173-то Немско Бюро Справки - Google тук е мръсна дума

  • 45 739
  • 746
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 1 334
Момичета, да ви питам нещо. Получих едно писъмце за Rentenversicherung - да ми кажете, ако има някой опит, дали признават дипломи от средни, висши училища, трудов стаж от Бг и майчинство от Бг? Вероятно ги изчисляват по друг коефициент, или там каквото и да е. Интересуваме да направя така че да ми признаят ученето и работата от Бг,единствено от гледна точка на години..
Защото знам че майчинство в Де се признава за тр. стаж.
И веджъж ходих тук до  Мюнхенския клон и те ми поискаха документи, които аз още  не съм имала време да занеса, и те естествено ме изпревариха с това инфо.
Ако някой има опит, моля да сподели! Може и на лични.

Последна редакция: нд, 26 авг 2012, 16:19 от Biskara

# 151
  • Мнения: 78
Имам въпрос, къде е жабата, някой нещо знае ли?





Жабата си е много добре, утре ще й ходим на гости, ще й предам, че сте се зачудили за нея  Hug Иначе, около месец беше с 3 момчета(нейните две и 6-годишният й племенник от Канада), можеби това е причината да не се появява, иначе се справи страхотно - аз много й се възхищавам -ходи на работа и с 3 пълни с енергия момчета - даже една седмица ги води със себе си на работа ( в САП имат обособен кът за игра, ама пак родителите си ги гледат де), ходиха до Дания, до Франция, др седмица ще си пътуват за България. Жабата и мъжът ми са в един и същ отдел, не можете да си представите какво съдействие ни е оказало това момиче, постоянно праща играчки и книжки за децата, срещаме се често да играят за да не страда моето момченце. Сега докато беше топло, почти всяка вечер бяхме на валдорфския басейн заедно, да играят юнаците........Много съм й благодарна, та на новопристигащите - Не вярвайте, че българите в чужбина не си помагат, НЕ Е ВЯРНО!!!

Дени, блягодаря, че си сетила за нас Hug - Боян ходи от тази седмица отново на детска (след 3 седмична ваканция)-първите 2 дни бяха много тежки, сега дишаме по-леко - лошото е, че той сам се изолира, не търси децата за игра, притеснява се, че не говори езика и си намира разни занимания сам. А иначе е мн контактно дете ( в България сам си се запознава по площадките), прото му трябва време. Ще ви държа в течение как се развиват нещата - нали тук сме си форум основно за отглеждане на децата ни и вълненията, около това да си родител Wink

# 152
  • Мнения: 1 334


Жабата си е много добре,

Dana, предай и много поздрави от мен, специално. Hug

# 153
  • Мнения: 0
Здравейтe,

чета немската тема редовно, но не пиша в нея. Видях, че Stern e питала за някоя, която е завършила педагогика в България и работи тук.

Аз живея от 2001 г. в Германия, като преди това завърших "Предучилищна и начална педагогика" в България. Тук не ми признаха дипломата тогава и се наложи да направя Ausbildung за Kinderpflegerin или Erzieherin.

Аз избрах да бъда Erzieherin, защото Kinderpflegerin е по- ниската степен, за нея в Бавария се учи само 2 години и съответно не можеш да станеш Leiterin, stellvertretende Leiterin или Gruppenleiterin. Ausbildung за Erzieherin продължаваше в Бавария 5 години. На мен ми признаха първите 2 години, които се водят Vorpraktikum, защото имаx опит с деца. Учих 2 години  и третата година ми беше държавен стаж. Получих специалност staatlich anerkannte Erzieherin.

Аз завърших 2007 година. Научих скоро, че вече се признават дипломите oт България. Нямам контакт с такива българки и не знам дали имат възможност директно да работят като Erzieherin, или ги назначават само за Kindepflegerin.

Аз работя от скоро като Erzieherin към Stadt Мünchen (преди това бях в Baden- Württemberg) и смея от опит да кажа, че интервюто и целият процес  пo приемане на работа не е лесен. Вярно е, че търсят много възпитателки, но се държи на нивото и не се взема на общо основание. Пак казвам, това е конкретно моят опит от München, от преди няколко месеца. Напълно е възможно на друго място да се процедира по друг начин.

Някой беше писал по- нагоре, че е лесно да се научат няколко песни и стихотворения на немски. Да, със сигурност не е трудно, но и със сигурност не точно това е същността на професията. А че заплащането е нищожно, не ми се коментира.

Нивото на езика наистина трябва да е прилично, защото като Erzieherin си отговорна не само да научиш децата на песнички, нo и за родителски срещи, Elterngespräche, писмена документация- комуникация с различни институции (напр. Jugendamt), Berichte за психиатри, логопеди и т.н.
-.


# 154
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 668
Щерн, не работя в момента. Сама си намерих работата, просто питах в градината на сина ми, по времето, по което правих и курс по немски. Даже бях бременна със второто си дете, но по здравословни причини се наложи да напусна и много съжалявам, защото си харесвах мястото. Не съм правила никакъв изпит, поне тогава, само събеседване с директорката на градината. Като се има предвид, че немския ми тогава не е бил на някакво впечатляващо ниво, даже се радвам, че съм успяла да започна работа.
Според мен много зависи къде и как ще започваш работа или къде ще си намериш такава. Ако колектива е сплотен, може да ти помагат много, аз от колегите си съм видяла страшно много помощ и подкрепа, както и насоки в немския.
Най- добре е да се огледаш за работа и да питаш след това по службите, за да си поне леко подплатена къде ти се започва работа Simple Smile Успех и повече увереност в себе си! Hug
Брей, Бис, много странна работа... Все едно си длъжен на някой, ми да вземем да приберем по един емигрант, да го къткаме, пък знам ли, може и социални грижи да открием, за новодошли. Те ще ни псуват и обиждат, а ние ще викаме, че дъжд ни вали... ooooh!

# 155
  • Германия
  • Мнения: 327
dirndl, Geia,благодаря ви за изчерпателните отговори.Вече питах в градината на децата,казаха,че могат да ме вземат за практика,ако получа място в аусбулдунга,но първо се минавало през арбайтсамта,та ще трябва да изчакам до октомври.

# 156
  • Мнения: 56
Здравейте на всички. Предстои ни заминаване за Германия, първо мъжът ми и евентуално след време и аз с детето (6г.) Няма да изпадам в излишни подробности , нямаме нищо  уредено (работа) и рискуваме. Разбира се имаме познати, при които ще останем на първо време.
    Искам да ви попитам  какво ни е необходимо като документи.
     
    Паспорти - за тях ми е ясно че и тримата трябва да имаме, но трябва ли декларация подписана от бащата, че детето може да излиза извън граница тъй като ние ще пътуваме в последствие.

    Европейска здравно-осигурителна карта - с тази карта ще мога ли да ползвам медицински услуги там.


   Дипломи, актове за раждане и други документи - трябва да са преведени и легализирани, да имат и по няколко копия предполагам.


   Лекарства - мога ли да взема някакви лекарства, пускат ли на границата, лекарства от първа нужда . А лекарства които тук в БГ се отпускат с рецепта, там мога ли да ги закупя и някаква по специална за там рецепта ли ще ми искат.

    Шофьорска книжка и автомобил, колко време може да се кара БГ кола там, на места чета 3 месеца, на места 6 месеца и какво се случва след изтичане на този период.

 Аз за това се сещам сега, доста съм объркана в момента и мога да забравям  важни неща. Ако има друго нещо важно, ще се радвам да ми помогнете. Знам , че поемаме голям риск, но повечето сте родители и  ще ме разберете, търсим по добро бъдеще за нашето дете. Тежко и мъчно е, но вече сме го решили. Благодаря ви  Smile

# 157
  • Мнения: 2 090
Здравейте от най-горещата точка в България, 45  градуса е днес тук, тайничко ви завиждам за хладинката...
Много ми беше полезно да прочета всичко споделено, отнасящо се до педагогиката   bouquet, аз в момента уча това и мисля за вариантите как точно ще си го завърша. Мечтая да се занимавам с деца и колкото и трудно да ми изглежда в момента всичко, се надявам някой ден да правя точно това. Praynig

Аз имам една тревога, то не е само тя де... но имам нужда да споделя и евентуално ако някой е минал през такъв период при отиването си в Германия, да сподели опит. Hug
Синът ми тази година (май месец) стана на 6 години, разбрах, че децата в Германия започват у-ще на 6. Но той догодина ще навърши 7, а и доколкото разбрах ще изкара една година подготвителна за да научи езика и чак тогава ще тръгне в първи клас. Т.е. на 8 години. Не знам това да ме притеснява ли или да. Embarassed  Знам, че може би сметките които си правя може да излязат други, но дилемата ми е, ако се опитам да направя нещо от сега в България (наумила съм си да го запиша на уроци по немски), дали няма да е по-лесно и дали няма да има възможност да запишем детето си в 1 клас догодина, на 7 навършени години. Наясно съм, че немският който ще научи тук (то е силно казано "ще научи", но предполагам някакви по-елементарни фрази и т.н...), няма да е като този там (мъжът ми ми наблегна на това и ми каза за диалектите и комичните ситуации в които попада благодарение на "различния" несмки, който знае той а той и не го знае много, и работата е съвсем  Crazy). Въпросът ми беше, смятате ли, че има смисъл да форсирам нещата с езика отсега или чак като дойдем на местна почва. Rolling Eyes Иначе сега вкъщи съм взела книжки за оцветяване с немските наименования на картинките, един детски немски картинен речник и заедно се забавляваме под формата на игра. Решението ми да учи немски отсега е подбудено и от това, че той не иска да ходим в Германия, защото нямало да се разбира с децата и само като заговорим за това физиономийката му става тъжна. Разсъждава като възрастен, а на всичкото отгоре е много чувствително дете и простоооо, просто се чудя как по най-добрия начин бих могла да му помогна. Страх ме е да не го объркам още повече заради моите си тревоги и амбиции. Embarassed

# 158
  • Мнения: 1 004
Здравейте на всички. Предстои ни заминаване за Германия, първо мъжът ми и евентуално след време и аз с детето (6г.) Няма да изпадам в излишни подробности , нямаме нищо  уредено (работа) и рискуваме. Разбира се имаме познати, при които ще останем на първо време.
    Искам да ви попитам  какво ни е необходимо като документи.
    
    Паспорти - за тях ми е ясно че и тримата трябва да имаме, но трябва ли декларация подписана от бащата, че детето може да излиза извън граница тъй като ние ще пътуваме в последствие.

    Европейска здравно-осигурителна карта - с тази карта ще мога ли да ползвам медицински услуги там.


   Дипломи, актове за раждане и други документи - трябва да са преведени и легализирани, да имат и по няколко копия предполагам.


   Лекарства - мога ли да взема някакви лекарства, пускат ли на границата, лекарства от първа нужда . А лекарства които тук в БГ се отпускат с рецепта, там мога ли да ги закупя и някаква по специална за там рецепта ли ще ми искат.

    Шофьорска книжка и автомобил, колко време може да се кара БГ кола там, на места чета 3 месеца, на места 6 месеца и какво се случва след изтичане на този период.

 Аз за това се сещам сега, доста съм объркана в момента и мога да забравям  важни неща. Ако има друго нещо важно, ще се радвам да ми помогнете. Знам , че поемаме голям риск, но повечето сте родители и  ще ме разберете, търсим по добро бъдеще за нашето дете. Тежко и мъчно е, но вече сме го решили. Благодаря ви  Smile

Като имате приятели в Германия, не може ли да попитате тях?? Те явно са наясно. Какво ще търси мъжа ти? Ако ще е нормална работа, ще е осигурен и тогава ще си извадите немска карта, за българските ако прочетеш 2-3 страници назад ще разбереш. Естествено, че ти трябва декларация. Естествено е и за документите, плюс свидетелство за брак /дано имате такова/
Книжката може да я ползвате, бг колата е 6месеца, ако не се лъжа, не съм много наясно, не ме е вълнувала темата. Лекарства от 1 помощ може да си вземете, но тук като имате лекар, той ще ви изпише необходимите..искам да кажа, че и тук има аптеки и лекарства, не по-лоши от българските  Naughty Мъжа ти знае ли поне малко език, след като ще рискува така?
Препоръчвам идване на вас, чак когато мъжа ти намери свястна работа.

# 159
  • Мнения: 1 004
Десирее, началото никога не е лесно, особено за тази възраст. Детето ти освен това може би дълго ще иска да се върне в България. Гледам от моята племенничка, която дойде на 6. Винаги езика и подготовката са предимство. Каквото можеш да направиш по въпроса с езика ще бъде добре за детето, по мое мнение.

# 160
  • Мнения: 1 334
Desirée

това което мога да ти препоръчам е да разбереш в града в който смятате да живеете, какви са учебниците за 1ви клас, даже може да питаш и в у-щето което е по район, или някой наоколо който има деца  в съответното у-ще.
За да може детето , заедно с учителка по немски език да започне да работи по тях, независимо че не знае езика, просто тези заедно с други помагала за да му се формира частично мисленето в тази посока.

Иначе, 8 години са много за започване на 1ви клас в ДЕ. Според мен 7 е максимума. Нивото на 8 год.дете е в пъти по-високо от това на 6 годишното, и  има голяма вероятност да му е скучно, което тук е проблем.

# 161
  • weiter, weiter, ... weiterstadt
  • Мнения: 18 076
Вечи, за печата: малко трудно се чете  Peace
предполагам, че шрифтът го ползваш и за нещо друго, ама така в кръг използван този шрифт се чете трудно  Peace

някой беше питал за акушерки: докато аз си търсих акушерка забелязах следното: търсят се акушерки, които предлагат повече неща - да кажем акупунктура, хомеопатия, кинезиотейпинг и прочие. някои майки предпочитат и акушерка, която да владее майчиния ѝ език (полски, руски пр. една майка сега търси тагесмутерка с полски, че иска детето да расте двуезично - просто идея, ако някой ще търся изява в този бранш, да знае с какво да се рекламира Peace )

Последна редакция: нд, 26 авг 2012, 18:22 от asyalein

# 162
  • Мнения: 420
Здравейте!Започнах интеграционен курс,който ще продължи 7 месеца,всеки ден до обяд.Има възможност да се освободя от такса и след,като подадох документи ми вращат писмо,в което пише,че липсва този документ Lohnsteuerbescheid.Знаете ли ,от къде се изкарва?В групата сме 12 човека ,от които само аз от Европа,много е весело.Големият ми син също ще започва курс по немски,пращат го от училището,през есенната ваканция ,той е втори клас.Отделно учителката ще се занимава с него индивидуално един път в седмицата.
Може ли да ми кажете,кои са най-актуалните сайтове за работа?Децата ми са на градина и училище по цял ден и аз след курса имам едни 5 часа, в които мога да започна нещо почасово.

# 163
  • Мнения: 0
joji като начало вземи местния весник с обяви за работа, често има много обяви. Иначе stepstone i Xing са си винаги актуални. Lohnsteuerbescheid-a се издава от Finanzamt (поне в СВР).
dirndl аз бях писала, че песничките на немски могат да се научат, но не съм се изказвала, какво е лесно или трудно.
Средното заплащане за Германия е 1000-1800 евро на месец, много хора могат да се оплакват, че им се заплаща малко, но такъв е животът, който иска висока заплата става лекар или адвокат. Тогава пък ще се оплаква, че има прекалено много работа и никакво време  Laughing Абе на нас хората не може да ни се угоди  Laughing
Дезире, подготви детето с езика, колкото може. В Бг, че няма да научи като тук е ясно, но поне да научи основни неща пак ще е от голяма полза за него, така че действай.

# 164
  • Мнения: 4 138
ВечерницО, извинявай, че те откъсвам от главната ти задача на тая земя - да се обясняваш и извиняваш ( Mr. Green), но ако може да попитам - мога ли да видя снимките от последната ти сесия някъде? Извинявам се отново, че не по темата  Sunglasses

И още един въпрос... Помагам с идеи на праятелка (бг), която ще се омъжва за германец. Сватбата ще е в Бг, мисли по въпроса какви игри и ритуали да са представени, които да вълнуват нем бг гости, хем чуждоземските. Това, за което се сещам от бг традиции е:
- ритане на менче
- чупене на питка
- ръченица с пиле и торта за кумовете


тва менче как се рита, младоженецът е стъпил предполагам на него с въже на врата, вързано за едно дърво и булката бам и рита менчето Mr. Green hahaha

много идейно, ще го ползвам на моята сватба другия месец Joy

кви са тия каки тук дет са обиждат, амн newsm78 а вас да питам, що ви е по-зле немският отколкото на едно 17 годишно дете, а, мискинки нйедни. на мен и немският ми е зле, и българският, ама не ми пука, щото съм велика, както знаете...

Общи условия

Активация на акаунт