Автоимунен тиреоидит на Хашимото (26)

  • 76 236
  • 770
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 345
На колко талона за ендокринолог от личния лекар имам право в годината

Тук във форума този въпрос е обсъждан няколко пъти и доколкото и аз бях запомнила имаш право на 2 пъти в годината. Аз, обаче, миналата седмица ходих за втори път при моята лична с молба да ми даде направление за ТСХ, ФТ4, албумин и общ белтък, защото моят лекар искаше да изследвам и тях, и изрично я попитах колко пъти имам право на направление за ТСХ още повече, че сега съм бременна в 8-мия месец и трябва да цакам на всеки 30 дни по 36 лв. за ТСХ и ФТ4 ако съм без направление. Тя ми отговори, че няма проблем да ми даде и следващият месец , а по принцип каза, че ако щитовидната жлеза е в състояние, в което налага по-често изследване - не е проблем.

Аз честно казано не съм много наясно с тези лимити за направления и т.н., но си  мисля, че тъй като моята лична е педиатър и явно повечето й пациенти са деца и бебета, вероятно направленията за ендокр. изследвания не са й толкова кът....

Това , разбира се, са само мои предположения.

# 721
  • София
  • Мнения: 6 269
Аз, доколкото знам, имаме право на 2 пъти в годината. Друг е въпросът, че на някои лични лекари им свидят и тези 2 пъти, а други отпускат и повече. Моята лична би ми давала и по-често, но аз няма нерви да ходя тами да вися по 2 часа сред болни, рискувайки да се заразя сега.

# 722
  • Мнения: 8 894
catty m, като бременна нямаш ли право на направления от гинеколога, който ти води ЖК? Моята ми даваше. Конкретно за ЩХ не помня да съм искала, но за очен, за УНГ ми се наложи да ходя и тя ми даде.

# 723
  • София
  • Мнения: 6 269
catty m, като бременна нямаш ли право на направления от гинеколога, който ти води ЖК? Моята ми даваше. Конкретно за ЩХ не помня да съм искала, но за очен, за УНГ ми се наложи да ходя и тя ми даде.

Ами не знам точно. До сега от ЖК са ми давали направления за ПКК, урина и за хоспотализация. За ЩЖ много се съмнявам да могат да ми дадат.

# 724
  • в пералнята
  • Мнения: 1 006
catty m, като бременна нямаш ли право на направления от гинеколога, който ти води ЖК? Моята ми даваше. Конкретно за ЩХ не помня да съм искала, но за очен, за УНГ ми се наложи да ходя и тя ми даде.

Ами не знам точно. До сега от ЖК са ми давали направления за ПКК, урина и за хоспотализация. За ЩЖ много се съмнявам да могат да ми дадат.
Всеки месец ми дават, дори без да съм поискала.  Peace Единственото, което искат е диагнозата от ендокринологът - а той всеки път пише - за контрола на ТСХ и ФТ4 след 30 дни.
Имаш право, водиш се рискова бременност заради това, искай си!

# 725
  • Мнения: 0
Здравейте! Преди няколко дена ми откриха Хашимото. На 20 години съм и майка ми също страда от това заболяване. Тъй като се поразрових малко из форумите се поуплаших и искам да чуя вашите мнения. Съжалявам ако вече има подобни въпроси, но какви са страничните ефекти на лечението, тъй като аз нямам някои от симптомите като например наднормено тегло, а пулсът ми обикновено е завишен, а не обратното? И възможно ли е на тази болест (синдром) да се дължи нежелано окосмяване? Още веднъж се извинявам ако тези въпроси са били повдигнати, но всичко ми е още тъмна Индия.  Embarassed

# 726
  • Мнения: 11 737
TeddyND , ако можеш сподели резултатите от изследванията.
Жлезата ти хипоактивна ли е или хиперактивна?
Двете заболявания се различават и лекуват по различен начин.

# 727
  • Мнения: 0
ТАТ и МАТ   *   Профил   Виж по-долу
ТАТ анти тиреоглобл. антитела ( anti Tg )   368.50   IU/ml   до 115
МАТ анти микрзом.антитела ( anti TPO )   128.10   IU/ml   до 34
fT4 16,43 при референтни стойности - 10,6 - 21.0
ТSH 3.264 при референтни стойности- 0.38 - 4.31

Правени са в Цибалаб
Ендокриноложката ми каза, че въпреки, че са завишените стойностите може да се вкара в норма жлезата с лечение и, че резултатите не са плашещи, но толкова голяма разлика особено при ТАТ и МАТ си ме плаши сериозно.

# 728
  • Мнения: 11 737
Сега, аз не съм ендокринолог, така че не взимай мнението ми изобщо под внимание. Просто ще споделя моето мнение.
Стойностите ти наистина не са високи. Предвид, че си на 20 години, дори не всеки ендокринолог би започнал лечение с тези стойности.
Тат и Мат са за поставяне на диагноза и те повече няма да ти трябват в близко време да изследваш. Това са антитела, те са показател само, но нямат пряко отношение към започване на лечение.

Отношение имат стойностите на ТСХ и ФТ4 за започване на терапия. В случая ФТ4 е в норма, а ТСХ е завишен, но не много. Дори по мое мнение би могло да се изчака със започване на лечение, но аз не съм доктор.

Съветвам те, ако си от София с тези резултати да отидеш на консултация при доктор Начев в Майчин дом, и ако той каже, че трябва да започнеш лечение да го послушаш.
Не го казвам заради друго, а защото той е отличен специалист и би преценил дали е нужно сега да започнеш лечение или да се изчака.

А поводът да изследваш щитовидната жлеза какъв е? Имаш ли някакви проблеми, които те накараха да пуснеш тези изследвания, или просто защото майка ти е болна и се стигна до това?
Това сърцебиене, което описваш не е типично на база на тези резултати.
Боледувала ли си преди да пуснеш изследванията? Някакви стресови ситуации, тревога, проблеми, психическо напрежение преди да пуснеш изследванията? Говоря за давност месец назад от изследването.

# 729
  • Мнения: 0
Както казах, майка ми има същото заболяване. Иначе всичко започна от изследвания за окосмяването. Стойностите не са високи явно, но ме гледаха и на ултразвук, на който личи нехомогенна структура на жлезата, което говори именно за това заболяване. Разчетът е : "Жлезата е с хипоехогенна и дифузно нехомогенна структура. Не се регитрират възли, кисти или други формации. Не се регистрираха патологично увеличени лимфни възли. УЗД даннии за тиреодит на Хашимото " Другите симптоми като свиване в областта на гърлото, често преглъщане, потене, умора  и т.н си ги имах, но не съм им обръщала особено внимание защото го отдавах на вирус или сезонни умори.

Дядо ми почина преди 2 месеца. Може би това ми повлия доста. Стрес кой няма всеки ден? 

Последна редакция: пн, 10 дек 2012, 19:16 от TeddyND

# 730
  • Мнения: 15
TeddyND  Hug няма от какво да се притесняваш.Аз в началото/откриха ми го преди 3-4 месеца/ бях също малко стресната-не знаех въобще за какво става на въпрос, но благодарение на момичетата тук научих доста повече дори и от ендото,за което съм им много благодарна  bouquet Всичко се оправя с подходящото лечение/ако се налага/-стига да намериш добър лекар разбира се  Peace

А ТАТ и МАТ хич да не те плашат- моите са над 1000 че и от горе

# 731
  • Мнения: 0
Благодаря много за успокоението! То от самото притеснение можеш да се поболееш докато разбереш какво ти има реално Simple Smile Hug

# 732
  • Мнения: 11 737
TeddyND, разбирам какъв е поводът за изследването.

Не оспорвам наличието на заболяване тиреоидит на Хашимото. В никакъв случай! Peace
Просто за мен тази стойност (пак казвам, не съм доктор), не е достатъчна като еднократно изследване за започване на лечение.
Да, антителата ТАТ и МАТ са показател за започнал автоимунен процес, но реалните показатели, за да започне лечение са ТСХ и ФТ4. Единият леко завишен, другият в норми. Ако само ТАТ и МАТ са завишени, пак говорим за Хашимото, но ако другите хормони са в норми, то не се предприема лечение, а се проследява, без да се пият лекарства, докато не се размърдат хормоните, освен антителата.

Сега макар вероятно да си навлека някое негативно мнение ще се изкажа отново и с това мисля да спра, че ще стана досадна.
ТСХ не е хвръкнал "ясно" нагоре, за да покаже, че се касае за хипофункция.
Хашимото може да прочете с хиперфункция и хипофункция.
Еднократно изследван ТСХ, който е близо до приемливата за нормална граница не е достатъчен показател за започване на лечение.
Затова те посъветвах да посетиш д-р Начев и той да прецени дали да се проследи хормона след месец, два, за да види накъде ще отиде, дали ще хвръкне още нагоре, или ще падне надолу, дали да се проследи до пролетта/лятото, когато може да спадне и да влезе в норми и без лекарства, и дали не е нужно веднага да се започне лечение. Дали няма да те накара да  го пуснеш отново още веднъж пак сега, преди да назначи терапия. Дали евентуален стрес не е покачил хормона - той не се покачва ден за ден, а системна тревога в продължение на дни може да промени стойността му, като я понижи или повиши. Не случайно попитах дали си преживяла нещо с месец назад, стрес, тревоги и т.н.

Истински добрите ендокринолози, които си разбират от работата са малко. Не знам колко практикуват тази специалност, но добрите са малко.
Начели сме се на много грешни терапии и диагнози - не те плаша, говоря с факти от темата. Не че са довели до нещо фатално, най-вече до загуба на време, излишни харчове и без подобрение в лечението.

Относно находката от ехографа, за която си писала - нормална находка при автоимунен тиреоидит на Хашимото. Общо взето, каквото се среща при всички болни от болестта.

С това заболяване и правилно лечение се живее нормален живот. Ако мога да го нарека така, защото всеки си знае кое е нормално, кое не, и всеки се чувства по различен начин. Simple Smile

Общо взето - без паника! Знаеш какво е, щом майка ти е болна. Simple Smile
А какво да предприемете решавате вие.

# 733
  • Мнения: 3 050
Аз подкрепям всичко, казано от Мереленда  Flutter
Merelenda, възхищавам ти се на търпението, с което обясняваш на всеки един, попитал в темата  Heart Eyes и времето, което отделяш, разбира се.
TeddyND, според мен изчакай, направи пак изследвания и тогава реши, направи консултация с друг лекар, ако трябва  Peace

# 734
  • Мнения: 0
Много благодаря за мнението и за търпението, с което ми изчетохте проблемите. Извинявам се предварително за спама, който внесох в темата. Ще проуча въпроса за д-р Начев иначе аз ходих при д-р Джелебова, тъй като ни е близка, а и мама е много доволна от нея Simple Smile Спирам с излишния спам и благодаря още веднъж за адекватните мнения! Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт