Да се научим да работим с Excel - тема 2

  • 75 918
  • 732
  •   1
Отговори
# 525
  • Мнения: 4 195
нямам проблем със Sumif, а с логиката какво да му кажа за казуса Т и Е. Ще го пробвам, мерси Peace

Имам едно предложение, но е малко "дърварско". Защо не направиш една помощна таблица с 62 колони и същия брой редове. В тази таблица да има формула, която връща 1 или 0 в зависимост от това дали следва буква Т или Е след съответната клетка от първата таблица. След това сумираш в първата таблица със SUMPRODUCT съответните редове от първата и помощната таблица.

Може и да се помисли за преструктуриране на първата таблица, ако е възможно. За служители и работно време ли става въпрос?



така го направих, дори стана бързо, но други хора ще ползват файла, не аз и ще се стресират, много ги плашат големите файлове с много формули:)
Иначе сложих във всяка колона =IF(P2="T";O2;IF(P2="E";O2;0)) и накрая само сумирах.

# 526
  • Мнения: 1 292
така го направих, дори стана бързо, но други хора ще ползват файла, не аз и ще се стресират, много ги плашат големите файлове с много формули:)
Иначе сложих във всяка колона =IF(P2="T";O2;IF(P2="E";O2;0)) и накрая само сумирах.
Ако в ред едно са Data   1   1   2   2   3   3   4   4   5   5   6   6, а ред две са данни   6   Т   8   Е   6      6   Т   6   Е   8  то на теб ти трябват две формули, които после събираш в общ резултат - една за стойностите пред Т и една за стойностите пред Е.

За стойностите пред "Т" - =SUMIF(A2:J2;"t";A1:J1)
За стойностите пред "Е" - =SUMIF(А2:Й2;"e";А1:J1)

По принцип по-новите версии на Excel имат формула и за множество критерии и тя изглежда така:

SUMIFS(sumrange,criteriarange1,criteria1[,criteriarange2,criteria2[,...]])

Последна редакция: пт, 05 дек 2014, 09:17 от гадняр

# 527
  • Пловдив
  • Мнения: 709

Има начин, но трябва да го "изиграеш"  Wink

Да кажем, че стойностите, които искате да комбинирате са в клетки от B2 до B19.
В празна клетка, в която искате да обедините всичко напишете:
=CONCATENATE(TRANSPOSE(B2:B19))
Не натискайте Enter все още!
Изберете частта TRANSPOSE(B2:B19) и натиснете F9
Това заменя TRANSPOSE(B2:B19) с неговия резултат, което всъщност са данните от клетките, които ще обединявате.
Изтрийте тези скоби от формулата { и }
Сега вече наиснете Enter
Готово!  Simple Smile

Тук има нагледно видео - http://img.chandoo.org/q/concatinate-transpose-trick.gif
При мен нещо не сработва този вариант - като натисна F9 наистина се появяват резултатите от всички клетки, но между тях има \ вместо ; и разбира се формулата не сработва

... или ще ми се падне глуха акула, или свирка без топче  Shocked

# 528
  • Мнения: 4 195
Гадняр, те не са на различни редове, а са в различни колони, но на един и същи ред и така със sumifs не става. Не мо казвам с него ако види буквата Т, да сумира числото от колоната преди нея.

# 529
  • Мнения: 1 292
Гадняр, те не са на различни редове, а са в различни колони, но на един и същи ред и така със sumifs не става. Не мо казвам с него ако види буквата Т, да сумира числото от колоната преди нея.
Е не съм разбрал - сори Simple Smile Така, да най-вероятно ще е по-добре с if/than else определено. Не очаквах, че е двумерен масив.

# 530
  • Мнения: 320
Знае ли някои как мога да премахна формулите от екселска таблица, но така че цифровите стойностити да останат. Надявам се, че някой разбра въпроса ми.

# 531
  • Мнения: 1 292
Знае ли някои как мога да премахна формулите от екселска таблица, но така че цифровите стойностити да останат. Надявам се, че някой разбра въпроса ми.
Копираш и даваш Paste Secial=>(paste) values.

# 532
  • София
  • Мнения: 2 271
При мен нещо не сработва този вариант - като натисна F9 наистина се появяват резултатите от всички клетки, но между тях има \ вместо ; и разбира се формулата не сработва

... или ще ми се падне глуха акула, или свирка без топче  Shocked
[/quote]

Find and Replace ще поправи този проблем  Wink
Знаеш ли как действа?

# 533
  • Пловдив
  • Мнения: 709
Lara, знам как работят Find i Replace, но в гредата, където се пиши формулата и се натиска F9 там не работят Find i Replace...

Всъщност, ако прехвърля формулата в един WORD - там мога да ги реплейсна и да я върна като текст в нужната клетка - така се получава.

# 534
  • София
  • Мнения: 2 271
Ако след изписване на формулата натиснеш Ентер и след това си на клетката с формулата, би трябвало да работи Файнд енд Риплейс - поне при мен работи.

# 535
  • Мнения: 1 292
Проблема, който описваш често се получава, ако Windows е с регионални настройки за България, а Excel е US версия или обратното. Това, което става е, че Excel ти препоръчва разделител, който отговаря на това, което му подават регионалните настройки, а не това, което всъщност би трябвало да използва.

Да за съжаление начина, който описваш с Find&Replace в Word е най-удачният, ако не искаш да си променяш настройките.

# 536
  • Мнения: 670
влизам тук с много тъп въпрос Sad
понякога ми се заключва страницата на ексел и не мога да премина с скола надолу. стрелката отива където искам, но не виждам нищо от страницата. нещо някъде съм заключила обаче изобщо не знам от къде да го оправя. отдавна не беше се случвало Sad а сега трябва да си го оправя спешно. дано ми помогне някой.

# 537
  • Варна
  • Мнения: 3 245
влизам тук с много тъп въпрос Sad
понякога ми се заключва страницата на ексел и не мога да премина с скола надолу. стрелката отива където искам, но не виждам нищо от страницата. нещо някъде съм заключила обаче изобщо не знам от къде да го оправя. отдавна не беше се случвало Sad а сега трябва да си го оправя спешно. дано ми помогне някой.


View->Freeze Panes->Unfreeze Panes

# 538
  • Мнения: 670
ами не е от там Sad но нямах време да търся. само копирах на нов шиит и продължих.
но благодаря!

# 539
  • Мнения: 273
влизам тук с много тъп въпрос Sad
понякога ми се заключва страницата на ексел и не мога да премина с скола надолу. стрелката отива където искам, но не виждам нищо от страницата. нещо някъде съм заключила обаче изобщо не знам от къде да го оправя. отдавна не беше се случвало Sad а сега трябва да си го оправя спешно. дано ми помогне някой.

Може да си скрила (Hide-нала така да се каже) всички следващи редове или колони. Избери/маркирай всичко на шиита и после дясно копче и UNHIDE. Дано да е това.

Общи условия

Активация на акаунт