Холандска тема - 41

  • 113 514
  • 764
  •   1
Отговори
# 465
  • Мнения: 24
Fifi Brindacier, аз съм в района на Бреда. Извинявам се за късния отговор Simple Smile. На дъщеря ми й никнат зъби и дежуря нощем, та не виждам много добре тия дни Simple Smile)

Вярно е че сме пръснати. Ако има желание може да се организираме да се видим в някой по-централен град. Може да изчакаме да се съберат повече мами на фронта, тоест като мине отпускарския сезон.

valinka_79 и аз като Mini Mouse те съветвам да отидеш директно в училището, което сте си харесали. Не съм чувала за ISK, но знам, че в много училища предлагат курсове за интензивно обучение по холандски

Minkovaki, много хубаво, че си намерила решение за малката. Много са сладки рокличките. Simple Smile

# 466
  • Мнения: 4
Благодаря би! Още в понеделник мисля да отида до училището,едва ли съм изтървала сроковете .Аз съм в Lathum, много близо до Arnhem,през повечето време съм самичка с девойките , бих се радвала ако има с кого да пия кафе наоколо. Не ,че холандските ми съседи не ме харесват,напротив дори се учудих ,че не ме приемат като екзотично животно ,но все още имам затруднения с общуването.Много съм щастлива ,че тук всички са любезни и учтиви , или може би е заради кифличките с които най-редовно ги черпя,но за сега ме карат да се чувствам добре далеч от дома.

# 467
  • Мнения: 2 992
Добро утро, момичета!
  food002  food010  food010 ще правя закуска, а сега пийвам кафенце!
Пожелавам Ви прекрасна и спокойна неделя! Hug

Явно ми е мъчно за Холандия, щом все тук надничам  Embarassed Сутринта се събудих с мисълта, че с тоз дълъг престой в БГ, ще забравя и малкото научено по холандски и после пак наново  Thinking Май ще трябва да преговарям.

minkovaki,

Ако за напред Ви трябва нещо от този детски магазин в Спайкенизе, мога да съдействам: ако си харесаш нещо да ти го изпратя или да правя допълнителни снимки, или да премеря някоя дължина я на крачолче, я на ръкавче. Живея в Спайкенизе.

valinka_79,
Успех  в понеделник в училището!  Hug Praynig После да разказваш.

aurabel,
Чудесно предложение за срещичката и дано се осъществи.

# 468
  • Nederland
  • Мнения: 856
rosss, не мисли сега за холандския! Wink Събирай слънце и се наслаждавай на ваканцията, пък като се върнеш го подхващаш наново! Hug

aurabel, аз съм в Ротердам, но може да се организираме нещо по-нататък! Hug

valinka_79, успех с училището! Все ще се разберете дори и с по-скромния ти английски. Hug
Ако ми беше наблизо щях да дойда с теб и да ти превеждам.

minkovaki, приятен престой в Гърция! Hug

Лека седмица на всички!  bouquet

# 469
  • Мнения: 140
................... Нуждая се от информация и съвет как да процедирам от тук нататък , децата са в Холандия от 3 дни, дори нямаме още регистрация в общината, защото хазяина ни е в Испания до края на месеца.Наистина се чувствам безпомощна.Моля всички които са минали по този път за съвет и помощ. Благодаря ви предварително !!!

Здравей, valinka_79 и добре дошла! Нещата винаги когато изглеждат като безизходица или омагьосан кръг – само изглеждат така. Съгласна съм с момичетата относно училището, нищо не може да е по-добро от отиване на място, все ще се разберете. Но аз като по-прясно заселена в Холандия, да се намеся за друго важно нещо - за регистрацията в Общината не ти трябва хазяина, а договора за наем и няколко документа които по-долу ще ти изброя и да сте със съпруга ти заедно. Служителите говорят минимум английски и холандски. Формулярът който се попълва е малко дългичък и трябва някой който разбира езика да е с теб за да задава въпроси на служителя за отделните графи. Другото е, че като навсякъде тук трябва да си запазите час и номерче, обадете се предварително. Не отлагайте много защото има срок който ако не се лъжа беше 1 месец и после има май глоба. Освен това при регистрацията си ще получите т. нар. BSN номера, които навсякъде в Холандия са ви нужни и се опасявам, че и в училището може би ще ги искат. Та другите документи (освен договора за наем) са:
- трудовият договор на съпруга ти (ако той ви осигурява)
- преведено и с апостил удостоверение за брак за вас;
- актове за раждане за ЕС на всички ви. Но от 01.01.2014г. службите по гражданско състояние към Общините в България издават за чужбина акт за раждане по европейски одобрен образец т. нар. "international certificates", които струват само 2,50 лв и се използват директно и трябва да настоявате за такъв, защото старите дори и с апостил от МВнР или преведени вече не се признават от официални институции в ЕС! Там имената са изписани именно на латиница. Само им обърни внимание в Общината вярно да са изписани по паспортите ви точно защото чух, че правят грешки, макар че при мен не са.
- паспортите ви, като с тях носете и по едно копие на страницата с данните задължително;
Успех в адаптацията на теб и децата!

Момичета, да похваля пак какви хубави хора са холандските съседи – вчера при големия проливен дъжд, който се изсипа над Утрехт и Маарсен, имахме инцидент валя - поради някаква причина която тепърва ще се установява, цялата вода от улицата дойде под нашата къща и пред очите ми, както си стоях на прага се отвори земята под входната ми врата и изведнъж погълна миниатюрната ми градинка с лавандула в цинкови саксии, която точно преди 2 дни направих! Един водовъртеж се появи и засмука 1-2 квадратни метра. Страшно беше. Къщата беше с огромна дупка пред входа, пълна с бурно движеща се вода. Двама съседи (с единия дори не се поздравяваме досега защото живее през улицата и не поглежда насам като излиза и не го виждам да комуникира с другите много, целият покрит с татуси и някак по-надут изглежда), та видяха отдалече как стоя на прага на вратата с бебе на ръцете и се кокоря с очи като палачинки какво става под мен и веднага дойдоха още в поройния дъжд, донесоха инструменти и материал и направиха временен дървен мост да влизаме и излизаме от къщата. Успокояваха ме макар, че аз тогава не бях уплашена, а просто втрещена от изненада. Слава Богу, че имаме такива комшии. После извиках мъжа ми по телефона да си дойде от работа по-рано, направих снимки и ги пратихме на хазяина, който живее в момента в Китай. Той каза: "спокойно ще го оправим", ама кога!? Като спря дъжда видяхме, че леко има пропадане на почвата и се се е откъснал улука в долната си част където влиза в земята в канализацията, също има и пропаднали плочи и се е слегнала с 15-тина см почвата покрай къщата откъм градината (с всичките ми подправки  Sad ) и отстрани откъм оградата с комшията. И аз казах на съпруга ми, който е много деликатен и сдържан и не обича да притеснява хората (за разлика от мен  Laughing), че ако до днес никой не дойде, ще говоря с 2 съседки които поддържат връзка с хазяина и съпругата му във Фейсбук и по телефон, да го притиснат да действа бързо и двете ми се врекоха че ще му обяснят колко е сериозно. Вечерта излизахме на разходка с колелетата и си беше страхотия - водата в каналите стигнала до мостовете, а повечето веранди на тези които са покрай каналите са под водата, страшничко. Но тази сутрин дойде единият съсед и ми каза че се е свързал с хазяина и му е казал че е неотложно и много сериозно и му е пратил снимки от неговия телефон, та хазяинът наел човек и утре рано сутрин почват работа. Слава Богу, че не вали тези дни!

# 470
  • някъде
  • Мнения: 979
Момичета,моля ви ,ако някоя от вас живее в Хилверсум да ми пише на лични,за да попитам нещо.

# 471
  • София
  • Мнения: 1 109
Здравейте! Тъй като скоро дъщеря ми заминава за Холандия и се чудихме днес с нея относно цените на козметичните процедури там, по-специално за Ротердам. Дали бихте могли да ми дадете някаква информация за средните цени на маникюр или обикновена кола маска? Благодаря много.   bouquet

# 472
  • Мнения: 2 992
Аз не съм си правила нито една от двете процедури в Холандия, когато съм там си взимам от лентите за кола маска.

Дъщеря Ви може да попита например в този салон/ копирам инфото от ФБ/, ако те нямат , поне ще я ориентират:

https://www.facebook.com/thebeautyspotdenhaag?ref=hl
Заповядайте в новото българско студио за красота в Хага. Предлагат се високо качествени фризьорски и козметични услуги! За повече информация и запазване на часове на 0655188416 / 0634502979 или на място в салона.


От Ротердам има метро до Хага.

Доколкото знам има разлика в цените на холандски салони и студиа на чужденци /българи, рускини, украинки, полякини, /

Един ден гледам аз реклама на козметично студио в местния вестник. Промоция от 10 на 5 евро и се зачудих каква ще да е тая процедура само за 5 евра. Гугъл транслейт ме осведоми, че било скубане на  вежди.

Друго инфо нямам, но дамите дет са по-отдавна в Холандия, би трябвало да са по-осведомени

# 473
  • София
  • Мнения: 1 109
Благодаря много!   bouquet

# 474
  • Мнения: 140
masissa , на моя позната холандка дъщеря й се занимава с това и скоро ще си открива собствено студио. В сряда като я видя, ще я попитам, но става дума тук в района на Утрехт. Ако искаш, до нас има търговски център и там има студио за маникюр и педикюр, работят филипинки и постоянно имат клиентела - мога да погледан ценоразписа на витрината но е на холандски, а моят още е зле и някоя мама тук трябва да помогне... Simple Smile

# 475
  • София
  • Мнения: 1 109
Ако не ви затруднявам, моля. Иначе гледах просто за ориентир, иначе тя като отиде ще си търси сама, то е ясно.  Grinning

# 476
  • Nederland
  • Мнения: 856
masissa, средни цени не мога да ти дам, т.като Ротердам е доста голям град и има много такива салони. Цените зависят от локацията на салона, но и от собственика. Обикновено турските или арабски салони предлагат по-ниски цени.
Но ето ти примерен ценоразпис на един такъв салон -
http://www.belezanails.nl/index.php?b=prijzen/ineen
За маникюр и педикюр мисля,че можете да се ориентирате в цените, въпреки,че е на холандски.
За епилация - вежди - 11,50, цели крака - 37,50.
Пиши какво по-точно ви интересува, за да не ви превеждам целия ценоразпис.
Или пък кажи в кой район на Ротердам смята да живее и да видим какви салони има наоколо.
Тя всъщност като клиент ли се интересува или иска да работи в такъв салон?
Защото ако е като клиент не мисля,че това би бил основният и проблем, местейки се да живее тук. Все пак трябва да свиква с цените.

# 477
  • Мнения: 140
.........................
minkovaki,

Ако за напред Ви трябва нещо от този детски магазин в Спайкенизе, мога да съдействам: ако си харесаш нещо да ти го изпратя или да правя допълнителни снимки, или да премеря някоя дължина я на крачолче, я на ръкавче. Живея в Спайкенизе.
.....................

Благодаря ти от сърце! Но надали ще се налага да те занимавам при положение че открихме този толкова наблизо, а и след кръщенето не мисля, че до сватбата й ще има друг повод да я "декорираме" толкова  Joy Но пък се оказа, че инфото за тези магазини се оказа полезно на няколко човека на които го дадох тук - по разни поводи търсеха костюм за момченца но а прилични цени, та една съседка сега ми е супер благодарна че спасих бюджета й след като бяха й дали оферта от булчински салон в центъра...  Wink Благодаря пак на Fifi Brindacier! Да са ни живи и здрави мъниците и скоро да се обличат сами и да имат свое виждане по въпроса за дрехите. Тогава ще пада смях (и ядове предполагам)...  Laughing 

# 478
  • Мнения: 1
Здравейте момичета ,притеснявам се да пиша ,тъй като като гледам отдавна сте в темата и в Холандия.Съпруга ми след две седмици пътува за Ротердам (дошло е време да си търсим и ние късмета по чужбина Sad ) Защо в Холандия и защо чак сега не мога да отговоря,но имам толкова много въпроси и дори незнам от къде да започна Sad.Някой от Вас това са го преминали преди много години ,ние сега ще си търсим късмета:квартира;работа и т.н.Аз за сега ще остана в БГ и ако е рекъл господ да намери работа в следващите месеци ,смятам и аз да отида.Не знам дори какво да питам ,но на първо време ми трябва кураж и подкрепа Simple Smile

# 479
  • Мнения: 17
Здравейте !
Дъщеря ми пътува във вторник от Бг. за Бреда. Там ще учи  Simple Smile
Моля ви ми кажете нещо  , което да не забравим да вземе или е по-скъпо в Холандия . Например разбрахме , че четките за зъби са по-скъпи .
Ако се сетите нещо полезно и практично , моля споделете   bouquet
Благодаря ви !

Общи условия

Активация на акаунт