Коледен пост 2012

  • 36 198
  • 517
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: X
И моята закуска:
1 филийка с домашно масло от лешници
1 шейк с банан, круша и соево мляко

обяд:печен карфиол на фурна

вечерята още не е измислена, най-вероятно спагети от тиквички с доматено песто

# 61
  • Мнения: 508
Цитат
Здравейте!
За трета година постя, не ми е трудно. С нетърпение очаквах постите. Тогава се чувствам някак си по - добре.
Сега пак ще постя, но... Поради инфекция имам назначени лекарства. Тази сутрин си ги вземем и после се усещам, че някои лекарства имат помощни вещества. И се оказва, че и моите имат - желатин и лактоза.
И сега съм в голяма чуденка, това в противоречие ли е с поста?
Пожалавам на всички постещи лек пост!
не се притеснявай за помощните вещества в лекарствата ти. Не трябва да изпадаме в крайност. Това е лекарство и ти трябва да го пиеш. Не си седнала да ядеш мляко и месо, затова не се  притеснявай.

Аз вчера наготвих една огроооомна тенджера с леща, та живот и здраве в следващите няколко дни това ще ни е менюто, е разбира се разнообразено със салатки. А за закуските, филийки със сладко

# 62
  • Мнения: 3 550
Здравейте, момичета и момчета! Отново съм с вас. Отдавна не съм влизала в готварския форум, а гледам темата вече е пусната и вече е отворена дума за всичко.Grinning
Иренка, не е разрешена риба в първата седмица от поста и после 20-24 декември. На 21.11. е празник и можеш да хапнеш риба, както и в дните без сряда и петък до 20.дек. Ако ще се причастяваш и в друг ден, храната преди това трябва да е мн.скромна.
Дид-ка , не би трябвало да има проблем. Това е лекарство, не се тъпчеш с пържоли. Но говори с изповедника. Ако инфекцията е много тежка, може да благослови дори да отложиш включването в поста, докато мине.
Lora-di, по принцип червено вино е разрешено в дните, в които е разрешено и олио.

По книжната тема препоръчвам "Старецът Порфирий - живот и слова". Много умилително четиво!
Аз пък мисля да си преговоря "Молитвата на св. Ефрем Сирин" от арх. Серафим (Алексиев). Имам нужда.
Досега не съм видяла леки пости, освен първите преди около 12 години, когато Божията благодат ме подкрепяше осезаемо. Но дано всичко, което се наложи да претърпим, да ни бъде за спасение!

Последна редакция: ср, 14 ное 2012, 10:53 от Steisi

# 63
  • Мнения: 363
Момичета, искрено благодаря за интересните книги.
Копирайте, цитирайте и ме ограмотявайте Heart Eyes Благодаря  Heart Eyes

# 64
  • Мнения: 0
нещо ви се разминава информацията с тези пости. Какви са тези пости през които около 20 дни от тях ядеш риба?

http://www.dar-center.com/article/?article=1511

На първа страница ясно пише от къде е информацията - Календарчето е съобразено с Типика на БПЦ и се пости по този начин, освен ако изповедника/свещеника не ви е препоръчал друго.

Булка на първа страница какво пише съм прочел, но в сайта на БПЦ  ясно пише друго вижте си църковния календар.

Какви са тези 20 дни пости в които се разрешава риба? То така с риба през почти целия пост всеки може да пости. Според църковния календар риба се разрешава 4 пъти през целия пост !

Ноември:
21   с   † Въведение Богородично(Ден на православната християнска младеж и семейство)(Разрешава се риба) (Тип. с. 123)

Декември:
4   в   * Св. вмчца Варвара. Преп. Йоан Дамаскин (Разрешава се риба)

6   ч   † Св. Николай, архиеп. Мирликийски, Чудотворец (Никулден) (Тип. с. 136) (Разрешава се риба)

9   н   † 10 Неделя след Неделя подир Въздвижение. Зачатие на св. Анна. Гл. 2, утр. ев. 5, ап. Гал. 4:22-27 (с. 425), лит. ев. Лк 13:10-17 (Тип. с. 139) (Разрешава се риба)

http://www.bg-patriarshia.bg/calendar.php?month=10
http://www.bg-patriarshia.bg/calendar.php?month=11

Последна редакция: ср, 14 ное 2012, 11:44 от slayercho

# 65
  • На острова
  • Мнения: 1 276
Привет и от мен! И благодаря за темата! С нетърпение очаквах тези дни  Heart Eyes
Миналата година си изкарахме заедно до край и черпех страхотни идеи откъм разнообразие, повече от две седмици нямах повторено ястие  Simple Smile
Успешен пост на всички!

# 66
  • Мнения: 3 550
Постът е съобразен с Типика на БПЦ, а не с църковното календарче. Пише се изрично "Разрешава се риба" срещу тези дни, защото от година в година не се знае на какъв ден ще се паднат. Ето, случаят с Въведение Богородично - т.г. е в сряда, но поради големия празник се разрешава да се подкрепим с риба и трапезата да бъде по-различна от останалите среди.
"Булката" беше поствала в някоя от миналите теми преснимани странички от Типика и от тях можеш да се ориентираш.
Ето ти линк от сайта на БГ Патриаршия:
http://www.bg-patriarshia.bg/index.php?file=birth_post.xml

# 67
  • София
  • Мнения: 387
Момичета, да ви питам пак, прочетох отговора на Steisi, че може вино, когато е разрешено олио, а олио кога е разрешено, през целия пост ли?

# 68
  • На острова
  • Мнения: 1 276
Сега се разчетох назад, а и из Интернет и разбрах, че реално почват от днес.
Аз вече ядох бонбони, понеже шефът ни имаше рожден ден  Embarassed

Надявам се, че нe е грях при положение, че не е нарочно и не съм знаела.. Отивам на църква и продължавам.

# 69
  • Испания и Стара Загора
  • Мнения: 1 036
Това обръщение "булка",направо ме срази hahaha


Margafuci,олио мисля,че може през целия пост. Peace

Аз пък да питам за меда - животинска храна ли се води или ...кой както си реши? newsm78

# 70
  • Мнения: 280
Здравейте,
Пролетта се кръстих и оттогава постя всяка сряда и петък/ с малки изключения/. Постих и Петровия  и Богородичния пост, надявам се сега да изкарам успешно и този пост. Дано успея да прочистя и душата си  Praynig
И аз се водих по този календар, който има на първа страница, но има логика в думите на slayercho и ще питам отеца как е правилно.
Относно причастието - то не се ли взима след пост и след изповед  newsm78

Лек и спасителен пост на всички  Hug

# 71
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
slayercho, аз съм се допитвала до свещеник и риба може в дните, които са отбелязани в календарчето на първа страница.
Червено вино може през целия пост.
Аз обядвах царевица от консерва и ще вечерям печени дюли.

# 72
  • Мнения: 508
Цитат
Anita 29 Аз пък да питам за меда - животинска храна ли се води или ...кой както си реши?
Медът е строго постна храна, т.е. се разрешава дори в дните, в които не се яде олио За пример мога да ти дам първата седмица на Великденския пост, когато се яде "коливо", това е варено жито с мед

# 73
  • Мнения: 0
Здравейте, момичета,

записвам се при вас точно в първия ден от поста.

Лек пост на всички ви!

П.С. Радвам се да "видя" Голди, Блески, Нану и Савина в тази тема  Hug

# 74
  • Мнения: 17
Здравейте и от мен Simple Smile
Аз за пръв път правя Коледни пости, така че съм много благодарна за календарчето и подробната информация Simple Smile Надявам да продължите да споделяте рецепти и полезни четива.

Лек пост на всички!

Общи условия

Активация на акаунт