Кандидатстване за 1 клас в НУКК

  • 129 525
  • 848
  •   1
Отговори
# 810
  • Мнения: 5
Моля родители, чиито деца учат/са учили в НУКК да споделят своите наблюдения за средата.

Мисля, че назад в темата бях чела позитивни коментари за дисциплината в училището и средата като цяло, но вчера имах много обезпокоителен разговор с колежка, която е завършила Лицея преди около 5 години. Тя потвърди всички слухове за запазени места деца със "специални" родители, спомена, че атмосферата не е препоръчителна за малки деца с неукрепнала психика, а най-потресаващото е, че на учителите са оказвал натиск от тези родители и много от тях напускали. Въпросната колежка още поддържа приятелски отношения със своя учителка, според която  имало срив в нивото и училището далеч не е това, което е било преди години. Мислех си, че статии с гръмки заглавия от рода " "Принцовете" от Горна баня учат за недосегаеми ", са просто сензационни, но след вчерашния ми разговор  май се оказват по-скоро акуратни  Shocked

Е за какво се пънем тогава? За да бъдат децата ни декор за една "недосегаема" клика?

 

# 811
  • Мнения: 37
Моля родители, чиито деца учат/са учили в НУКК да споделят своите наблюдения за средата.

Мисля, че назад в темата бях чела позитивни коментари за дисциплината в училището и средата като цяло, но вчера имах много обезпокоителен разговор с колежка, която е завършила Лицея преди около 5 години. Тя потвърди всички слухове за запазени места деца със "специални" родители, спомена, че атмосферата не е препоръчителна за малки деца с неукрепнала психика, а най-потресаващото е, че на учителите са оказвал натиск от тези родители и много от тях напускали. Въпросната колежка още поддържа приятелски отношения със своя учителка, според която  имало срив в нивото и училището далеч не е това, което е било преди години. Мислех си, че статии с гръмки заглавия от рода " "Принцовете" от Горна баня учат за недосегаеми ", са просто сензационни, но след вчерашния ми разговор  май се оказват по-скоро акуратни  Shocked

Е за какво се пънем тогава? За да бъдат децата ни декор за една "недосегаема" клика?

 

Хм, да, за съжаление и аз чувам всичките тези неща напоследък, а ни е толкова удобно, виждаме го от балкона...  Confused

# 812
  • Мнения: 186
Не сте далеч от истината. Аз съм раздвоена, но по-скоро съжалявам, че записах детето там. Ние сме от "случайните", т.е. - не сме публични личности, не работим на високи чиновнически постове, нито един от нас не работи, нито е собственик в голяма компания.... Изреждам тези характеристики не случайно, това е профила на родителите на голяма част от децата. И без да имам нищо против тези хора, даже напротив, детето ми е в сянката на техните деца и то не защото е глупаво. Учителите толерират определени деца, определени деца се държат по определен начин, тъй като модела им вкъщи е такъв, а никой не ги коригира в училище. За снобарията, предполагам и сами се досещате..... Естествено сравнено с други общински училища има несравнима база, голям избор на допълнителни занимания, добра храна,транспорт. Плюсове, които няма как да се отрекат. Но средата и нивото на обучение, много ме отчайват.

# 813
  • Мнения: 41 387
Въпросната колежка още поддържа приятелски отношения със своя учителка, според която  имало срив в нивото и училището далеч не е това, което е било преди години.

Преди колко години е било това високо ниво? Поне от десет насам няма такова нещо. Не знам защо е този наплив към това училище, но децата от НУКК нямат успехи на никакви олимпиади и състезания, не влизат леко и масово в АК, Немската или СМГ... Повечето от тях си остават там в "комфортна обстановка" в НУКК и след 7 клас. Пък и нали после висшето им е уредено с пари, защо да се тормозят? За децата на богоизбрани има логика да са там, ама какво привлича децата от обикновени семейства не мога да проумея. Да те тъпчат, мачкат и пренебрегват за нищо е непонятно за мен Shocked

# 814
  • Мнения: 5
Черна Станция,

като представител на обикновено семейство ще ти споделя моите мотиви, предполагам са сходни и на останалите от представителната ни извадка Wink НУКК е привлекателен с многото си кръжоци по изкуства, танци, естествено прекрасната база, спокойствието, да не забравяме и ниската такса. Славата му на харесвано и желано училище, както и големия бюджет в сравнение с останалите държавни училища, ме карат да заключа, че най-вероятно и самите преподаватели би трябвало да са на ниво. Освен това, фактът, че е така предпочитано от известни политически, културни, муртенски и каквито и да е там още семейства, би трябвало да е един печат на одобрение - в крайна сметка всеки иска най-доброто за детето си, а хората с големи възможности все пак избират НУКК пред многото частни училища в София. Едва ли причината е в ниската такса. Логично е да заключа, че те намират това училище за по-добро от останалите. Не мога да разбера как така наречените "богоизбрани" семейства биха избрали за децата си някакво училище, в което те да се чувстват "комфортно", а не такова, което да им предоставя наистина качествено образование...  Очевидно избора ми до скоро бе продиктуван изцяло от разни подобни съждения, но изглежда истината е съвсем различна. Така или иначе ние се оттегляме от кампанията за прием 2015г. На всички останали успех и дано всички намерим най-подходящите училища за децата ни:)


# 815
  • Мнения: X
Лицеят е училище за култура и изкуства. Няма защо да търсим успехи на учениците му по олимпиади, след като това не е МГ, или езикова гимназия. В НУКК по програма са застъпени много часове по рисуване, керамика, етнография, два вида танци - народни и бални, изучаване на италиански. То си отговаря точно на името - национален учебен комплекс по култура и изкуства с изучаване на италиански език.

Базата няма защо да я коментираме, наистина е луксозна и огромна като мащаби. Много голям плюс са и всичките допълнителни дейности (поне 30), които отсъстват в частните училища например, защото там просто няма достатъчен брой деца, за да се сформират толкова ателиета (а децата в НУКК са около хиляда). Транспорт, храна, удобства, охрана. Но който иска детето му да се занимава с математика и да ходи по такива състезания, това не е училището за него.

Последна редакция: пн, 10 ное 2014, 20:07 от Анонимен

# 816
  • Мнения: 41 387
Лицеят е училище за култура и изкуства. Няма защо да търсим успехи на учениците му по олимпиади, след като това не е МГ, или езикова гимназия. В НУКК по програма са застъпени много часове по рисуване, керамика, два вида танци - народни и бални, изучаване на италиански. То си отговаря точно на името - национален учебен комплекс по култура и изкуства с изучаване на италиански език.

Това го приемам, но в същото време така описаният профил на НУКК поражда някои въпроси:

- Защо тогава изпитът е изключително ориентиран към логика и математика? Защо не се кандидатства с рисуване, пеене и танци?
- Всички ли учещи там ще стават все хора на изкуството? Или просто с дърворезба, грънчарство и танци се изкарва по-лесно и приятно образованието?

# 817
  • Мнения: X
Логика има, но математика почти не. Има звукови и сричкови модели, прерисуване, фина моторика, търсене на разлики. Математическа задача една (или 2) и тя е смятане до 10 и броене на кръгчета и квадратчета. http://titikatiti.snimka.bg/education/2008-nukk.470221.17265915
Всички ученици едва ли ще станат хора на изкуството, но мнозина работят в медиите (за Гена Трайкова се сещам), или пък отиват да следват в Италия, защото излизат и с италианска диплома, освен с българска. Общо взето, ако искаш да си спестиш нервите и побеляването на косите в 7 клас покрай НВО, НУКК е добро решение, защото без изпит се преминава от 7-ми в 8 клас. Изучават английски и италиански в училище, а покрай неголямото натоварване може да се научиш и трети, на някаква школа.

Последна редакция: пн, 10 ное 2014, 20:09 от Анонимен

# 818
  • Мнения: 1 894

- Защо тогава изпитът е изключително ориентиран към логика и математика? Защо не се кандидатства с рисуване, пеене и танци?
- Всички ли учещи там ще стават все хора на изкуството? Или просто с дърворезба, грънчарство и танци се изкарва по-лесно и приятно образованието?

Изпитът за малките мери коефициента на интелигентност.

Погледни по колко часа се учи и после говори без да знаеш дали нещата, които спомена са заместител на останалите предмети.

Аман от злословници дето чули-недочули, говорят.

# 819
  • Мнения: 41 387

- Защо тогава изпитът е изключително ориентиран към логика и математика? Защо не се кандидатства с рисуване, пеене и танци?
- Всички ли учещи там ще стават все хора на изкуството? Или просто с дърворезба, грънчарство и танци се изкарва по-лесно и приятно образованието?

Изпитът за малките мери коефициента на интелигентност.

Погледни по колко часа се учи и после говори без да знаеш дали нещата, които спомена са заместител на останалите предмети.

Аман от злословници дето чули-недочули, говорят.

Супер, но щом приемат най-умните ( с най-високо IQ) и щом се учи много часове и по основните предмети, защо децата от НУКК не блестят никъде? Или много старателно се пазят да не се издадат, че да им завидят?

П.П. Не ми се спори точно пък за НУКК. Който иска да ходи там. Само ми е любопитно защо е този наплив, но сигурно има защо Peace

# 820
  • Мнения: 482

Супер, но щом приемат най-умните ( с най-високо IQ) и щом се учи много часове и по основните предмети, защо децата от НУКК не блестят никъде? Или много старателно се пазят да не се издадат, че да им завидят?

П.П. Не ми се спори точно пък за НУКК. Който иска да ходи там. Само ми е любопитно защо е този наплив, но сигурно има защо Peace

Не знам кой и в какво блести и какви са критериите за блестене, но завършването на НУКК (както и на някой други училища) е гаранция за интелигетност, знания, добра обща култура и отлично владеене на език. Децата от НУКК показват едни от най-добрите резултати на матурите (особено от държавните училища) - което е мерилото за качество на образованието. Или не е?  Peace

p.s. гледах класирането на последното математическо състезание (за съжаление не помня възрастовата група) и там участваха две деца от НУКК - едното беше на 3 място, другото на 5. Само те бяха от училището, други училища бяха далеч по-добре представени (като бройка участници).

# 821
  • Мнения: 1 970
Топ 10 училища на България, според матури 2014 г.:

1. Американски колеж в София -  среден резултат Отличен 5,76, постигнат от 113 ученици от всички матури.

2. Испанската езикова гимназия в София - 5.74 на 140 зрелостници;

3. Езиковата гимназия в Кърджали - 5.72 на 174 ученици;

4. Немската езикова гимназия в София - 5.66 на 178 зрелостници;

5. Езиковата гимназия "Пловдив" - 5.65 на 261 ученици;

6. Първа английска гимназия в София - 5.62 на 206 ученици;

7. Средното общообразователно училище "Васил Левски" в Ардино - 5.62 на 18 ученици;

8. Софийската математическа гимназия - 5.53 на 167 зрелостници;

9. 73 СОУ "Владимир Граматик" в столицата - 5.53 на 117 завършващи;

10. Първа езикова гимназия във Варна - 5.49 на 238 ученици.

Тук да виждате НУКК???

# 822
  • Мнения: X
Само ми е любопитно защо е този наплив, но сигурно има защо Peace

Среда, база), охрана, транспорт, десетки видове допълнителни занимания, липсва необходимост детето да се готви за НВО и да кандидатства след 7 клас, излиза с бълг. и италианска диплома, множество занимания по изкуство по програма и всичко това безплатно (само за транспорт и охрана се плаща, беше по 150 лв/месец) - мисля, че е достатъчно, за да предизвика наплив.
А че има интелигентни и даровити деца там - това е факт. Просто там не се организират масови състезания, като математическите, затова децата нямат успехи по тях. Но същевременно пък се пращат рисунки на деца в чужбина, печелят се награди там; хорът пее по всякакви събития, но това са все неща, които не са масовка и минават без обществен отзвук.
Не че децата нямат капацитета за математика, просто математиката не е профил на училището и не се развива. Който иска математика и състезания, има си училища - СМГ, ПЧМГ, 107, 125, 119.
В НУКК обаче има часове по етнография, народни и бални танци, керамика, рисуване върху различни материали, линорезба, пирографиране и всякакви такива дейности, които ги няма в обикновените, дори и в ЧУ.

Последна редакция: пн, 01 дек 2014, 22:32 от Анонимен

# 823
  • Мнения: 482
Виждам ги тук (2013)
http://danybon.com/index.php/education/maturi/1003-rezultati-clasacia-sofia-2013
http://danybon.com/index.php/education/maturi/1005-rezultati-cha … a-v-sofia-4-class

и тук (2014)
http://danybon.com/index.php/education/maturi/1732-spravka-matur … fia-12-class-2014
http://danybon.com/index.php/education/maturi/1738-spravka-matur … ofia-7-class-2014

p.s. А поне може ли линк към горната класация? И децата какви матури са държали - защото са дадени само осреднените им стойности.

# 824
  • Мнения: 1 970
Разбира се, заповядайте:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/13MrsbKI7yqY8k0uCO3ozuhIL … it#gid=1550231058

Конкретният цитат е от същия източник, който споменавате и Вие - Дани.

http://danybon.com/index.php/education/maturi/1700-top-10-uchili … ta-bg-maturi-2014

По темите имаше една голяма дискусия на тази тема - относно резултатите от НВО и матурите, класациите, частните и държавните училища, обективността и има ли почва у нас.
Едно е ясно - единствената предствителна сравнима оценка е тази на БЕЛ - просто тази матура е задължителна за всички. Друг е въпросът, че в едно училише на нея се явяват 30 в друго 130 деца а в частните дори 5-10, все пак средните не са сравними в този смисъл
Всички останали класации могат да говорят (например успеха на матурата по английски на възпитаниците на 91-немската че е по-висока от матурата на възпитаниците на 2-ра английска говори нещо, но едва ли може да се извади генерален извод) същото за италианската матура, същото за математика, френски и т.н. Всеки се явява на това, поето му е силата, ОСВЕН по БЕЛ.
Е, авторката приема, че щом училището е пред друго по БЕЛ, следователно там  успеваемостта е по-добра - както по БЕЛ, така и по другите предмети.
Просто няма друг сравним критерий...

Жасмин е напълно права относно НУКК, при това тя има опит отскоро там. Аз съм с по-стари впечатления (преки), и ние напуснахме това училище, но детето вече завърши магистратура, отдавна беше... Доколкото, обаче имам приятели с деца там, не виждам нещоо ново, още повече в непреходната ера "Велянова"...

Общи условия

Активация на акаунт