Конюнктивит, Сперсадекс капки

  • 698
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 241
Здравейте, от петък след като си измих лицето и очите почувствах във лявото око леко обоцкване в долният клепач, като паднала мигла или някаква прашинка като усещане. Вечерта навън също имаше 2,3 леки боцкания отново в ляво око. Събота вечерта забелязах, че след като си мажа лицето със Сенсибио ДС на Bioderma за себорейния дерматит около носа, започна леко зачервяване и сълзене отново в ляво око., което ми стана странно. Мажа се така от 2 седмици със крема за себореята.Имаше няколко пъти и лек сърбеж в ляво око към края.

През тези 5 дни имаше 3, 4 боцкания само и толкова сърбящи моменти, без повече сълзене., но едно тъпа болка отгоре се появи, и
Реших да отида на очен и тя ми каза че имам конюнктивит и е задебелена и  възпалена слъзната точка  която се вижда и на снимката,и заради това ми изписва
 Сперсадекс за 7 дни 3х1, ако го нямаше това можеше и без нищо или с нещо като разтвор или сълзи. Нямам зачервавания които са при повечето конюнктивити, сравнително чисто око.
 Понеже вътре има кортикостероид и дексаметазон и се страхувам дали да ги капвам тези капки,
Дали ще мине ако си взема само едни Визихелп Ред или др подобни по лек вариант.
проблемно око




 здраво око

Последна редакция: ср, 17 яну 2024, 18:35 от pavlin_76

# 1
  • Мнения: 747
Това не е конюнктивит. Нищо общо няма с клиничната картина на конюнктивита. Потърсете второ мнение, това не е конюнктивит.

# 2
  • Melmak
  • Мнения: 2 989
Аз не съм очен лекар, не бих спорила с лечението. Случвало ми се е да имам алергичен конюктивит и въобще на пръв поглед нямаше особени симптоми. Обаче имах сърбеж и дразнене.

Капките за очи, които лекуват тези възпаления имат кортикостероиди. Не знам защо ви притеснява това. Следвайте си лечението и си пазете очите.

# 3
  • Мнения: 2 480
Добре е да се измери очното налягане, защото не се знае.......

# 4
  • Мнения: 241
Това не е конюнктивит. Нищо общо няма с клиничната картина на конюнктивита. Потърсете второ мнение, това не е конюнктивит.
Потърсих второ мнение макар и онлайн, понеже съм в провинцията и няма др доктори, казаха ми че това лечение е правилно. Знам че това не прилича никак на конюнктивит, но др каза че е не се е развил още. Така го бях оставил 4 дена, без да слагам нищо и то не се скрива, и затова реших да посетя очен
Мислех да се лекувам сам и да пробвам 2,3 дена някаква сълза като Визин или Визихелп Ред, да видя какво ще стане, май трябваше това да направя. Личният лекар каза Макситрол още на 1 ден, но аз не ги взех, те са пак с антибиотик и кортикостериоди, макар и по телефона, защото сега не съм в София за да ида лично. Днес отново ще мисля, може и да спра Сперсадекс и да почна едни безобидни капки

# 5
  • Melmak
  • Мнения: 2 989
Недейте да злоупотребявате с очите си. Неизлекувана инфекция ще се завърне. Не може да слагате капките някакво време и после да решите, че нищо ви няма. Слагала съм капки с антибиотик и кортикостероиди 1 месец. Бях след операция и това беше изписано от лекаря. Нищо ми няма.
Капките за очи, предназначени да лекуват възпаления и инфекции съдържат такива вещества

От какво ви е страх? Визин няма да излекува нищо.

# 6
  • Мнения: 241
Недейте да злоупотребявате с очите си. Неизлекувана инфекция ще се завърне. Не може да слагате капките някакво време и после да решите, че нищо ви няма. Слагала съм капки с антибиотик и кортикостероиди 1 месец. Бях след операция и това беше изписано от лекаря. Нищо ми няма.
Капките за очи, предназначени да лекуват възпаления и инфекции съдържат такива вещества

От какво ви е страх? Визин няма да излекува нищо.
Страхувам се от това, че четох някои коментари относно всички капки с антибиотици и кортикостериоди че дават негативни реакции и се предписват за много неща, без да има нужда. Затова изпитвам някакъв страх, понеже аз няма други симптоми освен този на снимката зачервена слъзна торбичка, дори нямам конюнктивит така изразен, сълзене имах само 1 ден, затова и го оставих така 4 дена само да мине без да слагам нищо, даже леко избледня, но реших на 5 ден да го види лекар все пак и така.
Лекаря, не ми измери очното налягане, дали не трябваше, аз мисля че е важно, преди предписването на капките??? Сега се замислих, може ли да го увредят капките

# 7
  • Melmak
  • Мнения: 2 989
Всяко лекарство има странични ефекти. Мисля, че много се вглъбяваш. Иначе сигурен ли си, че не са ти го измерили това очно налягане?

# 8
  • Мнения: 241
Всяко лекарство има странични ефекти. Мисля, че много се вглъбяваш. Иначе сигурен ли си, че не са ти го измерили това очно налягане?
Сигурен съм разбира се, нали преди 4 месеца също бях на очни лекари заради херпес в близост до окото, така че съм наясно със машините, гледан съм доста пъти миналата година, на всякакви апарати, запознат съм
Говорих преди малко със вторият лекар с който с консултирах макар и през телефона, каза ми че когато има възпаление, каквото имам аз не се мери очно налягане. Тя също потвърди по снимките че се касае за възпаление  в областта на слъзната пункта и карункула, може да е в резултат на сухо око или замърсяване, според нея също да продължавам със Сперсадекс и да си взема и изкуствени сълзи

Последна редакция: чт, 18 яну 2024, 14:25 от pavlin_76

# 9
  • Мнения: 2 474
Визин не са изкуствени сълзи, няма да помогнат изобщо.
И на мен не ми прилича на конюнктивит, там освен зачервяване има и секреция от окото, най-често с жълт цвят.
Относно капките с антибиотик и кортикостероид - изкапала съм абсолютно всичко, което има на пазара, защото имам хронични проблеми с очите и много често правя конюнктивити. Миналата година си направих очни операции и над 2 месеца бях нон-стоп на такива капки, а после още 2 месеца само на кортикостероид. Изобщо не е чак такъв проблем.
Проблем е обаче, че според мен диагнозата не Ви е правилна. Може да имате някакво възпаление, което да налага такива капки, но категорично не изглежда като конюнктивит. А специално от Сперсадекс аз съм супер недоволна, това са едни от малкото капки, които изобщо не ми понасят. Поносимостта обаче е строго индивидуална.
Това, което те съветвам е да отидеш на второ мнение, но не онлайн, а на живо и то в добра очна клиника. Ако трябва - ще пътуваш до София или близък по-голям град, повечето очни клиники работят и в събота. Разбира се, не е лошо да ти измерят и вътреочното налягане, но в случая по-важно е да те видят на биомикроскоп.
Това, което можеш да направиш, докато те види друг лекар е да си вземеш изкуствени сълзи без консервант, но не Визин, другите, които споменаваш са по-адекватни в случая, въпреки че тях специално не съм ги тествала на себе си.
И щом като свързваш проблема с крема на Биодерма за СД - спираш го, може да правиш контактен дерматит. И без това той за мен е супер неефективен, от снимките, които прилагаш - в момента си в доста остра фаза на СД, направо отивай и на кожен да ти изпише нещо по-ефективно като лекарство (и, да, в най-ефективното също има кортикостероид, но и противогъбично, аз лично се лекувам с такова нещо, защото и аз имам на лицето, но толкова зле като теб не съм била). Не знам защо толкова се плашиш от кортикостероидите, те не са системни, а локални и при правилна схема и дозировка не правят проблеми, лечението е в рамките на 7-10 дни. Кортикостероидите правят сериозни странични ефекти, факт, но при орално и венозно приложение.
Успех с лечението.

# 10
  • Мнения: 747
Това не е конюнктивит. Леко зачервяване на слъзния канал не е конюнктивит, диагнозата е грешна. Относно капките, не се притеснявайте, няма да ви стане нищо. Прав сте обаче, че не е правилно да се изписват медикаменти за болест, която реално я нямате. Това е груба грешка, да се сбърка диагнозата. Нали затова учат. Вкъщи съм учила медицина/ по университетската програма и много още учебници над нея съм надграждала, официалните ми дипломи са други/, точно заради ей такива положения. То в днешно време какво ли не бъркат, за малко кашлица и… веднага антибиотик, това е безумие. Конюнктивитът е съвсем друго възпаление със съвсем друга клинична картина. Това не е конюнктивит. Имало е за ден леко дразнене, най-вероятно са попаднали някакви частици от околната среда, станало е минимално възпаление и затова леко се е зачервило. Минава от само себе си, ако не е симптом от друга причина, в окото вече. Най-добре да се проверят пак изцяло очите, за да се изключи вътрешна причина.

# 11
  • Мнения: 241
Визин не са изкуствени сълзи, няма да помогнат изобщо.
И на мен не ми прилича на конюнктивит, там освен зачервяване има и секреция от окото, най-често с жълт цвят.
Относно капките с антибиотик и кортикостероид - изкапала съм абсолютно всичко, което има на пазара, защото имам хронични проблеми с очите и много често правя конюнктивити. Миналата година си направих очни операции и над 2 месеца бях нон-стоп на такива капки, а после още 2 месеца само на кортикостероид. Изобщо не е чак такъв проблем.
Проблем е обаче, че според мен диагнозата не Ви е правилна. Може да имате някакво възпаление, което да налага такива капки, но категорично не изглежда като конюнктивит. А специално от Сперсадекс аз съм супер недоволна, това са едни от малкото капки, които изобщо не ми понасят. Поносимостта обаче е строго индивидуална.
Това, което те съветвам е да отидеш на второ мнение, но не онлайн, а на живо и то в добра очна клиника. Ако трябва - ще пътуваш до София или близък по-голям град, повечето очни клиники работят и в събота. Разбира се, не е лошо да ти измерят и вътреочното налягане, но в случая по-важно е да те видят на биомикроскоп.
Това, което можеш да направиш, докато те види друг лекар е да си вземеш изкуствени сълзи без консервант, но не Визин, другите, които споменаваш са по-адекватни в случая, въпреки че тях специално не съм ги тествала на себе си.
И щом като свързваш проблема с крема на Биодерма за СД - спираш го, може да правиш контактен дерматит. И без това той за мен е супер неефективен, от снимките, които прилагаш - в момента си в доста остра фаза на СД, направо отивай и на кожен да ти изпише нещо по-ефективно като лекарство (и, да, в най-ефективното също има кортикостероид, но и противогъбично, аз лично се лекувам с такова нещо, защото и аз имам на лицето, но толкова зле като теб не съм била). Не знам защо толкова се плашиш от кортикостероидите, те не са системни, а локални и при правилна схема и дозировка не правят проблеми, лечението е в рамките на 7-10 дни. Кортикостероидите правят сериозни странични ефекти, факт, но при орално и венозно приложение.
Успех с лечението.
Относно думата конюнктивит всички знаем какво е, първата докторска ми каза възпалена слъзна топка или торбичка, и само заради нея тези капки Сперсадекс, иначе щях да мина със една изкуствена сълза.
Втората докторка, която ми е позната вече също потвърди че става въпрос за възпаление на слъзната каранкула и се изписват такъв тип подобни капки като Сперсадекс, Макситрол и др в допълнение със изкуствена сълза., но само с изкуствена сълза няма да стане.
Възможно е, да е замърсяване, може да е във връзка с дерматита, климатици, понеже и други във вкъщи се оплакаха от същите боцкания в очите което ми беше странно, но не бяха със зачервена и удебелена слъзна точка, и им мина за ден само, без нищо да са слагали
Купих си изкуствена сълза и си слагам Уни тиърс на Унимед
Фарма без консервант
След 3 дни капване със Сперсадекс вече няма зачервяване, но  наблюдавам леко по черна и уголемена зеница на болното око,и други хора го забелязват, дали е от капките нз, за което ще говоря с докторката, и дали да продължавам със Сперсадекса, днес ще я посетя понеже живее в близост до мен да ме види , каза 7 дни да капя, но все пак ще я питам дали да продължа целият курс или да спирам днес или до 5 дена,
А относно конюнктивита, докторката ми каза че доста често се използва този термин като диагноза, но това не означава че е диагнозата *конюнктивит*
а че протича по типа на конюнктивита, и ние пациентите понякога оставаме с погрешна представа за диагнозата.
Самият аз смятам че не е нещо сложно, вероятно да са сухи очи, понеже вчера от мирис на един парфюм след секунди от силната миризма започна да ме боцка и здравото око, но вече там слагам сълза и е добре 🙄

Последна редакция: сб, 20 яну 2024, 17:45 от pavlin_76

# 12
  • Мнения: 747
Умишлено го пиша и тук, за да не вярвате автоматично на всичко, което чувате от лекарите. За ваше добро, мислете и подлагайте всяко мнение на съмнение. Всяко състояние в медицинската наука си има своето точно медицинско наименование и медицинската терминология никога не се сменя, разбира се. Конюнктивит означава само конюнктивит. Медицинският термин за възпаление на слъзната жлеза е дакриоденит, а медицинският термин за възпаление на слъзната торбичка е дакриоцистит. Това са различни медицински състояния и няма как да бъдат определяни с един и същ термин. Всяка отделна диагноза има своето точно наименование.

# 13
  • Мнения: 241
Умишлено го пиша и тук, за да не вярвате автоматично на всичко, което чувате от лекарите. За ваше добро, мислете и подлагайте всяко мнение на съмнение. Всяко състояние в медицинската наука си има своето точно медицинско наименование и медицинската терминология никога не се сменя, разбира се. Конюнктивит означава само конюнктивит. Медицинският термин за възпаление на слъзната жлеза е дакриоденит, а медицинският термин за възпаление на слъзната торбичка е дакриоцистит. Това са различни медицински състояния и няма как да бъдат определяни с един и същ термин. Всяка отделна диагноза има своето точно наименование.
Всеки доктор като е учил са му минавали тези определения през главата, но защо не ни ги обясняват на нас пациентите само те си знаят
За мен е по важно какво назначават като терапия и дали е правилна диагнозата във техните глави, а това как ще го кажат, това само те решават, Защо едната докторката ми каза конюнктивит като не е, но аз веднага още на прегледа и казах, че не е, и тя нещо се поправи, просто не и се обясняваше, както повечето доктори. Важното е дали трябваше да ми се изписват тези капки или не

Искам да питам нещо по важно!!!!!!
Днес забелязах че зеницата на болното око ми е леко по голяма, дали е възможно да е от капките, вече ги спрях и днес не съм ги слагал.
Три дни ги капвах 3х1 и от днес ги спрях.
Как мислите дали е в резултат на тях, и дали ще се оправи. Капки Сперсадекс.

# 14
  • Мнения: 2 474
Да, възможно е от кортикостероида да стане така. А може и преди да си си бил по същия начин, просто да не си го забелязал, сега се вглеждаш просто.
Добре, уточнихме, че явно имаш диагноза, имаш и лечение, което е 7 дни, защо тогава си ги спрял капките сега?
И моите зеници след операциите ми са различни, едната реагира по-слабо на тъмнина, това не пречи нито на зрение, нито на нещо друго.

Общи условия

Активация на акаунт