Двата, ляв, двата, десен - 2, или хобито ни е народните танци

  • 117 745
  • 726
  •   1
Отговори
# 585
  • София
  • Мнения: 6 219
Е, хората не ходят на танци, за да се "обучават" на кой знае колко високо ниво. Няма диплома да търсят. Големите клубове си имат недостатъци, както и малките.

# 586
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 854
Е, хората не ходят на танци, за да се "обучават" на кой знае колко високо ниво. Няма диплома да търсят. Големите клубове си имат недостатъци, както и малките.
Аз искам да се науча да играя правилно, а не на ниво "3 ракии в кръчмата" колкото да се хвана на хорото. И на двете места, на които съм ходила - учителите не поправят грешните стъпки и не си дават много зор. Куца им преподавателския подход.

# 587
  • София
  • Мнения: 6 219
Кажи кои са двете места. Хубаво е да се знаят от хората, да не си дават парите там. 
Защото аз мога да ти кажа за голям клуб, в който не си дават много зор с "редовите" хороигралци, въпреки външния вид по фестивали.

# 588
  • София
  • Мнения: 35 165
Кой, кой? Mr. Green
Ване, ако не бъркам вашият е под строг контрол и отчетност. При нас има няколко " отлъчени" от вас.

Аз си ходя с голям кеф /случва ми се по-често да пропускам напоследък Tired/, готвя се за големият ни коледен купон и онзи ден щях да набия две новодошли "колежки". Не знам какво ме спря, честно.

Ние пък все чистим и доизкусуряваме нещо. Понякога ми е доста досадно, защото просто има хора, които никога няма да разберат тънкостите в танцуването на фолклорни танци. Но това не ги прави по-малко доволни от мен или друг. Важното е всички да се забавляваме и разтоварваме Peace

# 589
  • София
  • Мнения: 6 219
Горджи...  Mr. Green

# 590
  • Мнения: 22 457
То и в нашия град има 1-2 клуба,  които са вечно по фестивалите, но гледайки записи после нивото им е много посредствено.
От нашия клуб на участия със състезателен характер не ходим, така е решил ръководителя.

# 591
  • София
  • Мнения: 30 175
Kataleya, "Еремия", "Гайтани", "Баядери", "Феникс" ......... Всички са в Сф и репетират на различни места. Погледни страниците им.

И аз съм против практиката с ваучерите. Не съм танцувала в група, която пуска ваучери, но си представям какво е. При нас дойдат 1-2 нови и докато се стиковаме е ужасно. Хващат се веднага м/у другите и става една каша. Затова е хубаво групата да е започнала заедно и така да върви, но това май е идеален вариант, който почти не се среща.

# 592
  • Мнения: 15
Аз пък не мога да разбера едно....НОВИТЕ какво да правим,примерно при нас няма отделна група за начинаещи и става точно така...ясно е че се бъркат нещата ама такава е организацията като цяло.

# 593
  • София
  • Мнения: 30 175
Аз пък не мога да разбера едно....НОВИТЕ какво да правим,примерно при нас няма отделна група за начинаещи и става точно така...ясно е че се бъркат нещата ама такава е организацията като цяло.

Когато аз бях нова, се хващах или зад хорото (т.е. играя успоредно) или накрая, за да не преча на другите, докато вляза в час. Сега хореографът моли всички, които виждат за първи път стъпките, да се хваната накрая или да играят отделно с него, докато свикнат.  Всяка група играе едно и също хоро по различен начин и е нормално през първия месеца да не си много на "ти". Peace

Нямам против новите и аз съм била нова, но да се хвана в средата на шопско за пояс и да ме раздърпват на всички страни, не е много приятно за другите, а и за самия новодошъл.  Peace

# 594
  • София
  • Мнения: 2 498
Kataleya, "Еремия", "Гайтани", "Баядери", "Феникс" ......... Всички са в Сф и репетират на различни места. Погледни страниците им.

И аз съм против практиката с ваучерите. Не съм танцувала в група, която пуска ваучери, но си представям какво е. При нас дойдат 1-2 нови и докато се стиковаме е ужасно. Хващат се веднага м/у другите и става една каша. Затова е хубаво групата да е започнала заедно и така да върви, но това май е идеален вариант, който почти не се среща.

Ние така правим. Тея които сме от самото начало се отсяхме, едни си тръгнаха, друтги останаха и сега нови хора НЕ СЕ приемат, защото сме много напред. За новите има група за начинаещи и лично нашата школа прави такава група поне на всеки 4-5 месеца, ей сега от януари май има пак нова. И доколкото знам, ако оредеят начинаещите в един момент ги сливат - сега така направиха с две от групите от последните начинаещи, просто останаха по 10 човека и ги събраха.

Иначе ние вечно нещо доизкосуряваме, даже танцуваме хореографии напоследък, който има желание ходи и с другите по фестивали.

# 595
  • София
  • Мнения: 6 219
Аз танцувам вече повече от пет години и продължавам на нови хора, които не съм виждала да се хващам или накрая, или изобщо да не се хващам, а да си го танцувам отстрани. Сменяли сме групи, сливали сме, постоянно се случва да съм "нова" - хващам се накрая. След две-три проигравания на стъпките си заставям "на мястото" (принципно съм винаги около средата, защото съм височка.

# 596
  • София
  • Мнения: 30 175
Ваня, и аз така. Мисля, че така е добре и за мен, и за останалите.  Peace

Танците ни са толкова разнообразни и има толкова много вариации, че е почти невъзможно да усвоиш абсолютно всичко и да кажеш, че не ти трябва време за адаптация.

# 597
  • Мнения: 136
Аз искам да се науча да играя правилно, а не на ниво "3 ракии в кръчмата" колкото да се хвана на хорото.

Ах, един човек на моето мнение  Peace  Колко клубове обиколих, докато си намеря място, където се държи точно на това правилно танцуване, а не просто да се учат хорА, колкото за бройка да има  ooooh! Професионална танцьорка няма да ставам, но си е друго да видиш хора, които умеят да стъпват както си му е  редът.
Иначе аз също си започнах с по-напреднала група, но си давах много зор, за да ги настигна бързо и да не спирам цялостното развитие,  а забелязвам индивиди, които си идват за спорта и дори имената на хората не се стараят да запомнят, а за стъпките да не говорим...

И един въпрос малко встрани от темата - на кои песни танцувате Енино хоро? Търся нещо друго освен Постоно лудо и младо/ Рипни, Калинке/ Стани, девойко, погледни.  Помня, че имаше една песен за някаква девойка, която трябвало да стане рано и да помете равни двори, но не я откривам.
Благодаря  Hug

# 598
  • Варна
  • Мнения: 1 842
https://www.youtube.com/watch?v=TzWq-ViIjhQ
Втората песен, или третата, не запомних Wink

# 599
  • В дън горите тилилейски
  • Мнения: 478
Ние го играем на тази: http://vbox7.com/play:8c492097

Общи условия

Активация на акаунт