Коледен пост 2012

  • 36 174
  • 517
  •   1
Отговори
# 120
  • Мнения: 279
Здравейте! Имам вкъщи 1 пакет турски булгур, на етикета пише "Булгур за кюфтета". На външен вид изглежда като много ситен кус кус, вероятно е млян. Ако някой знае, нека даде някакви идеи как се приготвя, моля.

# 121
  • Мнения: 168
Тази година ще постя за първи път.Четох много и накрая съвсем се обърках.Питах и една набожна комшийка...........
Здравей! Най-добре не слушай "набожни комшийки", а си избери свещеник, на когото да се довериш и разговаряй с него. Той ще ти обясни и ще те насочи както прецени, че ще е най-добре за теб. Постът не е самоцел и е всекиму според силите, освен общоустановените неща, за които са дали линкове.
Успех и лек пост!

# 122
  • Мнения: 23
Вихронрав, katelinka, Steisi благодаря ви за отговорите. Simple Smile
Днес се консултирах със свещеника и той каза, че щом е назначено лечение, трябва да се спазва. И ако не се чувствам добре може по-късно да започна постите. Но аз си ги започнах, чувствам се добре и нямам терзания вече за помощните вещества в лекарствата.

Засега я карам на леща, картофи, плодове, зеленчуци, ядки.
В почивните дни ще измисля и някакъв сладкиш.


# 123
  • I want it all and I want it now.
  • Мнения: 4 697
Здравейте. Леки пости.
Аз ще се присъединя утре към вас.

# 124
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Стела, булгурът е счукано жито. Можеш да го ползваш вместо ориз в почти всички рецепти с ориз. Аз лично много го харесвам. Любимата ми манджа с булгур е тази:
Пълнени чушки с булгур и гъби
Задушаваш в олио ситно нарязани лук, морков и гъби. Като се позапържат гъбите добавяш 2 ч.ч. булгур и заливаш с около 2 ч.ч. вода. Добавяш сол, черен пипер, джоджен (или друго по избор), магданоз, червен пипер по желание. Вари се докато поеме повечето вода. Пълнят се чушките (мисля тези да пробвам да напълня патладжани по същия начин), нареждат се в тавичка, заливат се с вода и се пекат. Става чудесно.
Ако не ти се занимава може само булгур с гъби (готви се като гъби с ориз).

# 125
  • София
  • Мнения: 869
здравейте и от мене.
Аз не постя през цялата година, а спазвам само отделните дълги пости /примерно Великденски, Богородични, Коледни и тн/.
Така, че започвам от днес. Месо не ям от последните, Богородични пости, но млечните ги спирам от днес.
Моето меню днес - салата от спанак с краставици, маслинки и песто.
Второто за обяд беше сурови тиквички и морковки със слънчогледова майонеза и кълнове от леща.
За довечера не съм го измислила.

# 126
  • Мнения: 29
Здравейте!
Аз също ще следя темата ,защото за първи път реших семейно със съпруга да постим. Желая ви лек пост , бъдете здрави и нека се пречистим от всичко лошо !
 Hug

# 127
  • The point of no return
  • Мнения: 823
1ви ден от постите при мен  Peace

Закуска - банан и ядки
Обяд - сандвич с домашно кьополу и зеленчуци
Вечеря - постна пица

Взела съм си и един тон елда, дано да съм я нацелила този път, че предния бях взела от кафявата, е няма такава отврат...правих кюфтенца от нея, но ги хвърлих барабар с остатъка в пакета

# 128
  • Мнения: 2 545
Менюто ми от днес - за закуска любимите ми овесени ядки с малко кашу и фурми (без други екстри).
За обяд и вечеря - пълнени чушки с кафяв ориз и зеленчуци. За първи път готвя кафяв ориз и съм възхитена от резултата. Разбира се предварително го накиснах за 12 часа във вода, за да омекне. На вкус много наподобява булгура, но си има формата на ориз. Вкусно е и ще го включа в менюто си и занапред.

Да ви споделя и любимата ми салата. Нарича се градинарска и е по рецепта от верига-ресторанти "Happy".
Приготвя се от крехко зеле и маруля, нарязани на жулиени (на по-едро), моркови (на ивички - правят се с белачката), зелена/червена чушка на шайби, червен лук, гъби задушени (в оригиналната рецепта - с масло, а през пости - с олио или друга мазнина).
Дресингът се приготвя от - зехтин (аз не му харесвам вкуса и слагам олио от гроздови семки), оцет (обичам ябълков), сол, счукана скилидка чесън, 1 с.л. горчица, копър и магданоз. Желателно е дресингът да се пасира, но рядко го правя така. Достатъчно е зелените подправки да се нарежат на ситно.

Приветствам идеята да се споделят рецепти по определена тема.
Бих искала да помоля за вкусни рецепти с кисело зеле.
Моето все още не е готово, но тъй като го приготвям за първа година, имам големи планове за него Laughing. Фаворити ми са боб с кисело зеле и т.нар. бурания - ориз с кисело зеле. Надявам се майстор-готвачите да споделят тайните за неговото приготвяне. Аз ще си водя бележки Wink.

# 129
  • Мнения: 1 110
Така хубаво се движи темата и толкова нова хора! Много, много се радвам  Grinning!

Аз пък искам да ви помоля за предложения как да си оползотворя нарязаната тиква в сладкиш (без тиквеник, че съпружеското тЕло изобщо не го либи). Благодаря предварително! Simple Smile

Редактирам се, Савина е дала на предната страница рецепти, ама кой да види.
Все пак няма да откажа и нещо различно от нейните предложения.

# 130
# 131
  • Мнения: 503
ПОСТЕН СЛАДКИШ С КОНФИТЮР ОТ СЛИВИ /много сполучлива рецепта/

Продукти:
1 ч.ч топла вода /200мл./;
1 1/2 ч.ч захар;
1 бурканче конфитюр от сливи 300-400гр. /За предпочитане домашен/;
1 ч.ч олио;
1 ч.ч орехи -нарязани;
1 ч.л сода ;
1/2 пакетче канела;
1 ванилия;
2 1/2 ч.ч пресято брашно.

В тази последователност се разбъркват всички продукти.
След като всичко се обърка се изсипва в намазнена и набрашнена тава.
Пече се в предварително загрята фурна на 180-200 градуса до готовност.
След като се опече се поръсва с пудра захар.

# 132
  • Мнения: 3 550
Roya, би ли разказала за елдата? Аз друга освен кафява не познавам. Там и миризмата е непоносима. Твоята каква е?  Откъде я купуваш и какво правиш с нея?

# 133
  • Мнения: 1 521
Здравейте!
Може ли рецепта как се готвят соеви шницели.Днес си взех,но никога не съм приготвяла.
Благодаря предварително!

# 134
  • Sofia
  • Мнения: 9 789
Соевите шницели се накисват във вода и след това се пържат със или без брашно. Аз лично не ги харесвам, но соеви кубчета с прясно зеле става чудесна манджичка.
И аз да питам за елдата - коя е хубава и коя лоша? Аз веднъж съм взимала като децата бях бебета още да им правя уж каша от елда. Беше почти черна и докато я варих миришеше непоносимо. Много беше гадна.  Sick За това не повторих. Та коя е хубавата елда?

Общи условия

Активация на акаунт