CV-та пишем безкрай, все ще ни вземат, знай!-тема №23

  • 33 041
  • 737
  •   1
Отговори
# 690
  • в пералнята
  • Мнения: 1 037

Относно асесмънт центъра--може да е само 15 минути, те някои компании си ги кръщават така за тежест.
Абе тази конкретно много ме съмнява да си го е кръстила така за тежест, тъй като това ще ми е 6 интервю и всеки път правя някакви малки тестчета за по 20 мин. Отделно самата компания е голяма и оперира на международния пазар.  И за асесмънт центъра не знам вече какво да очаквам. Какви ли глупости не четох вече за тези центрове - че те контрират с разни тъпи въпроси от сорта на "Ако можеше да избираш - магаре или вол щеше да бъдеш?!" Та се чудя за какъв шок да се подготвя...

А що се отнася до облеклото - не мога да разбера защо изискват от мен да изглеждам перфектно на интервюто, като в офиса си ходят по дънки и тениски.  newsm56

# 691
  • София
  • Мнения: 17 368
Arhinora, кога ще ходиш на това чудо? Много ми е любопитно какво ще те питат  Laughing

# 692
  • в пералнята
  • Мнения: 1 037
Ами накрая на седмицата. Ще ме питат, ако имах възможност да избирам дървосекач ли бих станала или овчар. В отговора на този въпрос има дълбоко заложен смисъл. Защото докато дървосекачът бил по-затворен човек, с отговорности, които са в т.нар. бек офис, то овчарят има лидерски потенциал. Нали води овцете.  hahaha Joy perko  animal085
Аз обаче си се водя от моята вътрешна логика - бих станала "дърварка", щото овчиците ми миришат лошо...

# 693
  • Мнения: X
Опитват се да внасят разни американски подходи при формиране на екипи, но не съм мн убедена, че са успешни по ред причини, които няма да разисквам сега.
Само ще отбележа, че преди 2-3 години когато имаше бизнес моя приятелка, която е собственик на фирма също се опитваше да си назначава специалистите по този начин. Кой бил заек, пък кой костенурка, бухал.....на края резултатът беше катастрофален. Никой не се задържа повече от 1 година и в момента едвам оцеляват, защото са пряко зависими от човешкия фактор, освен от клиентите.


Така, че не му мислете. Отговаряйте си на въпросите без всякакви предразсъдъци, това което си е според вас и толкова.

# 694
  • София
  • Мнения: 17 368
Е това е тотално безумие  Joy Joy Joy
Аз пък бих била дървосекач, защото мразя дългите безцелни разходки (на овчаря) и предпочитам да съм на място, концентрирана върху работата си (дървосекач).
Ама явно не е заради това, ами защото нямам лидерски потенциал да поведа овцете  hahaha

# 695
  • в пералнята
  • Мнения: 1 037
А в един бг сайт имаше въпрос "Какво бихте предпочели след тежък работен ден - вана или душ?"
И съответно ваната означава женско мислене, а душът - мъжко такова... Тоест чрез това се проверява начинът на мислене в стресови ситуации - според тази теория мъжете разсъждавали логично и трезво, а жените се водели от интуиция и паника.. Ми аз като нямам вана, явно съм мъж!
Пълно безумие, с какво това дали мога да организирам експедиция до луната ще ми помогне в работата?

# 696
  • София
  • Мнения: 30 209
като ви чета, оставам без думи  Shocked То бива, бива, ама някои работодатели са се самозабравили  ooooh!

# 697
  • Мнения: X
като ви чета, оставам без думи  Shocked То бива, бива, ама някои работодатели са се самозабравили  ooooh!

Нали? А, заплатите, а? Що не вземат и тях да приравнят към западните стандарти  newsm78
Ей, това винаги ме е дразнело, че само изискванията са западни.

# 698
  • Мнения: 1 446
Аз съм против психо частта на асесмънта. За мен няма никаква нужда да се прави, не съм я разбирала никога...ама нейсе. Не мога да разбера защо да питам някой дали си мие ръцете винаги преди ядене. То ми е ясно защо питам, но знам и какво ще ми отговорят. Или пък ако сте тухла в стената, къде сте позициониран.... ooooh!

За заплатите--има и западни. Обикновено за високите позиции има такива тежки асесмънт центрове, а там заплатите не са никак ниски напоследък.

# 699
  • София
  • Мнения: 30 209
Аз съм против психо частта на асесмънта. За мен няма никаква нужда да се прави, не съм я разбирала никога...ама нейсе. Не мога да разбера защо да питам някой дали си мие ръцете винаги преди ядене. То ми е ясно защо питам, но знам и какво ще ми отговорят. Или пък ако сте тухла в стената, къде сте позициониран.... ooooh!

За заплатите--има и западни. Обикновено за високите позиции има такива тежки асесмънт центрове, а там заплатите не са никак ниски напоследък.

аууу, колкото повече примери давате, толкова повече се чудя, как е възможно това  #Crazy

EliMery , да, имат западни изисквания, а предлагат мижави заплати (не всички де)  Peace

# 700
  • Мнения: X
Те и тия дето ни го видят високи, щото сме на управленски постове не съответстват на колегите ни от Запада  Sunglasses, а даже работим и повече от тях и по нищо не им отстъпваме. Високи са сравнени с останалите за БГ, но както и да е. Това е съвсем друга тема. В България няма чак толкова големи компании, съответно и йерархия, че да се подлагат служителите на такива тестове. Пазарът е мн малък, бизнесът също. Най-голямото предприятия  на Блаканите (не казвам фирма, защото то се състои от Бог знае колко фирми вътре) все пак се намира у наше село и като знам там за какво става въпрос, какво да се лъжем за всички останали.

# 701
  • Мнения: 9 050
Ами накрая на седмицата. Ще ме питат, ако имах възможност да избирам дървосекач ли бих станала или овчар. В отговора на този въпрос има дълбоко заложен смисъл. Защото докато дървосекачът бил по-затворен човек, с отговорности, които са в т.нар. бек офис, то овчарят има лидерски потенциал. Нали води овцете.  hahaha Joy perko  animal085
Аз обаче си се водя от моята вътрешна логика - бих станала "дърварка", щото овчиците ми миришат лошо...

Ако някой ти каже какво те очаква в assesment центъра, има два варианта - 1. лъже те или 2. изнася конфиденциална информация.

Идеята на тези центрове е да те поставят в ситуации, за които не си подготвена, за да може да си откровена. Няма да ти се падне нито душа, нито овчаря. Въпросите изтекли в нет-а не се ползват в реалната оценка.

Няма как да се подготвиш, но и няма нищо страшно. Просто там си ти и няма как да изиграеш нещо, което не си, защото не знаеш критериите, които работодателя е задал. А за да излъжеш тестовете, точно това трябва да знаеш. Просто се отпусни и се забавлявай. Ако се абстрахираш от факта, че е част от кандидатстване за работа, това е едно много приятно и уникално преживяване, което надали скоро ще имаш шанса да повториш. Така че, приеми го като игра.

Организацията на самия процес зависи от позицията. Има позиции (например агресивни търговци) които са се озовавали на бойно поле. Оценяващия е командир, крещи, строява, псува...Има и по-тежки случаи. Но ако го приемеш като игра, каквато то е, всичко ще е наред.

Дори и примерите които си дала не са еднозначни. Да вземем душа - аз например не обичам вани от една страна. Обаче пък от друга, нали съм жена...би трябвало нищо женско да не ми е чуждо. Е, кое е правилното тогава?

А овчаря и неговото лидерство? Лидер, лидер, ама не води вишисти. Води овце все пак. Овце всеки може да поведе. Друго си е да сечеш дърво, дето може да ти се стовари отгоре като едното нищо.

# 702
  • Мнения: 9 050
Според вас имам ли шанс, ако кандидатствам по обява, на която отговарям на всички изисквания без едно, а именно активен шофьор? Имам книжка, но се ужасявам от шофиране в София.

Не. Щом изрично искат активен шофьор, значи искат човек, който е готов да шофира. Ако не си готова да се качиш в колата и да се научиш - не е твоята позиция просто.

От личен опит ти го казвам. Аз кандидатствах така на първата си работа. Много я исках и казах, че шофирам. Но го направих с ясното съзнание, че като ми дадат ключовете ще се кача в колата и ще карам. И така и направих. Що страх брах...само аз си знам.

Последна редакция: пн, 20 авг 2012, 20:14 от ZinaSt

# 703
  • Мнения: 9 050
Като сте заговорили за облеклото - когато си с пола/рокля - чоропогащникът е задължителен или...?

Ако е лятна полата/ роклята и вън е жега, а ти с чоропогащник може да те вземат за  smile3527

Не се вманиачавайте чак толкова в това обличане. Лятото е мн трудно да спазиш делови дрес код, за това се придържайте към най-основните правила.
Joy Явно затова не ме викат за повторно интервю  Joy
Моята пола е от черен лен, но слагам и бежов чорапогащник + затворени черни обувки с ток.

 ленена дреха с чорапогащник е като пола с кецове

Не е точно така. Ленените дрехи могат да се съчетаят добре с чорапогащник.

А на въпроса за чорапогащника - да, деловото облекло изисква чорапогащник (при високи температури чорапите са добър вариант. Препоръчвам жартиери пред силикон, за да не ви се смъкне чорапа точно когато не трябва. Но пък тогава полата или роклята не трябва да са впити,  за да не се очертава жартиера). Друг е въпросът, че ленът не е в графата делово облекло.  А съвсем друг е въпросът дали над 35 градуса дрес кода не отпада...

# 704
  • в пералнята
  • Мнения: 1 037
Зина, аз като един добър кандидат чета, за да се подготвя. Никой нищо не ми е казвал, писаното по-горе беше иронично. Далеч съм от мисълта, че ще ме питат нещо, което пише в някой подобен на джобтайгър немски сайт.
Беше ми странно точно това, че повечето примери са съвсем субективни и моят избор въобще не би се повлиял от сложни разсъждения, а от най-проста логика. От сорта на твоята с душа.  Hug
Но като цяло, новите подходи за подбор на персонал са доста оригинални и интересни. 

Общи условия

Активация на акаунт