Synagis

  • 14 311
  • 37
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 110
Момичето, може ли да ми кажете нещо за тази ваксина. Слагалили сте до сега, евентуално ако искам да сложа къде да я търся?

# 1
  • Мнения: 95
Слагала съм Синагиса миналата зима на детенце. Предпазва от респираторни заболявания или ,ако все пак настинете по-леко преминават. Хубава е, но и скъпа - 2228лв. и някакви стотинки  #Crazy и за това се минава на комисия и ако те одобрят я изписват по здравната каса.
Забравих да добавя, че се слага по 1 ваксина 5 месеца.

# 2
  • Мнения: 110
В момента здравната каса ги е отпуснала за недоносени деца. Поне на някой майки са се обадили да им предложат да им я сложат. Но след като прочетох много внимателно листовката нещо изгубих интерес да се вра да питам дали ще ни я сложат и на нас.

# 3
  • Мнения: 4 589
dimitrina8405  лекар ли си? не, не си, нали. Сори, но ваксината е много добра за недоносени бебета, най-вече бебета, които са имали проблем с белия дроб. Не знам какво си чела, но ако някой ти предлага да я биете през ЗК и имате тази възможност, направете я.

# 4
  • Мнения: 2 719
Синагис всъщност не е ваксина. Ния има сложен един курс. Започнаха още в неонатологията. Имаше доста проблеми с белите дробове, но откакто е вкъщи не се е разболявала, само сополи 3 пъти. Сигурна съм, че синагисът има общо тук, тъй като баба И, с която е в непрестанен контакт работи в ясла и ви е ясно, че и "влачи" доста вируси. Аз не бих пропуснала шанса.

# 5
  • Мнения: 110
Там е идеята, че никой не ми я предлага. Ако сте чели листовката сте видяли, че при усложнения трябва незабавно да се бият еди си какви лекарства, каквито в тъпото село, в което живея едвали има. Дори и да ми се полага едва ли някой ще тръгне да ме търси за да ми я предложи. Та за това исках да знам дали някой я е слагал, за да ходя ли да се вра за да й я сложат. Иначе проблеми не е имала абсолютно никакви с дробовете.

# 6
  • София
  • Мнения: 7 277
Дами, ако разберете, че има някаква кампания за поставяне на Синагис при недоносените по ЗК, моля споделете повечко информация. За всички недоносени ли важи? Миналата година слагаха само на деца, родени с тегло по-ниско от 1500 гр. и после медикаментът се изчерпа. На нас не ни се полагаше, защото бяхме с по-голямо тегло, макар и недоносени. Мисля, че се поставя до 2-годишна възраст.

# 7
  • Мнения: 110
Днес бях на ДК и там нищо не бяха чули. Казаха ми да питам или личния лекар, или в социалните, или в неонатологията Бургас. Общо взето неясна работа, та за това писах до МЗО дано утре ми отговорят дали наистина е отпусната ваксината. Иначе ако това е критерия ние го покриваме.

# 8
  • Мнения: 728
Здравейте Мамчета.

Аз родих момиченце в 31 седмица, 950гр. в Майчин дом София.
Когато ни изписаха ни дадоха протоколи за Синагис, които трябваше да пусна в здравната каза. На документите пишеше, че ваксината се отпуска от здравната каса на деца родени с екстремно ниско тегло, стояли дълго време на апаратна вентилация и имащи бронхопулмонална дисплазия. Това за изискванията.
Иначе още чакам да ми се обадят от здравната каса, дали сме одобрени и дали ще ни я отпуснат.

Искам да попитам майки, които са слагали Синагис на децата си, за колко време са одобрени документите (от пускането в здравната каса до взимането на ваксината).
И дадоха ли ви специална чанта за транспортиране на ваксината? Тъй като от МД София ми казаха че трябва да ми дадат чанта за транспортиране.

П.П. Ваксината от 50мг. струва 1 204.92 лв. за бр., а от 100мг. 1 965.28 лв.
На нас ни е предписана инжекция от 50мг.

# 9
  • Мнения: 175
Здравейте , моя син се води доносен , тъй като се роди в 36г.с. , но имахме проблем с дробчетата . Беше 15 дни в кувиоз и после още 10дни под интензивно наблюдение в Токуда. Края на август ни се обадиха от там да ни извикат до болницата за да подготвим документите за ЗК , като му изготвиха протокол с решение от комисия , че е хронично болен с бронхопулмонална дисплазия . Днес от ЗК ме върнаха , защото нямах заверена от педи рецептурна книжка . Обясниха ми,че е хубаво колкото се може по-бързо да занеса документите , защото срока бил до края на месеца , а и за да ми ги обработят и върнат по-бързо. В Токуда ми казаха , че попринцип бавят "решението" 10-20 дни от ЗК.
Дими , аз също се разчетох из нета и разпитах малко доктори и определено риска от Synagis е по-малък , дори незначителен спрямо ползата. Ако имаш възможност попитай в неонатологията Бургас. Доколкото разбирам педитата не се занимават с това , а неонатолозите.
Дано всички бебоци се вредят за "ваксината" !
 Praynig

# 10
  • Мнения: 728
Обясниха ми,че е хубаво колкото се може по-бързо да занеса документите , защото срока бил до края на месеца , а и за да ми ги обработят и върнат по-бързо. В Токуда ми казаха , че попринцип бавят "решението" 10-20 дни от ЗК.

 Аз се обаждах в здравната каса и ми казаха, че комисията за одобряване на Синагис ще се събира на 30 Септември.

# 11
  • Мнения: 4 589
Мами, ако имате възможност за слагане на Синагс, не се колебайте. Аз познавам лично, човекът който се занимава с това и е представител на фирмата.
Синагис се отпуска от ЗК. Протоколите заедно с епикризата се подготвят в отделението, където е лежало детето. Ако сте от провинцията, тогава документите се изпращат от лекаря съответно до университетски градове, където се подписват от комисия и се връщат на лекаря.
За да кандидатствате детето трябва да е родено под 35 г.с., няма значение от килограмите. Трябва да е с диагноза БПД или да е било поне от 1-3 дни на апаратна вентилация, да е било м/у 22-28 дни на кислород и да е боледувало последните месеци от бронхиомилит или пневмония. За последните две можете да вземете бележка от личен лекар, която се прикрепва към протокола. Отговорите се бавят около 15-20 дни.
Комисиите не са започнали още преглеждането на документите, първата комисия е към края на месец Септември.

Слага се до навършване на 2 год на детето, ако до тогава имате един курс и трябва да сложите втори, няма как да стане, ако детето е вече на 2 год.

Ще имам ангажимент да ви изпратя официално всичко това, като изискване от ЗК.

Последна редакция: чт, 20 сеп 2012, 11:28 от nikolina-pikolina

# 12
  • Мнения: 728
Мами, ако имате възможност за слагане на Синагс, не се колебайте. Аз познавам лично, човекът който се занимава с това и е представител на фирмата.
Синагис се отпуска от ЗК. Протоколите заедно с епикризата се подготвят в отделението, където е лежало детето. Ако сте от провинцията, тогава документите се изпращат от лекаря съответно до университетски градове, където се подписват от комисия и се връщат на лекаря.
За да кандидатствате детето трябва да е родено под 35 г.с., няма значение от килограмите. Трябва да е с диагноза БПД или да е било поне от 1-3 дни на апаратна вентилация, да е било м/у 22-28 дни на кислород и да е боледувало последните месеци от бронхиомилит или пневмония. За последните две можете да вземете бележка от личен лекар, която се прикрепва към протокола. Отговорите се бавят около 15-20 дни.
Комисиите не са започнали още преглеждането на документите, първата комисия е към края на месец Септември.

Слага се до навършване на 2 год на детето, ако до тогава имате един курс и трябва да сложите втори, няма как да стане, ако детето е вече на 2 год.

Ще имам ангажимент да ви изпратя официално всичко това, като изискване от ЗК.

Здравей, благодаря за информацията. Да те попитам за втория курс на лечение.. може ли да се поеме от здравната каса пак или не ?

# 13
  • Мнения: 4 589
Hristina, да, може. Просто се обаждаш на вашият неонатолог или на педиатъра и подготвяте долументите. Само имай предвид, че детето не трябва да има навършени 2 год. Ние например сега няма да сложим, защото септември направихме 2, а то се бие от октомври. И си оставаме само с 1 прием.

Не трябва да се страхувате дали ще се появи някаква реакция - най-тревожните реакции се появяват още при прилагането и затова лекарите неонатолози, които поставят Синаджис, задържат детенцето в кабинета поне 1/2 час след прилагане на инжекцията. Най-вероятно жената, която се стряхува, че няма да може да реагира на спешно състояние, е уплашена от алергичните реакции, които могат да се появят - това се случва веднага след прилагането, докато са в лекарския кабинет и има време да се реагира, алергичната реакция е обратима, тъй като прилагането е мускулно, а не венозно. Но до момента, 4 сезона на прилагане на Синаджис, нямаме алергична реакция. Това, което най-често се случва, е реакция на мястото на убождането - зачервяване, подуване, сърбеж. Това се случва с всяка ваксина, не е нещо извънредно.
При някои дечица се появява диария само след първата инжекция, но не се налага прием на лекарства за нея - тя се води самоограничаваща се, спира след 2-3 редки изхождания.

Изискване за тегло няма - само за гестационна възраст. Но нашите лекари делят децата по тегло, за тях е по-нова класификацията на гестационна възраст. Това за екстремно ниското тегло може да е мнение само на лекар, не е документално оправдано.

Майките от малките градове трябва да запитат лекарите от окръжните болници - всички неонатолози знаят за Синаджис и са добронамерени.

# 14
  • Мнения: 728
Hristina, да, може. Просто се обаждаш на вашият неонатолог или на педиатъра и подготвяте долументите. Само имай предвид, че детето не трябва да има навършени 2 год. Ние например сега няма да сложим, защото септември направихме 2, а то се бие от октомври. И си оставаме само с 1 прием.

Ами моето дете се роди на 22 май тази година.. и сега ще ни е първия курс на лечение... надявам се и следващата година да ни го дадат..

Дадоха ли ти някаква специална чанта за транспортиране на Синагис-а?
На мен от МД София ми казаха че трябва да ми дадат от ЗК.

Последна редакция: чт, 20 сеп 2012, 20:25 от AnMary

# 15
  • Мнения: 4 589
Да, Хриси, дадоха ми такава чанта, Но аз си имах термо чанта от помпата за кърмене.

# 16
  • Мнения: 248
А децата, родени в 35 г.с. попадат ли?

# 17
  • Мнения: 4 589
m_marinova_85 доколкото чух и писах по-горе изискване на ЗК е да са родени до тази седмица. Но най-добре питайте вашият неонатолог или педиатър по район.

ИЗИСКВАНИЯ НА НЗОК ПРИ ИЗДАВАНЕ НА ПРОТОКОЛИ ЗА ПРОВЕЖДАНЕ НА ЛЕЧЕНИЕ Със Синагис

Протоколът се издава от специализирана комисия в лечебно заведение за болнична помощ, сключило
договор с НЗОК.
 Попълнено и подписано приложение 1А – лист за определяне на критериите (по
т.А) с всички необходими изследвания.
 Епикриза/Eтапна епикриза, включваща данни от анамнезата, статуса и
предхождащо лечение
 Експертно становище с ясна медицинска мотивация (задължително се
отбелязва липса на изключващи критерии (подписано от всички членове на
специализираната комисия)
 “Протокол за предписване на лекарства, заплащани от НЗОК/РЗОК” –
обр. МЗ-НЗОК (подписан от всички членове на специализираната комисия)

Протокол за продължаване на терапията:
 Попълнено и подписано приложение 1Б – лист за определяне на критериите (по
т.В)
 Амбулаторен лист/Етапна епикриза, включваща всички необходими данни,
относно проведено лечение
 Експертно становище с ясна медицинска мотивация (задължително се
отбелязва липса на изключващи критерии (подписано от всички членове на
специализираната комисия)
 “Протокол за предписване на лекарства, заплащани от НЗОК/РЗОК” – обр. МЗ-
НЗОК (подписан от всички членове на специализираната комисия)

ЛИСТ ЗА ОПРЕДЕЛЯНЕ НА КРИТЕРИИТЕ ПРИ ЗАПОЧВАНЕ НА ЛЕЧЕНИЕТО
Сигурна диагноза за бронхопулмонална дисплазия* 1
 недоносени деца с г. в. ≤ 28 седмици и бронхопулмонална дисплазия на възраст до 12 мес.;
 недоносени деца с г. в. 29 – 35 седмици и бронхопулмонална дисплазия на възраст до 6 месеца;
 до 2 год. възраст и прилагано лечение през предходни 6 мес. /кислород, бронходилататори, диуретици,
кортикостероиди/ 1
Забележка:
* Критерии за поставяне на диагноза бронхопулмонална дисплазия: вентилация с позитивно налягане през
първите 2 седмици от живота за минимум 3 дни; клинични белези за абнормна респираторна функция на и след
28 дневна възраст; кислородни нужди > 21% за поддържане на РАО2 > 50 mm Hg или транскутанна кислородна
сатурация над 90% на и след 28 дневна възраст; резултат от рентгенография на бял дроб; изследване на КАС.

Забележка:
*При децата с гестационна възраст 28 седмици и под 28 седмици с диагноза бронхопулмонална дисплазия се
прилага Palivizumab до 12 месечна възраст, независимо от необходимостта от лечение през последните 6 месеца.

ОБЩИ ИЗИСКВАНИЯ
1. Възрастовата граница се определя към началото на RSV сезона.
2. При назначаване на терапия по протокол задължително се съобразяват възрастовите ограничения съгласно
кратката характеристика на съответния лекарствен продукт, утвърдена по реда на ЗЛПХМ.
3. НЗОК не заплаща лечение с дози над максимално разрешените по кратка характеристика на продукта.
4. НЗОК не заплаща лечение извън указаната възрастова граница в кратката характеристика на продукта.
5. КОМИСИЯТА, издала протокола на ЗЗОЛ, съхранява втори екземпляр на протокола и всички необходими
документи за издаването му.

# 18
  • Пазарджик
  • Мнения: 368
Здравейте мами! Днес подадох в РЗОК комплекта документи за Синагис за двете ми дъщерички. В касата обаче бяха ненаясно с нещата и толкова надути, че ... само ще спомена, че след около 6-7 мин. оглеждане на всички документи и епикризи които бях приложила, въпросната разбирачка при която ме препратиха ме попита "Аз само неразбрах защо сте подготвили два комплекта документи?!"  - АМИ ЗАЩОТО ДЕЦАТА МИ СА ДВЕЕЕ... След което явно не съм се държала много дружелюбно и ме върнаха да донеса оригиналите на епикризите, защото освен всички информирани съгласия, становища, протоколи от комисията и тнт каквото трябва носех и копия на абсолютно всички епикризи, които имам. Няма лошо. Днес обаче когато отидох служителката беше друга, взе ми документите и аз попитах  как ще си взема оригиналите после, а  тя каза, че нямало да си ги взема въобще!! Не ги връщали! Оставали в София в архив или нещо такова... ами ядосах се и си ги взех всичките - оставих само последната епикриза от Кардиологията в София, в която си пише, че сме родени в 26 г.с. и че сме с бронхопулмонална дисплазия, но няма никакви други подробности за лечението и тнт. Сега обаче се притесних дали няма да ми върнат документите заради липса на по-подробни описания, и да изпуснем сроковете...  офф много объркано го написах, ама като се сетя за онази ... и се вбесявам... Мислите ли, че трябва да занеса всички епикризи? Аз имам само по един оригинал и се ядосах, че нама да ми ги върнат ама сега ... Вие прилагате ли  всичко това, след като вече комисията от 3 лекари и е разгледала и е написалаа становище и протокол за пред РЗОК?  Дали няма да се наложи да отида и да занееса и останалите утре!? Ако ми отговорите бързо ще съм много благодарна

# 19
  • Мнения: 95
nanyna копирай епикризите на цветен принтер няма как да разберат кое е копие, кое оригинал   Wink

# 20
  • Мнения: 728
Здравейте мами! Днес подадох в РЗОК комплекта документи за Синагис за двете ми дъщерички. В касата обаче бяха ненаясно с нещата и толкова надути, че ... само ще спомена, че след около 6-7 мин. оглеждане на всички документи и епикризи които бях приложила, въпросната разбирачка при която ме препратиха ме попита "Аз само неразбрах защо сте подготвили два комплекта документи?!"  - АМИ ЗАЩОТО ДЕЦАТА МИ СА ДВЕЕЕ... След което явно не съм се държала много дружелюбно и ме върнаха да донеса оригиналите на епикризите, защото освен всички информирани съгласия, становища, протоколи от комисията и тнт каквото трябва носех и копия на абсолютно всички епикризи, които имам. Няма лошо. Днес обаче когато отидох служителката беше друга, взе ми документите и аз попитах  как ще си взема оригиналите после, а  тя каза, че нямало да си ги взема въобще!! Не ги връщали! Оставали в София в архив или нещо такова... ами ядосах се и си ги взех всичките - оставих само последната епикриза от Кардиологията в София, в която си пише, че сме родени в 26 г.с. и че сме с бронхопулмонална дисплазия, но няма никакви други подробности за лечението и тнт. Сега обаче се притесних дали няма да ми върнат документите заради липса на по-подробни описания, и да изпуснем сроковете...  офф много объркано го написах, ама като се сетя за онази ... и се вбесявам... Мислите ли, че трябва да занеса всички епикризи? Аз имам само по един оригинал и се ядосах, че нама да ми ги върнат ама сега ... Вие прилагате ли  всичко това, след като вече комисията от 3 лекари и е разгледала и е написалаа становище и протокол за пред РЗОК?  Дали няма да се наложи да отида и да занееса и останалите утре!? Ако ми отговорите бързо ще съм много благодарна

Здравей, мен ме предупредиха че ще ми вземат оригиналната епикриза (епикризата от раждането на детето до изписването му от болницата ). Друга епикриза не съм дала. Предварително си бях преснимала епикризите. Малко по нагоре една майка е написала какъв е пакета от документи.  На мен ми дадоха всички документи от Майчин дом София ( моята дъщеря там се роди и там беше до изписването ) Това са документите който аз дадох в ЗК:

1. Заявление до Директора на РЗОК - попълнено от родител.
2. Приложение 1 А - попълнено и подписано от комисията
3. Протокол за предписване на лекарствата, заплащани от НЗОК/РЗОК
4. Експертно становище - попълнено и подписано от комисията
5. Декларация за информирано съгласие - по образец, попълнен от родителя
6. Оригинална епикриза от болницата в която е лекувано детето


И все пак ако си била объркала нещо, когато ти приемат документите са длъжни да ги проверят, дали са всички и дали няма нещо грешно написано. Ако има проблем още тогава е трябвало да ти кажат.

# 21
  • Мнения: 728
Здравейте, ние сме одобрени за лекарството Simple Smile

# 22
  • Мнения: 4 589
Супер, то сега е моментът да се бие. Ние за съжаление няма да можем да сложим втора доза, защото навършихме 2 год преди няколко седмици и не ни се полага. А изпуснахме 1 прием когато се родихме и го сложихме при навършена една. Но нищо де, да се надявам да сме здрави.

# 23
  • Мнения: 119
Здравейте, ние сме одобрени за лекарството Simple Smile

Кога сте подали документите? Мерси. Ние още чакаме отговор.

# 24
  • Мнения: 95
Миналата седмица са минали половината, а и тази седмица ще минат другата половина, така че очаквайте тази седмица и другата седмица да се обаждат. На мен лично вчера ми се обадиха и днес сутринта бях в касата да взема протокола, проверих в складовете има Синагис такаче няма да се чака, а иначе като ходите за протокола носете и рецептурната книжка, че аз я бях забравила, та зорлем ми дадоха протокола  Embarassed

# 25
  • Мнения: 728
Здравейте, ние хубаво сме одобрени, но на мен от Майчин дом София са ми объркали протокола и са ми писали само 6 флакона и от здравната каса ми ги отпуснаха, но на нас 6 флакона няма да ни стигнат. За съжаление нямам време да подам нов протокол, защото комисията ще се събира чак ноември, което означава че Синагиса ще го вземем Декември месец... и ще изгубим доста време. Затова решихме да биеме само 6 флакона. Пък ще видим другата зима как ще е.

Майчета на вас колко флакона са ви писали на протоколите ? Само на мен ли са объркали от Майчин дом.

# 26
  • Мнения: 95
Флаконите се изписват спрямо килограмите на детето. При нас 1 месец са ни изписали 2 флакона при 8 кг., а следващите 4 м. - по 3 флакона

# 27
  • Мнения: 728
Флаконите се изписват спрямо килограмите на детето. При нас 1 месец са ни изписали 2 флакона при 8 кг., а следващите 4 м. - по 3 флакона

да знам и на протокола така пише... но крайния сбор е объркат и пише на него 6флакона..  и сега от здравната каза ни отпускат 6.

Иначе при нас схемата беше
1месец 2 фл.
2месец 2 фл.
3,4,5 месец по 4 фл.

общия сбор е 16 флакона... а
на нашия протокол пише 6флакона и комисията е одобрила толкова.. Sad
нямам нерви да се занимавам.. защото комисията се събира чак ноември.

# 28
  • Мнения: 4 589
Hristina Kehayova задължително се обади в ЗК и кажи, че има грешка. Важно е да се бие цялата доза на детето , а не само няколко флакона, това е идеята, да обхване целият рисков зимен период, за това се слага от сега до февруари или ноември - март. Ти от къде си?

# 29
  • Мнения: 728
Hristina Kehayova задължително се обади в ЗК и кажи, че има грешка. Важно е да се бие цялата доза на детето , а не само няколко флакона, това е идеята, да обхване целият рисков зимен период, за това се слага от сега до февруари или ноември - март. Ти от къде си?

От Разлог съм. Аз се обадих в ЗК те казаха че грешката не е от тях а от този лекар който е писал протокола и ако искам трябва да отида да ми се издаде нов протокол и да отида в здравната каса да го пусна наново...
Но проблема е че аз заявих в аптеката първата доза.

# 30
  • Мнения: 4 589
Hristina Kehayova, няма проблем, че си го заявила. Всеки месец се носи копие от протокола и се изписва следващата доза. Така че ако можеш, направи нов протокол, защото това е шанс, че ще слагате тази ваксина, и е жалко, ако не сложите целият курс.

# 31
  • Мнения: 728
Hristina Kehayova, няма проблем, че си го заявила. Всеки месец се носи копие от протокола и се изписва следващата доза. Така че ако можеш, направи нов протокол, защото това е шанс, че ще слагате тази ваксина, и е жалко, ако не сложите целият курс.

В понеделник ще се обадя в Майчин дом и ще попитам дали ще ми издадат нов протокол.

# 32
  • Мнения: 4 589
Hrisi, аз питах от къде си, ако мога д апомогна. Да отида някъде, да взема, да подам..имайме предвид. АКо тр да се вземе от МД и да се занесе в ЗК. Ще го направя, за да не идваш до Сф.

# 33
  • Мнения: 728
Hrisi, аз питах от къде си, ако мога д апомогна. Да отида някъде, да взема, да подам..имайме предвид. АКо тр да се вземе от МД и да се занесе в ЗК. Ще го направя, за да не идваш до Сф.

Николина от гр.Разлог съм (до Банско).. ами нека да дойде понеделник за да се обадя да видим дали въобще ще ми дадат нов протокол.. ако нещо ще ти пиша Simple Smile благодаря ти много.

Надявам се да стане.. Само ако имаш информация кога точно ще се събира комисията. И дали ако пусна протоколите преди да са се събрали този месец.. дали ще ме одобрят сега.. или ще чакам ноември месец.

# 34
  • Мнения: 4 589
Hrisi, обади се в понеделник и после ми пиши. Аз ще се чуя с който е необходимо и ше ти кажа какво ще правим. Спокойно, всичко ще е наред, бебо ще си вземе необходимите ваксини.

# 35
  • Мнения: 728
Hrisi, обади се в понеделник и после ми пиши. Аз ще се чуя с който е необходимо и ше ти кажа какво ще правим. Спокойно, всичко ще е наред, бебо ще си вземе необходимите ваксини.

попитай дали трябва да нося стария оротокол в ЗК и дали е по добре направо да пусна документите в София или да си ги пусна в Благоевград. И след кат оригиналната епикриза вече ми е взета какво да направя.

# 36
  • Мнения: 4 589
Hrisi, аз имах предвид да се обадиш ти да питаш, например доц Георгиева или който ти подготвя докс, а аз после ще се обадя да видя какво да правим. Така е най добре, защото ти имаш вс докс, номера, дати, имена, дози...

# 37
  • Мнения: 728
Ние днеска направихме един флакон.. за сега всичко е наред и нямаме нежелани реакции...

Обадих се в Майчин дом , ще ми напишат нов протокол и експертно становище. От ЗК казаха че този стария протокол ще го анулират и да подам новия..

В аптеката не ми дадоха хладилна чанта за ваксината.. казаха че ще се обадят на доставчика да видят защо не са дали.. но от аптеката казаха че не знаят че е трябвало да има.. дано да ми я доставят..

някоя мама има ли случайно останала и вече да не и трябва... ще си я платя.

Общи условия

Активация на акаунт