Вижте колко е щастлива мама,че си има породени двама ! ** 31 **

  • 58 502
  • 956
  •   1
Отговори
# 915
  • Мнения: 92
Не работя в момента ,затова си ги гледах и двамата до три години вкъщи. Иначе относно майчинството се подаваше някаква декларация и получавах няколко месеца 120 лв за големия тогава беше още 240лв втората година , 1г 10месеца е разликата им .

# 916
  • Мнения: 14 102
Аз родих малкия 2005 год., също подадох декларация при счетоводителката, но тя беше, че желая да ползвам второто майчинство. И както вече казах, не получих и лев за първото дете. Sad Дано се е променило законодателството, че е много несправедливо така. С едно майчинство да гледаш две деца.

# 917
  • Мнения: 1 330
Аз родих малкия 2005 год., също подадох декларация при счетоводителката, но тя беше, че желая да ползвам второто майчинство. И както вече казах, не получих и лев за първото дете. Sad Дано се е променило законодателството, че е много несправедливо така. С едно майчинство да гледаш две деца.
Мисля, че се е променило- аз съшо получих половина майчинство за първото + майчинство за второто. Мисля, че условието е детето да не ходи на ясла.

# 918
  • Мнения: 478
Аз само да уточня, че моята щипалка е на 9 месеца и от прости и от сложни думи хабер си няма. Другото уточнение е че тя щипе така зверски докато я приспивам или храня с мляко. По принцип и махам ръчичката и и казвам че боли и да не прави така, ама след 20тото махане на ръчичката си е доста изнервящо, а аз не се славя с велико търпение по принцип и се е случвало да не ми изтраят нервите.

За второто майчинство не знам от кога е закона, но и да ходи голямото на ясла пак си получаваш 50%, но трябва да се подаде декларацията на време ако не се лъжа в три дневен срок от връщането на работа (започването на второто майчинство).

А за превозното средство за породени с толкова малка разлика съм за количка за породени. И за близнаци е вариант, но тази за породени можеш и само с едно да си я ползваш когато има нужда. А бордовете са за деца които вече не спят друг сън освен следобедния или за кратки разстояния, примерно до яслата/градината и обратно.

# 919
  • Мнения: 4 756
2012 г. когато баткото все още нямаше 2 г., а вече бях излязла в 45 дни преди раждане и до навършване на 2 г., получавах половината от майчинството за първото дете. То фактически още от първия ден след като се върнах на работа започнах да получавам половината. Ползвах само 1 г. от майчинството.

# 920
  • Мнения: 74
Да кажа и аз как направих, за да си гледам и второто дете възможно най-дълго - бях се преместила в родния си град и нямам намерение да се връщам в Сф засега:) Та се разделихме с работодателя така, че да мога да ползвам борса. Имам трудов стаж над 5 г. и ми се полага 8 месеца обезщетение, което е 60% от средното за 24 месеца назад. Това ме устройва идеално. Малкият сега стана на 2 и ще си го гледам до 2 г. и 8 месеца и после ще трябва да тръгвам аз на работа, а той - на градинка...

За количките за породени - подарявам такава - http://mama.ladyzone.bg/topic/16875-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0% … 0%B5%D1%86%D0%B0/
Има проблем на задното колело - една скъсана пружина, но мисля, че може да се поправи от по-сръчен татко:) Купувала съм я от продавалник за 70 лв. и не искам да я препродавам повече...

# 921
  • Мнения: 3 020
Да кажа и аз как направих, за да си гледам и второто дете възможно най-дълго - бях се преместила в родния си град и нямам намерение да се връщам в Сф засега:) Та се разделихме с работодателя така, че да мога да ползвам борса. Имам трудов стаж над 5 г. и ми се полага 8 месеца обезщетение, което е 60% от средното за 24 месеца назад. Това ме устройва идеално. Малкият сега стана на 2 и ще си го гледам до 2 г. и 8 месеца и после ще трябва да тръгвам аз на работа, а той - на градинка...


Моля те, сподели как точно, защото на мен ми казват, че имам закрила до 3год. възраст на детето и нямат право да ме съкратят - или да си ползвам неплатена /а трябват парички  Confused/ или да напусна сама, което е само 4 месеца на борсата, независимо от стажа, който имам /а имам дооооста Wink/.

Иначе в моята фирма са съкратили много места поради намаляване обема на работата, но моето си стои, на него е балдъзата на шефа и много се чудя дали ще ме искат отново /предвид, че тя му е близка роднина/.  Rolling Eyes

# 922
  • Мнения: 2 697
Хубава количка за породени ще ти улесни и без това натовареното ежедневие. Може да следиш в Продавалника, изскачат понякога (аз лично от там се сдобих с Фил и Тедс Спорт за породени на добра цена(. Струва си всяка стотинчица.

Подкрепям напълно Peace И аз си взех същата количка от Продавалника - излезе ми към 400 лева и е перфектна. Е, не е много леко да мъкнеш две деца (моето голямото е вече 12 кила), но иначе самата количка е изпипана и е максимално удобна предвид тежестта. Определено количка е много нужна, особено при толкова малка разлика като при теб Peace

# 923
  • Мнения: 74
6tastliva, писах на лични, за да не товарим темата Hug Успех! Питай свободно, ако нещо не съм доизяснила:)

# 924
  • Мнения: 488
Здравейте,

и ние скоро ще сме с породени. Simple Smile Четох преди това и темата, специално в частта за количките, но не помня, някой ползвал ли е Бъгипод? Имаме си хубава количка (даже две - лятна и зимна) и не ми се купува нова. По принцип имаме на кой да ги дадем количките, но все пак.

За пляскането - големият съм го пляскала по дупето, когато ставаше невъзможен. Вече като по-голям, го извеждам от стаята или го наказвам да не мърда от някое определено място. Вече действат наказанията от типа: Лишаване от нещо - детско, колело, шоколад и т.н.

За раждането - Когато раждах второто, баткото го бяхме закарали при свекърите. ММ присъстваше на раждането, така че не е ставало дума той да го гледа, докато съм в болницата. Иначе може да се оправи и с двете деца. Не перфектно, но се оправя.

# 925
  • София
  • Мнения: 6 259
Здравейте, момичета! Аз имам син на 10 месеца и Февруари чакам второ! Сега Ви намерих случайно, търсейки отговор на това какво ще стане с майчинството ми и какви документи ще трябва да подавам, така че бих се радвала някой да ме светне! Ще се опитам да прочета колкото мога назад, ама не ме оставят много на спокойствие, така че бих помолила за съвет какво да правя с количката? Да купувам двойна, да търся допълнителна седалка за тази дето имам...мен ме притеснява и как ще я вдигам по тротоарите защото съм доста дребна и нямам мн сила в ръцете! Приемам съвети за всичко, вие сте опитните, аз едва ли мога да си представя каква картинка ме чака Simple Smile
Има и вариант да прехвърлиш майчинсвото от по-голямото дете, на майка си примерно, условието (по спомен) е тя да е сега на трудов договор, един вид и тя излиза в майчинство.

И от мен един глас за количка за породени, моите хем са с по-голяма разлика, но ми беше голямо удобство.

Да не би да сме заедно във февруарската отчетна? Simple Smile

# 926
  • Мнения: 478
Има и вариант да прехвърлиш майчинсвото от по-голямото дете, на майка си примерно, условието (по спомен) е тя да е сега на трудов договор, един вид и тя излиза в майчинство.

И от мен един глас за количка за породени, моите хем са с по-голяма разлика, но ми беше голямо удобство.

Да не би да сме заедно във февруарската отчетна? Simple Smile

Ние така направихме и прехвърлихме майчинството за големия втората година на майка ми. Ако има кой да я назначи на трудов договор и това е вариант. Ако не се лъжа може и на дядото да се прехвърли майчинството. Идеален вариант ако майка ти или баща ти са пенсионери Simple Smile
След кратка справка видях че може и на родителите на бащата на детето да се прехвърля майчинство Simple Smile

# 927
  • Мнения: 4 756
Момичета, някоя имала ли е следния проблем:
Баткото от скоро започна да си лапа/гризе пръста. Сигурно гледа малката, че си смуче палеца. Казвам, обяснявам, но изобщо не ме отразява. Поглеждаме, хили се и продължава. Трябва да му се скарам и да махна пръста. Много ме е страх да не започне и той да си смуче палеца или да си гризе ноктите. В чудо съм се видяла как да отуча малката с тоя палец, а сега и големия и него да го мисля  ooooh!

# 928
  • Обетованата земя
  • Мнения: 459
Да кажа и аз как направих, за да си гледам и второто дете възможно най-дълго - бях се преместила в родния си град и нямам намерение да се връщам в Сф засега:) Та се разделихме с работодателя така, че да мога да ползвам борса. Имам трудов стаж над 5 г. и ми се полага 8 месеца обезщетение, което е 60% от средното за 24 месеца назад. Това ме устройва идеално. Малкият сега стана на 2 и ще си го гледам до 2 г. и 8 месеца и после ще трябва да тръгвам аз на работа, а той - на градинка...

И аз така направих, но сега дилемата ми е какво да я правя малката тези няколко месеца докато стане на възрастта на която приемат на градина. Дали ще я приемат на градина преди да навърши 3?

# 929
  • Мнения: 13
Благодаря Ви, за опита и отговорите...то има време ще намеря решение за всичко Simple Smile някой пита дали съм във февруарската тема - да, там съм, ама по-често я посещаеам в фейсбук групата Simple Smile че ми е по бързо Wink Слънчево настроение, Ви пожелавам в това мрачно време!

Общи условия

Активация на акаунт