Имат ли българите хранителна култура?

  • 68 156
  • 2 085
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 24 467
Като с всеки друг тип култура е- зависи, хора разни.

Смятам, че масово българинът въобще не се замисля какво си слага в стомаха, как комбинира храни и напитки, къде и как се храни, боледува и търси външни фактори и чужда отговорност за състоянието си.

# 31
  • София
  • Мнения: 4 878
По отношение на разделното хранене - винаги ям разделно плодове. Също така никога не смесвам месо с млечни. Хляб и тестени най-добре въобще да не се консумират, но засега не мога да ги откажа.

# 32
  • Мнения: X
не, нямаме хранителна култура
но за мен този термин означава съвсем друго, различно от дефинираното от авторката в първия и пост - там тези неща аз ги наричам липса на възпитание и нехайство към собст. здраве

за мен хранителна култура е да умееш да се насладиш (и ев. да приготвяш,  но не задължително) на гурме кухня, и то задължително в малки порции, декорирани и поднесени с умение

до сега не сме открили ресторант в БГ, който да се доближава до гурме идеала и да сервира класическа кухня напр
всички ресторанти ж БГ са тип бързо хранене независимо от ценовия им диапазон
нямаме готвач от величина като Рамзи, Мишел Ру и подобни, за съжаление

# 33
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464

Смятам, че масово българинът въобще не се замисля какво си слага в стомаха, как комбинира храни и напитки, къде и как се храни, боледува и търси външни фактори и чужда отговорност за състоянието си.
И аз съм стигнала до този извод. Кебапчийниците със съмнително качество на продуктите си се пръскат по шевовете - в близост до нас има две-три, та със сигурност знам за какво става въпрос. Награбил две филии хляб, между тях две мазни кюфтета или кебапчета и яде, та ушите му плющят. И то да е един само. И в доста случаи не става дума за нямане на пари - дюнерите например никак не са евтини, като се има предвид, че са боклуци. Ама опашките пред дюнерджийниците не секват. Да не говоря за разните му баници, милинки и разни други огромни тестени изделия. Ама българинът гледа да натъпче с нещо стомаха си, пък не е от толкова голямо значение с какво.

# 34
  • Мнения: 15 242

Смятам, че масово българинът въобще не се замисля какво си слага в стомаха.....

Като се замисля, ще трябва да спра да ям.  Blush

# 35
  • Мнения: 14 654
Има хора, на които им е станало ясно за какво точно служи храната и съответно са си изградили някаква култура на хранене - брой хранения за ден, меню, двигателна активност.  
Трудно ми е с децата, защото опакованата храна е отвсякъде и непрекъснато някой отваря плик пред очите им, свикнали са да виждат как непрестанно нещо се прехапва - по път към училище, на връщане от училище, в междучасията, по време на игра. За тях "вредно" по-скоро е някаква абстракция, а големият пък е във възраст, когато изобщо не го интересува и съм сигурна, че би се натъпквал с каквото му попадне. Установих, че явно е срамно да си извадиш кутията с храна от вкъщи, а е въпрос на престиж да си купиш нещо от лавката  Tired Даже може да е същият сандвич, само че с по-скапани продукти, ама нали е купен, не е смотан от вкъщи.
Съвсем съзнателно им купувам и боклуци, а на големия давам някаква дребна сума сам да си ги купува, защото ме е страх един ден да не се нахвърлят като ненормални на забраненото. Виждала съм какво правят деца, хранени изключително здравословно, недокосвали шоколад и солета.

# 36
  • Мнения: 275
"Култура на хранене" свързвам не толкова с "какво", а с "как" се храним.
У дома е закон да се храним всички заедно, да се нареди красива маса и прочее. ДА НЕ работи телевизора и никой да не чете вестник/списание/книга, докато яде (виждала съм и това щото).

Често и в приготвянето на закуска/обяд/вечеря се включват всички. Стараем се храната да е прясно приготвена поне.

Като се нахраня, казвам "благодаря". Така уча и децата.

# 37
  • София
  • Мнения: 4 878

Като се нахраня, казвам "благодаря". Така уча и децата.


На кого?

# 38
  • Мнения: 275

Като се нахраня, казвам "благодаря". Така уча и децата.


На кого?

Принципна благодарност - не на кого, а за какво. За храната, в случая.

# 39
  • Мнения: 5 710
Културата за която говори Кристофер я имаи в моето семейство, и в това, което създадох, но аз не съм много убедена, че е здравословна. Но ако разглеждаме здравето като незадължителен елемент на 'как се храним' е правилният начин. ( т.е за отношенията)
Иначе моята физика само е патила от редовното хранене на маса с фамилията и годините на дресировка в изпразване на чинията. Моят оргаизъм просто не може да приема пълнени чушки както този на брат ми, нито белия хляб, нито захарта, и т.н Реално ние не би трябвало нито да стоим на една маса, нито да ядем едни и същи неща, нито по едно и също време.

# 40
  • n/a
  • Мнения: 3 341
Има хора с култура на хранене. Има и без.
Възприемам културата на хранене не толкова като определен вид диета
(все е тая дали е веге или белтъчно), а като избор на храни, часове на
хранене, място на хранене (с всичките му ритуали). В този смисъл fast
food е категорична анти-култура на хранене.
Проблемът ми светва с огромна сила, когато дойде време да се организира
почерпка в класа на детето ми. Винаги, абсолютно винаги предложенията
почват от някакви абсолютни боклуци. А уж всинца сме за здравето на де-
цата загрижени. Виждам и какво става по междучасията.

И ние сме с "благодаря" след хранене. Даже и от този, който е направил
вечерята. Благодарност към вселената, че живи-здрави сме да се храним
заедно.

# 41
  • Мнения: 3 826
тц , тц , този лош човек българинът ...

# 42
  • Мнения: 12 670
"Култура на хранене" свързвам не толкова с "какво", а с "как" се храним.
У дома е закон да се храним всички заедно, да се нареди красива маса и прочее. ДА НЕ работи телевизора и никой да не чете вестник/списание/книга, докато яде (виждала съм и това щото).

Често и в приготвянето на закуска/обяд/вечеря се включват всички. Стараем се храната да е прясно приготвена поне.

Като се нахраня, казвам "благодаря". Така уча и децата.


Пак ми изниква в главата сцената от американски филм - официална маса, иконом внася блюда със сребърни похлупаци, отваря - хамбургери и царевица на кочани. 

# 43
  • Мнения: 24 467

Смятам, че масово българинът въобще не се замисля какво си слага в стомаха.....

Като се замисля, ще трябва да спра да ям.  Blush

Не е нужно да се спира. Само да се мисли е необходимо, но съм се убедила, че за човека това упражнение е много трудно. Та се отказва на първата права.  Laughing

Яечек, и на мен точно с децата ми е трудно, най- вече в учебно време. Надявам се, че ще си изградят устойчиви хранителни навици, обаче, с напредването на възрастта и развитието на интелектуално- волевите моменти от личността си.

Инак що да сме лоши хора, българите. Не сме. Бавното самоубийство вреди основно на този, който си го практикува. В този ред на мисли нездравословно хранещият се не причинява вреди другиму. Освен на децата си, създавайки им кофти навици. То и това е предостатъчно, обаче.

# 44
  • Мнения: 4 300
Изобщо не съм съгласна, че българската кухня ( доколкото изобщо можем да говорим за традиционна такава, защото ние сме част от средиземноморката и ориенталската, много време съм се опитвала и не мога да се сетя един типично български десерт например) е нездравословна.
Естествено, че във всяка кухня има по тежки и калорични храни, както и по лайт такива.
Дюнерът или wrap  също не е нещо лошо сам по себе си, малко въглехидрати, повече месо, зеленчуци- реално е нещо съвсем балансирано ако е приготвен добре. Освен това, по разни панаири на националните храни, винаги го виждам на ливанския щанд, а ливанската кухня е призната за една от най здравословните. Същото е и с пълнените чушки, какво лошо има в тях, дори са с ориз, а не с картофи или тесто?
Дебатът върху порциите сме го водили неведнъж, аз лично имам горчив опит:), и съвсем отговорно твърдя, че повече от 2/3 от разписвалите се в такива теми смятат за нормално количество по голямо от това в рецептите и примерен калориен прием. А и както са п исали Янечек и Трещерица навиците непрекъснато да се хрупа нещо сигурно додават още толкова 'празни' калории.
Звездите Мишлен и гурме кухнята като единствена културна алтернатива ще ги оставя без коментар, достатъчно време отделихме наскоро на щипките за омари  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт