Студенти в чужбина - 3

  • 66 855
  • 804
  •   1
Отговори
# 765
  • Мнения: 106
За съжаление идва един такъв момент, за деца ли да мислиш, за родители ли...Ще трябва да си много, много силна!

# 766
  • София
  • Мнения: 4 273
Привет, мами   bouquet! Моля да ме извините, ако вече е писано, но нямам време да изчета всичко дотук Embarassed. Въпросът ми е: как изпращате пари на децата си (интересува ме по-конкретно за Германия)? Удачно ли е да дам на сина си по-голяма сума "на ръка" и като пристигне там да си я внесе в банка или да му пращам всеки месец за разходите по банков път? Може би ми е много тъп въпросът, но в момента съм толкова притеснена и шашната, че май не мога да разсъждавам логично  #Crazy


Дъщеря ми тръгна с малко пари в брой, а за месечната издръжка има открита сметка с дебитни карти (за всеки случай две) в УниКредит, тъй като тегленето на банкомати на HVB Bank в Германия е безплатно. Тук прехвърлям парите по нейна сметка и тя веднага може да ги изтегли, след което ги внася по немската си сметка.

# 767
  • Мнения: 1 970
StefanB,  bvelikova72 , аз летището го знам къде е и съм минавала покрай него  няколко пъти Peace Въпросът ми беше вътре в самото летище ориентацията лесна ли е , самото летище голямо ли е , има ли достатъчно информация, табели  и оттам долу - горе да си направим сметката колко по-рано да отидем. Това питах ? А паркинга лесно ли се намира  ?

StefanB, през Дунав мост се пътува. Силистра остава встрани , да не говорим ,че там се минава с ферибот, който тръгва да пресича реката ,когато се напълни с коли, тоест няма разписание. Можеш и цял ден да си чакаш  Mr. Green


Имаше сухопътен граничен пункт до Силистра, на времето се минаваше през гробищата на града за да се стигне до него... иначе ферибота е ясен, там може да си отвисиш...  Помня го от дете, имах баба и дядо там и ходех като малък летата...

А летището беше Анри Куанда, да. И си е съвсем нормално европейско летище, с монитори, табели, паркинг, нищо по-завързано или объркващо... По-скоро малко отколкото голямо, но зависи с какво сравняваш - ако е с Хитроу, Скипхол, Франкфурт, Де Гол - малко.. Ако е с Цюрих - голямо, ако е с Айндховен или Франкфурт-Кан - огромно....

# 768
  • Русе
  • Мнения: 129
Беше име на английски пилот...  Това е новото им летище

Така и така от време на време излизаме от основната тема  Mr. Green, а от доста време ми беше интересно кой и какъв е Хенри Коанда, та покрай коментарите за букурещкото летище, реших все пак да се просветя Sunglasses.

http://euro2001.net/index.shtml?page=statia&file=issues/3_2009/stat_27.html

# 769
  • Мнения: 106
Според мъжа ми, ролята на Хенри Коанда в историята на световното самолетостроене е силно преувеличена от румънците, но пък явно си го умеят това.

# 770
  • Мнения: 106
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%81%D0%B5%D0%BD_%D0%99%D0% … D0%BD%D0%BE%D0%B2
Ето един не по-малко достоен българин, за когото малцина са чували.

# 771
  • София
  • Мнения: 943
Привет, мами   bouquet! Моля да ме извините, ако вече е писано, но нямам време да изчета всичко дотук Embarassed. Въпросът ми е: как изпращате пари на децата си (интересува ме по-конкретно за Германия)? Удачно ли е да дам на сина си по-голяма сума "на ръка" и като пристигне там да си я внесе в банка или да му пращам всеки месец за разходите по банков път? Може би ми е много тъп въпросът, но в момента съм толкова притеснена и шашната, че май не мога да разсъждавам логично  #Crazy


Дъщеря ми тръгна с малко пари в брой, а за месечната издръжка има открита сметка с дебитни карти (за всеки случай две) в УниКредит, тъй като тегленето на банкомати на HVB Bank в Германия е безплатно. Тук прехвърлям парите по нейна сметка и тя веднага може да ги изтегли, след което ги внася по немската си сметка.

И ние така.
Само допълвам, че сметката, в която  внасям пари на сина е на мое име, а картите са негово име. Това с цел да избегнем пълномощни и проблеми, които могат да възникнат при обслужването. В Германия ги тегли без такса и внася в немската сметка, с която оперира.

# 772
  • Варна
  • Мнения: 3 361
Като сме почнали да спамим  Wink


Имаше сухопътен граничен пункт до Силистра, на времето се минаваше през гробищата на града за да се стигне до него... иначе ферибота е ясен, там може да си отвисиш...  Помня го от дете, имах баба и дядо там и ходех като малък летата...


Има сухопътен пункт, но за да се влезе във вътрешността на Румъния в посока Букурещ , трябва да се пресече река Дунав , съответно се ползва ферибота. / Дунав стига до Черно море и няма как да се заобиколи / . Иначе румънците си имат  мостове над реката само на тяхна територия , но са доста по-на изток .

*Sunny_smile*, синът ми не е в Германия, но миналата година на 2 пъти му дадохме по-големи суми от БГ и после 2 пъти му зареждах дебитната карта / от българска банка /  с малки суми, че беше си поизхарчил парите. Не сме пращали всеки месец . Общо взето свикват да си правят сметката с колко да изкарат месеца .

# 773
  • Мнения: 633
И аз да отговоря за сметките - дъщеря ми също е в Уникредит, тегли от банкоматите на въпросната банка от същата група безплатно и ги внася в немската си сметка. Мисля, че имаше ограничение 400 евро на ден и май 1200 на седмица, за последното не съм 100-процента сигурна. Хубаво е да си активира опция за онлайн банкиране, за да може да си проверява наличността по бг сметката /там банкоматите не позволявали това/.
Не си спомням колко взе на ръка на тръгване м.г., може би около 200-300 евро. И тя като мен не обича да носи много пари в брой Simple Smile
Аз нямам пълномощно, така и не се организирахме да извадим, преди да тръгне. Когато внасям, подписвам декларация, че ми е дъщеря. Преди да тръгне, внесе там 2 500-3 000 евро. Горе-долу идеята ни е да внасяме по толкова, за да не ходим много начесто.
Имаше един проблем в началото - не бяха активирали пластиката /самата карта/, но като вдигнах лека пушилка в банката, я активираха. Не са ми искали пълномощно, нищо. Явно ме видяха, че бях "подпалила". А и пропускът е наш, трябваше преди да тръгне, да пробва картата на банкомат тук.

# 774
  • Варна
  • Мнения: 3 361
И да допълня, че и моя си има местна сметка и като вземе пари оттук си ги внася там. Не държи пари в брой в общежитието. И общо взето почти всичко си плаща с картите. Много рядко му се налага да ползва кеш и да се налага да тегли от банкомат.

# 775
  • Somewhere over the Rainbow
  • Мнения: 117
Благодаря на всички за отговорите  Hug Heart Eyes! А сметката тук в Евро или лв. е по-добре да бъде (и въобще има ли разлика  newsm78)?

# 776
  • Мнения: 106
Ако доходите ви са в лева, е по-добре левова сметка. Курсовете на картите са най-изгодни. Ако получавате доходи в евро, тогава я направете в евро.

# 777
  • Somewhere over the Rainbow
  • Мнения: 117
А дали няма да има разлика в курса, по който ми преобразуват лев-евро тук и в Германия?

# 778
  • Мнения: 106
Вие ще си ги внасяте в лева, а там като ги харчи, ще се преобразуват в евро, като курсът е по-изгоден, отколкото ако купувате от тук евро. С британската лира също е така.

# 779
  • Мнения: 5
Eдно момче от Глазгоу сподели ,че почти задължително било откриването на банкова сметка там,но картата почти не ползвал.Навсякъде плащал с Бг картата на негово име,която родителите му зареждали оттук.
Въпросът ми е коя Бг банка биха препоръчали вече опитните мами Simple Smile
ОББ,ДСК,Райфайзен,Уникредит.....
А какво бихте казали за тамошните банки ? Знам,че е важно да няма такса обслужване на сметка и да има възможност за телефонен контакт при нужда ,а не с имейли.

Общи условия

Активация на акаунт