Айде малко за баенето

  • 12 748
  • 52
  •   1
Отговори
# 30
  • Луната ни пази
  • Мнения: 3 008
Аз пък познавам много мъже които вярват в баячки.  Laughing Просто те са по-прикрити
И аз.
Тиги, извинявай, но ти такива умозаключения правиш, все едно си провела специално социологическо изследване по въпроса. Кой от къде бил и как вярвал. Например едната ми приятелка рускиня е от С. Петербург, от много богато семейство, човек рационален.... Пак казвам, че това е въпрос на една вътрешна настройка. И не забравяй, че преди християнството сме били езичници и много от обичаите ни са останали от този период, па макар и облечени в друга дреха (кукери, сурваки, нестинарство...... и още много).

# 31
  • Мнения: 24
Аз не съм правила изследвания, но съм чела доста такива. Препоръчвам Иван Хаджийски за всичко свързано с народопсихологията на българина. Там са обяснени светогледа и вярванията на старите българи и кое от къде идва. 
Темата тук е само за баячките, не обсъждаме сходни практики затова пак ще попитам, понеже наистина е много интересно в Русия точно баячки ли има? Можеш ли да ми дадеш думата с която ги наричат на руски, ще ми е интересно да прочета.
 
Цитат
И не забравяй, че преди християнството сме били езичници и много от обичаите ни са останали от този период, па макар и облечени в друга дреха (кукери, сурваки, нестинарство...... и още много
Да, но баенето е от османската култура, териториите на разпространение на баенето които ти си изброила са се включвали в нея, разбира се не до Санкт Петербург. Затова се учудих, за Русия и ако ти е възможно би било интересно да разкажеш за това повече.

# 32
  • До морето :)
  • Мнения: 328
Аз не съм навътре в баенето, но когато това се извършва съм чувала да се споменава Дева Мария. И като цяло май се казва молитва.  newsm78

# 33
  • Мнения: 24
Лече-Буболече, ти при една баячка ли си била или при няколко? При всички ли се споменава света Богородица?
Баенето няма нищо общо с молитвата. Прилича на заклинание, най-близкото нещо за което се сещам за сравнение са заклинанията при бяла и черна магия. Самата идея за тях също е останала само в Азия, Африка, Балканските страни и Русия и част от бившите и републики. Но както и при баенето тези практики вече не са модерни, свързват се със селото (и в градовете има единични случай на почитатели, както е даден пример по-горе, но това е рядкост).
Разбира се, твърде вероятно е част от баячките да са включили и името на Богородица. Приемните на доста екстрасенси, врачки и какви ли не също са богато украсени с икони.

# 34
  • До морето :)
  • Мнения: 328
В момента се сещам за 2, и двете споменаваха Богородица. Имам и близка която може да бая, и тя го е потвърдила.  newsm78 Затова се зачудих.
За градове и села - моля, моля, но това си е до вяра, не до населено място, нито до образование, да възможности и т.н.
Аз също съм на мнение, че ако вярваш е нещо, то то може да ти помогне/навреди. Магии, уруки, вяра. Всеки сам решава в какво да вярва. Аз съм никоя, за да съдя! Но не правилно да се казва: Недей да ходиш при баячка, иди в църквата!  Peace

ПП: Също знам, че на непокръстен човек не може да се бае, защото не хващало. Тука пак идва елементът с религията.  Peace

# 35
  • Мнения: 24
Цитат
Тука пак идва елементът с религията.
Това не е религия , а псевдо-религия, злоупотреба с религията. Църквата е категорично против всякакви окултни практики.
Селото за мен е нещо хубаво, но е исторически факт, че тези практики водят началото си от там, почти всяко село си е имало баячка. В днешно време в градовете, дори София за щастие те са голяма рядкост. Темата тук също не се радва на интерес -три странички за толкова време.
Цитат
Но не правилно да се казва: Недей да ходиш при баячка, иди в църквата!
И аз се чудя дали има смисъл да се дава такъв съвет, ако човека на е религиозен. Жената,която го беше написала е добронамерена, все пак.

# 36
  • До морето :)
  • Мнения: 328
Абе бившата ми кандидат-свекърва е баячка и в Бургас почти във всеки блок си има по една такава.  Grinning

# 37
  • Мнения: 24
Леле, какво става с Бургас? Гледат внуците, явно.

# 38
  • Мнения: 154
Темата тук също не се радва на интерес -три странички за толкова време.
Щото баенето не е кой знае какво, ясно е на всеки, че не може да те отърве от сериозни проблеми. За мен баенето си има много простичко и съвсем логично обяснение, няма нищо свръхестествено.

# 39
  • Мнения: 1 376
Цитат
Тука пак идва елементът с религията.
Това не е религия , а псевдо-религия, злоупотреба с религията. Църквата е категорично против всякакви окултни практики.
Чудно ми е тогава като каква да определим практиката в един храм над Пловдив - връзване на бесове?

# 40
  • Мнения: 2
Цитат
Как си обеснявате
Обяснението е, че сте млада и неопитната, очевидно по-емоционална майка. Бабата-баячка е стара и е видяла десетки деца и изплашени/объркани хора. Вашето емоционално състояние се предава на детето. Щом вие сте спокойна и то е спокойно.  С времето и вие ще се научите да правите такива "чудеса".
Оф, айде стига глупости на търкалета и изтъркани фрази .Като явно не вярвате на  такива работи ,не знам защо изобщо четете и си давате мнението тук.Може по да сте полезни  на друго място с него.Аз лично върху себе си, децата и внуците съм изпитала това баене от баба и мога да споря до безкрай че помага.Дразня се от некомпетентни съвети.

# 41
  • Мнения: 30
Ето и резултата.Ходих ме на баячка весиму за оплаха.Ефекта е положителен.Детето ми е буйно като преди,прохожда не го е страх и в коритото доволна сам !

# 42
  • Мнения: 2
Ето и резултата.Ходих ме на баячка весиму за оплаха.Ефекта е положителен.Детето ми е буйно като преди,прохожда не го е страх и в коритото доволна сам !
Малко пъти пиша, но много чета.Ето за това не се въздържах и  се намесих и в предният ми пост.Мили мами не се срамувайте да търсите лек  за каквото и да било.Не отричам медицината в никакъв случай но, някой път тя е безсилна да ни помогне за дребни неща.На много от вас ще ви се стори смешно бабиното баене от страх и уроки но това е истината.Те помагат. Peace

# 43
  • Мнения: 228
Кандидатствах за работа. Приеха ме. Но не приеха едно момиче, с което се запознах. Стисна ми ръката и през зъби ми честити новата работа. Два дни ми се виеше свят, гадеше ми се и ми беше много лошо. Свекърва ми каза да отида при една нейна позната да ми бае. След "процедурата" докато се прибера вече бях добре. Баячката ми каза, че някой ми е завидял и от това ми е лошо, каза, че е жена, описа ми прическата й, телосложението й  /тя хвърля брашно на стената и там вижда фигурките/. Не знам дали съм си внушила, че баенето ми е помогнало, но дори и така да е, важното е, че се оправих тогава. Кой знае, може би това, което казват баячките докато баят влияе по някакъв начин.  Rolling Eyes

# 44
  • Пловдив
  • Мнения: 6 638
Който не го е изпитал на собствен гръб, няма как да знае...
Започвам хронологично:
1. Бях 5-6 клас и се бяхме събрали, да гледаме филми... Гледахме Джак изкормвача - след това повече от месецмен ме беше страх да излизам сама независимо дали е ден или нощ... Баба ми ме заведе при нейна съседка - викаше ме 5 поредни дни, задължително преди залез. След седмица необяснимия страх изчезна...
2. Майка ми беше свидетел, как кола помля буквално баба ми... от тогава я беше страх да се качва в кола... След баене, вече шофира без проблеми Peace
3. мъжът ми, който по принцип не е вярвал в "тези неща" едва не го е отнесла каруца... Уж не се бил уплашил, но не можел да спи известно време. Свеки го завела да му баят - след процедурата нямал проблеми със съня!
4. И последно - сина ми... След престой в болница, когато беше на 4м. се събуждаше точно в 22:00 с писъци. Доста време не можехме да го успокоим, каквото и да правихме и тогава свеки предложи, да го заведем, да му прибаят... Без да обясняваме нищо на бабата, каза че е уплашен от нещо остро (свързахме го със инжекцията в 22:00, която му поставяха). Вика ни 3 пъти. След това малкия не се събуждаше, докато не започна зъбоникненето Simple Smile
За "лошите очи" - след среща с роднина, сина ми се скъсваше от рев... Нямаше как да избягвам срещите, защото сме доста близки. Сигурна съм, че не го прави с лоша умисъл, просто от радост, явно го урочасва или тама как се казва... Винаги след среща с нея, се обаждах по телефона на моя близка, която му баеше - ефекта беше моментален Peace За радост - явно го израстна това нещо (около година и половина някъде) Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт