Бързи въпроси и отговори по темата КЪРМЕНЕ - тема 3

  • 33 996
  • 755
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 386
И аз с въпрос набързо. Тази нощ съм си проспала часа за цедене, понеже нито съм си чула алармата, нито малкия се е будел да яде. На сутринта обаче гърдите ми щяха да се пръснат и се изцедих с 300зора(храним се от шише). На едната гърда обаче ми остана една буца, която цял ден се мъча да разсеям и така и не съм успяла до момента. Преди пак там ми се беше получила. Проблемът ми освен стоящата бучка е че в момента от тормозенето й цял ден, сега ме боли много. Как мога да облекча тази болка newsm78

Бучката ще се махне с топли душове и цедене.Но не се опитвай да цедиш на 30 мин или час,защото никакво мляко няма да се е събрало до тогава.Изчакай 3-4 часа и изцеди всичко налично.През тези 3-4 часа прави топли душове.Улесняват потичането на млякото и ще разсеят малко болката Simple Smile

# 16
  • Мнения: 111
Здравейте!
Бременна съм в 6г.с. +3дни. Изписаха ми утрогестан 2х1. Аз съм кърмачка и не мисля да отбивам - поне за сега. Има ли проблем да пия утрогестан?
Ще се отрази ли това по някакъв начин на кърмачето ми?

Здравей Iggy,

Активната съставка на Утрогестан е прогестерон, който според справочника за съвместимост на лекарствени препарати и кърмене на д-р Томас Хейл, „Медикаменти и майчината кърма" (издание 2010), е отбелязан с ниво на риск L3 означава "moderately safe" – в тази категория най-често попадат лекарства, за които няма достатъчно данни или са умерено безопасни. Обикновено за тези лекарства е добре ти и лекуващия лекар на база на допълнителната информация, с която разполагате да прецените дали и как да се осъществи лечението и как да се реорганизира кърменето, ако е необходимо.

За сравнение всички нива на риск според д-р Хейл са:

L1 - safest – напълно безопасно;
L2 - safer – безопасно;
L3 - moderately safe – умерено безопасно;
L4 - possibly hazardous – възможно рисково;
L5 - contraindicated – противопoказано.

Д-р Хейл дава и по-подробна информация относно прогестерона като посочва, че при оралния му прием той на практика остава нерезорбиран в организма и следователно не се излъчва или се излъчва в много малки количества в кръвта. Д-р Хейл заключава, че "директният ефект на терапия на майката с прогестерон върху кърмачето общо взето е неизвестен, но се предполага, че е минимален или никакъв, тъй като естественият прогестерон в организма на майката е слабо преносим чрез кърмата."

Удобно ли е да попитам на каква възраст е детето и какво е мнението на лекаря, назначил лечението, по отношение на кърменето?

Надявам се тази информация да ти е полезна. Ако имаш други въпроси - аз съм на разположение да ги обсъдим.

# 17
  • Мнения: 111
И аз с въпрос набързо. Тази нощ съм си проспала часа за цедене, понеже нито съм си чула алармата, нито малкия се е будел да яде. На сутринта обаче гърдите ми щяха да се пръснат и се изцедих с 300зора(храним се от шише). На едната гърда обаче ми остана една буца, която цял ден се мъча да разсеям и така и не съм успяла до момента. Преди пак там ми се беше получила. Проблемът ми освен стоящата бучка е че в момента от тормозенето й цял ден, сега ме боли много. Как мога да облекча тази болка newsm78

Здравей Цветна палитра,

Най-вероятно в твоя случай бучката се дължи на запушено каналче на гърдата. Опитът при много майки показва, че най-ефективно и бързо се разсейва бучката при извършване на следното: затопляне, масажиране, цедене и почивка за майката.

От голямо значение е честото кърмене или изцеждане на гърдата докрай. Би било добре, ако се кърми или цеди на най-малко два часа, идеята е засегнатата гърда да се държи колкото може повече време празна.

За затоплянето преди кърмене (вероятно знаеш) може да свърши работа горещ душ или вана, комбинирана с нежни масажи от областта на запушване в посока към зърното или пък горещ компрес на гърдата. Вариант е да се намокри с гореща вода един памперс и да се увие около гърдата или на мястото на бучката да се постави малка бутилка от минерална вода, пълна с гореща вода. Може също и да се напълни купа с гореща вода и да се потопи гърдата във водата, докато се масажира запушената област в посока към зърното. (Водата би трябвало да е с температура, приятна за тялото.)

А студените компреси след цедене и между цеденията може да облекчат значително болката. Предполагам знаеш, че болките може и да се облекчат от по-широки блузи и сутиен, който не притиска прекалено гърдите. Хубаво е и да се опиташ да спиш в пози, при които да се избягва притискането на болната гърда. Може да се обърнеш към личния си лекар да ти изпише обезболяващо лекарство, което да е съвместимо с кърменето (има варианти).

Понякога и храненето може да се окаже виновник за образуването на тези запушвания. Добра идея е да се избягват трансмазнините, растителните хидрогенерирани мазнини, маргарина и такива храни, които ги съдържат.

При доста майки приемът на лецитин се отразява благоприятно. Лецитинът е хранителна добавка, която действа като емулгатор (пречи на мастните частици в кърмата да се слепват и да запушват каналчета). Обичайната препоръчителна доза за повтарящи се запушени канали е 3600-4800 мг лецитин на ден или 1 капсула (1200 милиграма) 3-4 пъти дневно. След седмица или две без запушвания майката може да намали дозата с по една капсула. Ако няма запушвания още 2 седмици, тя може да я намали с още една.

Казваш, че се храните с шише с бебчо, ако имаш желание може да споделиш какво е наложило този начин на хранене и да поговорим по-подробно за това.

Желая ти успех и бързо преодоляване на неразположенията!

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 744
Во, много благодаря за изчерпателния отговор   bouquet!
В крайна сметка се консултирах с другия ми лекар и той напълно отрече необходимостта от допълнителен прием на прогестерон. Ще се доверя на неговото мнение.
Иначе кърмачето ми е на 1г. 1 месец - суче по 3-4 пъти на денонощие.
Да използвам и да попитам за кърменето по време на бременност. Досега не съм срещнала одобрение от страна на АГ-тата. За тях е абсолютно ненормално да се съчетават двете неща, но все си мисля, че ако бременността протича нормално, без усложнения - не би следвало да има проблем.

# 19
  • Пловдив
  • Мнения: 297
Здравейте, момичета. Искам да помоля някой от консултантите да провери в медицинските справочници за антибиотика Цедакс/ Cedax с активно вещество цефтибутен/ ceftibuten http://apteka.framar.bg/30000397/%D1%86%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D0%BA% … 00-%D0%BC%D0%B3-5 дали може да се приема при кърмене.
В листовката пише това: "Кърмене: Доказано е, че ефтибутен преминава в минимални количества в майчиното мляко. При кърмене трябва да се оценява потенциалният риск."

# 20
  • Мнения: 278
От няколко дни вече не усещам гърдите си напрегнати и пълни, а меки и отпуснати. Като сложа малкия засуква и ако пусне млякото хвърчи на силна струя както и преди. Само че той продължава да стои по цял ден на цицата и в последно време започна да реве по цял ден до изнемога. Възможно ли е кърмата ми да не е достатъчно хранителна и какво да направя по въпроса? Преди се хранеше от едната гърда и заспиваше, като спеше 2-3часа. А сега суче и от двете и по няко време започва да реве, да си извива гръбначето назад, чак посинява от рев. Кърмя в поза люлка на стола или в скута ми на дивана, а вечер /и от днес/ легнал на леглото до мен. Видяхме се в чудо с този рев, с часове, не е колики май, така мисля, защото няма признаци напъване, зачервяване, свиване на крака и юмручета. Проато е много неспокоен и не успява да заспи и да се наспи, спи леко и всеки път като опитам да го сложа в коша се събужда и реве с часове.

# 21
  • Мнения: 111
Во, много благодаря за изчерпателния отговор   bouquet!
В крайна сметка се консултирах с другия ми лекар и той напълно отрече необходимостта от допълнителен прием на прогестерон. Ще се доверя на неговото мнение.
Иначе кърмачето ми е на 1г. 1 месец - суче по 3-4 пъти на денонощие.
Да използвам и да попитам за кърменето по време на бременност. Досега не съм срещнала одобрение от страна на АГ-тата. За тях е абсолютно ненормално да се съчетават двете неща, но все си мисля, че ако бременността протича нормално, без усложнения - не би следвало да има проблем.

Iggy, действително обикновено когато бременността протича съвсем нормално, няма нужда да се спира да се кърми. Просто е нужно да се спазват някои правила като пълноценно хранене на майката, тъй като нейният организъм вече се грижи за малко неродено бебенце и за производството на кърма за голямото детенце, а природата се е погрижила това да става за сметка на майката, като и бебето е корема и кърмата за по-голямото бебе разполагат с всички необходими вещества за тяхното развитие. Добре е също да се намира повече време за почивка, евентуално носенето на по-голямото детенце да се ограничи като се замести например със седене на коленете на майката или вземане на ръце, когато майката седи на пода.

Бих искала да ти пратя една много интересна и подробна статия за кърменето по време на бременност и кърмене в тандем:
http://lalechebg.com/2011/01/pregnancy-tandem-nursing/

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 297
Здравейте, момичета. Искам да помоля някой от консултантите да провери в медицинските справочници за антибиотика Цедакс/ Cedax с активно вещество цефтибутен/ ceftibuten http://apteka.framar.bg/30000397/%D1%86%D0%B5%D0%B4%D0%B0%D0%BA% … 00-%D0%BC%D0%B3-5 дали може да се приема при кърмене.
В листовката пише това: "Кърмене: Доказано е, че ефтибутен преминава в минимални количества в майчиното мляко. При кърмене трябва да се оценява потенциалният риск."


Поразрових се и успях да намеря отговора. Не се притеснявайте да търсите.

# 23
  • Мнения: 111
От няколко дни вече не усещам гърдите си напрегнати и пълни, а меки и отпуснати. Като сложа малкия засуква и ако пусне млякото хвърчи на силна струя както и преди. Само че той продължава да стои по цял ден на цицата и в последно време започна да реве по цял ден до изнемога. Възможно ли е кърмата ми да не е достатъчно хранителна и какво да направя по въпроса? Преди се хранеше от едната гърда и заспиваше, като спеше 2-3часа. А сега суче и от двете и по няко време започва да реве, да си извива гръбначето назад, чак посинява от рев. Кърмя в поза люлка на стола или в скута ми на дивана, а вечер /и от днес/ легнал на леглото до мен. Видяхме се в чудо с този рев, с часове, не е колики май, така мисля, защото няма признаци напъване, зачервяване, свиване на крака и юмручета. Проато е много неспокоен и не успява да заспи и да се наспи, спи леко и всеки път като опитам да го сложа в коша се събужда и реве с часове.

Здравей Котка и Калинка,

Разбирам твоето притеснение за поведението на бебенцето ти и относно качеството на кърмата. Може би е добре да се спомене, че кърмата, която произвежда тялото ти е най-добра за твоето бебе, защото твоят организъм знае от какво има нужда то и изработва точно това, което му е необходимо за даден период от развитието му. Кърмата има свойството даже да променя състава си за денонощие, така че да покрие изцяло нуждите на кърмачето.

Най-вероятно твоето бебче преминава през така наречения "скок в растежа", което се изразява в зачестяване и увеличаване на продължителността на кърменията с цел увеличаване на производството на мляко. Този скок се наблюдава при много майки през определено време, например когато бебето стане на 3 седмици, 6 седмици, 2 месеца, 3 месеца...а понякога и по-начесто. Тъй като бебчо пораства и с подобно поведение на често и продължително сучене на практика той подава заявка на организма на майката да произвежда повече мляко и ако се кърми без ограничения на поискване, включително през нощта, тази ситуация обикновено се възстановява от само себе си за 2-7 дена без каквито и да е специални мерки. Възможно е, както казваш, да имаш усещането, че гърдите са празни или че не му достига млякото. За това може да се ориентираш по броя напишкани и наакани пеленки като напишканите би трябвало да са около 5-6 за денонощие, а нааканите до 6-тата седмица - около са 2-3 на денонощие, а след 6-тата седмица акането може да се разреди от 1-2 пъти на ден до 1 път на седмица. Наддаването е също показател, ако бебчо наддава повече от 113 грама на седмица това е в рамките на нормалното.

Може спокойно да редуваш гърдите  - след като бебенцето ти изсуче добре едната, предлагаш другата, после може пак да се върнете на първата. Идея е да използваш компресия на гърдата, така че то по-лесно да достигне до задното, богато на калории мляко. Ето тук ти пращам описание как се прави компресия - http://missby.wordpress.com/2007/12/04/compression/

Мога ли да попитам дали ползвате биберон-залъгалка и дали предлагаш вода на бебчо? Ако ползвате биберон-залъгалка може би ще е добре да не се предлага известно време, за да може бебето да задоволява сукателния си рефлекс на гърдата и едновременно хем да се храни, хем да стимулира производството на кърма. По отношение на водата - тя може да създаде лъжливо чувство на ситост и естествено да забави следващия прием на мляко, като намалява общото количество кърма, което трябва да получи бебето за едно денонощие, а от друга страна основата на кърмата е 75-80 % вода, така че бебета успяват да си набавят необходимото им количество течност от кърмата.

Така че решението на ситуацията изглежда да е кърмене, кърмене и много кърмене и пожелавам в скоро време нещата да влязат отново в стария си и спокоен ритъм.

# 24
  • Мнения: 278
Здравей Во и благодаря за изчерпателния отговор. През последните 2 дни бебето взе да се поуспокоява, но все още прави номера с ритането от време на време. Подобно поведение имаше и преди 2-3 седмици, което съвпада с описаните от теб периоди: 6 седмици, 2 месеца. Първия път си помислих, че е колики.
Не ползваме залъгалка и не давам вода. При нас е много топло в момента и той се кърми по-често вероятно защото е жаден. Понякога връща малко мляко, но в повечето случаи е по скоро вода с малко пресечено мляко.
Възможно ли е да преяде и да му е тежко на стомахчето?

# 25
  • Мнения: 27 524
Понякога връща малко мляко, но в повечето случаи е по скоро вода с малко пресечено мляко.

При нас връща съвсем същото, когато е гладна Thinking

# 26
  • On the sea
  • Мнения: 1 849
Во И ние сме с същия проблем. Малката не спира плаче след като я нахраня и се налага да давам още, но имаме и друг проблем, ние сме на шише и кърмата започна да не ми стига, налага се да дохранвам. С редовно цедене няма ефект количеството е едно и сищо винаги. Има ли някакъв начин да стимулирам производството на повече кърма? Между другото я слагам на гърда понякога с силиконови зърна, защото моите са плоски, суче малко и започва да плаче и да се дърпа, явно я мързи, защото е по трудно от шишето. АКо има някакъв друг начин моля те да помогнеш.  newsm17

# 27
  • Мнения: 2 532
Во И ние сме с същия проблем. Малката не спира плаче след като я нахраня и се налага да давам още, но имаме и друг проблем, ние сме на шише и кърмата започна да не ми стига, налага се да дохранвам. С редовно цедене няма ефект количеството е едно и сищо винаги. Има ли някакъв начин да стимулирам производството на повече кърма? Между другото я слагам на гърда понякога с силиконови зърна, защото моите са плоски, суче малко и започва да плаче и да се дърпа, явно я мързи, защото е по трудно от шишето. АКо има някакъв друг начин моля те да помогнеш.  newsm17
Здравей! Пробвай по-често цедене, за да увеличиш кърмата. Или като цедиш, сменяй гърдите. В смисъл изцеждаш едната, изцеждаш втората и пак се връщаш на пъравата. При мен имаше голям ефект. Другото вече е менюрто. Аз по едно време ядях всеи ден диня или пъпеш и ми се увеличи много кърмата

# 28
  • On the sea
  • Мнения: 1 849
Сменям ги ама в един момент като си пуснат по 50, 60мл спират да пускат, чакам примерно 5мин. пускат по малко и край. Като натисна с пръсти пускат пак по малко и в един момент спират да пускат, а млякото вече не ни достига. Още в родилното педиатърката на малката ми каза да не ям диня, праскови и да не пия сокове от кутия да не дразнят на стомаха на малката и аз почти не смея да ям, но ще опитам и с това.

# 29
  • Мнения: 2 532
Сменям ги ама в един момент като си пуснат по 50, 60мл спират да пускат, чакам примерно 5мин. пускат по малко и край. Като натисна с пръсти пускат пак по малко и в един момент спират да пускат, а млякото вече не ни достига. Още в родилното педиатърката на малката ми каза да не ям диня, праскови и да не пия сокове от кутия да не дразнят на стомаха на малката и аз почти не смея да ям, но ще опитам и с това.
Ами може да пробваш 1 ден да видиш как ще реагира. Ако и се отрази, няма да ги ядеш. На мен нашата педиатърка ми каза, че може да ям почти всичко в умерени количества, ама пъпешите и дините са ми слабост и много не съм ги ограничавала. Добре че не са се отразявали на малкия Grinning

Общи условия

Активация на акаунт