Захранване, гадене и повръщане.

  • 5 309
  • 10
  •   1
Отговори
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 584
Здравейте! Имам огромен проблем със захранването. Захранихме се на 6 м. и половина с оризова каша - тъкмо почнахме и след два дни ни се получи разстройство. Не зная дали беше от кашата или от АБ, който пихме седмица преди това заради стафилококи в нослето - дори при приема му ни се получи разстройство. Спрях със захранването докато се оправи и след като се оправи продължихме с оризовата каша. Около две седмици след това получихме стомашно-чревно разстройство с повръщане. Спрях захранването около седмица. Почнах отново след като се оправихме, този път с морков, после с картоф и така продължихме около седмица, след което дадох броколи с ориз около 60г. - след обяд започна отново едно повръщане, вдигна температура, отпадна при което  болницата не ни се размина. През това време бяхме само на кърма. Казаха, че е стомашно-чревен вирус. След като се оправихме, продължихме с пюре от морков и картоф, после реших да предложа картоф с пъщърнак. Дадох само лъжичка и така му се догади, че отново започнахме да повръщаме, а по късно получихме разстройство. Овладяхме положението отново и продължих пак с морков и картоф около седмица, при което последния път отново му се догади от първата лъжичка и почна пак едно повръщане, разстройство, вдигна и температура. Личната каза, че е стомашно-чревен вирус, защото имало температура. Следващата седмица продължих с лечебната каша на Хумана HN - отначало изяждаше едвам по 10-20 мл каша, после увеличихме до 60 мл - първо кърмех час след това предлагах кашата и така седмица. Вчера реших да почна със захранването съвсем отначало и предложих лъжичка картофено пюре - отново така му се догади и веднага повърна, но този път по малко, може би защото предложих само лъжичка. Пием Био гайя.
Чудя се вече как ще се захраним. Дали проблемът е в стомахчето, да се е увредило от АБ или от това, че последната седмица като е ял сладка каша сега картофеното пюре му се струва едва ли не гадничко. Личната ни препоръча да опитаме отново с оризова каша, като я предложа преди кърмене, а час  преди да я предложа да му дам Натриев цитрат. Какво бихте ме посъветвали. Имаме ли шанс да проядем отново.

# 1
  • Мнения: 731
Здравей dannyny,
Много неприятно съвпадение на обстоятелствата се е получило по време на захранването и тези вируси.

Правилно ли съм разбрала, че гаденето и повръщането не са на всяко хранене, а по-скоро се появяват през различни периоди от време, които в повечето случаи съвпадат с вирусни инфекции? Правени ли са някакви изследвания на детето във връзка с повръщането? Ако имате притеснения за проблем със стомаха вероятно детски гастроенеролог би могъл да даде повече яснота и да разсее тревогата.

Напълно е възможно картофеното пюре да не е допаднало като вкус на бебо и това да е причинило връщането му. В началото на захранването бебетата се запознават с различните вкусове и текстури на храната и тези, които не допадат като вкус биват отхвърлени. Извън това дето има ли апетит и с охота ли приема храната? Проявява ли интерес към храната, която вие консумирате? Храненето е социално занимание и много майки вземат бебчетата си заедно с тях на масата. Така бебето има възможност да наблюдава останалите как се хранят и да бъде част от този семеен ритуал. Освен използване на пюрета и каши, някои майки предпочитат други варианти на захранване каквито са педагогическото захранване - част 1 и част 2 или захранване водено от бебето. Те дават възможност бебето само да опознае храната, да я изследва и изяде. Понякога тези методи се използват от майки, при които захранването не е протекло добре. Те помагат на детето да се храни заедно със семейството си и в същото време да яде храната, която яде семейството като разбира се това, което приема детето е добре да е съобразено с възрастта му.

Рано или късно всички деца прояждат нормална храна. Пожелавам ви омагьосаният кръг на вируси и лекарства да се наруши, стомашните смущения да престанат и захранването да продължи без повече негативни емоции.

# 2
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 584
 Hug, благодаря за включването - гаденето и повръщането при три от четирите случая май съвпадна с даването на нов продукт - то на всяко хранене няма как да стане, защото ние в другите случаи сме изцяло на кърма. Първият път му дадох пюре от ориз с броколи - не даде признак да му харесва, но изяде около 60 мл и два часа по късно започна да повръща. Другият път му предложих само лъжичка пюре картоф с пащърнак и само като я опита и му се догади и отново започна да повръща. После се учудих че му се догади от давани до този момент пюрета - морков с картоф и отново повърна. И последния път беше, както писах в неделя - след като опита само картоф веднага му се догади и отново повърна. Дали не свикна с тази лечебната каша на Хумана, все пак тя е сладка.
С тия повръщания миналия месец върнахме 500 г, а този месец отново сме с помалко, но този път с минус 100г. Sad
А дали проявява интерес към храната - да определено. Винаги като седнем да се храним и ни изпива с поглед, чак ни става неудобно че едва ли не като се храним го дразним, но сега като се замисля май скоро това не се е случвало, може ми от както сме с това неразположение  newsm78
Чудя се дали това е възможно да се получи и от пробив на зъбки, защото двата отгоре днес са избили едновременно и венецът е доста подут. newsm78

# 3
  • Мнения: 731
Здравей dannyny,
Предполагам колко е неприятна ситуацията за теб  Hug Не разбрах дали са правени изследвания на детето във връзка с повръщането и дали е консултирано с лекар специалист освен личния лекар. Пробиването на зъбките може да бъде доста болезнено за някои бебчета. Болката, от допира на каквото и да било до венеца, може да бъде причина бебето да откаже да приема твърда храна. До колкото разбирам обаче проблемът е в това, че Филип я повръща - той не отказва да я лапне и не я плюе след като е попаднала в устата му. Права ли съм? Има ли разлика между консистенцията на пюрето и кашата, която предлагаш? Дали си опитвала да предлагаш плодови пюрета или пресни плодове? Ако е по-склонен да приема сладка храна може би ще реагира положително на вкуса на плодовете.

Дали си опитвала в моментите, в които е проявявал интерес към храната на масата да му дадеш съвсем малко количество - 1 зрънце ориз, грахче или нещо друго подходящо за него? Ако си опитвала каква е била реакцията му?

# 4
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 584
Привет, Else!

През престоя ни в болницата - Инфекциозно отделение, му правиха кръвен тест, анален и секрет от изпражненията. Нищо не беше открито от рода на бактерии. Личната не ни е пусала други изследвания. Детски гастроентеролог в града ни няма и затова направление не ние давано.
В началото като приемахме оризовата каша, нямаше никакъв проблем. По късно като предложих морков, а след това морков с картоф на Хип - също - може би защото тези пюрета са по-сладки заради сладостта на ранните моркови. Но след десетдневно даване от тях в един момент също му се догади още на първата лъжичка. Не повърна веднага, след следобедния сън предложих оризова каша - отново му се догади, после към нея прибавих бананово пюре - изяде я, но след нея вече повърна обилно и многократно, при което вдигна вечерта и температура, а по късно разстройство, което ме навежда на мисълта че може би е било отново вирус.
Сега давам обед и след обед, един час след кърмене по 60 мл лечебна каша на Хип. Отначало не я хапваше с огромен апетит, но сега вече да, дори днес май искаше повече, защото се разрева след като свърши. Може би свикна със сладкия вкус и затова му се гади от зеленчуковите пюрета които предлагам. Когато опита от лъжичката веднага се дръпва, прави жалки физиономии, започва да хленче и отказва да я глътне - държи я в устата си и тя изтича от нея. Дори отказва вода в този момен, може би за да не я погълне. Само последния път веднага след предлагането на картофеното пюре в момента, в който му се догади повърна, но този път еднократно и без температура, но на следващия ден се появи и разстройство.
Междувременно от днес вече едното горно зъбче се е показало, а другото може би утре.
Не съм се опитвала нищо да предлагам на масата, понеже захранвам с пюрета, както съм захранвала първото си дете. Харесва ми начинът на захранване водено от бебето, но не мисля че ще се справя, страхът от задавяне ме спира.

# 5
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 584
Здравейте!
Днес се опитах отново да дам пюре от картоф с морков и само докато опита му се догади. Следобяд му дадох да опита оризова каша с ябълково пюре - отново му се догади. Дали е възможно да е на психологическа основа или свикна със сладкия вкус на лечебната каша?  newsm78

# 6
  • Мнения: 731
Възможно е да не му харесва вкуса и да не иска да приеме пюрето. Когато отказва пюретата предлагала ли си му каша след това? Как реагира? Пюретата, които предлагаш готови ли са или ти ги приготвяш? Ако са готови от една и съща марка ли са или опитваш различни?
Възможно е да е свикнал с кашата и за това да я приема добре. Дали, ако към тази каша добавиш малко количество да речем 1 лъжичка плодово пюре би се приело добре? Ако Филип приеме по този начин кашата може постепенно да се увеличава количеството на пюре в кашата така, че да се разнообрази менюто му. Със зеленчуковите пюрета не съм сигурна дали е възможно да се получи заради голямата разлика във вкуса, но за плодовите изглежда възможно.
Ще се радвам да споделиш как вървят нещата  Hug

# 7
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 584
Пюретата, които предлагам са от една марка. Преди приемаше такова пюре само морков и морков с картоф, но и от тях вече му се гади само като ги опита. А като ме види, че нещо му приготвям за хранене така се радва и в момента в който опита всичко се променя.  Sad Пробвах домашно да направя само от картоф, получи се съвсем гладка консистенция, но и от него му се догади. В момента давам само лечебна каша, която приема вече с огромно желание. Замисляла съм този вариант да слагам по малко пюре към нея като постепенно увеличавам количеството на пюрето, а намалявам на кашата, но не бях сигурна дали е удачно така. Сега мислех да пробвам да му предложа млечни каши, понеже са подсладени - явно свикна много бързо със сладкия вкус на лечебната каша и друго не харесва, но се замислям за обяд какво ще предлагам. Учудва ме това, че преди приемаше оризова каша приготвена с вода, а сега напълно отказва, дори му се гади като я опитва. Притесняваме и факта, че сме вече на 9 м. а до никъде не сме стигнали с това захранване.
Чудя се, ако спра лечебната каша и минем отново само на кърма известно време дали би проял зеленчукови пюрета? newsm78

# 8
  • Мнения: 731
Здравей,
Не знам дали би проял зеленчукови пюрета, ако се спре лечебната каша за известно време. Дали Филип реагира положително на млечните каши?

# 9
  • Велико Търново
  • Мнения: 2 584
От два дни давам млечна каша с банан и череша. Не направи гримаса, че е нещо по-различно от лечебната. Яде си я с апетит. Дори като ме види с лъжичката и чашката вече казва АМ АМ АМ и мята ръчички и крачета  Simple Smile, а аз се оплаквам, че не иска да яде  Mr. Green Зеленчуци все още ме е страх да предложа - може би ще изчакам още седмица и до тогава мисля да сме само на млечни каши.

# 10
  • Мнения: 731
Супер! Поздравления   bouquet Пожелавам ти ентусиазмът на Филип да не секва. Може би се нуждае от малко повече време да свикне с новите вкусове Simple Smile

Ако по някакъв начин подправиш зеленчуковите пюрета (без да се прекалява с подправки разбира се), но така че да речем за теб вкуса да е по-приемлив, дали не би реагирал положително на тях? Реално той с кърмата се запознава с храната, която ти консумираш и може би нещо, което  на вкус изглежда добре за теб, би го приел по-добре.

Общи условия

Активация на акаунт