Здравейте, д-р Петрова!
Вчера бях при офталмолога. Изписа ми капки Офтакуикс. Трябва да ги слагам 2 дена през 2 часа и после по 4 пъти на ден. Обаче прочетох листовката и там пише, че алергия може да има още с поставянето на първите капки. И се притесних сега да не би да се получи така при мен. Флоксал съм си слагала преди, както споменах по-горе, от една и съща група ли са?
Направо си умирам от страх и поради факта, че съм сама и не знам в какво би се изразила евентуална алергична реакция....Какъв е вашият опит с тези капки, дават ли много чести алергии?

Ще се радвам, ако ми отговорите! Благодаря!  bouquet

# 11
  • Мнения: 253
Здравейте!За Ваш късмет двата антибиотични препарата са от една и съща група на широкоспектърните хинолони.Алергичните реакции при тях са много редки,изписват се и при много малки деца.Бих казала,че са едни от най-използваните от нас антибиотици.При спазване на предписаната Ви схема на лечение не би трябвало да имате проява на сериозен страничен ефект.

# 12
  • Мнения: 363
Искам и аз да попитам, имам дразнене в очите, чувствам ги изморени и топли, нямам парене, но е някакво станно усещането, като прекалена чувствителност, а като е много светло, като ми блести слънцето е ужас, не мога да не мижа, почти ги затварям, искам с някакви билки да се опитам да се лекувам, че нямам вяра на нашите лекари, последният път като отидох и им казах за оплакванията си ми казаха , че сигурно имам хламидия... абе тъпотия, ест. се оказа , че нямам , но си платих като поп за изследванията.Сега си капя капки в очите от преварена вода с лъжичка домашен мед вътре, но облекчението е само за малко Sad моля ви помогнете ми...

# 13
  • Мнения: 650
някакво станно усещането, като прекалена чувствителност, а като е много светло, като ми блести слънцето е ужас, не мога да не мижа, почти ги затварям,

Защитаваш ли очите от силната светлина, с очила например?!
Симптомите, които описваш ги имат сигурно 90% от хората, просто очите са ти по-чувствителни може би.
Все пак не пречи да потърсиш и второ лекарско мнение  Peace

# 14
  • Мнения: 363
еми да, но очилата ми не са от най-хубавите, отдавна се каня да си купя хубави, които наистина да ме предпазват, но са много скъпи и за сега не мога да си го позволя

Общи условия

Активация на акаунт