Кое АМ избрахте за вашето бебче #3

  • 43 197
  • 754
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 794

Преди да започнете с приготвянето на млякото, трябва да имате предвид:

В зависимост от това дали сте на кърма и дохранвате, или сте изцяло на адаптирано мляко, педиатърът ви трябва да определи какво количество мляко да давате на вашето бебе. На опаковката на всяка кутия има таблица с ориентировъчни стойности, за случаите когато бебето е само на адаптирано мляко.

Приготвяйте млякото с преварена вода поне до шестия месец. След това може да преварявате водата само през летните месеци поради по-големият риск от стомашно-чревни инфекции през този период.

Във всяка кутия има мерителна лъжичка. При млеката в картонени кутии тя се вижда още при отварянето, а при металните понякога се налага да разровите млякото за да я намерите. Лъжичките за различните видове млека не са еднакви. Внимавайте да не ги объркате при евентуална смяна на млякото.

Независимо от количеството на приготвяното мляко, спазвайте винаги пропорцията: вода-сухо мляко, указана на етикета. При повечето млека това съотношение е: 30мл. вода - 1 равна мерителна лъжичка сухо мляко. Неспазването на това съотношение може да доведе до недохранване или дехидратация.

Не стягайте силно винта на шишето.При силното стягане, освен че можете да го повредите, спирате действието на въздушната система.

Когато излизате на разходка не приготвяйте предварително млякото. Носете си топла вода и сухо мляко. Водата можете да запазите топла в термос или термобокс, а за млякото има специални разделителни кутийки за три дози.

Трябва да запомните кога сте отворили кутията с адаптираното мляко, защото след отварянето има определен върху опаковката срок на съхранение - обикновено три-четири седмици.

Съхранявайте разпечатаната метална кутия плътно затворена. Когато млякото ви е в плик може да го затворите с ластик или щипка, след като прегънете срязаната част на плика, а още по-добре е ако имате кутия от друго адаптирано мляко да изсипете вашето в нея.

Не съхранявайте адаптираното мляко в хладилник, поради голямата влажност. То трябва да се съхранява на сухо и проветриво място.

След като бебето се нахрани, изхвърлете млякото, което ви е останало в шишето. Не го използвайте за следващото хранене.

Водата, с която приготвяте млякото трябва да бъде с определена температура, която е указана върху опаковката. Повечето млека се приготвят с вода 40 градуса, рядко има млека като например Фризовом - при 60 градуса. Използването на по-гореща вода води до унищожаване на биоактивните съставки.

Приготвяне на млякото

1.Преварете водата (да ври 5 мин.) и охладете до указаната температура.

2.Сипете необходимото количество вода в шишето.

3.Сипете съответния брой равни мерителни лъжички сухо мляко.

4.Разбийте добре.

5.Ако е необходимо охладете. Температурата на готовото мляко трябва да е 37 градуса. Най-лесно тя се проверява като капнете 1-2 капки през биберона върху вътрешната страна на китката си. При 37 градуса капките не се усещат.

1. Позиция за хранене

Позицията за хранене с шише е много различна от тази при кърмене и обичайната легнала поза, която повечето родители използват, не е подходяща при храненето с шише.



Ако бебето лежи по гръб, а шишето е вертикално изправено, тогава течността в шишето упражнява налягане, което съчетано с топлината на млякото води до разширяване на отвора на биберона. По този начин млякото тече бързо и силно и бебето е принудено да гълта като пате, за да се опази от задавяне. Допълнителен риск при храненето с шише в легнало положение е възможността адаптирано мляко да се излее в късата евстахиева тръба на бебето, което носи риск от развитие на ушни възпаления.

За да може бебето да има добър контрол на струята и да изсуква млякото, вместо да му тече в устата, е нужно то да е почти вертикално изправено.

    Опрете главичката на бебето в ямката на мишницата си (НЕ в сгъвката на лакътя!) и поддържайте тялото му с предлакътната част на ръката си. Дупето се пада в дланта ви.
    Друг вариант е да придържате вратлето на бебето с дланта си, като по този начин го държите максимално изправено.

2. Засукване

За да се запазят инстинктите за засукване на гърдата, е добре те да се имитират и при храненето с шише.

    Поставете върха на биберона върху устните на бебето и го прокарвайте леко по тях, като търпеливо го изчаквате да отвори ШИРОКО устата си и да започне да издава езиче напред, както го прави на гърдата.
    Когато бебето отвори широко уста, поставете ШИРОКАТА част на биберона върху долната му устна и с леко въртеливо движение пъхнете и върха на биберона в устата му. Избягвайте да пъхате само върха на биберона в устата му – това учи бебето да отдръпва езика си назад и ще пречи на засукването на гърдата, когато бебето се кърми.
    Следете устните на бебето да са широко отворени и да обхващат добре широката основа на биберона. Ако бебето засмуква само тясната част, това може да го накара да смуче само зърното на гърдата.
    Оставете бебето да направи няколко «празни засуквания», без да поема мляко – на гърдата млякото не потича веднага. Липсата на моментално потичане на мляко е една от основните причини бебета, които съвместяват кърменето с храненето с шише, да се дразнят и да отказват да засучат на гърдата – затова е важно да се имитира тази пауза при храненето с шише.

3. Бебето определя темпото

Тъй като бебето е в изправена позиция, шишето е разположено почти хоризонтално. Течността в него е успоредна на пода и биберонът е пълен само до половината с мляко.

По този начин бебето трябва да засуква, за да изтегли млякото, а не само да «дъвче» биберона или да чака да му тече спонтанно в устата.

Сега ви остава просто да следите темпото на бебето. Когато видите, че суканията са твърде бързи и бебето не си поема въздух след 3-5 суквания, просто наведете надолу шишето, без да изваждате биберона от устата на детето. По този начин в него няма мляко и бебето има възможност да си почине и да си поеме дъх, преди да започне отново да суче. Това може да се прави неограничен брой пъти – толкова често, колкото бебето има нужда, за да се храни комфортно.

Признаци за дискомфорт при хранене:

    Бързо задъхано преглъщане без паузи за дишане след всяко сукване
    Смръщени вежди, разширени ноздри, затворени устни
    Разперване на ръцете или на пръстчетата на ръцете
    Разширяване на ноздрите
    Смръщване на веждите
    Широко отваряне на очите с изражение на страх и стрес
    Изливане на мляко извън устата
    Посиняване на устните

4. Оставете бебето да определи самичко колко мляко му е нужно

Едно от големите предимства на този начин на хранене с шише е, че наблюдавате детето си през цялото време и по този начин се учите добре да разпознавате сигналите му. Детето ще ви покаже, че е готово, когато:

    Започне да заспива
    бебето играе с шишето
    Опитва се да извърне глава настрани
    Издава устничките си напред
    Разваля вакуума и нарушава доброто засукване
    Започва да дъвче и да премята биберона в устата си
    Започва да търси контакт с вас, да се смее и да гука (при по-голямо бебе)

# 1
  • Berlin
  • Мнения: 11 266
Аз искам да попитам какво мляко пият дечицата ви след 1 год.? Simple Smile

# 2
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 092
абс,ние сме на Babylove 3 BIO по принцип,но сега реших да пробвам Нестле Junior 1+ с неутрален вкус и съм доволна. Peace
Форестче,мерси за темата.   bouquet

# 3
  • Мнения: 3 114
Моето дете е на Лактана Киндер  Peace.

# 4
  • Мнения: 499
Задължително ли да минем на тройка след 10м? Защото аз мисля да не давам Лактана 3, защото е овкусена и направо на Лактана Киндер да минем след 1 г.

# 5
  • Мнения: 3 794
Хм, значи Лактана 3 е само от 10м до 12м ? Тъй като Габи е на почти 1г и 2м, май ще взимам вече Lactana Kinder  newsm78

# 6
  • Мнения: 34
Моето дете е на Фризо 3.
До преди годинката беше на Аптамил, но престана да го пие.
Бях предубедена към Фризо-то от информацията от форума, но детето си го хареса...

# 7
  • Berlin
  • Мнения: 11 266
Аз прескочих Лактана 3, давах 2 до 1 год. и после минах на Киндер. Обаче ми се иска да го сменя като че ли, по-скоро за разнообразие. Simple Smile

# 8
  • Sydney
  • Мнения: 5 921
forest_veil мерсиии за темата  Hug

# 9
  • Мнения: 3 794
Аз закъсняла ли съм с Киндер  newsm78 Въпреки, че и да съм...не мога да върна времето назад  Crazy

# 10
  • Мнения: 135
Всички млека за след годинка са пълноценни млека с добавени витамини и минерали. В този смисъл, според мен вече няма проблем да се сменят, още повече, че млякото  вече не е единствената и основна храна на детето.

# 11
  • Мнения: 2 196
Синът ми е на Нестле Джуниър 1+ с натурален вкус.Пие го откакто навърши годинка,но не мисля да го сменям,понеже може да откаже да пие каквото и да е мляко,особено ако е с някакъв вкус.......

# 12
  • Sunshine state
  • Мнения: 12 092
Ние бяхме взели Фризо 3 от зор заман веднъж,но като го отворих ме лъхна на ванилия.Чак след това видях,че е овкусено..Прибавях по 2 лъжички към обикновеното мляко,за да не го хвърлим.Не,че няма да го пие,но след като си пие неовкусено,не виждам защо да й давам такова.
Аз да попитам,прясно мляко давате ли на малките за пиене?  newsm78

# 13
  • Мнения: 513
ние сме на Милумил, мисля да и го сменям с Хумана, но 3-та е от 10м. и е овкусена, Честно да кажа не знам каква е ралзиката между киндер и 3-ка АМ.
Искам да сменя млякото за да намеря подходящото за нас, за да може да ака сама, на 9 месеца сме и нищо не се е нормализирало, въпреки разнообразната храна и водата която приема в големи количества на ден.
Някой ако има впечатления от Хумана 2-ка или 3-ка да сподели и на кутията не пише до каква възраст да се дава, зряла възраст нищо не ми говори  Simple Smile Whistling Peace

# 14
  • Мнения: 2 532
Записвам се да следя темата, защото се налага малко набързо да минаваме на АМ и ние. Лошото е, че до сега бяхме само на кърма и преходът няма да е толкова плавен, колкото ми се искаше. На някой случвало ли се е и може ли да сподели как  процедирал? Евентуално бих се радвала и да споделите мнения за антирефлуксни млека, защото си и повръщаме честичко. Тези дни мисля да се консултирам и с педиатърката ни, но междувременно си правя и свое проучване, за да знам како да я питам точно Crazy
Извинявам се, ако не питам в правилната тема Embarassed

Общи условия

Активация на акаунт