Отговори
# 690
  • Мнения: 0
 Eднократна парична помощ при бременност - 150 лв.

  Бременните жени, чийто доход на член от семейството е по-нисък от 350 лв., имат право на еднократна помощ при бременност, когато нямат право на обезщетение за бременност и раждане по реда на Кодекса за социално осигуряване и живеят постоянно в страната.
Когато бременната жена е осигурена за общо заболяване и майчинство, но не получава обезщетение за бременност и раждане, поради това че няма необходимия осигурителен стаж, еднократната помощ се изплаща в размер, определен пропорционално на броя на дните от началото на отпуска за бременност и раждане до придобиването на необходимия осигурителен стаж по чл. 48а от Кодекса за социално осигуряване, но за не повече от 45 дни.
Помоща се изплаща за периода от 45 дни преди определения термин за раждане.
Молба декларация заедно с необходимите документи се подава в Дирекция "Социално подпомагане" по постоянен адрес на майката, а помоща се изплаща през следващия месец.

# 691
  • Мнения: 25
На мен за тези 150 лв помощи за бременност ми бяха казали, че са само за безработни майки  newsm78 и не се полага на всички.
 Знам, че има помощ за раждането, която е за всички- 250лв за първо детенце/ 600 за второ / 200 за всяко следващо. Това е от държавата, а отделно всяка община си има свой си бюджет за помощи. Примерно тук в Приморско е 500 лв, (била е 3 000, ама нейсе- криза е сега  Joy )

А за детските- до колкото разбрах е само ако доходът на член от семейството не е по-висок от 350лв или нещо такова. По тоя параграф май няма да се класираме  newsm78 Не че 35 лв детски са много и ще променят нещо, ама с какво сме по-лоши, и не заслужаваме, ако имаме доход примерно 360лв на член от семейството  #2gunfire  #Cussing out

# 692
  • Мнения: 16
Божееее, имали сме си вече бебче!
Ама така е, като не влизам по две седмици да видя какво се случва.

Честито да е на мама Канела! Всичко да й върви по вода на малката госпожица!

# 693
  • Мнения: 5
Момичета, в Аико са пуснали нови промоции на бебешки стоки.
http://www.aiko-bg.com/adlists/20.08_2/

# 694
  • София
  • Мнения: 1 969
siana999, ей не съм ти видяла поста по-рано сутринта да те успокоя, по време на бременност е нормално да са завишени и левкоцитите и утайката, почти със сигурност мога да твърдя, че нямаш инфекция  Peace Е, зависи с колко са повишени, при норма 10, моите последно бяха 13.6 и докторът ми каза, че е съвсем нормална стойност за бременни, а за утайката е нормално да се повиши и повечко.

# 695
  • София
  • Мнения: 3 789
Eднократна парична помощ при бременност - 150 лв.

Точно за тези неща мислех да разпитвам днес  Wink
След раждането получаваме 250 лева. Това добре. След това обаче имаме право на социални помощи - ето този момент не ми е много ясен. Доходът на член от семейството трябва да е под 350 лева. Но на базата на какво се изчислява той?  newsm78 Ако може някой да ми помогне  Praynig

Съпругът ми е безработен (всъщност е производител с минимален годишен доход). Моят доход по трудов договор е 525 лева. Но отделно по граждански договори взимам допълнителни пари. Тези суми по граждански договор отчитат ли се при подаването на декларация за социални помощи? Или подавам декларация само за сумите по трудовия договор?  newsm78

# 696
  • Мнения: 0
И аз да се запиша  Grinning Захранването смятам да е от по-късното ....според детето разбира се, но някъде 7-8-9 месец(дано да се кърмим успешно); за козметика не съм се замисляла досега, но един шампоан и олио за колко време няма да ги избера. Мястото на кошарата сме го избрали да е закътано, да е близо до мен и да не е срещу климатика. Не знам  при вас как е, но ние и в двете стаи сме с климатик. Знам, че не е много подходящо за бебе, но другата ни опция е примерно радиатор, който много ще оскъпи сметките.
Вече нямам търпение за другата седмица да отида и да видим обърнала ли се е бебка. Прохладен ден от мен!  bouquet

# 697
  • Мнения: 25
Eднократна парична помощ при бременност - 150 лв.

Точно за тези неща мислех да разпитвам днес  Wink
След раждането получаваме 250 лева. Това добре. След това обаче имаме право на социални помощи - ето този момент не ми е много ясен. Доходът на член от семейството трябва да е под 350 лева. Но на базата на какво се изчислява той?  newsm78 Ако може някой да ми помогне  Praynig

Съпругът ми е безработен (всъщност е производител с минимален годишен доход). Моят доход по трудов договор е 525 лева. Но отделно по граждански договори взимам допълнителни пари. Тези суми по граждански договор отчитат ли се при подаването на декларация за социални помощи? Или подавам декларация само за сумите по трудовия договор?  newsm78

Деси, да не те объркам излишно  Peace , но мисля, че социални помощи от 100лв вземат майки, които нямат право на майчински (или нямат минималните 12 м. трудов стаж, или са били безработни в последните години и т.н.)
Иначе ти ще вземаш майчински- през първата година те са 90% от дохода, на който си се осигурявала, а през втората пада на 240лв/месец. Майчинските се вземат без оглед на това какви са ви доходите на член от семейството, а детските (35лв) се вземат само ако доходите са под 350лв/човек/месец. Тоест твоята заплата+ тази на таткото делено на 3 или ако имате и други деца под 18г. делено на 4....
Не знам как стои въпроса с доходи от граждански договори, на самоосигуряващи се лица, свободни професии, доходи от наеми и т.н. защото и те са доход за домакинството и би трябвало също да се декларират пред социалните  newsm78

# 698
  • Мнения: 43
Ох и на мен хич не са ми ясни тези социални помощи, но според мен ние няма да вземем такива, защото мъжа ми има фирма,  а аз получавам заплата 500 лв.  newsm78 Чудя се само, тези 90% от 500 лв. ли ще ги дават или от 400 лв., защото след удръжките аз чисто си взимам 400 лв.

Иначе със сигурност ще вземем 2000 лв., които нашата Община дава за новородено и още 250 от държавата Simple Smile

# 699
  • Мнения: 12

Относно захранването, в момента съм впрегнала бабите ми и консервираме пюренца!   chef

Ей браво, дай някоя рецепта:) как ги правите? аз се гласях почивните дни да почна малко зимнина ама за мен и мъжа главно, пък то където се вари едното може и някое друго бурканче да се помести:) пък и май месец био продуктите (от градината на бъдещата баба) няма да са станали

mvsh, какви са тия 2 000?? сефте чувам..иначе моя съвет е да питате директно в социалното или в нои по въпросите, които ви интересуват, че да не ви объркам и аз, пък и другите, иначе там понякога трябва да си готов за скандал..лелчетата обикновено са много кисели

# 700
  • Мнения: 100
Обезщетение при бременност и раждане
     чл. 49. (1) (Доп. - ДВ, бр. 104 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., доп. - ДВ, бр. 105 от 2006 г., в сила от 01.01.2007 г., изм. - ДВ, бр. 109 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г., изм. - ДВ, бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2011 г., в сила от 01.01.2012 г.) Дневното парично обезщетение при бременност и раждане се определя в размер на 90 на сто от среднодневното брутно трудово възнаграждение или среднодневния осигурителен доход, върху който са внесени или дължими осигурителни вноски, а за самоосигуряващите се лица - внесени осигурителни вноски за общо заболяване и майчинство за периода от 24 календарни месеца, предхождащи месеца на настъпване на временната неработоспособност поради бременност и раждане. Дневното парично обезщетение не може да бъде по-голямо от среднодневното нетно възнаграждение за периода, от който е изчислено обезщетението, и по-малко от минималната дневна работна заплата, установена за страната, и се определя по реда на чл. 41, ал. 2 - 5.

# 701
  • Мнения: 800
За козметиката с първото дете в началото бяхме с Мустела, педиатърът държеше на това, явно я бяха мотивирали. Сега обаче като се замисля, доста скъпа беше тази козметика, а не бих казала, че е нещо кой знае какво. За шампоанчето сигурно ще взема Джонсън. За тяло съм много доволна от бялата серия на д-р Тайс Нахткерцен - ще потърся в тукашните аптеки, ако не - ще ми я пратят от БГ. Виж този крем много пъти ни е спасявал от разни обривчета и суха кожа. Малко странно мирише, ама не е натрапчиво. Ако не е Нахткерцен, може на Бюбхен млекцето за след баня да купя. За подсеченото дупе крем Здраве или Бочко си вършат чудесна работа и не съдържат парабени.  Ами то май наистина повече не е нужно.

# 702
  • Мнения: 6 881
mvsh, 90% от брутното възнаграждение.  Grinning Аз гледах един калкулатор и там попълних табличката с брутния доход (така пишеше) и ми изчислиха майчинството. Калкулаторът намерих във форума - има тема "Майчинството - счетоводно" или нещо подобно.
А за еднократната помощ от държавата сигурна ли си, че се полагат на всички, без значение от доходите? Аз търсих информация по въпроса, но останах с впечатлението, че се полагат само на тези, които са с ниски доходи.
Ева, Сияна, стискам ви палци!  Praynig  Hug
Място за бебешкото легло избрахме - да не е на течение, да не е близо до прозорец и да не е срещу климатика (ще гледаме бебето, живот и здраве на климатик - нямаме друга алтернатива). Редуцирах доста книгите, защото ще гледаме бебето в стаята на каката, но може би ще наложи още малко да ги намаля. Мама Смехорана е права, че в стаята трябва да има малко мебели, да няма много книги, тежки килими - трябва да е лесно за влажно почистване, да е светла и слънчева стаята. Предполагам, че поне тези изисквания не са се променили с времето.  Grinning

# 703
  • София
  • Мнения: 558
Фортуна, понеже и ние ще гледаме бебето първоначално на климатик, да те питам овлажнител за въздух ще ползвате ли и какъв?
Може и другите да кажат, че аз сега се замислих за този овлажнител и не знам, ако ще ми трябва какъв да взема newsm78 newsm78

# 704
  • Мнения: 6 881
Щастлива жена, честно казано, не съм мислила по този въпрос, благодаря, че ме подсети.   bouquetЩе трябва да проуча нещата. Ние за тази стая тепърва ще купуваме климатик, та си мисля да споделя с фирмата (имам им доверие, защото ползваме няколко техни климатика и винаги коректно са ме консултирали по въпроса за избора) и тогава да преценим. Ако ти или някоя друга мама има становище по въпроса, ще съм благодарна да го сподели.  Hug

Общи условия

Активация на акаунт